Multi crapi si foarte satui probabil. Cer pareri.

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
real_mc
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Sep 2008, 15:23
Localitate: Republica Ceha
Contact:

Multi crapi si foarte satui probabil. Cer pareri.

Mesaj de real_mc » 02 Oct 2008, 09:59

Salutare.

Weekendul acesta am fost intr-un lac ce seamana putin cu vidraru, doar ca este mai mic - o poza:
Imagine

Detalii:

afara ~14-15grade, apa ~16grade si limpede, fara vegetatie si limpede (pe scoici,pietre pe fund este o
vegetatie f slaba, ca niste muschi, dar fara bradis, trestie, etc).

Pe la ora 13 multi crapi au inceput sa treaca la vreo 2m de mal (ciortanei max 1 kg). Am aruncat nada
de porumb cu canepa, porumb in dip de scopex, palete halibut, boilies-uri s&o... in locuri diferite.
Nimic. Nici macar nu se uitau la momeala. Pur si simplu nu mancau. La lansete bineinteles k n-am avut
nici o trasatura.

Ce credeti ca poate fi ? Apa putin acida (ce ar explica si lipsa de vegetatie) ??
Vantul nu prea batea si cand batea, provoca foarte putine valuri (dinspre sud est si nord-est). Ce as putea folosi ca momeala intr-o balta cu apa cu PH-ul anormal ?

Daca aveam mincioc la mine, ma-ntorceam acasa cu cateva sute de crapi (glumesc).
Multumesc anticipat pentru pareri.

P.s.: am uitat sa mentionez ca la vreo 200 m era un baraj. iar apa unde pescuiam eu era foarte
adanca (aruncam la ~80m si statea vreo 7-8 secunde pana ajungea la fund plumbul de 90g).

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Multi crapi si foarte satui probabil. Cer pareri.

Mesaj de APSHD » 02 Oct 2008, 19:53

Acuma crapul inca nu sta la apa adinca.
Cautal la apa mai mica 2-3m.
Momestel si rabdare. Numai asa vei avea rezultate

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Multi crapi si foarte satui probabil. Cer pareri.

Mesaj de carprom » 03 Oct 2008, 13:26

Salut,
in astfel de cazuri, nu trebuie sa nadesti de loc. Pescuiesti cu singel hoock, mai bine spus doar cu ceea ce ai pe ac.
Chiar daca pestii sunt satui, sau nu maninca, unul din ei va absoarbe nada doar din joaca sau curiozitate.
Cu metoda asta pescuiesc eu (cu succes) in perioada de prohibitie, cind pestele are doar un lucru in cap :mrgreen:

Numai Bine

PS: si sa nu ma intelegi cresit cu prohibitia, in Germania crapul nu are prohibitie, adica se poate pescuii tot anul :wink:
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”