balta Iezer(Slobozia Noua)

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de joga petre » 17 Iul 2008, 15:14

am fost de marti(ora pranzului) pana miercuri dupa amiaza la aceasta minunata balta,care pt mine ramane una dintre cele mai bune balti din tara pt pescuitul crapului dar mai ales tenului
precizez ca in ciuda braconajului intensiv pana in 2002 balta a rezistat(nu stiu cum) f bine si de atunci a fost luata in grija de un om caruia ii pasa si care a facut din aceasta balta una de top
conditiile sunt urmatoarele:-se pescuieste cu 4 lansete,nadirea se face de pe mal cu racheta,etc,saci de crap,saltea,mincioc eco
-taxa este de 75 ron/12 ore(se poate pescui noaptea dc se vb cu patronul in prealabil)
-pestii ce pot fi retinuti sa fie intre 1,5-5 kg(adica dc e mai mic de 1,5 si mai mare de 5kg se elibereaza) in cant totala de 5kg per partida
precizez ca balta detine trofee ff mari de ten(in special) si crap romanesc salbatic
balta afost populata de 3 ani(an de an) cu cca 15-20 tone de ciortan(1kg) asa ca acesta e pestele preponderent(intre 1kg si 4 kg)......restul fiind peste mare
balta este furajata zilnic cu cca 1,5-2 tone de porumb si grau
se pescuieste pe un singur mal(cel de vizavi de cabana)-cabana fiind pe partea pe unde se intra pe balta
PS:o sa pun ceva poze cu un ten luat ieri(miercuri 16 iul) de cca 16 kg printre multi altii de 1,5-3 kg
dc aveti vreo intrebare va pot raspunde cu mare placere(ruta,momeli folosite)
nu fac reclama dar pt cine vrea sa pescuiasca in liniste si s-a saturat de tepe,si respecta regulamentul e o balta ff buna

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de mih_IL » 17 Iul 2008, 15:27

Eu sunt din Urziceni si m-ar interesa o balta buna pe aproape. Astept pozele :wink:
I love carp!

Avatar utilizator
Tony
senior
senior
Mesaje: 203
Membru din: 09 Dec 2007, 10:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de Tony » 20 Iul 2008, 09:00

Salut,
Si cum se ajunge din Bucuresti ?
Merci
Wants food.......but it's too late to eat!!!

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de joga petre » 21 Iul 2008, 13:09

cel mai simplu e pe autostrada soarelui,adica mergi pana la km 105,faci dreapta,urci pe pasarela si o iei spre drajna(o sa ajungi la popasurile care erau in drum spre mare)care tre sa-ti ramana pe partea dreapta pt ca tre sa o iei inainte,treci calea ferata si o tii spre slobozia(17 km) si inainte de a intra in slobozia treci peste un pod,cobori si faci stanga(spre petrom) si imediat (50 m) faci iar stanga si dreapta(sa-ti ramana petromul pe partea ta dreapta) si o dupa vreo 4 km treci peste o cale ferata si la 200 m pe partea dreapta o sa vezi indicator slobozia noua si faci dreapta pe prima strada si te lasa in balta(str iezerului)

Avatar utilizator
clean
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2008, 13:51

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de clean » 23 Oct 2008, 11:18

Buna ziua!

Am vazut acum comentariul despre balta Iezer...am fost acolo acum 3 ani si mi-a placut cum arata, pestele n-a fost mare dar oricum e frumos acolo..
As vrea sa o trec pe programarile de anul viitor si ma intereseaza daca ai voie sa dai noaptea , cat costa 24 ore, precizez ca suntem peascari catch&release....

Va multumesc anticipat!
Adrian Soare "The Dancers"

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de iulian petre » 23 Oct 2008, 15:08

bine ai venit .....ma cunosti sigur pe mine :wink: ....de taXA inca nu se stie la anul cat o sa fie dar oricum e rau ca nu te lasa noaptea decat cu "relatii" .....asa ca nu prea merita doar ziua.


ps. poate la anul schimba politica baltii si sigur o sa aflu :roll:

Avatar utilizator
clean
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2008, 13:51

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de clean » 23 Oct 2008, 16:21

Te-am recunoscut!
Balta e super ...pacat de patronii care nu se gandesc decat la profituri imediate....

Vedem ce va mai fi la anul!

