capturarea pestilor mari in dauna celor mici

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de eros » 14 Iul 2008, 13:55

va salut cu respect pe toti
numele meu este Eduard si pescuiesc de cand ma stiu chiar daca sunt inca la inceput si am inca foarte multe de invatat nu am avut parte de capturi mari(visul oricarui pescar).
rugamintea mea e aceea de ami da pe cat posibil cateva sfaturi dea avita avalansa de pestisori depana in 500g si a prinde si ceva mai mare;sunt cateva balti pe care le frecventez si stiu sigur ca sunt si exemplare mult mai mari care sincer mar satisface mult mai mult decat sa pierd o zii intreaga cu capturi nu mai mari ca palma.
daca sunteti de acord sa imi dati cateva sfaturi(in ceea ce priveste nadirea sau alte trucuri)si sa-mi impartasiti din experienta dumneavoastra eu astept cu interes si va multumesc anticipat.



fir intins
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de Ravensun » 14 Iul 2008, 14:30

Salut

Pai in primul rand asta isi doreste toata lumea. Pt pesti mari sunt reguli simple zic eu

1. Ar fi ca balta unde dai sa aiba pesti mari. Este cel mai important.
2. Legat de monturi marimea acului cred ca are si ea o importanta. Ace mai mari capturi mai mari desi nu e o regula stricta.
3. Nada . Bile mari . Bilele mai mari sunt cautate de pesti mai mari. Porumbul facut ciorchine asa cum il prezenta si George in emisiune cand a dat la cernica. Ciorchine de porumb cu spuma flotanta.
Asta ar fi asa partea simpla.

Parte complicata care tine de experienta, este strategia abordata si mai ales ce pui in nada. Crapi mari sunt solitari si sunt greu de localizat. Daca dai cu mix de seminte si cu bile sparte etc ca nada o sa atragi multi crapi dar nu foarte mari. Din ce am vazut/citit se pare ca fata de locul unde nadesti la marginea patului de nada sau in apropiere apar exemplarele mari. Un alt aspect ar mai fi ce pui in bile (daca ti le faci). De multe ori in ultimele emisiuni la prepararea mixului sau chiar direct la ultima emisiune sunt cateva ingrediente care atrag se pare pestii mari (in ultima emisiune se atragea atentia asupra amino PPC, atractamino care atrag pestii mari iar in emisiunea cu mixul trebuia acordata atentie la fainuri mai ales la pesmet/malai care daca pui mai mai mult risti sa atraga ciortani si nu pestii mari)
Mai multe cred ca iti vor spune si George sau Florentin (mi-am permis sa le spun direct pe nume deoarece cred ca suntem apropiati ca varste , sper sa nu se supere)

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de sky_sergiu » 14 Iul 2008, 14:49

ideea cu bilele mari depinde si de balta. am citit in aventuri la pescuit intr-un articol de-al dlui Mateianu in care spunea ca a scos la sarulesti la bila de 30mm crap la 3-4kg nu imi mai amintesc exact. pentru a evita un pic ciortanul o metoda ar mai fi porumbul uscat in locul celui in lapte sau celui aromat. de asemenea in nada cantitati mici de alcool s-ar putea sa mai puna un pic pe fuga ciortanelul :)

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de eros » 14 Iul 2008, 17:06

Ravensun scrie:Salut

Pai in primul rand asta isi doreste toata lumea. Pt pesti mari sunt reguli simple zic eu

1. Ar fi ca balta unde dai sa aiba pesti mari. Este cel mai important.
2. Legat de monturi marimea acului cred ca are si ea o importanta. Ace mai mari capturi mai mari desi nu e o regula stricta.
3. Nada . Bile mari . Bilele mai mari sunt cautate de pesti mai mari. Porumbul facut ciorchine asa cum il prezenta si George in emisiune cand a dat la cernica. Ciorchine de porumb cu spuma flotanta.
Asta ar fi asa partea simpla.

Parte complicata care tine de experienta, este strategia abordata si mai ales ce pui in nada. Crapi mari sunt solitari si sunt greu de localizat. Daca dai cu mix de seminte si cu bile sparte etc ca nada o sa atragi multi crapi dar nu foarte mari. Din ce am vazut/citit se pare ca fata de locul unde nadesti la marginea patului de nada sau in apropiere apar exemplarele mari. Un alt aspect ar mai fi ce pui in bile (daca ti le faci). De multe ori in ultimele emisiuni la prepararea mixului sau chiar direct la ultima emisiune sunt cateva ingrediente care atrag se pare pestii mari (in ultima emisiune se atragea atentia asupra amino PPC, atractamino care atrag pestii mari iar in emisiunea cu mixul trebuia acordata atentie la fainuri mai ales la pesmet/malai care daca pui mai mai mult risti sa atraga ciortani si nu pestii mari)
Mai multe cred ca iti vor spune si George sau Florentin (mi-am permis sa le spun direct pe nume deoarece cred ca suntem apropiati ca varste , sper sa nu se supere)
sincer nu caut sa scot monstrii sau crapi de nus cate kg,ci pur si simplu vreau sa scap de trasaturi violente si in carlig sa fie un pestisor nu mai mare ca palma;vreau sareusesc sa fac o selectie si sa am in carlig pesti de cel putin 1 kg ca sa simt ca se "zbate adrenalina" in mine si sa am si eu o mai mare placere la pescuit.

va multumesc pt raspunsurile si sfaturile dumneavoastra si astept cu interes si alte pareri si sfaturi
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 20:28

ca sa nu ziceti ca nu "d-au si eu din casa" o sa incerc sa zic cateva lucruri esentiale. doar cateva..

