fire pt tambur

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

fire pt tambur

Mesaj de eros » 16 Iul 2008, 13:14

as fii interesat sami spuneti cateva marci de fire pt tamburul mulinetei nu neaparat cele destinate monturilor,forfacurilor sau fire textile.

cu stima si consideratie
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: fire pt tambur

Mesaj de nini » 16 Iul 2008, 16:23

Eu iti recomand un P-line..raport calitate pret.
Dar dupa parerea mea Shimano Tehnium ramane in continuare lider. :wink:
APCR

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de george-alexandru » 17 Iul 2008, 00:25

P-Line Fluoroclear si Sufix tritanium.

si eu sunt de acord ca Tehnium inca nu are adversar dar la conditiile pe care le poti intalni intr/o balta,decat sa dau o caruta de bani pe un fir de top si sa/l zdrentuiesc la o iesire prefer sa/mi iau ceva bun calitate pret si sa/l schimb mai des.asta e doar o parere
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de eros » 17 Iul 2008, 11:16

nini scrie:Eu iti recomand un P-line..raport calitate pret.
Dar dupa parerea mea Shimano Tehnium ramane in continuare lider. :wink:
sincer nu mi se pare o avere pretul la shimano;am vazut pe un site de cumparaturi online o rola de 0.35 de 820 m la 141,00 ron si cel de 0.25 1200 m tot la 141,00 ron
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de eros » 17 Iul 2008, 11:22

george-alexandru scrie:P-Line Fluoroclear si Sufix tritanium.

si eu sunt de acord ca Tehnium inca nu are adversar dar la conditiile pe care le poti intalni intr/o balta,decat sa dau o caruta de bani pe un fir de top si sa/l zdrentuiesc la o iesire prefer sa/mi iau ceva bun calitate pret si sa/l schimb mai des.asta e doar o parere
ai mare dreptate,ceea ce gasim pe balta si pe fundul einici cu gandul nu gandesti.

eu acum folosesc un fir de 0.28 de la trabuco (T FORCE) si vreau sa zic ca la agatatura am avut surpriza sa mi se rupa carligul(mustad) si firul nu a cedat.
cei drept si asta e un pic cam piperat ca am dat 35 ron pe o rola de 300 m.
deasta am posta acesttopic ca intentionez sa schimb firele ceva mai rar ca la preturile astea .............

numai bine si fire intinse
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de Qnyx » 17 Iul 2008, 14:59

DAM Tectan asa cum am spus si in alte posturi.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de george-alexandru » 17 Iul 2008, 23:55

eros scrie:
nini scrie:Eu iti recomand un P-line..raport calitate pret.
Dar dupa parerea mea Shimano Tehnium ramane in continuare lider. :wink:
sincer nu mi se pare o avere pretul la shimano;am vazut pe un site de cumparaturi online o rola de 0.35 de 820 m la 141,00 ron si cel de 0.25 1200 m tot la 141,00 ron

iti recomand sa/ti iei orice de pe on line numai fire mono nu,calitatile unui fir sunt strans legate nu numai de numele lui ci si de vechime,mai acum o luna de zile intr/un magazin cu renume celebrul Tehnium de 0,28 il pocneai pe nod umezit si strans progresiv ca ata de papiota,orice ai lua verifica mai intai :wink:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de eros » 18 Iul 2008, 10:32

iti recomand sa/ti iei orice de pe on line numai fire mono nu,calitatile unui fir sunt strans legate nu numai de numele lui ci si de vechime,mai acum o luna de zile intr/un magazin cu renume celebrul Tehnium de 0,28 il pocneai pe nod umezit si strans progresiv ca ata de papiota,orice ai lua verifica mai intai :wink:[/quote]