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de dani » 20 Ian 2009, 00:43

pt. Joga Petre

Salut! M-ar interesa mai multe detalii despre aceasta balta: adancime, gropane, locuri, nada/momeala la care ai avut cele mai bune rezultate... asta daca poti/vrei sa divulgi aceste informatii...
Am vazut ca se poate intra pe aceasta balta si prin alta parte...iesi din slobozia spre constanta si dupa cativa km. faci stanga peste o cale ferata...balta incepand imediat dupa calea ferata...
Am intrat pe balta prin septembrie 2008...nu am vazut nici un pecar dar am inspectat balta vreo 30 min....si mi-a cam placut, ce sa zic...

Fir intins!
today is the yesterday that tommorow won't count

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de mircea pescar » 29 Mai 2009, 17:27

Daca a ajuns cineva pe aceasta balta, poate postati si voi ceva informatii referitoare la aceasta balta: multam. **==

Avatar utilizator
claudio 83
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 27 Mar 2011, 01:49

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de claudio 83 » 27 Mar 2011, 02:31

fratilor,sa nu credeti in povestile despre balta aia.e adevarat ca este peste mare acolo,dar va spun ca eu am fost in vara anului trecut,in luna august,cand m-am intors in tara in vacanta si in dorinta de a-mi petrece timpul pe balta si nu in santier ca afara,am zis sa incerc si aceasta laudata balta ca multe altele cel putin de la noi din judet si nu numai dar si din constanta.am platit taxa de 100 de roni la care am primit chitanta si un regulament de pescuit in care erau specificate feluri de pesti care nici macar in DELTA DUNARII nu exista{glumesc bineinteles}.partida de pescuit se incepe nu mai devreme de ora 7 dimineata si se termina nu mai tarziu de orele 19.cand am intarat p balta am facut-o pe partea de la intrarea in slobozia noua dinspre slobozia.am ajuns p balta in jurul orei 6 dimineata si am inceput sa imi instalez sculele de pescuit.la scurt timp dupa a aparut paznicul pe malul celalat al baltii care ma rugat foarte "respectuos"sa trec pe malul celalat deoarece unde ma afalam eu este interzis pescuitul.de ce?nu stiu.amtrecut p malul celalat si am inceput partida de pescuit la ora 7 fix,domnilor.am stat pana la 19 incercand tot felul de momeli si de boilesuri aduse chiar de afara care au dat un randament f f bun la pescuitul de crap in tara in care sunt acum.rezultatul:f mult caras,e adevarat frumusel mai mare ca palma.dar fratilor nici urma de crap sau ciortan cu atat mai putin de felurile de pesti enumerati in acel regulament.urmeaza parte tare acum.in jurul orei 19 apare paznicul care dorea sa vada ce am in giuvelnic.i-am dat voie sa vada ca nu am nimic deoarece caraseii prinsi erau si eliberati in acelasi timp.din vb in vb si dupa ce i-am dat un pachet de tigari si o sticla de suc paznicului,acesta mi-a spus pe final sa nu mai imi pierd timpul si banii p aceasta balta ca tot pestele ar fi in ferma deoarece acestia le dadusera 2 tone de grau acolo.am intrebat si ceilati pescari in drum spre iesirea de p aceasta balta ce capturi au avut in ziua aceea dar nici unul nu era multumit de ceea ce gasisera p balta aceea.la sf vacantei mele am zis sa mai incerc inac odata dar cu acelasi rezultat.nimic diferit deci concluzia trageti-o dvs.vor bani dar fara sa dea drumul la peste in plasele pescarilor.

Avatar utilizator
Edward
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Mai 2011, 23:13
Localitate: Slobozia

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de Edward » 11 Mai 2011, 03:07

Fiecare pescar cu povestea lui fata de o anumita balta.Eu unul il cunosc foarte bine si pe patron si pe unii din oamenii care lucreaza acolo si pot sa spun ca sunt oameni de nota 2000.Balta este una de exceptie,conditii foarte bune,pontoane,hotel,restaurant,terasa,gratare,umbrare.Ultima partida acolo a fost vara trecuta cand am stat 72 de ore si nu am prins nimic notabil insa doi insi cu 8 lansete tot am scos cateva exemplare de 3 si 4 kg.Si asta in conditiile in care am dat la porumb,fara plantat si nadit doar cu saculeti solubili.La undita te dispera carasul la viermusi si rama chiar si ciortanul pana la 1kg trage la mal la viermusi si porumb dulce.Balta are peste foarte mare numai ca nu l-am prins eu inca.Este adevarat ca pestele este furajat foarte mult cum de altfel este adevarat cu nu prea se prinde la boilies,poate si din cauza ca pestele este hranit intensiv cu porumb si grau.

