Alegere lanseta

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
cata2010
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2010, 11:33

Alegere lanseta

Mesaj de cata2010 » 15 Apr 2011, 11:34

Buna ziua si ma scuzati pentru un topic destul dezbatut. maine am de gand sa cumpar 2 lansete Hakuyo MTX12, iar in 2 saptamani ink 2 MTX12 si MTX14. se merita bani sau sa pun putin mai mult si sa ma orientez spre altceva? :-/

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Alexandru Mihai » 15 Apr 2011, 12:08

Mai pune 1,000 ron ca sa iti iei ceva mai bun decat MTX.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Alegere lanseta

Mesaj de bebe2011 » 15 Apr 2011, 12:25

Depinde ,le cumperi pentru pescuit de relaxare sau concursuri?

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Alexandru Mihai » 15 Apr 2011, 12:28

bebe2011 scrie:Depinde ,le cumperi pentru pescuit de relaxare sau concursuri?
MTX 12 si 14 sunt lansete cu care pescuiesti si la relaxare si la concursuri.

Avatar utilizator
cata2010
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2010, 11:33

Re: Alegere lanseta

Mesaj de cata2010 » 15 Apr 2011, 16:06

le doresc pentru concurs mai mult... sa inteleg k ceva mai bun e mult mai scump :) atunci optez pentru ele. abia astept maine sa pun mana pe ele. =P~

Avatar utilizator
cata2010
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 22 Iul 2010, 11:33

Re: Alegere lanseta

Mesaj de cata2010 » 15 Apr 2011, 16:07

multumesc pentru raspunsuri

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Neamtul » 15 Apr 2011, 23:10

Las-o dreaq de treaba.O fi MTX-ul o lanseta foarte buna dar sa o compari cu lansete de 1000 lei...
Sa fim seriosi...
Aceeasi reclama agresiva s-a facut si la alte bete destul de bine cotate in Romania si bine-nteles ca si eu am pus botu.Da,intr-adevar ceea ce am cumparat a fost bun...dar nu atat de bun cum spuneau anumite persoane.
M-ati facut atat de curios incat ma bate gandul sa imi cumpar si eu macar un MTX 14 sa vad si eu cu ochii mei ce stie lanseta asta.Nu de alta dar am avut deja o gramada de bete si nu ieftine si nici macar lansete de 1000lei nu m-au impresionat(cu vreo 2 exceptii).
Poate ca am eu prea multe prejudecati fata de brandul Hakuyo,poate ca am dreptate.Nu stiu,o sa vad dupa ce testez si eu MTX 14-le.Totusi,mi-e greu sa cred ca e la acelasi nivel cu bete de 800-1200lei. :-?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Apr 2011, 10:07

Neamtul scrie:Las-o dreaq de treaba.O fi MTX-ul o lanseta foarte buna dar sa o compari cu lansete de 1000 lei...
Sa fim seriosi...
Aceeasi reclama agresiva s-a facut si la alte bete destul de bine cotate in Romania si bine-nteles ca si eu am pus botu.Da,intr-adevar ceea ce am cumparat a fost bun...dar nu atat de bun cum spuneau anumite persoane.
M-ati facut atat de curios incat ma bate gandul sa imi cumpar si eu macar un MTX 14 sa vad si eu cu ochii mei ce stie lanseta asta.Nu de alta dar am avut deja o gramada de bete si nu ieftine si nici macar lansete de 1000lei nu m-au impresionat(cu vreo 2 exceptii).
Poate ca am eu prea multe prejudecati fata de brandul Hakuyo,poate ca am dreptate.Nu stiu,o sa vad dupa ce testez si eu MTX 14-le.Totusi,mi-e greu sa cred ca e la acelasi nivel cu bete de 800-1200lei. :-?

Reclama agresiva se face din partea producatorului sau a celor interesati material de vanzarea produsului. Singurul care putea sa faca acest lucru ... sunt eu .
In afara de niste discutii ( numai ) pe acest forum in care am descris lanseta nu stiu unde apare " agresivitatea " ...

