Montura pentru Crap ( incepatori )

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Montura pentru Crap ( incepatori )

Mesaj de Liviu Stroe » 29 Mar 2011, 14:37

Salutare,

Prin acest topic as vrea sa`i rog pe "batranii" in ale pescuitului la crap sa ne prezinte tipurile de monturi folosite .De asemenea am rugamintea daca se poate sa fie cat mai informativ din punct de vedere tehnic:

- cum se fac
- in functie de tipul de momeala cu care pescuim , ce montura ar trebui folosita

Orice alta informatie utila in realizarea lor este bine venita .
Respect,
Liviu

Avatar utilizator
trica
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Mar 2011, 01:02
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Montura pentru Crap ( incepatori )

Mesaj de trica » 14 Apr 2011, 15:19

daca cauti o sa gasesti un dvd se chiama ,,pescuitul crapului o enigma pe intelesul tuturor''
acolo sunt prezentate in detaliu toate monturile cat si tehnici si tactici de pescuit la crap

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: Montura pentru Crap ( incepatori )

Mesaj de ciprian_f » 11 Iul 2011, 10:10

cea mai buna montura ptr crap pe care eu pot sa o recomand este cea cu un singur carlig si momitor(ori plumb) culisant pe toata lungimea liniei. Este foarte usor de realizat: iei firul principal si il introduci in tija de la momitor( de recomandat este momitorul ori plumbul culisant cu tija), introduci un opritor (margea) , legi un vartej, dupa care de vartej legi firul cu carlig( sfat: daca linia principala e de 0.30 la carlig pui si tu un fir de o.20, preferinta fir textil), si gata cu montura ;;) . Eu mai pun cateodata un plumb de 1 g pe firul de la carlig la distanta de 3-4-5 cm( in cazul in care dau cu pufulet), in cazul in care ai verdeata multa pe fundul apei nu mai pui nimic. Pe carlig eu imi cumpar jilibomuri cu ochi si imi pun momeala pe ele(folosesc croseta aceea care are si burghiu atasat, o gasesti in toate magazinele de pescuit ) dupa care le pun pe carlig si asta e tot ---<><

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Montura pentru Crap ( incepatori )

Mesaj de pharaoh » 11 Iul 2011, 11:00

ciprian_f scrie:Pe carlig eu imi cumpar jilibomuri cu ochi si imi pun momeala pe ele
Traduc eu :D

Imagine
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: Montura pentru Crap ( incepatori )

Mesaj de ciprian_f » 23 Iul 2011, 09:41

pharaoh scrie:
ciprian_f scrie:Pe carlig eu imi cumpar jilibomuri cu ochi si imi pun momeala pe ele
Traduc eu :D

Imagine
Cata dreptate1 :D **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”