Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dan _city_center
senior
senior
Mesaje: 452
Membru din: 16 Dec 2007, 20:09
Localitate: bucuresti

Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de dan _city_center » 20 Oct 2010, 21:14

Champion Challenge
Two Lakes Cup
Perioada : 28.10.2010 - 31.10.2010
Taxa : 700 Eur/1 lot(2 echipe in lot)
Locuri : 12 – 2 sectoare valorice a 12 locuri fiecare
Fiecare lot va avea o echipa pe cele 2 sectoare valorice.
Clasamentul se intocmeste pe baza numarul de kilograme de crap capturate.
Se puncteaza crapul romanesc si salonta incepand cu 3 kilograme.
Lotul ce insumeaza cele mai multe kilograme de peste este declarat castigator.

Premii:*
Locul I – 2.800 Eur + 6 cupe
Locul II - 700 Eur + 6 cupe
Locul III - 6-cupe
REGULAMENT :

1. 4 lansete / echipa, un singur carlig la fiecare .(ELIMINARE)
2. Este interzisa nada vie, porumbul sau pastele,sau orice alte seminte.(ELIMINARE) Este permis doar boiliesul, tare, solubil, pop-up sau de plastic, atat la carlig cat si la nadit. Nu este permisa folosirea pastei pe plumb, (ELIMINARE)
este permisa imbracarea boilesului in pasta solubila. este permisa folosirea saculetului solubil si a meltexului.
3. Cocurentii sunt obligati sa nu prezinte la cantar pesti morti. (avertisment la I abatere, apoi ELIMINARE la al doilea peste mort)
4. Se pescuieste doar cu plumb.Este interzis arcul naditor si feederul. (ELIMINARE)
5. Concurentii trebuie sa manevreze cu grija crapii pe mal.(AVERTISMENT)
6. Numarul minim de saci pe care trebuie sa-l aiba o echipa este de 10. Sacii de pastrare trebuie sa fie model mare. Pestii se vor pastra cate unul in fiecare sac.
7. Sunt obligatorii monturile care sa permita eliberarea plumbului in caz de ruptura.(AVERTISMENT)
8. Concurentii sunt obligati sa anunte potentialii vizitatori ca nu au voie cu masina pe lac. Se pot primi vizite la stand pana la ora 17 si doar pe jos.(AVERTISMENT)
9. Concurentii au voie sa circule cu masina DOAR pe timpul zilei si asta doar cu viteza redusa si fara sa deranjeze concurentii.(AVERTISMENT)
10. Concurentii sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate, fara urlete, scandal, muzica sau alte manifestari huliganice.(AVERTISMENT)
11. Este interzisa folosirea oricarui tip de de sonar sau barca de nadit. (ELIMINARE)
12. In cort este permis iluminatul de orice fel. In afara acestuia nu este permisa decat lanterna de cap.(AVERTISMENT)
13. Concurentii sunt rugati sa lase standul in perfecta stare de curatenie la final, fara chistoace de tigari , coji de seminte sau gunoaie imprastiate.
14. Toate activitatile legate de pescuit (nadit, lansat, drill) se desfasoara in zona standului, fara a deranja vecinii de pescuit.(AVERTISMENT)
15. Pe durata concursului, in cadrul lotului sunt premise 2 schimbari. Schimbarea trebuie anuntata arbitrilor de sector si consemnata in foaia de concurs.
16.Se poate nadi doar cu cobra cu diametrul maxim de 30 mm.(AVERTISMENT)
17. Echipele sunt obligate sa cantareasca toti crapii prinsi, nu este voie sa retii pestele in sac decat pana la primul cantar oficial.(AVERTISMENT)
20.Vor fi 2 sectoare valorice. Fiecare lot va avea o echipa pe sectorul valoric A si o echipa pe sectorul valoric B.

ARBITRAJ

A.Se fac 2 cantariri pe zi, dimineata incepand cu ora 8.00 si seara incepand cu ora 16.
B.La aceste cantariri un vecin de stand este OBLIGAT sa participe
Exceptie face cazul cand un concurent a prins o captura mai mare de 15 kg Atunci se pot face si cantariri intre cantarele oficiale.Noaptea nu se fac cantariri.
C.Chiar si in timpul cantarelor oficiale, concurentii au dreptul sa acorde prioritate activitatiilor de pescuit in defavoarea cantaririi crapilor.
D.Arbitrii sunt obligati sa aplice regulamentul, sa SE AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia de arbitraj.
In cazul in care apar neintelegeri intre doi concurenti vecini (referitoare la zona de pescuit) cel care ia decizia finala este arbitrul sef, care va hotari locul amplasarii markerului .
E.Contestatiile pot fi aduse la cunostiinta arbitrului principal DOAR in scris si in cel mult 1 ora de la consumarea faptei, asta in cazul in care arbitrul nu se autosesizeaza.. Orice contestatie ulterioara nu va mai fi luata in seama. La o contestatie scrisa se depune o garantie de 200 RON. In cazul in care contestatia se dovedeste indreptatita, echipa primeste garantia inapoi.