Accesul pe balta nu se mai face dinspre Slobozia Noua.Noua ruta de acces este urmatoarea: De la Slobozia se tine DN-ul catre Constanta(via Tandarei-Harsova),dupa aproximativ 6 km spre prima localitate (Bucu) sunt niste parapeti metalici pe marginea drumului,se face stanga pe un drum care intrerupe acei parapeti,se trece calea ferata si dupa 50m ajungeti pe balta.Odata ajunsi aici tineti dreapta pe malul baltii pana ajungeti la Hotel(cam 1 km).Din parcarea Hotelului este drum de acces pe malul baltii si implicit la pontoanele amenajate.Se pescuieste numai pe malul unde este amplasat Hotelul iar drumul de acces pana la acesta este foarte bun,prezinta cateva gropi dar este pietruit iar cu putina atentie se poate ajunge acolo chiar si cu un Ferrari.
Nu mananc peste!

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de dani » 11 Mai 2011, 15:56

Edward scrie:Fiecare pescar cu povestea lui fata de o anumita balta.
Dupa ce am citit tot ce s-a postat nu pot sa nu fiu de acord cu afirmatia ta... Si pe mine ma deranjeaza "povestile"...si atunci hai sa le lasam deoparte si sa prezentam efectiv realitatea din teren...fara povesti cu zane si feti frumosi alergand cu Ferrari pe camp la Iezer...

Drumul - de la Dn pana la hotel este pietruit si bun (- a nu se intelege in nici un caz...repet...in nici un caz ca se poate intra cu ferrari -) ...dupa hotel este drum de pamant ca pe orice balta iar zona unde este permis pescuitul este la o buna bucata de drum dupa hotel...insa fara probleme mari.

Pontoane - exista pe zona de pescuit...unele mai bune altele mai subrede

Umbrare - nu mai exista de cativa ani... Au mai ramas ici si colo ramasite din schetelul de lemn al umbrarelor

Gratare - au mai ramas 2-3 ruginituri

Peste - balta este impartita teoretic in doua: jumatatea din fata unde este si hotelul si jumatatea din spate unde sunt pontoanele. In partea din fata se furajeaza si se navodeste zilnic in sezon iar pestele se comercializeaza si in pietele din Slobozia...incluziv crap... In partea din spate este liniste si doar noaptea trece cate o barca in control...exceptie facand anul trecut cand datorita lipsei de respect fata de pescari precum si a altor lipsuri pe care nu vreau sa le enumar...dar le banuiti cu totii...a celui care se ocupa de parte de pescuit m-am trezit in situatia in care desi platisem 48h si trecusera abia 4...au bagat plasele in dreapta mea la 70-80m si se roteau cu barca cu motor sa sperie pestele sa intre in plase...iar in derapta concomitent se tragea cu pusca dupa cormorani. Anul acesta am inteles ca acea persoana nu mai lucreaza acolo...si ca aceste situatii nu se vor mai repeta...

In general se prinde binisor ...chiar si bucati mai rasarite...chiar si la boiles...dupa o nadire corespunzatoare...si in general dupa cateva ore bune de la nadire...
Atentie: balta are foarte mult mal...cel putin pe zona cu pontoane...

Hotelul foarte frumos cu restaurant cu terasa pe lac...din pacate nu functioneaza decat pentru evenimente...

Pescuitul nu este permis deocamdata...am aflat din discutie personala cu cel care se ocupa de balta acum 4-5 zile...si nici nu se stie cand si daca va fi permis anul acesta...

Ramane sa mai verific personal unele aspecte si revin...

Numai bine!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de costelino » 11 Mai 2011, 16:07

Edward scrie:Fiecare pescar cu povestea lui fata de o anumita balta.Eu unul il cunosc foarte bine si pe patron si pe unii din oamenii care lucreaza acolo si pot sa spun ca sunt oameni de nota 2000.Balta este una de exceptie,conditii foarte bune,pontoane,hotel,restaurant,terasa,gratare,umbrare.Ultima partida acolo a fost vara trecuta cand am stat 72 de ore si nu am prins nimic notabil insa doi insi cu 8 lansete tot am scos cateva exemplare de 3 si 4 kg.Si asta in conditiile in care am dat la porumb,fara plantat si nadit doar cu saculeti solubili.La undita te dispera carasul la viermusi si rama chiar si ciortanul pana la 1kg trage la mal la viermusi si porumb dulce.Balta are peste foarte mare numai ca nu l-am prins eu inca.Este adevarat ca pestele este furajat foarte mult cum de altfel este adevarat cu nu prea se prinde la boilies,poate si din cauza ca pestele este hranit intensiv cu porumb si grau.

