Olt

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Olt

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Sep 2008, 00:03

.........

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Olt

Mesaj de nando » 21 Sep 2008, 08:52

mai merge la baraj?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Olt

Mesaj de Margescu Romeo » 21 Sep 2008, 12:40

Salut. Cand ai fost ultima data pe Olt ? La ce momeala ai dat ?

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Olt

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Sep 2008, 13:09

Anul acesta in augst am fost,dar nu cred ca am sa mai merg vre-o data,se braconeaza cu tot ce este posibil,iar locurile de crap se lasa din tata-n fiu sau cam asa ceva ,daca esti din zona sau cei care au fost pot comfirma acest lucru

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Olt

Mesaj de nando » 21 Sep 2008, 19:18

ai dreptate este sat fara stapin acolo
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Olt

Mesaj de Butaru Gabriel » 22 Sep 2008, 09:49

Am fost cativa ani la rand de 5,6 ori pe an la inceput de mai multe ori dar din ce in ce mai prost,ultima data anul trecut am fost de 2 ori,dar am taiat dupa lista ,la baraj Frunzaru,Babiciu,acolo unde sunt locurile de crap cine cunoaste stie despre ce este vorba,de cum vine primavara si pana cade zapada ,nu poti sa prinzi liber aceste locuri,anul trecut am dat prima data pana in baraj la varsare ,la Frunzaru se prindea salau ne-am instalat ,am inceput sa luam cateva bucati 2,5 kg cel mai mare in 2 ore cat am stat acolo pt ca a trebuit sa plecam,cauza au venit baeti si au baga kilometri de plase ziceau cai kilometrul lor concesionat,cu cine sa-te certi,am plecat la baraj pe partea opusa in fata aveam satul [ Frunzaru ] cum am ajuns la prima lanseta aruncata unul din colegi care eram a luat un ciortan la 2 kg siceva,am zis ca gata am puso,ala a fost singurul ciortan pana a doua zi,dar nu exagerez in fata noastra unde stau aia si dau la crap au luat peste suta de kg,se bagau cu barca si aruncau cam o galeata de porumb la 2, 3 ore,nu mai zic ca alta data am vazut echipaje intregi care braconau cu curent,acolo si garda braconeaza asa ca ,nu mai este nimic de zis,momeli folosite tot cei posibil ,la somn coropisnita si lipitoare,salaul la bucatica mai bine,dar si pestisori,

Avatar utilizator
Dan Pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Mar 2008, 23:35

Re: Olt

Mesaj de Dan Pescarul » 19 Ian 2009, 13:06

Sunt intru totul de acord, se braconeaza ,, la greu'', nu poti sa misti in front acolo. Sunt in haite, baga plasele ziua in amiaza mare, fara sa le pese de mustruluielile celorlalti pescari si tot ei sunt cu tupeu. Este perfect adevarat ca locurile bune sunt ocupate de ,, crapari'' de la 1 ian. pana la 31 dec.
Tot Oltul se braconează de la Babiciu in amonte, Frunzaru, Draganesti si mai sus...
Si eu am facut destule ,, excursii'' pe Olt din cauza locurilor ocupate, plaselor bagate si chiar momentului neinspirat de a merge la pescuit. Oricum o sa fiu la fel de perseverent si anul acesta, poate, poate.... :-??

Avatar utilizator
maryusflopy
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 08 Mar 2008, 09:16

