ce sa aleg?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
lungu mihai
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Mai 2009, 20:51

ce sa aleg?

Mesaj de lungu mihai » 12 Oct 2010, 21:10

Vreau sa imi cumpar 3 mulinete pentru pescuit la crap, pana acum eram hotarat sa imi cumpar okuma powerliner 865 dar, rasfoind site-rile cu pareri despre aceasta mulineta am intalnit obiectii ale pescarilor referitoare la aceasta mulineta, ba ca nu are sistem de asezare al firului, ba ca are prea mult plastic pe la exterior si nu mai este la fel de buna ca si modelul anterior. Dupa atatea pareri negative la adresa acestei mulinete am vrut sa imi iau Banax Helicon, dau un search iar pe net, si surpriza>,,nu mai sunt bune ca si modelul precedent, nu mai sunt durabile, sunt prea scumpe si nu fac banii", am zis: bine, sunt ghinionist, sa caut altceva. Alta zi, alta cautare pe net, dau peste Attack 6500, mi se pare solida, cu viata lunga si ajutor necesar in drill. Nu rezist si dau iarasi un search, si iarasi fff multe pareri negative. Acum sunt total dezorientat. Astept unele sfaturi utile tinand cont ca as dispune sa dau cam 240 lei pe o mulineta. fire intinse tuturor. :D

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ce sa aleg?

Mesaj de iorgu » 12 Oct 2010, 21:30

Cu banii pe care tu esti dispus sa cumperi o mulineta, poti frate sa achizitionezi 5 buc. (mulinete).
Nu pretul sau marca mulinetei aduc pestele (dorit) pe mal (saltea) ci experienta si ,,mana'' pescarului.
Dupa ce ai pus pe saltea, pesti care in total depasesc de cateva ori greutate ta, atunci incepi sa umbli la calitate, performanta, finete, robustete, fiabilitate si ,,serch'' pe net.

P.s. te rog sincer sa apreciezi sinceritate a mea ca un lucru realist !
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
lungu mihai
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Mai 2009, 20:51

Re: ce sa aleg?

Mesaj de lungu mihai » 12 Oct 2010, 21:36

Multumesc mult de raspuns domnule Iorgu si va apreciez sinceritatea. Va rog sa imi spuneti ce mulinete imi indicati, si cam cat costa una? Va multumesc anticipat. Respect.

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ce sa aleg?

Mesaj de serban_31 » 12 Oct 2010, 21:45

OKUMA super calitate din toate punctele de vedere, dar daca le compari cu ATACK faci mare greseala, OKUMA este mulineta de mulineta, Atack copie de copie.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce sa aleg?

Mesaj de zfcristian » 12 Oct 2010, 21:48

Am avut okuma si sunt ok iar acum am spro si sunt multumit si de ele cu un plus pt spro.
Atack sunt..... slabute, parerea mea! :-q
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: ce sa aleg?

Mesaj de iorgu » 12 Oct 2010, 21:50

serban_31 scrie:OKUMA super calitate din toate punctele de vedere, dar daca le compari cu ATACK faci mare greseala, OKUMA este mulineta de mulineta, Atack copie de copie.
Subscriu in totalitate la postarea facuta de Serban, cu mentiunea ca este venita din partea unui cunoscator in acest complex domeniu in ale pescuitului sportiv.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Dragos85
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 02 Feb 2010, 20:52

Re: ce sa aleg?

Mesaj de Dragos85 » 12 Oct 2010, 22:20

poti sa incerci si o mulineta k-karp excellence vx 8000 eu am 4 din martie si sunt f f f multumit de ele .... au la pretul lor tot ce iti trebuie in pescuitul crapului mare ...frana se comporta perfect in drill bait-runnerul merge bine si aseaza firul excelent pe tambur .... eu le am combinate cu niste magicuri si arunc distante f bune ...eu unu le recomand la oricine care vrea o mulineta la pret modest si f bune ...

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce sa aleg?

Mesaj de zfcristian » 12 Oct 2010, 22:35

Dragos85 scrie:poti sa incerci si o mulineta k-karp excellence vx 8000 eu am 4 din martie si sunt f f f multumit de ele .... au la pretul lor tot ce iti trebuie in pescuitul crapului mare ...frana se comporta perfect in drill bait-runnerul merge bine si aseaza firul excelent pe tambur .... eu le am combinate cu niste magicuri si arunc distante f bune ...eu unu le recomand la oricine care vrea o mulineta la pret modest si f bune ...
Eo mulineta puternica pentru crap si eu am vrut sa le iau dar cand am pus mana pe ele : sunt butucanoase, finisajele lasa de dorit si pentru bete de 3,6 m mi s-au parut cam grele probabil ca pe betele de 3,9 m merg mai bine.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: ce sa aleg?