"Reclama" pentru MTX 14 este facuta intr-un procent foarte ridicat de posesorii acestor lansete. Numarul si raspunsurile acestora se pot considera "agresive" , dar nu are nimeni vina ...

P.S. Lansetele MTX 14 si MTX 12 se pot testa si fara a fi achizitionate , numai in baza unei garantii.
( Acest lucru este o slabiciune a mea in marketing ? ... nimeni nu face acest lucru cu lansetele si imi pun si eu intrebari ... ) ;) :D
Ultima oară modificat 16 Apr 2011, 10:08 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ady12
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 20 Ian 2011, 15:41

Re: Alegere lanseta

Mesaj de ady12 » 16 Apr 2011, 10:07

Incearca Maver Genesis Extreme 3.9-3.5lb din 2 buc. , la aprox.310 lei eu am 3 bucati sunt foarte bune si sunt folosite de foarte multi in concursuri .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Apr 2011, 10:26

ady12 scrie:Incearca Maver Genesis Extreme 3.9-3.5lb din 2 buc. , la aprox.310 lei eu am 3 bucati sunt foarte bune si sunt folosite de foarte multi in concursuri .
Cine le foloseste in concursuri ? Cateva nume ... din cei "foarte multi " ...

Uite eu am pe MTX :

- Andrei Ionita
- Florentin Iuga
-Cornel Serbu
-Paraschiv Emilian
-Nelu Capitanu
-Jubileu
-Razvan Ulmeanu
-Florin Mirea
-Vasile Baboieru
- Oliviu Orhei
-Mitranescu .....am 10 :D
-Madalin Darla
-Jony
-Maxx
-Catalin Duta
....sunt multe exemple ( in adevaratul sens al cuvantului )


Chiar mi-a venit o idee ... O lista cu toti posesorii de MTX , persoane cu vechime in pescuit , cu activitate competitionala si cu discernamant in alegerea echipamentului .

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Neamtul » 16 Apr 2011, 12:39

Dan Mitranescu scrie:
Neamtul scrie:Las-o dreaq de treaba.O fi MTX-ul o lanseta foarte buna dar sa o compari cu lansete de 1000 lei...
Sa fim seriosi...
Aceeasi reclama agresiva s-a facut si la alte bete destul de bine cotate in Romania si bine-nteles ca si eu am pus botu.Da,intr-adevar ceea ce am cumparat a fost bun...dar nu atat de bun cum spuneau anumite persoane.
M-ati facut atat de curios incat ma bate gandul sa imi cumpar si eu macar un MTX 14 sa vad si eu cu ochii mei ce stie lanseta asta.Nu de alta dar am avut deja o gramada de bete si nu ieftine si nici macar lansete de 1000lei nu m-au impresionat(cu vreo 2 exceptii).
Poate ca am eu prea multe prejudecati fata de brandul Hakuyo,poate ca am dreptate.Nu stiu,o sa vad dupa ce testez si eu MTX 14-le.Totusi,mi-e greu sa cred ca e la acelasi nivel cu bete de 800-1200lei. :-?

Reclama agresiva se face din partea producatorului sau a celor interesati material de vanzarea produsului. Singurul care putea sa faca acest lucru ... sunt eu .
In afara de niste discutii ( numai ) pe acest forum in care am descris lanseta nu stiu unde apare " agresivitatea " ...

"Reclama" pentru MTX 14 este facuta intr-un procent foarte ridicat de posesorii acestor lansete. Numarul si raspunsurile acestora se pot considera "agresive" , dar nu are nimeni vina ...

