Lansete Harrison sau Century

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Marius L
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iun 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lansete Harrison sau Century

Mesaj de Marius L » 05 Aug 2008, 14:21

Salutare la toata lumea.

Ma invart in jurul a 3 modele de lansete :
- Harrison Balista 3.90m, 3.5 lb pret 1090 ron
- Century FG 3.96M, 3.5 lb pret 1050 ron
- Century NCS 3.90M, 3.5 lb pret 1190

Deoarece lansetele au preturi asemanatoare, va rog frumos sa-mi spuneti si mie parerile voastre ( indeosebi cei care le-au folosit ) cu privire la raportul aruncari lungi/drill sau alte detalii pe care voi le considerati importante.

Daca mai aveti si alte propuneri la preturi asemanatoare va rog....
Stiu ca doar eu imi voi da seama daca mi se potrivesc, dar tinand cont ca nu am pescuit cu nici una din ele pana acum, imi este greu sa iau o decizie doar din punct de vedere al calitatii englezesti.

Multumesc anticipat si fire intinse !
Pescar de crap 100%

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de vali003 » 05 Aug 2008, 15:08

intrebarea este pentru ce le folosesti ? majoritatea celor de 3,5 lb. sint cam batoase , vei avea probleme in drill cind te apropii de mal . ar fi bine daca cunosti pe cineva cu astfel de lansete sa arunci de citeva ori cu ele si poate si un drill doua. eu am harrison torrix de 12 ft. si 3,25 lb. , sint exceptionale , dar eu nu pescuiesc la mai mult de 70-100 m.deci depinde foarte mult de ce fel de pescuit practici .

Avatar utilizator
Marius L
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iun 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de Marius L » 05 Aug 2008, 15:39

Stiu VALI ca asta ar fi cel mai bine...din pacate nu cunosc pe nimeni care sa aiba aceste lansete.... si nu pot sa ma duc pe balta la cineva care le are sa-i zic sa ma lase sa arunc si eu cu ele, pt ca stii cum e, omul nu te cunoaste si zice ca poate habar nu ai sa arunci cu lanseta si cine stie ce faci pe acolo...si inteleg, e normal...

Vizavi de intrebarea ta, nu spun ca-mi iau lansete doar ca sa arunc departe, pt ca imi place sa pescuiesc la o distanta care sa-mi asigure posibilitatea de a nadi cat mai bine in functie de strategia de la fiecare partida....dar sunt si situatii in care trebuie sa pescuiesti izolat, sau la distante mari pt ca acolo sunt structuri, sau pentru ca acolo este peretele de stuf, si as vrea sa ma ajute betele daca este cazul...
Am patit asa ceva la concursul caritabil de la Darvari, unde peretele de stuf era undeva la vreo 130 m, pe mijloc era un canal cu apa de 8-9 m adancime, iar la buza stufului cam 3m....iar eu cu betele din dotare ( niste sert-uri ) nu puteam sa lansez mai mult de 90-100 m....si mi-am bagat unghia in gat :D
Pescar de crap 100%

Avatar utilizator
kod
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 01 Mai 2008, 22:39

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de kod » 05 Aug 2008, 15:48

century fs,ai si distanta si dril undeva la 1400 ron

Avatar utilizator
fishingman
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 14 Mar 2008, 20:20
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de fishingman » 05 Aug 2008, 16:42

Salut Marius
Grea alegere. Ambele made in England carbon si super firme. Cel mai bine e sa cauti si pe forumuri din afara. Pe un alt forum dedicat crapului (nu am postat link ca nu stiu daca e voie) gasesti persoane care au Century NCS (asta stiu sigur). Insa cred ca desi foarte multe informatii o sa le gasesti pe forumurile englezesti. Insa un sfat: cred ca alaegerea ta va tine de feeling si nu ce spunem noi sau ce citesti. In principiu ti-ai ales aporximativ trei lansete identice singura diferenta fiind micile carecteristici tehnice insa astea tin de finete si mai ales feeling, iar prin feeling ma refer la cum iti place tie sa se simta in aruncare dar si in drill o lanseta.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de stefanflorin » 07 Aug 2008, 02:14

Dar de ce neaparat century sau harrison? ca-s uk made? e o garantie a calitatii intr-adevar dar parca prea sunt scumpe. Si ma surprind preturile alea afisate acolo de tine, cam mici comparativ cu ce stiam eu mai ales ca astea practic sunt custom 13ft si 3.5 lb, caci pe la englezi rar am vazut 12ft+ si 3lb+. Eu nu mi-as lua mai lungi de 12ft si 2.25-2.50lb, mai simti si tu cand da pestele ala din cap caci cu parii aia de 3.5 zici ca aduci un palc e iarba la mal :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Marius L
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iun 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de Marius L » 07 Aug 2008, 10:39