1 - poti sa dai si cu bile de 50 ca tot ai sanse sa prinzi peste de 1 kg si de ce: crapul incearca sa absoarba bila sau din bila si tot incercand se trezeste cu acul in gura...... rezolvam acest lucru prin fortfagul cu care este legat acul el trebuie sa fie cat mai rigid ca sa nu lase acul sa leviteze pe langa bila....si inca un truc trebuie lasata distanta cat mai mare intre bila si ac el absoarbe dar daca pestele este mic nu are "sorbul" asa puternic pt a ajunge la ac..... :D
2- pt pestii mai mari e bine sa bagi in compozitia bilei mai mult ulei de piper .....ciortanii or sa stea la distanta ..

ps . completare la punctul 1 e bine sa fie si acul cat mai greu...... 3-4-5 poate-l zice GEORGICA :D :D

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 21:40

iulian petre scrie:ca sa nu ziceti ca nu "d-au si eu din casa" o sa incerc sa zic cateva lucruri esentiale. doar cateva..

1 - poti sa dai si cu bile de 50 ca tot ai sanse sa prinzi peste de 1 kg si de ce: crapul incearca sa absoarba bila sau din bila si tot incercand se trezeste cu acul in gura...... rezolvam acest lucru prin fortfagul cu care este legat acul el trebuie sa fie cat mai rigid ca sa nu lase acul sa leviteze pe langa bila....si inca un truc trebuie lasata distanta cat mai mare intre bila si ac el absoarbe dar daca pestele este mic nu are "sorbul" asa puternic pt a ajunge la ac..... :D
2- pt pestii mai mari e bine sa bagi in compozitia bilei mai mult ulei de piper .....ciortanii or sa stea la distanta ..

ps . completare la punctul 1 e bine sa fie si acul cat mai greu...... 3-4-5 poate-l zice GEORGICA :D :D
---------------------------------------------------------------------------------------------

domnule "sef" administrator site! COSMIN...
se pare ca s-a strecurat o greseala de "tipar"-si anume la FORTFAT si "treaba" cu levitatul bilei...e vorba de intreg ansamblu bila -carlig ca daca este rigid pestele o sa-i fie mai greu sa-l "absoarba" din "greseala "



POATE i-mi lasati si mie dreptul de a face unele modificari ca mai greseste omul din "viteza" si nu poate corecta...

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de Qnyx » 15 Iul 2008, 02:23

Despre ce vorbesti ?
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de iulian petre » 15 Iul 2008, 10:59

Qnyx scrie:Despre ce vorbesti ?
ma deranjeaza ca nu pot face unele corecturi...gresesc si-mi dau seama ..prea tarziu..se poate face ceva?...

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de Qnyx » 15 Iul 2008, 14:09

Ai un buton numit "EDIT"............si pe deasupra mai ai si numarul meu de telefon.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de iulian petre » 15 Iul 2008, 15:23

Qnyx scrie:Ai un buton numit "EDIT"............si pe deasupra mai ai si numarul meu de telefon.

"edit" dar dispare repede... :) :) .....la mine... :D :D ...de ce nu ramane permanent?....ca vreau sa fac o lista cu cine se inscrie la un concurs si sa adaug in functie de cei ce vor dar..dar..nu pot....trebuie sa o i-au mereu de la capat..... :mrgreen:


te rog sa stergi postarile astea ale noastre ca stricam topicul.......s-au si la tine dispare "edit" :D :D :D ...salut!

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de eros » 15 Iul 2008, 15:50

:D sincer la calculatoare si operare pc ma pricep destul de bine

eu cu pescuitul am ce am
a fost o simpla gluma,sper ca nu sa simtit nimeni lezat
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de Qnyx » 15 Iul 2008, 16:17

eros scrie::D sincer la calculatoare si operare pc ma pricep destul de bine

eu cu pescuitul am ce am
a fost o simpla gluma,sper ca nu sa simtit nimeni lezat

Eros -> Iulian mi se adresa mie mai sus.

@ Iulian
Nu ai posibilitatea de "edit" decat 30 de minute de la data cand ai postat. Optiunea permanenta o au doar moderatorii. Vorbeste cu Jorj ca el poate face asta.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de eros » 15 Iul 2008, 16:20

mi-am dat seama
sprer ca nu am jicnit pe nimeni si mai ales sa nu te fii deranjat cu nimic gluma mea
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de Qnyx » 15 Iul 2008, 16:22

Nu m-am simtit deranjat -> stai linistit.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: capturarea pestilor mari in dauna celor mici

Mesaj de eros » 16 Iul 2008, 12:50

sincer au tot nu mam lamurit bine cum pot sa fac sa scap de pestisorii mici si sa se invarta pe langa carlig niste pesti ceva mai mari;nu de alta dar mam saturat sa scot cu lanseta capturi care se scot in mod obisnuit la undita.

va multumesc
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”