P.S. Lansetele MTX 14 si MTX 12 se pot testa si fara a fi achizitionate , numai in baza unei garantii.
( Acest lucru este o slabiciune a mea in marketing ? ... nimeni nu face acest lucru cu lansetele si imi pun si eu intrebari ... ) ;) :D
Domnu Mitranescu spuneti-mi si mie unde gasesc in Timisoara MTX 14 si ma duc si las garantia sa pot si eu sa incerc o lanseta din asta.
Cand am spus reclama agresiva m-am referit la faptul ca se scrie foarte mult despre aceasta lanseta,mai ales pe acest forum.Mi se pare ca prea se lauda aceasta lanseta.
Dupa ce o testez o sa va spun ce impresie mi-a lasat.Cine stie,poate chiar o sa-mi placa. :-?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Apr 2011, 22:02

Neamtul scrie: Domnu Mitranescu spuneti-mi si mie unde gasesc in Timisoara MTX 14 si ma duc si las garantia sa pot si eu sa incerc o lanseta din asta.
Cand am spus reclama agresiva m-am referit la faptul ca se scrie foarte mult despre aceasta lanseta,mai ales pe acest forum.Mi se pare ca prea se lauda aceasta lanseta.
Dupa ce o testez o sa va spun ce impresie mi-a lasat.Cine stie,poate chiar o sa-mi placa. :-?
Asta spuneam si eu : atata timp cat laudele vin din partea celor care pescuiesc efectiv cu aceste lansete , in mare parte pescari vechi si informati care au discernamantul alegerii unei lansete , nu consider nici macar ca este reclama ci mai mult un sfat prietenesc.

MTX 14 nu se gaseste in magazine.
Eu comercializez aceste lansete. Daca erati din Bucuresti lucrurile erau mai simple , fara costuri suplimentare...
Pentru Timisoara intervine taxa de curierat in situatia in care doriti sa probati lanseta.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Neamtul » 16 Apr 2011, 22:47

Poate gasesc un pescar in Timisoara care le are si ma lasa si pe mine sa arunc de 2-3 ori cu ele.

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: Alegere lanseta

Mesaj de darius123 » 17 Apr 2011, 17:59

Nu ai sa gasesti.Eu nu am auzit nici un pescar din aceasta zona, care sa pescuiasca cu asa ceva.La magazin cand am intrebat de acest ,,brand'', vanzatorul a inceput sa rada.Eu zic sa mai asteptam, poate apare si Mtx 16,18,30.....si incep si ei sa faca lansete de pana in 3.5 lb si 400 grame, ca majoritatea firmelor de pe piatza.Deocamdata vreau sa merg la pescuit pentru placere si relaxare, nu pentru a arunca la 180 metrii, nu pentru a arunca mixul cu tot cu galeata si pentru a ma intoarce cu febra musculara de la pescuit.De ce sa faca si ei niste lansete de 3-3.25 lb, 300-400 grame, slim....dupa aia nu mai poti arunca 180 metrii cu ele, o sa se rupa in lansare si nu o sa mai poata lua ochii cu aceste aspecte, care pentru mine conteaza prea putin intr-o partida de pescuit.La 340 ron, cat costa Mtx 14, poti sa alegi Maver Genesis Extreme, de care sunt foarte multumit si nu prea am auzit sa fie probleme la aceste lansete, mai te poti orienta spre Shimano Force Master, dar cei de la Shimano au cam crescut preturile la lansete, etc.Repet, depinde ce vrei de la echipamentul de pescuit.Daca vrei sa arunci 200 metrii, sa iti creasca bicepsii si tricepsii, sa nu simti nimic in drill, mergi pe Hakuyo.Castigi si concursuri de casting, nu mai dai bani la sala, 3 in 1, ca si Nescafe.
Pentru Domnul Dan Mitranescu, sa faca si Dansul o prezentare mai larga a acestor lansete in zona noastra de vest, deoarece nu gasim niciunde gama de lansete Hakuyo si deocamdata ne luam dupa unul, dupa altul si dupa caracteristicile prezentare pe site-ul firmei.Totusi este datoria Dumnevoastra sa faceti cunoscut acest brand si in zona noastra, ca in zona Bucuresti, vad nu mai este nevoie de reclama, deoarece aceasta se face automat de catra posesorii de lansete Hakuyo.Nu vreau sa intru in polemici, dar dupa parerea mea, orice lanseta de peste 3.5 lb si 400-420 grame, nu este o lanseta recomandata pentru pescuitul in conditii normale.De la 4 lb in sus, o lanseta se poate considera spod.Am incercat sa imi spun punctul de vedere, scotand in evidenta anumite avantaje pentru unele persoane, dar neimportante pentru mine, intr-o partida de pescuit.Sa auzim de bine si fire intinse tuturor...

