o intrebare de incepator

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

o intrebare de incepator

Mesaj de sece4u20 » 07 Noi 2010, 15:14

cu scuzele de rigoare daca nu am postat unde trebuie dar nu am gasit un loc unde incepatorii pot pune intrebari mai deplasate cateodata.
Intrebarea mea este lansetele de crap din cate bucati ar fi bine sa fie?? care sunt cele mai bune : cele din 2 tronsoane sau cele din 3 tronsoane??? pentru ca am vazut si la 3,90 din 2 bucati si din trei bucati si nu stiu care sa aleg.

va multumesc de ajutor.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de Coleman » 07 Noi 2010, 16:52

Este vorba de imbinari cu cat sunt mai putine cu atat e mai bine.Din cate stiu eu majoritatea lansetelor care cedeaza se rup la ''mufa'',eu am vazut de doua ori cum s-au rupt lansete la aruncare si ambele au cedat la ''mufa''.
Eu am folosit vreo 3 ani lansete din 3 bucati cu mufare inversa si nu am avut nici o problema cu ele.
Acum depinde si ce pescuit practici,daca mai participi la concursuri de pescuit e bine sa fie din doua bucati ca sa te poti ''lasa'' pe lanseta mai cu incredere atunci cand ai nevoie sa atingi distante mari.

Am mutat eu topicul acolo unde ii este locul.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de sece4u20 » 07 Noi 2010, 18:10

poi eu sunt incepator pe ramura asta de crap,abia anul acesta am inceput sa ies pe balta cu niste chinezarii ( telescopicele de prin piata imprumuatte de la prieteni ), insa ca pescar practic spinning-ul de aproape 7-8 ani. mana inca nu o am formata cu aruncarile peste cap cum am vazut ca se practica la crap si de aceea imi este frica sa imi iau cine stie de bete si la prima iesire sa le rup.
insa per ansamblu la aluncarile lungi si zvacniri violente se preteaza cele din doua bucati!

inca o intrebare : am vazut bete de crap la 3 m, eu am citit ca pentru crap sunt bune cele de 3,60 minim si maxim 3,90, cele de 3 m ce fel de bete sunt ???
P.S am tot vazut kituri de vanzare peste tot on-line , isi merita banii asemena kit sau sunt doar ''reburi'' care nu au fost cumparate de nimeni si acum se lichideaza la stoc??

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de Coleman » 07 Noi 2010, 18:29

Daca zici ca acum te apuci de pescuit la crap sfatul meu este sa iti iei niste bete ieftine telescopice sau din 3 bucati de 3.6m sau 3.9m(au in dragonul rosul multe chinezarii ieftine) si dupa un an de pescuit o sa iti poti forma cat de cat o idee despre ce ai nevoie de la un bat.
Alegerea betelor este o chestiune mult prea complexa si difera de la pescar la pescar,eu si acum pescuiesc cu doua bete de un fel(rapide) si doua de alt fel(progresive) pentru ca inca nu m-am hotarat ce mi se potriveste.

Nu stiu daca sunt indicate bete de 3 m pentru crap,eu cele de caras le am de 2.7m...........decat daca pescuiesti pe dunare doar acolo cred ca merg.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de sece4u20 » 07 Noi 2010, 18:49

stiu ca pentru pescarii cu experienta este obositor sa tot raspunda la incepatorii acestia care pun tot felul de intrebari mai ciudate dar poate se indura cineva si de noi. :D :!:

aceste seturi mulineta+lanseta sunt acceptabile pentru inceput ??
http://www.energofish.ro/product.php/Se ... -360/5781/
http://www.energofish.ro/product.php/Se ... ilie/5769/
http://www.fisela.ro/produse/103/7804/C ... er.htmldin acestea din urma mi-as lua dar inca nu stiu cat sunt de bune.

multumesc de ajutor
Ultima oară modificat 07 Noi 2010, 20:26 de către sece4u20, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de gimi_mures » 07 Noi 2010, 20:17

