manevrarea stiucilor

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cippy
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 20 Iun 2008, 11:09
Localitate: Pitesti/Bucuresti

manevrarea stiucilor

Mesaj de cippy » 02 Iul 2008, 11:01

stiam eu ca stiuca are foarte multi dinti , dar weekendul asta am aflat ca are si pe la branhii :lol:
am prins si eu una mica si pitica la 1.2kg si cand am scoso pe mal (nu am minciog, asa ca am apucat-o de sub branhii) a inceput sa se zbata cam urat. nu am simtit nimic pe moment. Dupa ce am scoso din ancora, am vazut ca sunt plin de sange pe mana dreapta, am crezut ca e de la stiuca asa ca m-am spalat si m-am apucat iar linistit de lansat lingura in balda. La vreo 2 minute insa am descoperit ca facusem maneru de la undita tot una de sange si ca de fapt sangele era al meu nu al cumatrei. dezonodamantul? degetul mic si inelarul cu vreo 7-8 zgarieturi si intepaturi si degetu mare cu o taietura destul de adanca si lunga.
partea frumoasa acum incepe insa. ieri am observat ca una din inteparuri de la degetul inelar incepe sa se umple. am crezut ca a intrat vreo gunoaie si am rupt coaja mica de o avea si am apasat sa iasa, dar surpriza, nu a iesit nici o gunoaie, doar un dinte frumos de stiuca :D


concluzia : aveti grija cu manevrarea lor, eu m-am invatat nu le mai apuc asa niciodata :P

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de mini_mic » 02 Iul 2008, 17:07

Dupa ceafa, sau o abordare mai barbara de ochi, asa se apuca.

Avatar utilizator
cippy
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 20 Iun 2008, 11:09
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de cippy » 02 Iul 2008, 17:13

mini_mic scrie:Dupa ceafa, sau o abordare mai barbara de ochi, asa se apuca.
pai asa o tineam dar imi intrasera degetele in branhii

de ochi nu am incercat niciodata desi am vazut pe multa lume scotand asa stiucile, dar doar la televizor asta. oricum cu urmatorii bani stransi iau un minciog, cel mai ieftin dar sa fie acolo :roll:

Avatar utilizator
valentin geageac
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 22 Noi 2007, 21:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de valentin geageac » 02 Iul 2008, 21:32

Am inteles din alte discutii ca daca o apuci de ochi nu pateste nimic, asta in cazul in care se doreste eliberarea pestelui.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de mini_mic » 02 Iul 2008, 23:27

cippy scrie:
mini_mic scrie:Dupa ceafa, sau o abordare mai barbara de ochi, asa se apuca.
oricum cu urmatorii bani stransi iau un minciog, cel mai ieftin dar sa fie acolo :roll:
nu te sfatuiesc sa folosesti minciog la stiuca ca iti blestemi zilele dupa sa o descurci din plasa, se rostogoleste ca naiba si poate fi un chin sa o descurci, iar daca trage bine pierzi o gramada de timp...

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de mini_mic » 02 Iul 2008, 23:28

valentin geageac scrie:Am inteles din alte discutii ca daca o apuci de ochi nu pateste nimic, asta in cazul in care se doreste eliberarea pestelui.
da nu pateste nimic ca o apuci de oasele de la ochi

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de Lucian Nagy » 03 Iul 2008, 00:12

salut.Poti sa apuci stiuca de dupa cap,,dar depinde si de spatiul tau pe mal,ca daca e inalt tot de mincioc ai nevoie.Si daca ai noroc sa agheti una mai mare,,nu prea cred ca ai tupeu sa-ti bagi degetele in ochii ei,,ca de-i ratezi,,ai incurcat-o rau.gindeste-te ce se poate intimpla daca cu ultimele forte mai face un salt,,si te apuca de mina!!!FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
cippy
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 20 Iun 2008, 11:09
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de cippy » 03 Iul 2008, 00:13

mini_mic scrie:
valentin geageac scrie:Am inteles din alte discutii ca daca o apuci de ochi nu pateste nimic, asta in cazul in care se doreste eliberarea pestelui.
da nu pateste nimic ca o apuci de oasele de la ochi
dar s-a intamplat vreodata ca at cand sa vreti sa o apucat de ochi sa inceapa sa faca pe nebuna si sa caste gura la voi ? :D din pacate eu nu am prins stiuci prea mari pentru ca in locurile in care am pescuit eu nu erau stiuci foarte mari si gaseam un loc nou mereu lacul/raul respectiv era golit in perioada urmatoare. recordul meu, daca pot sa-i zic asa are doar 2kg si putin, dar bun si ala decat marlitze de 600gr :)

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de Lucian Nagy » 03 Iul 2008, 00:20

am inceput si eu cu mirlite si apoi norocul mi-a suris cu ceva ""recorduri"2 personale,,de 10kg si 9.5kg,,Si tocmai ca eu cu astea am patit de si-au adunat puterile cind credeam ca-s epuizate,,si era sa o patesc.de aceea,,nu ma mai despart de minciocul mare,,pt stiuca.FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
cippy
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 20 Iun 2008, 11:09
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: manevrarea stiucilor

Mesaj de cippy » 03 Iul 2008, 00:57

Lucian Nagy scrie:am inceput si eu cu mirlite si apoi norocul mi-a suris cu ceva ""recorduri"2 personale,,de 10kg si 9.5kg,,Si tocmai ca eu cu astea am patit de si-au adunat puterile cind credeam ca-s epuizate,,si era sa o patesc.de aceea,,nu ma mai despart de minciocul mare,,pt stiuca.FIR INTINS!!!
vineri ajung iar la mine la pitesti si o sa ma prezint pe Budeasa la pescuit , asta daca nu cumva ploua. o sa incerc sa scot eventualele capturi de ochi, daca o sa am ce :) fir intins tuturor ca tot vine weekendul :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”