Preturile sunt luate de pe 2 site-uri de la noi, si cred ca sunt reale din moment ce erau afisate pentru fiecare tip si configuratie de lanseta in parte. Intr-adevar am optat pentru aceste brand-uri tinand cont de calitate, si consider normala investitia atat timp cat pasiunea pentru pescuit la crap depaseste orice limite ( in cazul meu :D ).
Legat de cat de rigide sunt nu pot sa-ti raspund pt ca dupa cum am spus nu am pescuit cu nici una din ele pana acum si de asta ii intrebam pe cei ce au sau au avut care este parerea lor. :wink:
Pescar de crap 100%

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de nini » 07 Aug 2008, 11:27

Marius...daca vrei cand sunt pe balta poti sa arunci cu betele mele ....Harison Torrix .facute de Nick Buss
3.90 3.5 lb inele kigan etc....daca iti plac te pot ajuta sa le cumperi la un pret bun...numai ca trebuie sa astepti un pic....
Sincer eu am pescuit cu toate 3 ..cele enumerate de tine, dar ca Torrix-ul sau Free spirit hs-200 nu se compara...
Stii tu acum fiecare cum vrea , parerea mea ca lanseta cea mai buna este aia care iti vine ca o manusa ...deci:
spor la teste... :wink:
APCR

Avatar utilizator
Marius L
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iun 2008, 12:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de Marius L » 07 Aug 2008, 13:01

Nini, iti multumesc frumos ... m-ar ajuta mult sa pot sa-mi fac o idee practica.... ca din vorbe, stii si tu, cati pescari atatea pareri....
Eu sunt cam in fiecare weekend pe balta, daca nu 48, minim 24 ore... asa ca daca vrei lasa-mi numarul tau de tel sau da-mi tu un semn inainte sa mergi la o partida de pescuit si fac tot posibilul sa vin si eu...
Nr meu de telefon este 0728.970937.

Mersi inca o data! :wink:
Pescar de crap 100%

Avatar utilizator
fishman
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Mar 2008, 01:53

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de fishman » 14 Mar 2009, 03:08

Marius L scrie:Nini, iti multumesc frumos ... m-ar ajuta mult sa pot sa-mi fac o idee practica.... ca din vorbe, stii si tu, cati pescari atatea pareri....
Eu sunt cam in fiecare weekend pe balta, daca nu 48, minim 24 ore... asa ca daca vrei lasa-mi numarul tau de tel sau da-mi tu un semn inainte sa mergi la o partida de pescuit si fac tot posibilul sa vin si eu...
Nr meu de telefon este 0728.970937.

Mersi inca o data! :wink:
la ce te-ai hotarat si daca le-ai incercat care merita mai mult?

Avatar utilizator
remi
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 20 Aug 2008, 11:21

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de remi » 22 Mar 2009, 11:04

Te mai intrebi? dintre modelele expuse de tine doar NCS-ul este tratat in autoclava si nici nu sufera comparatie cu celelalte doua. Poate le-ai vazut si tu, Balista este foarte grosolana, iar FG desi e Century, nu se trateaza in autoclava, dealtfel fiind si singurul model din gama care nu beneficiaza de acest tratament. NCS-ul bate detasat celelalte doua modele.

Avatar utilizator
remi
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 20 Aug 2008, 11:21

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de remi » 22 Mar 2009, 11:10

Pardon, m-am trezit si io dupa juma de an.

Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de GabyM » 24 Mar 2009, 01:06

Salut Remi, chiar asa, ce lansete ti-ai cumparat? Daca nu ai facut acest lucru, iti recomand si eu varianta Century Focal System.Lanseta superclasa.

Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de GabyM » 24 Mar 2009, 01:08

scuze, Remi=Marius.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lansete Harrison sau Century

Mesaj de Neamtul » 17 Mai 2009, 00:51

M-am gandit sa readuc acest topic pe prima pagina ca ma intereseaza subiectul.
Balista,Torrix,Hi-S 200,NCS,FS,...care-i mai buna pentru distantza?Care-i mai subtire,care-i mai placuta in drill,care are blancul mai performant?
Ce parere aveti de seria Tribal de la Shimano?Mi se pare ca au blancuri foarte bune.Oare merita un XT-A,XTR-A sau un Tribal Extreme,fatza de un NCS,Balista,etc?Lansetele de top-class de la Daiwa nu le foloseste nimeni?Emblem,Longbow,Infinity Adv Carp,Tournament AKN,etc?Oare numai Century si Harrison stiu sa faca betze? @-)
Care firma produce blancurile mai performante,Harrison sau Century?
Ce e cu lansetele Rod Hutchinson?Nu sunt bune?Ati folosit careva Legend-ul?Arata bestial. >:) 8->
Venture,Ultimate,Sonik,Greys, :-??...chiar nu are nimeni? :-??
Mie mi se pare foarte interesant acest subiect.
Mai scrieti si voi ceva in acest topic ca-l tot urmaresc si...nimic,nimeni nu mai vrea sa scrie despre lansete.


PS:M-as baga pe forum-urile din Anglia dar...nu prea imi placea lb engleza la scoala. :)) =))

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”