Parere montura

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Parere montura

Mesaj de teo42 » 07 Mar 2011, 11:51

Greu da vine primavara, postez o montura conceputa de mine, doresc pareri pro si contra.
Fişiere ataşate
DSC1.jpg
DSC2.jpg

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de adidobre » 07 Mar 2011, 11:54

Vartejul nu e pus unde trebuie pentru ca nu exista posibilitatea pierderii plumbului in caz de ruptura

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de pharaoh » 07 Mar 2011, 12:12

:O
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
bosfor
senior
senior
Mesaje: 403
Membru din: 04 Mai 2009, 12:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de bosfor » 07 Mar 2011, 12:19

Alica aia folosita pe post de opritor , nu va rezista niciodata acolo.Cum a spus si colegul de mai sus , acesta montura nu permite eliberarea pestelui si deci este INCORECT REALIZATA. :-q :-q :-q
Clinci Cosmin
0721 406 017
cosmin_clinci@yahoo.com

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 07 Mar 2011, 12:26

Ms!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Parere montura

Mesaj de IULIAN C » 07 Mar 2011, 12:30

Buza-rupta franjuri...parerea mea!
In cazul monturii normale in-line,daca iese vartejul din plumb,in dril,pestele totusi se rasuceste doar cu firul de la plumb la carlig,ori aici....plumbul se va misca de asa maniera avand spatiul acela mare de manevra,incat rupi si buza pestelui,il scapi...ori cum a spus si colegul Bosfor...se desface alica si plumbul va cadea pe carlig,creand probleme.
Despre eliberare in siguranta...nici o sansa
Deci.... :-q :-q :-q
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 07 Mar 2011, 13:09

teo42 scrie:Greu da vine primavara, postez o montura conceputa de mine, doresc pareri pro si contra.
Părere contra !
Înţeleg că-ţi doreşti o montură de primăvară, astfel ai folosit un cârlig No.8 ... bun e în regulă până aici, dar de ce nu ai respectat proporţiile unei monturi de fineţe dacă tot ai folosit un astfel de cârlig? Ai folosit de asemeni, un skin line mult supradimensionat, la fel şi vârtejul, (parcă din imagine se conturează a fi pentru monturi helicopter), ca să nu mai adaug faptul că pe un cârlig atât de mic mai apare şi un tub probabil dintr-un material rigid care in mod cert va influenţa "mecanica" ansamblului în sine. Dacă totuşi admitem că nu ai in trusă decât acel skin line de 25 LB il poţi folosi cumva, la o montura inline, eventual ca anti tangle spun asta pentru ca personal nu folosesc mai nimic de la Baracuda, deci nu cunosc cât de rigid ar putea fi acest fir. Asta în continuare presupune repoziţionarea vârtejului precum şi folosirea pentru forfac a unui alt fir mai subţire, proporţional atât cu cârligul cât şi cu plumbul, cu restul monturii în general dar nu în ultimul rând cu scopul pentru care este realizată. De acord şi cu ce au scris cei de mai sus şi ca o concluzie eu nu aş face o astfel de montură niciodată. Mulţumesc pentru înţelegere.
Părere pro
Îmi place forfecuţa ! :D
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 07 Mar 2011, 15:42

Multumesc tuturor pentru parerile pro si contra, e adevarat ca pro nici nu au fost. Fata de raspunsu lui craparulsef am hotarat sa refac montura tinand cont de specificatiile scrise si sa o si postez. Parerile pot continua!
Fişiere ataşate
DSC3.jpg

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de pharaoh » 07 Mar 2011, 15:49

1. Ai refacut-o dar iar ai pus vartej in capat.
2. Montura se va incurca in aruncare daca nu folosesti un tub anti-tangle sau un leadcore.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de eden » 07 Mar 2011, 16:03

la 0.12 cu cât e legat acu, nu prea afectează vârteju ăla pe nimeni... un 0.12 BUN ţine maxim 3-4 kg în nod...deci singura victimă a unei potenţiale captivităţi ar fi ciortan sau caras... montura mi se pare bine echilibrată, dar pun pariu pe ce vreţi voi că se încurcă la aruncare, nu atât din cauza lipsei antitanglerului, cât a lungimii mari a forfacului şi a diametrului foarte mic a firului... dar per total montura îmi place. ca şi mecanică a cârligului, cred că merge bine, mai ales cu nişte beţe mai tolerante... au am dat cu ceva asemănător şi după 3 rateuri inexplicabile mi-am dat seama că în loc să dau gaură de cercel îi făceam bietului peşte operaţie estetică, aşa că am început să înţep cu foarte mare milă... dar tot am trecut la ace mai mari :) experimentează teo, chiar dacă ,,iroseşti'' ceva materiale...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 07 Mar 2011, 16:29

ceea ce eu imi doresc, este o montura de primavara pe care sa o folosec la prima iesire de anu asta.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Parere montura

