SUGESTIE

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
PIRVU RICHARD
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 08 Dec 2007, 20:29
Localitate: BELGIA

SUGESTIE

Mesaj de PIRVU RICHARD » 08 Dec 2007, 23:27

In primul rand tin sa va felicit pt tot ceea ce faceti in domeniul pescuitului de crap si nu numai, domnule Iuga. Am 38 de ani si locuiesc in Belgia, unde pescuiesc mustaciosul nostru preferat aproape in fiecare weekend si urmaresc cu multa placere inregistrarile emisiunilor pe acest site. Totusi cand vad reportajele filmate in Delta Dunarii sunt neplacut surprins vazand persoane consacrate in carpfishingul mondial comportandu-se intr-un mod nu foarte "elegant" cu capturile. Sugestia mea este aceea de a nu mai filma pescuitul decat in modul strict c&r cu acelasi comportament pe care campionii nostrii il au pe lacurile private. Cred ca emisiunile despre pescuit trebuie sa fie un mijloc de educatie. Am vazut chiar un exemplu dat de Vladut cum trebuie sa strangem deseurile la plecare insa finalul a fost cat se poate de neecologic si periculos (dandu-le foc in mijlocul naturii ) In al doilea rand as vrea sa combateti din toate puterile traficul de pesti dinspre sectorul public catre sectorul privat. Sper sa nu fi deranjat pe cineva cu acest topic si sper sa fie cat mai constructiv. Fire-ntinse la maxim! si Viata lunga Infopescar!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: SUGESTIE

Mesaj de mini_mic » 09 Dec 2007, 00:17

PIRVU RICHARD scrie:In primul rand tin sa va felicit pt tot ceea ce faceti in domeniul pescuitului de crap si nu numai, domnule Iuga. Am 38 de ani si locuiesc in Belgia, unde pescuiesc mustaciosul nostru preferat aproape in fiecare weekend si urmaresc cu multa placere inregistrarile emisiunilor pe acest site. Totusi cand vad reportajele filmate in Delta Dunarii sunt neplacut surprins vazand persoane consacrate in carpfishingul mondial comportandu-se intr-un mod nu foarte "elegant" cu capturile. Sugestia mea este aceea de a nu mai filma pescuitul decat in modul strict c&r cu acelasi comportament pe care campionii nostrii il au pe lacurile private. Cred ca emisiunile despre pescuit trebuie sa fie un mijloc de educatie. Am vazut chiar un exemplu dat de Vladut cum trebuie sa strangem deseurile la plecare insa finalul a fost cat se poate de neecologic si periculos (dandu-le foc in mijlocul naturii ) In al doilea rand as vrea sa combateti din toate puterile traficul de pesti dinspre sectorul public catre sectorul privat. Sper sa nu fi deranjat pe cineva cu acest topic si sper sa fie cat mai constructiv. Fire-ntinse la maxim! si Viata lunga Infopescar!
Bine ati venit pe form in primul rand ! Sunt o gramada de puncte de vedere interesante pe care le-ati expus mai sus. Fara sa fiu fanul nimanui sau sa tin partea cuiva doresc sa aduc cateva completari la ce spuneti dvs. In primul rand aveti dreptate ca o emisiune de pescuit trebuie sa fie in primul rand un mijloc de educatie, insa spiritul meu civic nu e influentat de un cliseu filmat in care ne purtam cu manusi si saltele de primire cu un peste si ii mai dam si cu dezinfectant, dar omitem sa tinem cont de sutele de kilograme de boilesuri care contin tot felu de chimicale cu care infestam apa si pestii.
Metoda aleasa de Vladut pt a scapa de deseuri tind sa o apreciez decat sa o blamez. De incendiu nu cred ca se pune problema in situatia de fata, si prefer sa faca o vatra de foc 50x50 si sa curate locul de gunoaiele stranse in timp, decat sa stranga doar propriile deseuri. Mi se pare un conflict tipul apropiere-departare, in care trebuie intuita varianta cea mai putin daunatoare.
Sunt intru-totul de acord cu dvs in legatura cu traficul de pesti dinspre sectorul public catre sectorul privat.
Numai bine !