Avatar utilizator
Stanescu Mircea
senior
senior
Mesaje: 220
Membru din: 24 Noi 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere lanseta

Mesaj de Stanescu Mircea » 17 Apr 2011, 18:34

darius123 scrie:Nu ai sa gasesti.Eu nu am auzit nici un pescar din aceasta zona, care sa pescuiasca cu asa ceva.La magazin cand am intrebat de acest ,,brand'', vanzatorul a inceput sa rada.Eu zic sa mai asteptam, poate apare si Mtx 16,18,30.....si incep si ei sa faca lansete de pana in 3.5 lb si 400 grame, ca majoritatea firmelor de pe piatza.Deocamdata vreau sa merg la pescuit pentru placere si relaxare, nu pentru a arunca la 180 metrii, nu pentru a arunca mixul cu tot cu galeata si pentru a ma intoarce cu febra musculara de la pescuit.De ce sa faca si ei niste lansete de 3-3.25 lb, 300-400 grame, slim....dupa aia nu mai poti arunca 180 metrii cu ele, o sa se rupa in lansare si nu o sa mai poata lua ochii cu aceste aspecte, care pentru mine conteaza prea putin intr-o partida de pescuit.La 340 ron, cat costa Mtx 14, poti sa alegi Maver Genesis Extreme, de care sunt foarte multumit si nu prea am auzit sa fie probleme la aceste lansete, mai te poti orienta spre Shimano Force Master, dar cei de la Shimano au cam crescut preturile la lansete, etc.Repet, depinde ce vrei de la echipamentul de pescuit.Daca vrei sa arunci 200 metrii, sa iti creasca bicepsii si tricepsii, sa nu simti nimic in drill, mergi pe Hakuyo.Castigi si concursuri de casting, nu mai dai bani la sala, 3 in 1, ca si Nescafe.
Pentru Domnul Dan Mitranescu, sa faca si Dansul o prezentare mai larga a acestor lansete in zona noastra de vest, deoarece nu gasim niciunde gama de lansete Hakuyo si deocamdata ne luam dupa unul, dupa altul si dupa caracteristicile prezentare pe site-ul firmei.Totusi este datoria Dumnevoastra sa faceti cunoscut acest brand si in zona noastra, ca in zona Bucuresti, vad nu mai este nevoie de reclama, deoarece aceasta se face automat de catra posesorii de lansete Hakuyo.Nu vreau sa intru in polemici, dar dupa parerea mea, orice lanseta de peste 3.5 lb si 400-420 grame, nu este o lanseta recomandata pentru pescuitul in conditii normale.De la 4 lb in sus, o lanseta se poate considera spod.Am incercat sa imi spun punctul de vedere, scotand in evidenta anumite avantaje pentru unele persoane, dar neimportante pentru mine, intr-o partida de pescuit.Sa auzim de bine si fire intinse tuturor...

de ce nu te apuci sa dai la feeder daca vrei placere in drill , dupa parerea mea pestele din crescatorii nu poate sa iti ofere placerea in drill care tio ofera crapul de dunare sau tenul...Folosesc lansetele de la hakuyo modelul mtx14 si sunt foarte multumit . In legatura cu placerea in drill o ai si la mtx poate cu un peste peste 4. 5 kg daca tu vrei placere la fiecare ciortan... nu il cunosc pe domnul dan mitranescu ca sa se poata spuna ca ii fac reclama sau etc. Dar cred ca acceste lansete daca scriau pe ele SHIMANO DAIWA ETC toata lumea numai scotea un cuvant contra despre ele asta este doar parerea mea si nu vreau sa o ia cineva in nume de rau. Va doresc fir intins.
Dau la patratica de iaurt si mot de cac**!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”