CONACU 2011

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

CONACU 2011

Mesaj de ciprian77 » 22 Apr 2011, 15:45

salutare tuturor
am fost azi la conacu si vreau sa va zic ca daca vreti o partida frumusica de pescuit merita sa va duceti
de dimineata de la ora 6 pana la ora 11 am luat 4 ciortani la kg bucata si caras ca palma in jur de 20 si pe undita si pe lanseta dar numai la rama
ciortanii toti au fost la porumb in conserva
daca prindeti un timp bun fara vant din fata cum am prins eu o sa prindeti mai mult
la ora 11 jumate am plecat de pe balta foarte multumit si (fara taxa platita ) ca nu au venit sa ia taxa pana la ora aia
fir intins tuturor si sper sa postati si voi ce ati facut daca va duceti pe undeva
salutare tuturor

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: CONACU 2011

Mesaj de bitza35 » 23 Apr 2011, 19:54

SALUT.UNDE SE AFLA BALTA?ceva detalii...drum ,taxa...as vrea sa stiu,eu sunt din bucuresti
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: CONACU 2011

Mesaj de ciprian77 » 25 Apr 2011, 08:55

bitza35 scrie:SALUT.UNDE SE AFLA BALTA?ceva detalii...drum ,taxa...as vrea sa stiu,eu sunt din bucuresti
salut
am mai fost si urmatoarea zi acolo si vreau sa zic ca asa pescuit nu am mai facut de mult
la o singura undita am prins 15 ciortani la 1 kg bucata.
nu stiu ce am avut dar langa mine nimneni nu a mai prins asa ceva
\am bagat pentru prima oara mamaliga patratica marimea unghiei de la degetul mare de la mana si carlig mare
am pruins 15 bucarti si am mai scapat 9 bucati la fel de mari
unu dibtre cei scapati era prea mare si mi-a rupt firul la undiota
problema era ca eram pregatit de caras cu un 0.22 dar si asa am facut senzatie pe balta
si in legatura cu balta nu e chioar balta de la conacu
e langa si se numeste negresti deoareced apartine de satul negresti care e chiar vecin cu conacu
daca vi din bucuresti tre sa ajungi la medgidia dupa care o iei prin oras sa iesi spre constanta dar pe cealalta parte
de la medgidia ca sa ajungi la constanta o iei pe 2 parti
una cand vi de la bucurestui pe cernavoda ti inainrte spre constanta si nu intri in medgidia si al doilea drum e sa treci prin medgidia sa iesi pe cealalta parte spre constanta spre valea dacilor ioar din acel drum daca nu te abati ti spre ciocarlia si apoi spre cobadin
de la cobadin din sat iesi in dreapta pe drumul spre negru voda\
din acest drum dupa ce ieasi din cobadin la 5 km se face un drum de piatra in stanga
are si indicator conacu
cum intri pe drum imediad faci dreapta pe langa un stalp de inalta tensiune care coboara intr-o vale
e drum de pamant dar bun

coboara drumul direct in apa si acolo e balta negresti
cand ajungi lanaga apa am dat in dreapta pe sub deal

dar vreau sa va anubnt ca in crescatoria de la conacu nu trage nimic
e o teapa de toate zilele
taxa e de 30 lei
si aici nu ai voie sa dai la peste ca ar fi populat balta dar daca vine cineva sunt doua varianta sa te goneasca in balta la conacu sau a doua varianta daca zici ca nu ai stiut si ca deja te-ai instalat iti ia 30 lei si iti zice ca data viitoare sa nu mai vi acolo ci ijn balta la conacu
nu stiu daxcaam fost prea explicit deoarece nefiind din Zona si daca nu sti drumurile bine e cam incurcat
daca as putea sa postez si nr de tel sau adresa de email aici o dadeam si vb acolo
fir intins
ciprian83_raul@yahoo.com
asta e adresa mea de email
vb acolo mai detaliat
daca am piostat ce nu trebuia imi cer scuze
asta e
salutare tuturor

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: CONACU 2011

Mesaj de bebe2011 » 25 Apr 2011, 11:50

Macar a fost sincer!

Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: CONACU 2011

Mesaj de ciprian77 » 26 Apr 2011, 09:56

bebe2011 scrie:Macar a fost sincer!
da asa e dar pacat ca nu stiti cum sta treaba pe aici
daca sunteti din bucuresti sunteti obisnuiti sa va duceti la pescuit la o balta cu taxa dar unde sa aveti si ce sa faceti nu doar sa strecurati apa
din pacate in zona asta nu prea gasesti asa ceva\
taxa nu7 e o avere la doar 30 lei dar astia cam merita facut asa ceva deoarece se tot aude ca trage ca face ca drege la baltile astea si daca te ducvi nu prinzi nici macar un guvide
am platit la taxe.....de nu mai tin minte si nimic
de ce? deoarece ma ducv la o balta cu taxa si ei il hranesc in locuri unde doar cu barca ajungi prin tot stufarisul si dupa ce ii da de mancare mai pun si un panou in preajma cu PESCUITUL INTERZIS IN ACEST LOC
vi se pare corect si normal asta?
si inca ceva
nici macar nu am gustat pestele prins in zilele alea
si nici acasa bnu am nici o cioada penrtruy ca nu imi place asa mult sa il manancci doar sa prind. l-am dat tot la mai multe persoane care chiar il mananca si se bucura
eu unu ma duc de placere la pescduit nu de foame si am platit si taxe de peste 1 milion si la fel am procedat cu ce am prins
si cu balta asta nu aveti habar ce se intampla dar vorbiti. macar intrebati inainte si apoi sa vorbim......
patronu e in litigiu cu primaria deci urmeaza sa piarda balta si el asta face , nu vrea sa dea lumea acolo ca sa il mai creasca si anu asta si apoi trage tot cu navodul si cand lasa balta o lasa goala deci????? in crescatoria normala care e adica CONACU daca te duci 3 zile la rtand daca prinzi 3 carasi deci de ce acolo te lasa si aici pe NEGRESTI unde chiar se prinde ceva si te distrezi nu vort sa te lase???
oricum ma duc si sambata si poate si maine si am sa las iar ceva aici ca sa va zic ce am facut.
firt intins tuturor si va salut

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: CONACU 2011

Mesaj de bebe2011 » 26 Apr 2011, 13:13

Prietene eu n-am vrut sa te supar,chiar ti-am apreciat sinceritatea!Personal vreau sa-ti spun ca imi place saramura de crap si ,unde este permis,vin acasa cu cele 5 kg.Numai bine,fir intins!

Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: CONACU 2011

Mesaj de ciprian77 » 26 Apr 2011, 21:30

bebe2011 scrie:Prietene eu n-am vrut sa te supar,chiar ti-am apreciat sinceritatea!Personal vreau sa-ti spun ca imi place saramura de crap si ,unde este permis,vin acasa cu cele 5 kg.Numai bine,fir intins!
nu m-am suparat deloc am vrut doar sa explic cam cum sta treaba prin baltile noastre cu taxe care uneori sunt exagerate si chiar nu ar trebui sa existe
si dupa ce ca iti baga o taxa de te crucwesti mai fac si manevre ca sa nici nu te distrezi macar
din partea mea as plati taxe fara sa iau un peste acasa ca nu ma omor cu mancatul dar macar sa ma simt bine si sa nu vantur apa aiurea acolo
si am fost sincer ca sa stie si lumea ce se petrece cu adevarat si sincer sa fiu toti ciortanii se incadrau in marimea care permite sa ii iei
erau de la 35 cm in sus toti
daca erau mai mnici nu i luam dar asa am zis ca sa manance si lumea o saramura buna.
fir intins si numai bine...

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CONACU 2011

Mesaj de pharaoh » 26 Apr 2011, 21:55

Pai Cipriane, daca toata lumea ar lua cate 15 kg de ciortan pana la orele pranzului, si ar mai fugi si cu taxa neplatita...cam cat crezi ca va rezista balta aia cu peste in ea?? Tu crezi ca patronii astia de balti sunt chiar asa prosti? Normal ca iti baga taxa cat sa se scoata daca au cativa pescari de-astia pe zi.
Si-acu`, ca sa o luam la obiect, de fapt nu ne scrii de Conacu, ci de o cu totu` alta balta , in care pescuitul nici macar nu este permis. Mai fac paznicii cate-o spaga acolo. Inteleg ca exista multe frustrari, cu bani dati la taxe si fara peste prins, dar ceea ce nu inteleg este de ce pescarii se tot intorc la acele balti, ca sa aiba alte si alte dezamagiri si apoi sa se descarce impotriva patronilor pe forumuri. Cel mai bine ar proceda impotriva acelor patroni pur si simplu nemaiducandu-se la acele balti. Desi ma indoiesc ca acei patroni stau in banii de taxa de pescuit sportiv. Sa fim seriosi. Baltile sunt exploatate industrial si de acolo vin veniturile. Restul e maruntis.
Am fost de multe ori la Conacu, mai mult la insistenta prietenilor, am prins si peste, in principal caras, au fost si zile mai slabe...E o balta pentru genul asta de pescuit, dupa parerea mea, la undita, de distractie. Crapul si salaul mai acatarii fac obiectul unui pescuit foarte dificil, in agatatura si necesita cunoasterea foarte buna a baltii. Pe mine nu m-a incantat.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: CONACU 2011

