Mulinete SPRO

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Mulinete SPRO

Mesaj de mirceasd » 12 Ian 2011, 18:02

La cererea unui coleg pescar de a afla ceva info despre mulinetele SPRO ,si pentru ca stiu ca nu sunt foarte uzuale cel putin prin sudul Romaniei ,voi posta cateva fotografii si pareri personale:
Pentru: - solide si de incredere ,au rezistenta mare la uzura ,am folosit una ca spod si a rupt Synexul in 2;
- precise si au wormshaft ,bobineaza firul foarte bine (nu se compara cu PL -NICIODATA);
- au rulment cu ace ca mulinetele cu pretentii;
- nu sunt grele si sunt atent finisate;
Contra:deocamdata nu am gasit minusuri evidente (comparabil cu celelalte mulinete din clasa lor).
Iata ceva poze.

Incognito LCS 865 si Super LCS 855 au baitrunner clasic ,Super Long Cast PRO 460 nu au baitrunner.
855 are diametrul tamburului ca XTB 5500 (dar sigur nu au aceeasi calitate dar si costa jumatate) si eu le-am folosit pentru niste lansete minunate cu actiune de 2,5 lbs ,LCS 865 le-am folosit si pe lansete rapide si pe semirapide si pe parabolice ,s-au comportat exemplar pentru pretul lor.
Super Long Cast PRO 460 nu le-am folosit inca dar presupun ca se comporta la fel ca si LCS 865 numai ca sunt mai usoare caci nu au baitrunner.
Cam atat imi vine in minte ,daca voi aveti ceva de adaugat sau ati intampinat ceva neajunsuri cu ele ,rog postati , oricum din clasa asta sunt peste Okuma ,Trabucco ,Kkarp ,Jaxon sau Attack ( asta ar fi si ordinea mea a calitatii).
Multumesc si fire intinse.
Fişiere ataşate
DSCF2630.JPG
DSCF2629.JPG
DSCF2628.JPG
DSCF2627.JPG
DSCF2626.JPG
LCS 865
LCS 865
LCS 555
LCS 555
DSCF2623.JPG
DSCF2622.JPG
Vedere ansamblu Super Long Cast PRO 460 S ,Super Long Cast LCS 855,Super Long Cast Incognito 865
Vedere ansamblu Super Long Cast PRO 460 S ,Super Long Cast LCS 855,Super Long Cast Incognito 865
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete SPRO

Mesaj de mirceasd » 12 Ian 2011, 19:13

Rog un moderator sa mute topicul la sectiunea mulinete.
Mii de scuze pentru greseala.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete SPRO

Mesaj de Laurentiu » 04 Feb 2012, 19:41

Super Long Cast PRO 460 ti se pare mai reusita decat axeon v2? Ca fata de peleu ti-ai exprimat parerea... :))

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete SPRO

Mesaj de mirceasd » 05 Feb 2012, 06:41

Laurentiu scrie:Super Long Cast PRO 460 ti se pare mai reusita decat axeon v2? Ca fata de peleu ti-ai exprimat parerea... :))
Imi pare rau dar nu cunosc V2 , in schimb cred ca este comparabila cu calitatea mai vechiului Axeon.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Robert21
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 18 Noi 2009, 15:53

Re: Mulinete SPRO

Mesaj de Robert21 » 09 Feb 2012, 16:17

Laurentiu scrie:Super Long Cast PRO 460 ti se pare mai reusita decat axeon v2? Ca fata de peleu ti-ai exprimat parerea... :))
Da Laurentiu
este mai reusita decat V2
nu stiu daca le-ai avut in mana sau nu dar iti da o senzatie de robustete si forta si este mult mai compacta fata de V2
la asezarea firului pe tambur sa nu mai vbm, spro aseaza ireprosabil firul pe tambur fata de V2 si PL
si eu am 4 mulinete spro super long cast 460 si nu le-asi schimba nici pt V2 nici pt PL
mulinetele spro functioneaza mult mai fin decat okuma (V2 sau PL)
La pretul asta nu gasesti nimik mai bun

Avatar utilizator
kalutroian
Veteran
Veteran
Mesaje: 1140
Membru din: 30 Sep 2011, 20:16

Re: Mulinete SPRO

Mesaj de kalutroian » 13 Mar 2012, 21:15

'mirceasd' - un sfat,

Care ti se pare mai potrivita pentru spod din cele enumerate de tine?

De Spro Super Long Cast Spod 3000 sau 3600 sti ceva,

Vreau sa-mi iau o mulineta pt. spod(carp expert) si deocamdata m-am oprit la axeon VII 80,
Dar, dupa cate vad din cele mentionate de tine si nu numai mulinetele de la Spro ar fi peste cele de la Okuma, bineinteles in categoria asta de pret,nu vreau sa-mi iau o mulineta acum si in toamna gata, o vand si-mi iau alta,
Vreau s-o tin macar 2 sezoane,

Multumesc,

Avatar utilizator
mem11team
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 24 Mai 2009, 22:34

Re: Mulinete SPRO

Mesaj de mem11team » 18 Mar 2012, 19:11

sunt bune mulinetele dar au si minusuri:frana nu functioneaza bine,in timp nu se mai aude rontaitul acela la tambur cand pestele iti ia fir si tot in timp partea lucioasa de la maner se exfoliaza.iti zic astea ca eu le am de 2 sezoane si astea sunt defecte intalnite la toate 6 care le am.fata de okuma powerliner de exemplu pe care le-am avut aseaza firul mai bine dar nu trag mai in forta.mie mi-au placut tehnic mai mult okumele dar sunt mai atras de spro caci sunt mai micute mai inchegate si mai usoare.dar......am jurat ca nu mai dau bani pe babau-ri..am strana bai si shimano sau daiwa tata.
nu fii ingrijorat tot vine vara !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”