Mesaj de stefan_kwr » 12 Oct 2010, 23:07

lungu mihai scrie:Vreau sa imi cumpar 3 mulinete pentru pescuit la crap, pana acum eram hotarat sa imi cumpar okuma powerliner 865 dar, rasfoind site-rile cu pareri despre aceasta mulineta am intalnit obiectii ale pescarilor referitoare la aceasta mulineta, ba ca nu are sistem de asezare al firului, ba ca are prea mult plastic pe la exterior si nu mai este la fel de buna ca si modelul anterior. Dupa atatea pareri negative la adresa acestei mulinete am vrut sa imi iau Banax Helicon, dau un search iar pe net, si surpriza>,,nu mai sunt bune ca si modelul precedent, nu mai sunt durabile, sunt prea scumpe si nu fac banii", am zis: bine, sunt ghinionist, sa caut altceva. Alta zi, alta cautare pe net, dau peste Attack 6500, mi se pare solida, cu viata lunga si ajutor necesar in drill. Nu rezist si dau iarasi un search, si iarasi fff multe pareri negative. Acum sunt total dezorientat. Astept unele sfaturi utile tinand cont ca as dispune sa dau cam 240 lei pe o mulineta. fire intinse tuturor. :D
Mergi cu siguranta pe okuma si nu o sa ai de pierdut. Ai mai multe modele de la aceasta firma care se incadreaza in banii de care dispui tu si din care poti alege.Acum treaba ta!!!
Powerliner si longbow de la okuma au fost cele mai cautate si vandute mulinete din categoria lor in ultimii ani.Nu cred ca este cineva care are, sau a avut una din aceste mulinete, poate spune ceva de rau despre ele.Cei care spun cate ceva negativ despre aceste mulinete, nu le au si-si dau cu parerea din auzite, ca alba ca neagra.
Mai este si synex, o mulineta foarte buna dar care nu are sistem baitrunner.
Iti doresc numai bine si sper sa-ti gasesti mulineta mult dorita, si sa ne anunti si pe noi ce ti-ai ales.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ce sa aleg?

Mesaj de gor965 » 13 Oct 2010, 00:04

Parerea mea e ca in pretul de pana la 250 ron , Okuma bate orice este pe piata ,prin fiabilitatea mulinetelor sale . Ca se mai rupe o clema ,ca mai sare un arc , asta este , la banii astia se mai intampla si de-astea ...dar de crapat ,n-o sa crape nici una in primii 4-5 ani de folosinta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
lungu mihai
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Mai 2009, 20:51

Re: ce sa aleg?

Mesaj de lungu mihai » 13 Oct 2010, 11:16

Atunci cred ca o sa imi cumpar pana la urma tot un model de la Okuma, ori un Synex 660 ori un Pl 865.
Eu sunt din Iasi si din cate am inteles cik nu mai este magazin Arrow in oras, poate ma insel. Daca este cineva pe forum din Iasi il rog sa ma ajute in legatura cu existenta magazinul. Sunt alte magazine care aduc marfa de la Arrow dar trebuie sa faci comanda, si daca nu ii prinzi in toane bune pe vanzatori si nu le esti client mai vechi nu iti dau comanda ca nu pot, ca e prea mica suma, motive diverse ca sa scape de tine. respect

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ce sa aleg?

Mesaj de pharaoh » 13 Oct 2010, 11:23

Apeleaza cu incredere la un magazin online cunoscut. Sunt sigur ca iesi muult mai ieftin decat la reprezentanta Arrow.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
lungu mihai
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Mai 2009, 20:51

Re: ce sa aleg?

Mesaj de lungu mihai » 15 Oct 2010, 00:28

Dar de mulineta asta stie cineva ceva, este buna <<<<Cormoran UK Carp Big Ben 10Pi 5000>>>?
Este mai buna decat Okuma Powerliner 865? :-??

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: ce sa aleg?

Mesaj de Tavi2 » 15 Oct 2010, 07:48

Din cate stiu modelul UK Carp Big Ben 10PI 5000 nu se mai face - acum pe piata este Cormoran Pro Carp QD 10Pi 5000 care este identic si in plus are sistemul "quick drag" de eliberare rapida a tamburului.

Am trei bucati Big Ben 10PI (cam 4 ani vechime) si merg impecabil. Am vandut restul mulinetelor pe care le aveam (Okuma LB 70 si Daiwa Opus Plus), dar pe astea le-am pastrat...
Diametru buza tambur 72mm, aseaza firul impecabil datorita wormshaftului care isi face treaba (din pacate am scos firele de pe ele si o sa pun altele de-abia la primavara, asa ca n-am cum sa-ti pun o poza ca sa vezi cum aseaza, dar crede-ma pe cuvant!).

Modelul QD 10PI 5000 are in plus acel QD care este bait runnerul de la PL865.
Big Ben sau Pro Carp QD nu declanseaza pickupul accidental cum se intampla la Okuma, indiferent de pozitia manivelei la lansare si de cat de tare "muncesti" lanseta.

As merge pe Cormoran.

Avatar utilizator
lungu mihai
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Mai 2009, 20:51

Re: ce sa aleg?

Mesaj de lungu mihai » 15 Oct 2010, 11:14

Domnule Tavi2 cam ce pret are mulineta Cormoran Pro Carp QD 10Pi 5000?ca am vazut pe net mai multe preturi si nu stiu exact care ar fi acela adevarat. multumesc anticipat :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”