Mesaj de ciprian77 » 01 Mai 2011, 18:49

da vorbesc de o balta care se l;eaga de conacu si se cheama negresti.am scris conacu ca lumea stie mai mult de asta decat de negresti. pescuitul e interzis acolo asa vorbeste lumea dar intrebarea este de ce? si am scris care e treaba cu balta si patronu. si daca asa crezi ca as putea face adicva sa nu ma mai duc la o balta unde am fiost si am plecat dezamagit in ciuda faptului ca am oplatit o taxa aiurea nu cred ca e o idee buna deoarece ar insemna sa ma las de pescuit si sa ma apuc poate de popice sau alte sporturi. Si asta din cauza ca baltile majoritatea sunt asa. toti fac la fel. ar trebuii sa se ia altemasuri direct impotriva patronilor sau asazisilor patroni.Sau sa bage altu plase in balta si sa ia tot pestele inainte sa apuce sa il ia patronu si apoi sa vedem cum o sa se simta si patron. Cred ca la fel de dezamagit. pai baltile nu ar trebui sa se dea asa in concesiune la toti prostii care cum are mai mari pilele pe la primariile respective. ar trebui sa se dea lu unu care chiar vrea sa faca ceva si sa fie si lumea multumita de ceea ce a facut si automat o sa aiba si profit.daca ar baga taxa sa zicem 50 lei ar fi acceptabila penrtru toti si nu imi zice ca nu ar sta in banii de taxa cand in fiecare zi o sa fie 100 pescari pe balta. si nu cred ca toti o sa plece cu sacii de peste acasa. si asa asr ajunge banii pentru repopulare si alte chestii.
dar in fine eu asa cred si e fiecare cu parerea lui.eu asa gandesc si nu mas pot schimba. nu problema era ca am plecat fara taxa platita ca e o nimica toata 30 lei ci doar faptul ca e o balta care iti ofera satisfactii mari.faza cu taxda am scris-o ca sda stie si lumea cum se face ca sunt destui oameni care nu dispun de suma asta de bani pentru a o da . si acum o sa postez sa va zic ca am avut o partida foarte buna de pescuit cu capturi record pentru mine . cele bune

Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: CONACU 2011

Mesaj de ciprian77 » 01 Mai 2011, 19:17

salutare tuturor
am fost iar la negresti si vrea sa va zuic ca asa partida de pescuit mai rar.....
am inceput ziua mai slab de dimineata dar dupa masa vreau sa va zic ca am ramas uimit
am prins ciortan la kg bucata peste 10 bucati,un crap la vreo 2 kgsi captura zilei un crap la 10 kg
toti pestii au fost prinsi la o singura undita de 7 metri si aia de bazar...
as vrea sa postez si poze sau filmarea cu crapul ala de 10 kg dupa care m-am bagat imbracat in apa dar nu stiu cum
daca stie cineva cum sa fac sa ma ajute va rog
asta a fost cea mai frumoasa partida de pescuit facuta de mine vreodata la undita
incredibil
salutare tuturor si fir intins

Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: CONACU 2011

Mesaj de ciprian77 » 02 Mai 2011, 15:35

ciprian77 scrie:salutare tuturor
am fost iar la negresti si vrea sa va zuic ca asa partida de pescuit mai rar.....
am inceput ziua mai slab de dimineata dar dupa masa vreau sa va zic ca am ramas uimit
am prins ciortan la kg bucata peste 10 bucati,un crap la vreo 2 kgsi captura zilei un crap la 10 kg
toti pestii au fost prinsi la o singura undita de 7 metri si aia de bazar...
as vrea sa postez si poze sau filmarea cu crapul ala de 10 kg dupa care m-am bagat imbracat in apa dar nu stiu cum
daca stie cineva cum sa fac sa ma ajute va rog
asta a fost cea mai frumoasa partida de pescuit facuta de mine vreodata la undita
incredibil
salutare tuturor si fir intins
daca vreti sa vedeti ce am prins lanegresti uitativa pe you...... si scrieti conacu 2011 si sunt 2 filmari
acolo peste......
fir intins

Avatar utilizator
Tony
senior
senior
Mesaje: 203
Membru din: 09 Dec 2007, 10:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CONACU 2011

Mesaj de Tony » 02 Mai 2011, 19:28

Da si baiatu de la mnciog face toti bani =)) =)) =)) =))
http://www.youtube.com/watch?v=oja54GzTIxc
Wants food.......but it's too late to eat!!!

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: CONACU 2011

Mesaj de mircea62 » 02 Mai 2011, 19:44

Tony scrie:Da si baiatu de la mnciog face toti bani =)) =)) =)) =))
http://www.youtube.com/watch?v=oja54GzTIxc
Meserie frate, pana si Iulian Petre are "de invatat". :))
De priza "la urechi" n-are rost sa mai comentam. [-x [-x :-q :-q

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CONACU 2011

Mesaj de pharaoh » 02 Mai 2011, 19:55

Erau emotionati baietii. Au facut partida vietii.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
ciprian77
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 20 Apr 2011, 10:15

Re: CONACU 2011

Mesaj de ciprian77 » 02 Mai 2011, 20:25

Tony scrie:Da si baiatu de la mnciog face toti bani =)) =)) =)) =))
http://www.youtube.com/watch?v=oja54GzTIxc
pai baiatu de la minciog a prins pestele adika EU
am tras ceva timp de el si cand am vazut cat de mare e si ca daca mai il plimb mult o sa il pierd, am lasat undita lu ala in rosu si m-am bagat imbracat dupa el.
cat despre luatul de urechi nu cred ca era vorba ca la ce apa tulbure era crezi ca statea pe loc si la suprafata sa il vad eu??? nici cum.
daca era asa il bagam direct in minciog dar nu il vedeam
oricum cred ca oricine daca era in locu meu se baga si il lua cum putea ca asa ceva la undita cu naylon de 30 nu mai prinzi des...

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”