Accesul pe balta nu se mai face dinspre Slobozia Noua.Noua ruta de acces este urmatoarea: De la Slobozia se tine DN-ul catre Constanta(via Tandarei-Harsova),dupa aproximativ 6 km spre prima localitate (Bucu) sunt niste parapeti metalici pe marginea drumului,se face stanga pe un drum care intrerupe acei parapeti,se trece calea ferata si dupa 50m ajungeti pe balta.Odata ajunsi aici tineti dreapta pe malul baltii pana ajungeti la Hotel(cam 1 km).Din parcarea Hotelului este drum de acces pe malul baltii si implicit la pontoanele amenajate.Se pescuieste numai pe malul unde este amplasat Hotelul iar drumul de acces pana la acesta este foarte bun,prezinta cateva gropi dar este pietruit iar cu putina atentie se poate ajunge acolo chiar si cu un Ferrari.

Eduard,nebunaticule...
Daca tot esti administrator,sau fratele lui,de ce ne duci in ...ispita si ne amagesti?
Tu stii ce scumpa e motorina?

Avatar utilizator
Edward
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Mai 2011, 23:13
Localitate: Slobozia

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de Edward » 11 Mai 2011, 16:30

costelino scrie:
Edward scrie:Fiecare pescar cu povestea lui fata de o anumita balta.Eu unul il cunosc foarte bine si pe patron si pe unii din oamenii care lucreaza acolo si pot sa spun ca sunt oameni de nota 2000.Balta este una de exceptie,conditii foarte bune,pontoane,hotel,restaurant,terasa,gratare,umbrare.Ultima partida acolo a fost vara trecuta cand am stat 72 de ore si nu am prins nimic notabil insa doi insi cu 8 lansete tot am scos cateva exemplare de 3 si 4 kg.Si asta in conditiile in care am dat la porumb,fara plantat si nadit doar cu saculeti solubili.La undita te dispera carasul la viermusi si rama chiar si ciortanul pana la 1kg trage la mal la viermusi si porumb dulce.Balta are peste foarte mare numai ca nu l-am prins eu inca.Este adevarat ca pestele este furajat foarte mult cum de altfel este adevarat cu nu prea se prinde la boilies,poate si din cauza ca pestele este hranit intensiv cu porumb si grau.

Accesul pe balta nu se mai face dinspre Slobozia Noua.Noua ruta de acces este urmatoarea: De la Slobozia se tine DN-ul catre Constanta(via Tandarei-Harsova),dupa aproximativ 6 km spre prima localitate (Bucu) sunt niste parapeti metalici pe marginea drumului,se face stanga pe un drum care intrerupe acei parapeti,se trece calea ferata si dupa 50m ajungeti pe balta.Odata ajunsi aici tineti dreapta pe malul baltii pana ajungeti la Hotel(cam 1 km).Din parcarea Hotelului este drum de acces pe malul baltii si implicit la pontoanele amenajate.Se pescuieste numai pe malul unde este amplasat Hotelul iar drumul de acces pana la acesta este foarte bun,prezinta cateva gropi dar este pietruit iar cu putina atentie se poate ajunge acolo chiar si cu un Ferrari.

Eduard,nebunaticule...
Daca tot esti administrator,sau fratele lui,de ce ne duci in ...ispita si ne amagesti?
Tu stii ce scumpa e motorina?

Nu sunt nici administrator nici fratele cuiva.Doar ii cunosc pe cei de acolo si am pescuit ani la rand aceasta balta.In mare parte Dani are dreptate,balta se navodeste dar crapul&tenul peste 5kg este eliberat,se poate pescui si in zona de furajare numai ca balta are o intindere foarte mare acolo,pontoane subrede sunt vreo doua pe coada baltii,umbrarele erau acoperite cu stuf care evident s-a dus si nu au mai fost refacute pentru ca balta este momentan inchisa.Eu unul am prins peste chiar daca bagasera plase in zona si agitau apa cu skyjetul.
Nu mananc peste!

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: balta Iezer(Slobozia Noua)

Mesaj de mausse26 » 11 Mai 2011, 16:39

Plase in zona si skyjet-uri¬??!!! si mai spui ca astea sunt conditii de pescuit?chiar sunt nedumerit ce fel de pescuit crezi ca se poate face in asemenea conditii.Inainte de a mai scrie de bine de aceasta balta fa-ti un proces de constiinta ,te rog.Sa auzim de bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”