Pe Jiu

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Pe Jiu

Mesaj de timer » 18 Iul 2008, 19:04

Am fost o zi si o noapte la Jiu.In zona barajului (amonte 1km) de la Isalnita(Dj).Sunt si unele plantatii de arin,multa vegetatie liniste iar cursul apei mi s-a parut destul de lin...Sareau pestii mari in apa ca la concurs(asta spre seara si dimineatza)Nu ne-am dat seama ce specii erau(crapi sau salai mari)..In schimb la capitolul prins peste,cam pauza...Noaptea a tocat momeala puii de somnotei...Au fost eliberati in apa...Nu prea am fost pe Jiu dar am auzit multe povesti,cu capturi mari...Una peste alta ,destul de pacut la capitolul peisaj..In rest...Daca sunt unii dintre voi care sunt pescari si de Jiu,n-ar fi rau sa va expuneti cateva pareri..Fir intins! :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pe Jiu

Mesaj de stefanflorin » 19 Iul 2008, 01:32

timer ce auzeai tu erau fie crapi fie somni, acu nu sunt sigur ca nu am auzit zgomotele, dar daca vrei salau acolo mai bine te duci acasa si dai cu jigu in cada si ai sanse mai mari :lol: zona aia are ani in care se orind monstrii ...crapi, somni. Acum vreo 5-6 ani la arini acolo cand dai cu fata spre filiasi s-a luat crap de 17.5 kg si tot acelasi a scapat si exemplare mai mari. Problema e ca s-a stricat locul, nu mai sunt pomii aia in apa si nici gropanele. Si sa stii ca atunci cand ii vezi sarind acolo nici nu ai sa vezi trasatura. Mi s-a intamplat de n ori lucru asta acolo. Incearca de la sfarsitul lui august acolo(zona lacului) pe timpul zilei. Eu rezultatele cele mai bune le-am avut dupa ora 15-16 pana cand se innegura precum si dimineata devreme cam pt 2 ore. Somn mare e destul acolo daca asta vrei da e cam mofturos din ce am observat si sa incerci cu carasel viu sau clean ori coropisnita. Ca sa-ti dau un pont incearca pe partea opusa a jiului ("la autobuze" cum ii zice sau mai explicit pe partea cu groapa de cenusa de langa baraj) de la canalul ala de curge in jiu unde e pompa pana in curba in amonte. Cu cat te duci mai spre curba cu atat apa e mai adanca (5-6m zic eu maxim) Abia astept sa bag un pescuit acolo, ca e mai bine de un an de cand nu am mai dat acolo. Fire incinse!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
claudiu fiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Ian 2009, 21:13

Re: Pe Jiu

Mesaj de claudiu fiu » 16 Ian 2009, 20:12

Daca va referiti la locul "de la bolovani" la \cca 500m amonte de baraj in dreptul balti"Mihaita",unde-i curba acolo are apa si vreo 8-9 metri ,este crap si somn mare dar eu am luat si stiuci frumoase.E un loc frecventat des de mine dar eu pescuiesc in acea zona exclusiv din barca ,spre malul salbatic.Acolo nu ma deranjaza nimeni si rapitorii sunt mai linistiti.
Somn am prins bine la naluci de suprafata si stiuci pe slidere.La crap nu prea dau dar am prieteni care prind si crap acolo.Atentie sunt foarte multe agatatori in locul respectiv.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pe Jiu

Mesaj de stefanflorin » 18 Ian 2009, 04:16

"la pietroaie" cum ii zic la loc pescarii din zona, se prindea peste bine in urma cu ceva ani insa acum (cel putin asta toamna) a mers f slab, va recomand sa va duceti mai bine pe malul celalt la pompe, parerea mea ca acolo sunt locuri mult mai productive si ai sanse mai mari sa prinzi peste mare acolo datorita conformatiei albiei jiului, ingust si f adanc. Nu a fost seara in sezon sa pescuiesc acolo si sa nu vad somn atacand sau crapi sarind. Problema e ca au f multa hrana acolo si nu prea pun botul cu una cu doua.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pe Jiu

Mesaj de Allen Besnovich » 13 Mai 2012, 16:24

Am si eu o intrebare. Am avut o nada preparat pt balta, gen benzar mix, amestecata cu porumb si am impresia ca s-a acrit putin. Mai poate fi folosita pe Jiu, cu succes ? Sau sa nu ma risc.
Anul trecut pe Dunare cu cat era nada mai urat mirositoare cu atat era mai buna......dar in cazul acesta ?
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”