cicada

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

cicada

Mesaj de old_radu » 17 Iul 2008, 19:26

Este o naluca mai putin populara,despre care s-a vorbit mai putin sau eu nu am reusit sa gasesc informatii suficiente.
Daca ati folosit cicade,daca puteti da relatii in ce priveste modul de folosire,speciile vizate,marimi si forme,etc. va rog sa le faceti publice .
Eu detin 4 bucati din acest tip de naluci,dar le-am folosit foarte putin,neavand incredere in ele sau mai sincer spus,neavand priceperea necesara ca sa le folosesc :lol:
phplYm162AM.jpg
Multumesc ! si Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: cicada

Mesaj de Nelutu » 17 Iul 2008, 21:27

In revista Av. la pescuit, nr. din noiembrie, anul trecut, este un articol cu folsirea cicadei pe Dunare, in zona PF 2, baraj Tiganasi, scris de Claudiu Fiu, din Tg. Jiu.A luat somn frumos la cicada, chiar foarte frumos(in special colegul lui! :lol: ), se pare ca ptr. acel loc este naluca castigatoare, apa cu curent mare si adanca.Personal n-am folosit-o, nici macar n-am vazut-o prin magazine. :oops:

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: cicada

Mesaj de joga petre » 18 Iul 2008, 00:10

arata f bine cele avute detine dar te sfatuiesc sa scoti ancora sau carligul de pe fata......si legat de evolutie sunt recomandate pe ape mai adanci si se joaca din varful lansetei gen dinti de fierastrau si cu asteptarea de pe cadere.....sunt bune la salau

Avatar utilizator
ionutangler
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Iun 2008, 16:55

Re: cicada

Mesaj de ionutangler » 23 Dec 2008, 21:28

Intr-adevar Claudiu a prins foarte bine la Tiganasi cu cicada.Il cunosc pe Claudiu si am vorbit cu el despre aceasta naluca.Vibreaza puternic mai ales pe ridicare si in curenti puternici mai ales e imbatabila.Incercati-o cu incredere la salau,somn,avat

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: cicada

Mesaj de mihai001 » 23 Dec 2008, 23:49

Normal cicadele sint facute pentru pescuit vertical din barca.Eu le folosesc la biban si salau pentru ca pescuiesc in balastiere adinci intre 5 si 20 de metri.Le folosesc numai in culori fluorescente dintre care pina acum galben si rosu fluo sau dovedit a fi cele mai bune.Nu trebuie curenti daca le folosesti din barca pentru ca vibratiile si jocul il dai din virful vergi.Daca le folosesti din barca nu trebuie sa scoti ancora pentru ca vei avea multe rateuri deoarece toate atacurile vin de jos in sus.Eu pina acum le-am folosit numai din barca si nu stiu cum se comporta la pescuitul de pe mal dar mie din barca mi-au salvat de multe ori partida.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: cicada

Mesaj de mircea13 » 24 Dec 2008, 11:09

Salut. Cicadele ca si alte tipuri de momeli artificiale sunt de diferite marimi in functie de pestii urmariti. Altfel spus sunt de diverse dimensiuni dar si greutati.Partea din fata a cicadei are un plumb care poate fi mai mic sau mai mare . Pentru ape adanci si curent puternic cicada trebuie sa fi grea ca altfel o duce curentul unde vrea el si nu unde vreu tu.Mai e si problema culorii cicadei. Vedeti comportamentul culorilor in apa la diverse adancimi. Albastru se vede la adancime mare. Rosul la peste 2m dispare si se vede negru.Mai sus spune cineva de culoare fosforescenta. Da e buna dar nu universal valabila. Trebuie cautate permanent marimea si culoarea care e buna in ziua sau ora respectiva. De pe mal cicadele nu se comporta la fel ca atunci cand le folosesti din barca. Mai puteti folosi cicade si la pescuitul la copca iarna deoarece dau rezultate bune. Trebuie sa aveti in trusa mai multe marimi si mai multe culori.La noi firam Berti face cicade. Intrati pe site-ul lor si cititi mai multe dar si pe abrevis. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: cicada

Mesaj de mayer_maryus » 01 Apr 2009, 13:29

o cicada de la berti am si eu luata pt avat, avantajul este ca se poate lansa departe fata de alte naluci, dezavantaj este ca nu am prins nimik la ea =)) dar nici nu am insistat:)
o alta naluca intresanta de la berti se numeste helic, formata dintr-un pb si o rotativa sau pe romaneste o rotativa lestata... tot asa nu am prins nimik la ea:)

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cicada

Mesaj de Adam Mihai » 01 Apr 2009, 16:07

old_radu scrie:Este o naluca mai putin populara,despre care s-a vorbit mai putin sau eu nu am reusit sa gasesc informatii suficiente.
Daca ati folosit cicade,daca puteti da relatii in ce priveste modul de folosire,speciile vizate,marimi si forme,etc. va rog sa le faceti publice .
Eu detin 4 bucati din acest tip de naluci,dar le-am folosit foarte putin,neavand incredere in ele sau mai sincer spus,neavand priceperea necesara ca sa le folosesc :lol:
phplYm162AM.jpg
Multumesc ! si Fir intins ! tuturor. :wink:
Am primit de la cineva 8 bucatii din astea ... Nu prea le folosesc dar am prins cu ele <Cel mai mult am prins stiuca> :)
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
payti
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 22 Dec 2009, 16:23

Re: cicada

Mesaj de payti » 22 Dec 2009, 16:37

Merge bine si la clean, mai ales la apa mare unde rotativele nu coboara :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”