Indiferent ca esti incepator sau nu cumpara lanseta din 2 bucati.La mulinete orienteaza-te spre okuma,attack, jaxon, (shimano in cazul in care iti permiti).
Depinde de posibilitatile tale materiale.Orice ti-ai cumpara odata te vei satura de ele si vei vrea ceva mai bun :D .
Fir intins.
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de victoricarpteam » 07 Noi 2010, 22:42

gim are perfecta dreptate, dupa ceva timp o sa vrei sa schimbi garderoba, mergand pe balti si pescuind langa pescari mai experimentati o sa vezi ca au piese de calibru greu care ii ajuta la pescuitul crapului, ma refer la bete la mulinete etc. un bat bun cu o mulineta buna iti da un avantaj in aruncare in recuperarea si drill-ul pestelui, acum fiecare dupa buget.tu orienteazate dupa bete din 2 buc. si cu lb cuprins intre 3lb si 3,5 lb. o sa vezi ca te ajuta mult.firma nu prea o sa conteze acum la inceput ., o sa incepi sa vorbesti despre firme peste un an doi. cum vorbesti acum despre lingurite si voblere si cum vorbeai acum 6-7 ani cand ai inceput sa practici spinning. ar fi bine sa te duci daca ai posibilitatea la expoziti cu tema pescuit , acolo poti sa iti faci o ideeie despre ce ai tu nevoie .acuma trebuie sa sti tu de ce ai nevoie si cam ce vrei tu de la carpfhising. orcum iti doresc fir intins
no kill&catch&release

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de Driscu Radu » 07 Noi 2010, 23:13

Ai putea face altceva desi nu suna a decizie corecta( de obicei se fac ansambluri echilibrate ca pret si calitate)si anume.Ei o mulineta buna spre foarte buna(bblc, tica abyss,ultegra xsa,xta etc) care sar potrivi cu majoritatea lansetelor de crap de 3,6-3,9 si ei un bat mediu sau slab de crap si schimbi dupa 1-3 ani doar betele si iesi mai ieftin pe ansamblu.

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de sece4u20 » 07 Noi 2010, 23:48

Driscu Radu scrie:Ai putea face altceva desi nu suna a decizie corecta( de obicei se fac ansambluri echilibrate ca pret si calitate)si anume.Ei o mulineta buna spre foarte buna(bblc, tica abyss,ultegra xsa,xta etc) care sar potrivi cu majoritatea lansetelor de crap de 3,6-3,9 si ei un bat mediu sau slab de crap si schimbi dupa 1-3 ani doar betele si iesi mai ieftin pe ansamblu.
bblc au niste preturi la care deocamdata doar visez, sunt student sunt la inceputul job-ului e mai dificil sa ma arunc acum la o investitie masiva. cel mai probabil o sa iau un kit de crap si o sa imi fac mana pe el un an doi apoi sa incep sa iau scule mai profi.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de Driscu Radu » 08 Noi 2010, 10:34

Ar mai fii o varianta decat sa ei un kit slab sau foarte slab calitativ mai bine cauti niste sh bune spre foarte bune si la pret ajungi cam la fel.

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de gimi_mures » 08 Noi 2010, 18:09

sece4u20 scrie:
Driscu Radu scrie:Ai putea face altceva desi nu suna a decizie corecta( de obicei se fac ansambluri echilibrate ca pret si calitate)si anume.Ei o mulineta buna spre foarte buna(bblc, tica abyss,ultegra xsa,xta etc) care sar potrivi cu majoritatea lansetelor de crap de 3,6-3,9 si ei un bat mediu sau slab de crap si schimbi dupa 1-3 ani doar betele si iesi mai ieftin pe ansamblu.
bblc au niste preturi la care deocamdata doar visez, sunt student sunt la inceputul job-ului e mai dificil sa ma arunc acum la o investitie masiva. cel mai probabil o sa iau un kit de crap si o sa imi fac mana pe el un an doi apoi sa incep sa iau scule mai profi.
Decat sa cumperi un kit slab mai bine redu numarul lansetelor si mulinetelor la 2-3 bucati si cumperi ceva mai de calitate. ;)
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de stefan_kwr » 08 Noi 2010, 20:49