ATENTIONARE

I.Inainte de inceperea concursului, arbitrii vor verifica prezenta saltelei de receptie, a minciocului ecologic, a celor 10 saci mari obligatorii, a sprayului dezifectant precum si a monturiilor care sa permita eliberarea rapida a crapului in caz de ruptura. Echipele care nu corespund vor incepe concursul mai tarziu, cand vor remedia situatia.
II.Se puncteaza crapul romanesc si crapul oglinda, incepand cu 3 kilograme.
SANCTIUNI

Incalcarea punctelor 5,8,9,10,12,14,16 si 17 din regulament atrag dupa sine un AVERTISMENT (la a doua incalcare a unuia din punctele de mai sus se dicteaza depunctarea cu cel mai mare crap prins de echipa respectiva, iar la a treia eliminarea echipei din concurs)

Incalcarea punctelor 1, 2, 4 si 11 atrag dupa sine ELIMINAREA DIRECTA din concurs.


Concursul incepe joi 28 octombrie ora 11 si se termina duminica 31 octombrie la ora 11. Daca o echipa inteapa un crap in ultimele minute are la dispozitie 15 minute dupa ora 11 sa-l scoata.
Adunarea pe balta joi la ora 8,00, tragerea la sorti la ora 9.
Festivitatea de premiere duminica la ora 12.30 .


loturi confirmate:
1CEZAR RADU+BORA BURAK
2.NITU
3.VICTOR OANA_PELICANUL
4.SBS.BAIT ROMANIA-George Tite+Cornel Serbu
5.CARP SHOP -Bogda Dragan+Ghita Costin
6.CARPING
7.PASA
8.BUHAC
9.DAN BADARCEA
10.IONITA
11.FLORENTIN
12.liber

in asteptare:
1.MIHAILA IASI lot
2.BONTO?
3.GEORGE SLAVE

lista deschisa pentru inca un lot. detalii numai pe privat.
*premiile valabile pentru 12 loturi
organizatori:
Razvan Ulmeanu
Bora Burak
Dan Constantin
Baricada Carp Club

Avatar utilizator
dan _city_center
senior
senior
Mesaje: 452
Membru din: 16 Dec 2007, 20:09
Localitate: bucuresti

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de dan _city_center » 21 Oct 2010, 15:58

loturi confirmate:
1Cezar Radu +Bora Burak
2.Nitu+Orhei+
3.PELICANUL Victor Oana-
4.SBS.BAIT ROMANIA-George Tite+Cornel Serbu
5.CARP SHOP -Bogdan Dragan+Ghita Costin
6.CARPING
7.Pasa
8.Buhac
9.Dan Badarcea
10.Ionita
11.Radu Badica
12.ONE CRAP-TEAM-Liviu

lista este inchisa.
Fir Intins!
Baricada Carp Club

Avatar utilizator
cristiand82
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 21 Oct 2010, 15:40

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de cristiand82 » 21 Oct 2010, 16:05

salut, poti detalia putin situatia nadirii?
din ce am inteles de la Bora nu se va nadi decat cu cobra si nimic altceva (rachete, spomb, catapulte...)
e voie pana la urma cu saculeti sau meltex?

Avatar utilizator
dan _city_center
senior
senior
Mesaje: 452
Membru din: 16 Dec 2007, 20:09
Localitate: bucuresti

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de dan _city_center » 21 Oct 2010, 16:24

cristiand82 scrie:salut, poti detalia putin situatia nadirii?
din ce am inteles de la Bora nu se va nadi decat cu cobra si nimic altceva (rachete, spomb, catapulte...)
e voie pana la urma cu saculeti sau meltex?
se admite doar meltex,fara saculeti solubili !
Baricada Carp Club

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de Dan Mitranescu » 22 Oct 2010, 00:27

dan _city_center scrie:
cristiand82 scrie:salut, poti detalia putin situatia nadirii?
din ce am inteles de la Bora nu se va nadi decat cu cobra si nimic altceva (rachete, spomb, catapulte...)
e voie pana la urma cu saculeti sau meltex?
se admite doar meltex,fara saculeti solubili !
Este primul concurs din Romania (poate si din lume )in care nu se admite saculetul solubil.

Cine a avut aceasta idee si mai ales care este motivul real ...?