SINCER NICI NU AM INTENTIONAT VREODATA SA CUMPAR CEVA ONLINE PT NU AI NICIO GARANTIE;EU AM PATIT ASA IN MAGAZIN CU CELEBRUL MUZI(FIR DE FORTA) EL E FABRICAT IN GERMANIA CEL ORIGINAL SI E LA ROLA DE 100-150 M NU MAI MULT SI PRIN MAGAZINE IL GASESTI SUB DIFERITE VARIANTE SI PRODUCATORI.
EU PREFER SA INTRU PE NET SAMI FAC O IDEE DE PRET SA VAD DACA MA TINE BUZUNARUL SA INCEP SAL CAUT PE LA MAGAZINE.
MULTUMESC ORICUM PT SFAT
FIRE INTINSE
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de sky_sergiu » 22 Iul 2008, 12:37

fara a fi neaparat un fir pentru profesionisti eu recomand cu caldura firul carp-expert 1000m 100 RON (la mine in buzau cel putin) sau in varianta mai mica 150m-12RON.este un fir foarte elastic dar si rezistent am reusit vinerea trecuta cu 0.25 sa scot forfacul intreg cu un bat de stuf cu tot cu radacina :twisted:

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de mikif » 24 Iul 2008, 20:11

crap.ro

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de Qnyx » 24 Iul 2008, 20:40

s7_122464_imageset_01.jpg
maxima
(16.21 KiB) Descărcat de 3013 ori
Sau poate preferi firul No.1 in UK.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: fire pt tambur

Mesaj de stefanflorin » 28 Iul 2008, 14:58

Qnyx scrie:
s7_122464_imageset_01.jpg
Sau poate preferi firul No.1 in UK.

Onyx asta e nr 1 daca dai la pluta ca se scufunda repede si e foarte elastic, amortizeaza bine, dar daca dai la feeder sau la fund eu unu nu il recomand ca e slab la nod si plesneste repede si se intinde prea mult ca sa nu mai zic ca e o caruta de bani (3.50-4 lire rola de 100 => faceti calculul)
PS: nr 1 uk e Daiwa Sensor Bulk :wink: poti sa intrebi orice pescar cu vechime aici ca pe asta ti-l recomanda cel mai bun raport calitate pret si e foarte asemanator cu Maxima. Intr-adevar daca compar cele 2 fire parca Maxima ar fi un pic mai bunicel la calitati insa e extrem de scump la ce stie sa faca. :!:
Repet pt pluta(match) nu gasiti mai bun decat Maxima, si am testat "n" marci de fire de renume care sunt pilaf la fire match cu toate ca costa mult.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de Qnyx » 28 Iul 2008, 15:49

Culmea e ca am stat si eu "ceva" prin UK si toti erau cu Maxima; chiar pot spune ca era o fobie legata de firul asta, dar lucrurile se mai schimba, nu-i asa ?
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: fire pt tambur

Mesaj de stefanflorin » 29 Iul 2008, 02:52

acum daca stau sa ma gandesc la cat sunt astia de maniaci si cati bani cheltuie pe pescuit sunt convins ca cumpara ce-i mai scump si mai bun insa pescarii de rand cu fonduri mai limitate am observat ca dadeau cu Sensor, cel putin cei cu care mai discutam eu si am citit si review-uri despre ambele fire, iara Maxima era cam blamat de unii. Eu unu dau si cu sensor si cu maxima si cum ziceam fiecare e bun in felul lui. Apropo ca mi-am adus aminte era un fir Typhoon sau ceva de genu la un magazin din craiova acu ceva timp se vindea la metru si era ff ieftin, sincer nu am mai intalnit fir mai teapan ca ala, dadeam cu el pe dunare si dezdoiam orice fel de carlig cu el :D in agataturi si era de 0.30, plus ca am avut un cteno care nu s-a lasat pana nu mi-a golit tamburul si am pierdut si peste si fir.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: fire pt tambur

Mesaj de maryn_vs » 10 Aug 2008, 09:49

eros scrie:as fii interesat sami spuneti cateva marci de fire pt tamburul mulinetei nu neaparat cele destinate monturilor,forfacurilor sau fire textile.

cu stima si consideratie
salut ....eu unu folosesc fir PREDATOR si sunt foarte multumit de el si nu am avut probleme cu el ba din contra am folosit acelasi fir timp de 2 ani de zile ....acuma e hotarirea ta ce vrei sa-ti iei ...numai bine si fir intins...

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”