tarif permise AJVPS si ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florentiniuga » 03 Ian 2011, 16:49

E cam devreme pentru un raspuns in ceea ce priveste ANPA dar probabil ca vor ramane la 30 lei. Cu AJVPS-urile e alta poveste. Acolo fiecare cu tariful ei, nu exista un tarif unic la nivel national. Intereseaza-te exact de AJVPS-ul la care vrei permis/viza anuala.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de sece4u20 » 03 Ian 2011, 17:28

dar pentru ce se plateste si la ANPA ?? eu stiam numai de ajvps din judetul care faci parte!!! sau acum sau schimbat si astea ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florentiniuga » 03 Ian 2011, 17:56

ANPA elibereaza permisul pentru pescuit in toate apele publice care nu sunt concesionate in administrarea vreunei asociatii sau societati comerciale, cu alte cuvinte nu poti pescui pe raurile interioare, baraje, Dunare, Delta si Marea Neagra fara acest permis. Doar legitimatia eliberata de o AJVPS, nu are nicio valoare, este doar un carnet de membru, chiar daca AGVPS sustine altceva. In cele mai multe cazuri nici AJVPS-urile intre ele nu-si recunosc permisele si nu-si acorda reciprocitate in zonele pe care le gestioneaza. Permisele ANPA se elibereaza tot prin intermediul asociatiilor, la solicitarea membrilor si sunt nominale si netransmisibile.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de alex_mures » 03 Ian 2011, 18:10

florentin
deci.....pt. a pescui pe un rau,am nevoie de permisul ANPA si de legitimatia emisa de AGVPS :?:
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de mircea62 » 03 Ian 2011, 18:34

Nu ai nevoie de legitimatie AJVPS decat daca raul respectiv este in administrarea AJVPS ceea ce e putin probabil.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florentiniuga » 03 Ian 2011, 19:00

mircea62 scrie:Nu ai nevoie de legitimatie AJVPS decat daca raul respectiv este in administrarea AJVPS ceea ce e putin probabil.
Corect. Doar permis ANPA.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de sece4u20 » 03 Ian 2011, 19:13

pfuaii ca sunt tare greu de cap: deci daca imi fac permis de la ANPA pot sa pescuiesc peste tot in tara pe toate apele, in afara de baltile private??? asa este ?

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de stefan_kwr » 03 Ian 2011, 19:18

Asa ar trebui, dar suntem in romania si aici este o problema...nu putem avea permis ANPA daca nu ne vizam carnetele la AJVPS, sau la vreo alta asociatie... ~x( , cel putin la noi in dolj :-t care costa de 2-3 ori cat ANPA...

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Ian 2011, 19:34

stefan_kwr scrie:Asa ar trebui, dar suntem in romania si aici este o problema...nu putem avea permis ANPA daca nu ne vizam carnetele la AJVPS, sau la vreo alta asociatie... ~x( , cel putin la noi in dolj :-t care costa de 2-3 ori cat ANPA...
Exact :D
Macar sa elibereze permisele cu visa PG deja aplicata, sa ne scuteasca de niste drumuri!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de LARY » 03 Ian 2011, 19:39

Eu va sfatuiesc sa nu mai cotizati aiurea. Dati bani de pomana la niste ....... Ce au facut sa merite bani pe care ii cer pe nimic?
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de sece4u20 » 03 Ian 2011, 20:03

chiar asa cel putin la mine pe raul buzau este o degringolada de nedescris. toti baga toate chimicalele si apoi asteapta mai in aval sa vina pestele pe o parte, cand se fac repopulari imediat afla fomisti si prind cate 40-50 de kg de pastrav abia eliberat din crescatorie si lista ar putea continua.

si ca sa fiu on -topic: daca apartin de judetul covasna trebuie sa merg la ajvps covasna sa imi fac legitimatie ajvps si apoi inca una de la ANPA ? e corect asa ??? din cate stiu cotizatia la AJVPS este de 120 ron. + 40 ron de la ANPA = mai bine merg pe balta privata :D :)) :))

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de stefan_kwr » 03 Ian 2011, 20:08

LARY scrie:Eu va sfatuiesc sa nu mai cotizati aiurea. Dati bani de pomana la niste ....... Ce au facut sa merite bani pe care ii cer pe nimic?
Si de unde luam doar permisul ANPA???
Daca reusim asta, ce se intampla cand ne intalnim pe malul raului cu cei de la ajvps??
Ce facem cu viza PG daca renuntam la carnetul de membru?

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de stefan_kwr » 03 Ian 2011, 20:14

sece4u20 scrie:daca apartin de judetul covasna trebuie sa merg la ajvps covasna sa imi fac legitimatie ajvps si apoi inca una de la ANPA ? e corect asa ???
La ajvps iti face carnet de membru cu poza, pe care il vizezi anual (daca vrei) nu legitimatie.Si trebuie si permis Anpa, ca altfel carnetul acela nu are nici o valoare si oricum te obliga ei sa-ti faci.
sece4u20 scrie:din cate stiu cotizatia la AJVPS este de 120 ron. + 40 ron de la ANPA = mai bine merg pe balta privata :D :)) :))
Poate s-a facut acum atat ca anul trecut era 90+30 ron...

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de florentiniuga » 03 Ian 2011, 20:26

florentiniuga scrie:...Cu AJVPS-urile e alta poveste. Acolo fiecare cu tariful ei, nu exista un tarif unic la nivel national. ....
A mai vazut cineva vreun "controlor" AJVPS pe rauri in zonele publice? Dar inspector ANPA? Pe Dunare controleaza cineva inafara de graniceri (politia de frontiera)?
Daca da, unde si cat de frecvent? E bine de stiut.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de pharaoh » 03 Ian 2011, 20:45

florentiniuga scrie:Pe Dunare controleaza cineva inafara de graniceri (politia de frontiera)?
Daca da, unde si cat de frecvent? E bine de stiut.
In Delta, inspectorii ARBDD.
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”