Eu acum am aflat acest "amanunt" si cu parere de rau spun ca daca pana maine nu gasesc o solutie viabila de a pescui in acest concurs am sa ma retrag.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de gor965 » 22 Oct 2010, 09:20

Dane , fiind un concurs de pescuit numai pe bile , banuiesc ca principalul motiv de nu admite saculetul a fost acela de a elimina orice suspiciune privind nada cu care se pescuieste ! Stie toata lumea ca in saculeti se poate baga orice ,in schimb pe meltex se pun doar bile !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pescar orhei
senior
senior
Mesaje: 273
Membru din: 21 Apr 2010, 09:10

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de pescar orhei » 22 Oct 2010, 09:29

dan _city_center scrie:
cristiand82 scrie:salut, poti detalia putin situatia nadirii?
din ce am inteles de la Bora nu se va nadi decat cu cobra si nimic altceva (rachete, spomb, catapulte...)
e voie pana la urma cu saculeti sau meltex?
se admite doar meltex,fara saculeti solubili !
Dan_City,
Se admite pasta pe bila, dar saculetul NU, de ce?!
Normal in saculet poti pune conform celor stabilite numai boilesul intreg(care poate fi de 10, 12, 14 sau alta dimensiune) sau spartura din acesta, dar fara pelete sau adaos de alte seminte.

Dan M.
Nu este frumos cum ai pus problema.

Avatar utilizator
pescar orhei
senior
senior
Mesaje: 273
Membru din: 21 Apr 2010, 09:10

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de pescar orhei » 22 Oct 2010, 09:36

gor965 scrie:Dane , fiind un concurs de pescuit numai pe bile , banuiesc ca principalul motiv de nu admite saculetul a fost acela de a elimina orice suspiciune privind nada cu care se pescuieste ! Stie toata lumea ca in saculeti se poate baga orice ,in schimb pe meltex se pun doar bile !
De acord cu suspiciunile dar aici un rol mare il are corectitudinea pescarului iar daca va gresi va suporta consecintele cu zambetul pe buze.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de Dan Mitranescu » 22 Oct 2010, 10:55

gor965 scrie:Dane , fiind un concurs de pescuit numai pe bile , banuiesc ca principalul motiv de nu admite saculetul a fost acela de a elimina orice suspiciune privind nada cu care se pescuieste ! Stie toata lumea ca in saculeti se poate baga orice ,in schimb pe meltex se pun doar bile !
1. Nu se castiga un concurs furand cu asemenea mijloace deoarece nu ai continuitate pe genul respectiv de pescuit.
Sa pescuiesti ba cu spartura ,ba cu bile,in functie de cum trec arbitrii pe la tine nu cred ca este solutia castigatoare intr-un concurs.

2.Atata timp cat spartura de porumb este net inferioara boiliesurilor nu stiu ce avantaj creeaza celor care incearca sa o foloseasca ... <:-P :D

3.La acest concurs participa maxim 4 persoane din 72 de concurenti care stapanesc pescuitul cu spartura de porumb si au rezultate .

4.Problema furtului este pusa direct catre acestia 4 ,fiind totodata un afront .

5.Se pot gasi alte metode de combatere a furturilor fara sa degenera sportul in sine.

6.Oricum nu era decat o incercare de manipulare facuta de cei avantajati de pescuitul cu bile intregi si nicidecum combaterea infractionalitatii.

7. Vorbim degeaba pentru ca o sa se pescuiasca cu sac solubil ... :D
Ultima oară modificat 22 Oct 2010, 11:29 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de Dan Mitranescu » 22 Oct 2010, 11:16

pescar orhei scrie:
Dan M.
Nu este frumos cum ai pus problema.
Domnul Colonel ,
Am fost cat am putut de politicos.
Este un concurs privat si respect decizia majoritatii, iar daca nu-mi convine ceva ma retrag.
Scoaterea saculetului solubil este o regula nemaiantalnita pana acum in concursuri si recunosc ca nu stiu sa pescuiesc in aceste conditii.
Totusi si asa am anuntat ca raspunsul participarii nu il dau pe loc (ca in situatia in care participam numai cu echipa mea ) deoarece doream sa-mi consult partenerii de lot , iar daca mi se punea la dispozitie o metoda verificata de a pescui , nu renuntam ( aici ma refer numai la Tata Nitu :D ).

Dau un exemplu pur intamplator:
Daca la un concurs regulamentul prevede numai folosirea monturii zig-rig sau pestele in balta respectiva mananca numai la aceasta montura eu ma retrag pentru ca nu stiu sa o folosesc si nici nu pot sa concep aceasta absurditate ca se poate prinde crap intre ape ( aici ma refer la castigarea unui concurs nu la cazuri izolate ). In plus un procedeu de pescuit nu se invata in cateva zile. Prefer sa-mi trimit prieteni de la spinning la acest gen de concurs ...

P.S. La acest concurs unde vom fi parteneri de echipa se poate sa nu mai gasiti manivelele la mulinete cand va duceti sa intepati (si eventual magiun pe cotoarele lansetelor ) daca-mi mai gasiti defecte... :-??