sece4u20 scrie:cu scuzele de rigoare daca nu am postat unde trebuie dar nu am gasit un loc unde incepatorii pot pune intrebari mai deplasate cateodata.
Intrebarea mea este lansetele de crap din cate bucati ar fi bine sa fie?? care sunt cele mai bune : cele din 2 tronsoane sau cele din 3 tronsoane??? pentru ca am vazut si la 3,90 din 2 bucati si din trei bucati si nu stiu care sa aleg.

va multumesc de ajutor.
Parerea mea este urmatoarea: Daca transportul nu e o problema, cu siguranta i-ati lansete din 2 bucati, 3,60 sau 3,90 depinde de tine, cu care te intelegi mai bine.
sece4u20 scrie: P.S am tot vazut kituri de vanzare peste tot on-line , isi merita banii asemena kit sau sunt doar ''reburi'' care nu au fost cumparate de nimeni si acum se lichideaza la stoc??
In locul tau nu as achizitiona un asemenea kit, care, dupa putin timp sa-mi para rau pe ce am dat banii si sa vreau altceva. Nu cred ca cineva si-a cumparat un pachet pentru crap intr-o singura luna.
Exact ca si tine am fost si eu anul trecut prin aceeasi perioada si, avand in vedere ca pana la urmatorul sezon de pescuit la crap mai sunt aproximativ 5 luni si, fiind iarna, mai toate magazinele de profil vor face reduceri, poti face urmatorul lucru: intr-o luna iti iei lansetele, in a doua mulinetele, in urmatoarea senzorii+swingere+picheti/rod-pod, apoi consumabilele si astfel obtii tot ce-ti trebuie pentru inceput in pescuitul crapului cu un efort financiar scazut pe fiecare luna.In functie de suma de care dispui ai la dispozitie mai multe variante a echipamentului.
Iti doresc numai bine!!!

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de sece4u20 » 08 Noi 2010, 21:37

chiar asa ma gandeam sa fac si eu insa inca nu sunt decis ce este bun pentru mine.in brasov nu stiu numai un singur magazin de specialitate ( gipo undeva pe langa gara ) si chair astazi am fost pe acolo si nu mi-au placut ceea ce am vazut bete super scumpe cu nume de care nu am citit nicaieri in ultimele 5 luni de cand ma tot documentez, mulinetele zici ca erau de la taraba ( eu am vazut numai plasticuri ) la niste preturi de te cruceai. daca comand de pe net ( de exemplu de la dan Mitranescu am garantia ca mi se aduce exact ceea ce am comandat ??
si cat de bune sunt niste bete sert sedna sau cele de la sert de 3 lbs ???

de luna viitoare incep sa imi iau pe bucati viitorul '' arsenal''. va multumesc pentru sfaturi.

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de Tavi2 » 09 Noi 2010, 08:37

Vezi ca in orasul Sacele exista magazinul Sipcarp - arunca o privire si la ei...

http://www.sipcarp.ro/

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: o intrebare de incepator

Mesaj de sece4u20 » 09 Noi 2010, 22:44

multumesc tavi de pont, si multumesc si celorlanti de ajutor insa mai am cateva intrebari pe care o sa le adresez cand nu ma descurc; am gasit la danmitrnescu.ro niste bete frumusele : hakuyo adoance si unele emotion carp. ca pret sunt asemanatoare insa care dintre ele ar fi mai bune , precizez ca sunt si de 3,90 si de 3,60 cu 2 sau 3 tronsoane. dumneavoastra ce ati alege din cele 2 ??

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”