Re: Olt

Mesaj de maryusflopy » 06 Feb 2009, 14:39

Salut! Am pescuit si eu destul de mult in zona Babiciu, in special in dreptul unei insule(am inteles ca ii spune Insula vacii).pescuitul acolo era o loterie deoarece era influentat de nivelul Oltului care nu este acelasi de la o zi la alta.Cei care au pescuit acolo stiu despre ce vorbesc.Am ceva timp de cand nu am mai fost acolo si am o curiozitate: cand mergeam acolo si nu se putea pescui la insula, aveam o varianta de rezerva si anume, pe partea cu Frunzaru, dupa dig, era un lac maricel si foarte adanc unde localnicii ii spuneau ,,la tevi".Din cate am inteles eu pe acolo era vechiul curs al Oltului.In sfarsit, vroiam sa stiu daca a pescuit cineva acolo de curand si care mai este situatia cu balta pe care eu o stiam salbatica.Vreau sa va spun ca nu o data am avut acolo surpriza unor capturi impresionante de crap(intre 7 si 13kg)iar la niste pescar care urmareau stiuca am vazut un exemplar de peste 10 kg.Va dati seama cati copii avea stiuca aceea? :-?
Va multumesc pentru orice informatie!Fire intinse tuturor!

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Re: Olt

Mesaj de adiwolf » 08 Feb 2009, 18:06

balta aia din cate stiu s-a transformat in balta privata si se percepe o taxa
nu stiu cat este pt ca nu pescuiesc pe incinte private deloc,mai bine ma las de pescuit.
ieri fost un amic la babiciu si lucrurile s-au pastrat la fel,adica braconaj la greu,plase monofilament bagate la nici o aruncatura de undita scandal,circ,ce sa mai tot tacamul de rigoare specific locului.
peste......canci.

Avatar utilizator
Master
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 31 Dec 2008, 00:31
Localitate: The Land Of Choice
Contact:

Re: Olt

Mesaj de Master » 11 Feb 2009, 18:28

A pescuit cineva la Mosteni ? Exact langa baraj un km mai sus sunt niste locuri superbe ...

Eram curios daca se prinde crap sau cteno la Mosteni ...
Traiesc in tara tuturor posibilitatilor. Frumoasa tara... pacat ca e locuita...

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Olt

Mesaj de cosmake » 11 Feb 2009, 20:11

am fost eu anul trecut imediat dupa podul cu golfuletul cam la 100 m
inafara de rosioara, caras mare (am avut caras de 1,5 Kg), de citiva bibani nu am vazut nimic
nu a mincat decit la rima chiar daca am dat si la bob porumb, patrat de mamaliga, si boilies
chiar si rosioara minca mai bine la rima decit la vierme
tot ce am prins a fost la prajina de 8m si una de 6m nu am vazut trasatura la lansete care erau pe bob porumb una , una pe boilies, una la patrat si una la bucatica de rosioara pentru rapitor. In rest zona super

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: Olt

Mesaj de danipa » 17 Feb 2009, 14:56

va d-au maxima dreptate la treaba cu braconaju fratilor,e strigator la cer va rog sa ma credeti ca tot din cauza asta mi-am cumparat barca si cum ma va suparacineva scot si tai toata plasa alta alternativa nu am.toti bosorogii de 899 de ani pe balta stau de cateva luni fara sa-si vada casa.am intrat cu unu in vorba si zicea ca: ce sa fac taica acasa ca stau la etaju 4 si ma rupe caldura mai bine stau aici prind si peste si mai si zicea in gura mare ca mai pleaca decat noaptea prin sat asa...sa fure porumb=)) . m-a rugat sa ii aduc niste carlige dupa ce termin eu partida si cand am intrat cu barca a dat cu plumbii dupa mine zicea ca el a nadit acolo,ce eu am fost azi noapte cu el la furat de porumb?
trebuie facut ceva !!!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Olt

Mesaj de Margescu Romeo » 17 Feb 2009, 17:52

Salut , cred ca daca ii intrebai de permise se uitau curios la tine si atunci ne intrebam,ce rost mai are AGVPSul ? Deci nu ne ramane decat ,,pusca si cureaua lata ,,

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: Olt

Mesaj de danipa » 18 Feb 2009, 14:33

=)) =)) =))

Avatar utilizator
bobo1
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 20 Ian 2009, 20:45

Re: Olt

Mesaj de bobo1 » 22 Feb 2009, 13:01

Multa Bafta scrie:.........
:-wcam mici somoteii aia pt a fi retinuti :-t
niciodata nu-i bine sa fi disperat

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”