Avatar utilizator
pescar orhei
senior
senior
Mesaje: 273
Membru din: 21 Apr 2010, 09:10

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de pescar orhei » 22 Oct 2010, 11:33

[quote="P.S. La acest concurs unde vom fi parteneri de echipa se poate sa nu mai gasiti manivelele la mulinete cand va duceti sa intepati (si eventual magiun pe cotoarele lansetelor ) daca-mi mai gasiti defecte... :-??[/quote]
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Se poate intampla si invers :O :O :O :O :O

Avatar utilizator
andrei_i
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 14 Dec 2007, 20:56

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de andrei_i » 22 Oct 2010, 12:07

Salut Dane,

Nu iti comentez argumentele (sau poate doar putin) dar imi doresc sa ne vedem pe balta asa ca nu te retrage indiferent de votul majoritatii in cazul saculetului solubil.

E vreau doar sa te intreb ce poti pune in sacultet si nu poti pune pe meltex ... avand in vedere ca bile de 10-12 pot fi puse pe meltex, bile sparte in 2 sau chiar in 4 pot fi puse pe meltex. Cu pelete nu e voie ...si nici cu seminte sau prafuri. Deci din ce ratiune te incurca efectiv folosirea exclusiva a meltex-ului in loc de saculet?


@ Dan City Center

Am lotul complet acum:
Echipa 1 - Andrei Ionita, Serban Dogaru
Echipa 2 - Cristi Ionita, Mircea Ruta, George Petre

Fir intins si vreme buna!
Ultima oară modificat 22 Oct 2010, 12:30 de către andrei_i, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de Dan Mitranescu » 22 Oct 2010, 12:09

pescar orhei scrie:[quote="P.S. La acest concurs unde vom fi parteneri de echipa se poate sa nu mai gasiti manivelele la mulinete cand va duceti sa intepati (si eventual magiun pe cotoarele lansetelor ) daca-mi mai gasiti defecte... :-??
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Se poate intampla si invers :O :O :O :O :O[/quote]

Este ca si cum ati incerca sa faceti pipi in ploaie torentiala care va uda deranjant si sa spuneti : " Na ca-ti arat eu tie ! " <:-P

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de gor965 » 22 Oct 2010, 12:29

@Dan M.
Partea cu zig-rigu' s-a dus la CM !
Legat de concursuri in general ,la noi intotdeauna vor fi avanatajati unii si dezavantajati altii de prevederile din regulament ! Cu toate astea nu cred ca un organizator face un regulament stric, cu scopul de a avanataja o echipa ci ptr. a nu lasa loc la eventuale interpretari si discutii ! Nu stiu cand pescarii romani or sa scape de suspiciuni ,dar cand o vor face , sigur nu vor mai avea nevoie de arbitrii profesionisti ! ...in schimb, se vor plictisii de moarte ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de Dan Mitranescu » 22 Oct 2010, 12:35

andrei_i scrie:Salut Dane,

Nu iti comentez argumentele (sau poate doar putin) dar imi doresc sa ne vedem pe balta asa ca nu te retrage indiferent de votul majoritatii in cazul saculetului solubil.

E vreau doar sa te intreb ce poti pune in sacultet si nu poti pune pe meltex ... avand in vedere ca bile de 10-12 pot fi puse pe meltex, bile sparte in 2 sau chiar in 4 pot fi puse pe meltex. Cu pelete nu e voie ...si nici cu seminte sau prafuri. Deci din ce ratiune te incurca efectiv folosirea exclusiva a meltex-ului in loc de saculet?
Andrei
In saculetul solubil poti sa pui in primul rand ... mai mult sau mai putin ... in functie de ce "cere pestele" , iar pentru mine ritmul si cantitatea nadirii reprezinta cele mai importante lucruri din strategia unui concurs.

In plus nu pescuiesc (si nu stiu sa pescuiesc si nici nu vreau sa invat ) cu meltex datorita faptului ca folia respectiva are un gust oribil ,chimic ce se impregneaza pe nada fata de sacul solubil care nu are gust.

Asa cum spui ca se pot prinde bile sparte cu meltex tot la fel de bine se pot prinde si porumbul sau spartura.

...si din ratiune ca prefer sa ma retrag dintr-un concurs unde consider ca sunt una din persoanele care "deranjeaza".


Pe la 18 ani jucam sah foarte bine ( candidat de maiestru ) .
Mai tarziu ,in facultate ne strangeam intr-un bar si jucam sah , iar datorita numarului mare de jucatori se jucau blitz-uri. Am sa regret toata viata ca m-am implicat si am jucat in aceasta conjunctura deoarece mi-am pierdut complet capabilitatea de a participa la turneele adevarate de sah ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”