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 09 Dec 2007, 01:06

Bun venit Richard. Ai cateva observatii pertinente. Am avut intotdeauna de ales intre a face o emisiune strict educativa si una cu o oarecare doza de reality show. Am ales varianta a doua, din doua motive. Primul a fost acela ca nu am vrut sa indepartez telespectatorii (foarte multi) care nu concep sa se duca pe balta, sa plateasca si sa nu ia peste acasa. Am nevoie de audienta pentru a exista aceasta emisiune. Al doilea motiv a fost acela de a-i stimula pe cei care au descoperit farmecul pescuitului de placere, nu de foame, sa identifice aspectele negative care apar in emisiuni si chiar sa le comenteze (nu ma supar daca e la modul critic) cu ceilalti. Daca-i spui unui prieten cu care te duci la pescuit ca ai vazut o emisiune de tot rahatul, in care unul arunca pestele in apa ca pe bolovan, sau cara cu sacul acasa, in mod sigur acel prieten va fi mai atent pe viitor cum manipuleaza pestele, macar atat timp cat vei fi si tu de fata. In psihologie asta s-ar numi educare prin prisma exemplului negativ. Mai sunt unele chestii care tin de neatentie. Exemplul cu focul e unul dintre ele. Dupa ce a vazut emisiunea la tv, Vladut a recunoscut ca a facut o greseala majora. In Delta focul este strict interzis, cu exceptia locurilor special amenajate, care sunt foarte putine.
Nu cred ca inteleg prea bine ce vrei sa spui cu traficul de peste dinspre sectorul public spre cel privat dar cred ca te referi la exemplrele mari capturate de pescari, care se duc contra cost in balti private. Daca despre asta e vorba, sa analizam situatia. De obicei, acest lucru il fac numai indivizi care retin toti pestii, fara mila si discernamant. Odata ce a prins un crap, sa zicem, de 20kg are doua variante. Sa-l manance el cu tot neamul lui :evil: sau sa-l vanda viu sau mort. La eliberare nu se gandeste nici in ruptul capului. Cum il preferi? Mort sau intr-o balta privata, unde poate deveni un trofeu ravnit de multi dar un trofeu viu. Pe patronul respectiv nu l-as blama. Cineva vine cu un trofeu spre vanzare. Evident e din Delta sau Dunare. Ce-i faci? Il cumperi sau il certi pe nemernic si-l trimiti inapoi la Dunare sa-l elibereze? :wink: Din cate cunosc, in Romania exista un singur personaj care a dat sfoara-n tara ca plateste bine exemplarele mari dar Dumnezeu l-a pedepsit si i-a omorat trofeele pe care le avea in lac. Asta l-a lecuit si pe el. Ceilalti cumpara de la fermele piscicole exemplarele cele mai mari pe care le gasesc. Stiu sigur ce spun. Astia de obicei sunt piscicultori de meserie si se bazeaza pe meseria lor nu pe daruri de la natura. Or mai fi exemple negative prin tara dar nu cred ca e ceva semnificativ.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 09 Dec 2007, 12:03

...la un momentdat, era record MONDIAL... dar s-a dus in lumea in care e numai c & r!!!!
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Mesaj de vasile miclea » 09 Dec 2007, 15:30

Florentin vin si eu cu o rugaminte,nu se poate schimba ziua de difuzare a emisiuni?
Sunt sigur ca pescari impatimiti nu au timp simbata sau duminica sa urmareasca emisiunea(in mod deosebit vara).
Eu zic ca luni dupaamiaza ar fi foarte potrivit avind in vedere ca multi dau si "rateuri" la partidele de pescuit din weekend si ar dori foarte mult sa mai vada ceva noutati pe care sa le foloseasca la partida urmatoare.
Am o intrebare :daca crapisti sunt mai duri ,de ce nu iti adresezi emisiune pescarilor simpli care pescuiesc in toate stilurile?
Urmaresc emisiune mai mult prin intermediul arhivei (lipsa timpului) si in anul 2007 cred ca sa vorbit doar de pescuitul crapului in stilul moder,crezi ca este benefic pt. restul pescarilor?

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 09 Ian 2008, 18:57

nu...sa nu schimbati emisiunea...poate ora...mai tarziu...dar nu ziua...lunea majoritatea sunt la lucru...deci sambata e perfect...ora...mai poate fi discutata...
;)Arin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 09 Ian 2008, 19:01

si inca ceva...pot aparea si alte emisiune dedicate pescuitului la rapitor cum e cea a dnului Tarus...si ceva stationar...terbuie doar cautate pers ca dvs dn Iuga...si asa nu vor mai fi discutii ca dc pt rapitori nu e nimic...la stationar dc...si mai stiu eu...eu unu sunt ff fascinat de pescuitul la crap...fie el in orice stil..
;)Arin

Avatar utilizator
floringula
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 01 Ian 2008, 15:46
Localitate: deva