Mesaj de IULIAN C » 07 Mar 2011, 16:31

EDen,de acord cu tine,a refacut montura si poate ca n-ar incurca pe nimeni acel vartej cum spui tu...insa:
Din toate referirile pe care le-am gasit eu atat de pe internet cat si pe balta,toti iti vor spune ca e de preferat ca pe linia de pescuit la crap sa existe cat mai putine noduri!
De aceea se prefera lansete din 2 bucati,de aceea nod pe fir este "tolerat" doar cel dintre innaintas si firul principal+inca unul intre innaintas si forfacul in sine!
Ca atare nu vad utilitatea a 2 varteje, :-?? chiar si daca folosesti sau nu innaintas!
A doua la mana,nu prea as fi adeptul monturilor intortocheate,pt ca mi s-a parut mai prinzatoare formula de monturi "simple si eficiente" sa nu stau cu grija a "N" noduri..."N" varteje..."N" alte maruntisuri,care sa ma chinuie in loc sa-mi ofere siguranta drilului!Complicatiile si artificiile le folsesti cand ti le "cere" locul de pescuit,de exemplu montura cu plumb pierdut cand pescuiesti in agatatura.
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Parere montura

Mesaj de IULIAN C » 07 Mar 2011, 16:33

Pai asa spune,Teo...ca atare,sfatul meu: simplu si "fineturi" fir subtire la forfac,carlig finut si una maxim 2 boabe mici!
Cu atat mai mult monturile intortocheate nu sunt recomandate pt primavara!
Ai retinut termenul da?-"Finete"
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 07 Mar 2011, 16:48

#:-S :-? :-?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 08 Mar 2011, 11:37

teo42 scrie:Multumesc tuturor pentru parerile pro si contra, e adevarat ca pro nici nu au fost. Fata de raspunsu lui craparulsef am hotarat sa refac montura tinand cont de specificatiile scrise si sa o si postez. Parerile pot continua!
Rugăminte: renunţă la varnişul de pe cârlig, definitiv şi pentru totdeauna ... poţi matisa câteva spire în plus eventual fie până la nivelul vârfului, fie puţin mai jos undeva aproape de mijlocul curburii - două situaţii - care funcţie de ce vei pune ca momeală, fie funcţie de eventuala ei flotabilitate, experimentând vei trage câteva concluzii şi e bine să fie ale tale în primul rând.
Referitor la lungimea firului de păr care personal mi se pare puţin cam exagerată (dar poate rămâne şi aşa) aici e ceva mai mult de discutat. Oricum părerile sunt împărţite, nu te descuraja, continuă să experimentezi concluzionând şi faţă de rezultatele tale în primul rând.
Referitor la cele două vârteje, personal încurajez de multă vreme un astfel de ansamblu în condiţiile în care densitatea peştelui este relativ mare şi probabil implicit numărul drill-urilor. În febra lansărilor repetate, la un moment dat poţi avea o perucă "de toată frumuseţea", care va afecta în mod sigur calitatea partidei, fie ea şi de primăvară. Avănd cele două vârteje, neşansa unei peruci devastatoare (mai ales că mărime plumbului mă duce cu gândul la o lansare de distanţă), va fi limitată, în condiţiile in care vârtejele sunt de calitate şi funcţionarea lor e periodic verificată. Ele pe fund pot "acumula" mici particule de nisip care pot bloca destinaţia in fapt a acestora. E drept că şi eu la rândul meu sunt adeptul monturilor cât mai simple, monturi care în principal să ofere peştelui doar o singură ţintă, mai exact ce pun pe firul de pâr - orice alte "biluţe, mărgeluţe sau roticele", fiind de domeniul monturilor de la Obor - dar în astfel de situaţii aplic şi eu mici exceptii (2 vârteje). Montura în principal trebuie să se confunde cu fundul apei peştele nostru nu ar trebui să se încurce în ea sau să o vadă, el trebuie să fie atras doar de momeală!
Cineva spunea aici de o eventuală încurcare a forfacului care ar fi cam lung, sunt situaţii în care chiar e nevoie de o lungime mai mare a acestuia, iar dacă materialul din care este confecţionat are o rigiditate relativ scăzută poţi aplica pe prima jumătate a lui dinspre plumb 2-3 picături de adeziv pentru monturi gen - Power Glue - pe care să le întintinzi prin frecare între degetul mare şi arătător pe suprafaţa menţionată. După uscare zona va fi ceva mai rigidă iar la lansare dacă în plus înaintea atingerii apei de către montură, vei face şi un stop nu tocmai violent, şansele de încurcare a forfacului vor fi mult diminuate. Unii dintre noi evită a folosi Power Glue sau alte adezive asemănătoare, în ideia că eventual mirosul lor ar îndepărta peştele din zonă. Le poţi face aceste monturi în timpul iernii, pe considerentul că în 2-3 luni pănă la folosire, aceast miros dispare. Concluzionând cea de a doua montură calitativ e net superioară!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”