Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 09 Sep 2008, 10:27

Biroul de presa al Guvernului Romaniei la 3/9/2oo8 a dat publicitatii Hotararea guvernului privind taxele pentru permisele de pescuit pe 2oo9 dupa cum urmeaza:
1.Pensionarii,veteranii de razboi si persoanele cu handicap grav vor primi permisele de pescuit gratis.
2.Elevii, studentii si persoanele cu handicap usor si mediu vor plati 1o lei ron
3. Restul pescarilor vor plati 3o lei ron.
www. gov.ro/presa
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de florentiniuga » 10 Sep 2008, 05:43

:D Si probabil ca vom plati la administratia financiara, odata cu impozitul pe casa si masina. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 12 Sep 2008, 12:44

Salut. Gigi Stefan trebuie sa stie ca doar e la ANPA.mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de APSHD » 15 Sep 2008, 18:43

Pe linga aceste sume va mai trebui platite si taxele de Asociatie care vor fii stabilite de fiecare Asociatie in parte

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 11 Oct 2008, 16:40

Salut. Sa-si mai puna pofta in cui. Ce fac asociatiile in afara de a incasa niste bani in plus de la pescari ? NIMIC.
Se asigura pe banii pescarilor niste posturi caldute ,bine platite fara nici o respundere,fara grija locului de munca fara somaj cu toate dotarile necesare telefon,calaculator,automobil,secretara,etc,etc.Nu mai sunt fraieri pescarii sa le dea lor banii degeaba.In revista Aventuri la pescuit scrie ca sa reluat eliberarea permiselor de ANPA cu 1 leu pe anul acesta. Numai bine. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de APSHD » 13 Oct 2008, 09:55

mircea13 scrie:Salut. Sa-si mai puna pofta in cui. Ce fac asociatiile in afara de a incasa niste bani in plus de la pescari ? NIMIC.
Se asigura pe banii pescarilor niste posturi caldute ,bine platite fara nici o respundere,fara grija locului de munca fara somaj cu toate dotarile necesare telefon,calaculator,automobil,secretara,etc,etc.Nu mai sunt fraieri pescarii sa le dea lor banii degeaba.In revista Aventuri la pescuit scrie ca sa reluat eliberarea permiselor de ANPA cu 1 leu pe anul acesta. Numai bine. Mircea13

La noi in Asociatie toti banii ce se aduna din urma cotizatiilor se folosesc numai pentru repopulari si pentru concursuri,
In doi ani am repopulat cu 12 to. de peste iar anul acesta preconizam sa repopulam cu aproximativ 6-7 to de peste Nu uitati ca 1 to. de crap costa 12000de lei iar 1 to de caras costa 6000 de lei

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de old_radu » 22 Oct 2008, 22:00

APSHD scrie: La noi in Asociatie toti banii ce se aduna din urma cotizatiilor se folosesc numai pentru repopulari si pentru concursurii

:lol: :lol: :lol: ...asta e "pescareasca rau"...
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de APSHD » 24 Oct 2008, 16:51

old_radu scrie:
APSHD scrie: La noi in Asociatie toti banii ce se aduna din urma cotizatiilor se folosesc numai pentru repopulari si pentru concursurii

:lol: :lol: :lol: ...asta e "pescareasca rau"...
Daca esti Toma necredinciosu intreaba pe orice pescar din Hunedoara si-ti va confirma cela postate de mine.
Luna viitoare am sa pun pe forum fotografii facute cu ocazia popularilor facute de noi

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de laeucigasul » 13 Noi 2008, 14:41

eu sunt din medgidia, ideea e ca orice asociatie de pescari de pe teritoriu judetului ar trebui sa populeze apele la care pescarii au acces cu permisul de pescuit : canalul dunare-marea neagra, dunarea pe malul jud constanta si marea neagra cat tine jud constanta. ar trebui sa se intample asta! dar nu o sa vada nici copii copiilor mei sa se intample asta... nu-si permite nimeni sa populeze dunarea sau marea sau mai bine zis nu-si permite nimeni sa aiba grija de ea cum ar trebui! o sa platim cotizatii si alte taxe si o sa prindem ce se populeaza...
fire zbuciumate!
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de adiwolf » 27 Noi 2008, 00:12

APSHD scrie:Pe linga aceste sume va mai trebui platite si taxele de Asociatie care vor fii stabilite de fiecare Asociatie in parte
taxele de asociatie??
de ce??
unde scrie??
cine ma obliga??
cu ce drept pretindeti taxe??
care lege va confera acest drept??
taxe pe ce??pe prostie??asta da

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 29 Noi 2008, 09:00

Salut. Vedeti Hotararea de guvern nr 1.o16 din3/9/2oo8 publicata in Monitorul Oficial nr 641 din 8/9/2oo8 referitor la cotizatiile pe anul 2oo9. www.cdep.ro
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Dan Pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Mar 2008, 23:35

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Dan Pescarul » 01 Dec 2008, 21:08

si totusi cat trebuie sa platim pentru 2009 !? :-/ sunt din mioveni/ arges si de ani de zile ,, bat'' numai Oltul alta varianta de pescuit mai convenabila nu am gasit. numai 30 ? nu-mi vine sa cred ! poate totusi nu am priceput eu.

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de APSHD » 05 Dec 2008, 21:13

Începând cu data de 1 ianuarie 2009, pensionarii, veteranii de război şi persoanele cu handicap grav vor beneficia de gratuitate la eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv, iar elevi şi studenţi, precum şi persoanele cu handicap uşor şi mediu vor plăti o taxă în valoare de 10 lei, a decis Guvernul în şedinţa de astăzi.

Pe linga aceste taxe se mai adauga si taxa de Asociatie

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de bitonc » 05 Dec 2008, 23:04

Eu sunt un pescar hoinar,pescuiesc o data pe an daca am timp,si as vrea sa o fac legal.Nu inteleg de ce tre sa mai platesc o taxa la o asociatie(nu sunt inscris nicaieri) in afara de taxa de pescuit de pe balti.Am prieteni care au renuntat la permise din cauza ca nu prea exista locuri de pescuit unde permisul si taxele platite sa asigure gratuitatea sau sa spunem accesul liber.Cat despre populari..............ca-n romania.Eu,roman, vreau sa pescuiesc legal la mine in tara,lucru pentru care platesc o taxa de permis si nu vad de ce as da bani tertilor.Daca vorbim despre populari sa se duca cine le face sa pescuiasca in Lacul Morii care este al statului si in care exista peste cat la mine in damigeana, si daca mai exista 3 fate sunt vanate cu plasa in fiecare zi.Nu am vazut pe cineva sa se ia de cel care face asta.Il vad in fiecare zi, deoarece lucrez la o firma de pe malul lacului respectiv.Parerea mea despre asociatii.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de APSHD » 06 Dec 2008, 13:29

Sa stii ca sunt multe Asociatii car-si fac treaba . Pazesc apele si le si populeaza .Dar nu toate Aspciatiile fac la fel .
Sunt convins ca in timp concurenta isi va spune cuvintul si Asociatiile care nu-si fac treaba vor dispare

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”