Mesaj de floringula » 09 Ian 2008, 20:04

vasile miclea scrie:Florentin vin si eu cu o rugaminte,nu se poate schimba ziua de difuzare a emisiuni?
Sunt sigur ca pescari impatimiti nu au timp simbata sau duminica sa urmareasca emisiunea(in mod deosebit vara).
Eu zic ca luni dupaamiaza ar fi foarte potrivit avind in vedere ca multi dau si "rateuri" la partidele de pescuit din weekend si ar dori foarte mult sa mai vada ceva noutati pe care sa le foloseasca la partida urmatoare.
Am o intrebare :daca crapisti sunt mai duri ,de ce nu iti adresezi emisiune pescarilor simpli care pescuiesc in toate stilurile?
Urmaresc emisiune mai mult prin intermediul arhivei (lipsa timpului) si in anul 2007 cred ca sa vorbit doar de pescuitul crapului in stilul moder,crezi ca este benefic pt. restul pescarilor?
sunt perfect de acord cu mici modificari -emisiunea duminica seara pt ca pescari ajung de la pescuit(majoritatea)
-iar in partea a doua cred ca are dreptate vasile si cei din urma cred ca sunt mai multi decat crapisti :idea: :roll: :roll:

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 09 Ian 2008, 23:35

Nu mai insistati pe subiectul acesta. Eu zic ca e bine ca exista emisiunea. Nu e televiziunea mea si nu am niciun cuvant de spus asupra orei si zilei de difuzare. Numai maria sa BANUL dicteaza. Pentru a va face o idee, o emisiune difuzata dupa amiaza, dupa ora 18, cand e lumea acasa, se plateste cu 1500 E, deci 6000/luna. Eu platesc doar 1600/luna, cu mari concesii pentru ca sunt director tehnic acolo si fara niciun castig. Daca vrea cineva sa bage bani, o difuzez cand vrea el.
Amatori ? :?: :roll: :( :x :evil:

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Mesaj de Driscu Radu » 13 Ian 2008, 13:53

Va salut domnule Iuga, as dori daca se poate o mica parte din emisune macar pana in martie cand se dezgheata complet apele sa ne prezentati niste mulinete , lansete ( mulinete de buna calitate dar desfacute, eventual de ce trebuie sa se fereasca un incepator in alegerea unei mulinete, chiar firme consacrate). O Actiune de ecologizare a deltei pe cand sau a unor lacuri, sau portiuni de rauri .Va multumim anticipat.

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 13 Ian 2008, 15:23

APCR impreuna cu Infopescar si CS Senzor vor demara in vara o actiune de ecologizare a deltei, in zona Crisan.
Actiunea se va desfasura cu personal platit, dar si cu voluntari care vor avea asigurate cazarea si transportul... :wink:
APCR

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 13 Ian 2008, 16:50

domnule Vladutz...ma bucur sa aud asta...o parte din noi punem la cale o asemenea actiune de ecologizare a deltei...cititi la "sugestii" / " donatiile un nou inceput .." si o sa vedeti ca sunt multi care sunt de acord cu asa ceva...poate o sa gasiti voluntari...si mai luati legatura si cu kamasan...el zicea k are vreo 8 baieti care vor sa mearga...e bien sa fim uniti...;)
;)Arin

Avatar utilizator
maxx
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 03 Feb 2008, 12:09

Re: SUGESTIE

Mesaj de maxx » 10 Feb 2008, 12:19

DESPRE PESCUITUL PE PRUT STIE CINEVA CEVA ,TIPURI DE MONTURI,ACE,FIRE,NADE MOMELI PENTRU SOMN CRAP
DOMNULE FLORENTIN FACETI O EMISIUNE DESPRE PRUT
VA ROG

Avatar utilizator
adrianciolpani
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 26 Feb 2008, 03:14

Re: SUGESTIE

Mesaj de adrianciolpani » 27 Feb 2008, 21:46

as vrea sa vad o emisiune despre si pescuit la clean ,daca vreti o locatie:raul ialomita, dar mai sus de balastiera de la gorgota ca in jos se poate sa fie tulbure.pentru amatorii de clean care vor sa vina la pescuit ,atentie daca vreti sa pescuiti mai jos de balastiera veniti decat duminica ,in restul saptamanii se poate sa fie tulbure.va multumesc!zona ciolpani

Avatar utilizator
adrianciolpani
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 26 Feb 2008, 03:14

Re: SUGESTIE

Mesaj de adrianciolpani » 27 Feb 2008, 22:15

am intrat pe chat dar imi trebuie o lupa sa vad ce am scris ,cum maresc scrisul?

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”