Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de florian serban » 12 Mai 2011, 12:08

REGULAMENTUL DE PESCUIT SPORTIV
AL LACULUI AGREMENT(CARIERA 1)
2011

Pescuitul sportiv pe Lacul AGREMENT(CARIERA 1) in anul 2011, incepe la data de 14 MAI si se incheie la data de 16 OCTOMBRIE. Lacul este situat la 1 km distanta de orasul TANDAREI (venind dinspre SLOBOZIA) si la apx. 140 km de… BUCURESTI. Accesul este facil, lacul aflandu-se la 100 m de soseaua E.60/DN 2A.
Lacul a fost populat in 2010 cu crap (1,5 – 5 kg) iar in 2011 cu amur (0,5 – 8 kg) si crap cu solzi si oglinda(1,5 – 3,5 kg). Alte specii de peste: somn, salau, stiuca, biban si mult caras.
Se poate pescui sportiv in 4 variante(2 de zi si 2 zi+noapte):
A. 14 ore/ 3 scule de pescuit / 8 kg caras/40 lei;
B. 14 ore/4scule de pescuit /10 kg caras + 1 crap (cu dimensiuni cuprinse intre1 – 4 kg)/80 lei;
C. 26 ore/4 scule de pescuit / caras, cat se prinde+ 7 kg crap (cu dimensiuni cuprinse intre 1 – 4 kg) /150 lei;
D. 26 ore /4 scule de pescuit / C & R (prinde si elibereaza) / 70 lei.
Crapul care se retine se cantareste obligatoriu in prezenta administratorului sau a persoanei desemnate de acesta.
Pescuitul sportiv de 14 h(zi) incepe la ora 06.00 si se termina cel tarziu la ora 20.00. Pescuitul sportiv de 26 h(zi-noapte) poate incepe la ora 06.00 sau la ora 18.00 si se termina cel tarziu la ora 08.00 respectiv 20.00 , a doua zi.

ESTE STRICT INTERZIS:
- Accesul neautorizat in incinta amenajarii piscicole;
- intrarea/iesirea in/din amenajarea piscicola prin alt punct decat cel numit “la baraca”(intrarea dinspre E.60);
- pescuitul pe digul cu stuf continuu (de la baraca la calea ferata);
- pescuitul crapului fara minciog si juvelnic;
- retinerea crapului (solzi, oglinda) cu greutate mai mica de 1 kg si mai mare de 4 kg;
- retinerea amurului, novacului, somnului, stiucii si salaului indiferent de dimensiunea / greutatea pe care o au;
- pescuitul la crap cu mai mult de 1 ac /carlig pe montura si la caras cu mai mult de 2 ace/carlige pe montura;
- pescuitul din barca si scaldatul in lac;
- poluarea de orice fel, inclusive fonica (manele, tipete, urlete etc.);
- accesul cu autoturismul, ATV-ul, scuterul pe diguri, fara acceptul administratorului lacului;
- pescuitul C&R fara spray dezinfectant, saltea de primire, sac pentru crap, juvelnic ecologic;
- nerespectarea prevederilor prezentului REGULAMENT.
NU se pescuieste fractionat (4 ore, jumatate de zi sau numai noaptea), taxa incadrandu-se intr-una dintre variantele A, B, C sau D. Administratorul si /sau personalul din paza au dreptul sa execute controlul pescarilor la iesirea din incinta piscicola.
Prin achitarea taxei de pescuit sportiv, se intelege faptul ca persoana care pescuieste, cunoaste prevederile regulamentului, este de acord cu acestea si se oblige sa le respecte. Va rugam sa pastrati bonul/chitanta pe toata durata partidei de pescuit!
NERESPECTAREA prezentului regulament atrage ca urmare imediata, incetarea pescuitului sportiv de catre respective persoana, retinerea pestelui capturat si nereturnarea taxei de pescuit de catre administrator/persoana desemnata.
DIVERSE:
- rezervare loc favorit – 10 lei;
- scula de pescuit (varga/lanseta) suplimentara(NU mai mult de 2 buc.) – 15 lei;
- nadit /plantat cu navomodel – 40 lei / pescar / partida de pescuit;
- asiguram in limita disponibilului gratare pentru fripturi si umbrele de soare (garantie: 40 lei / gratarul, 20 lei/umbrela).
- NOU – organizam concursuri de pescuit;
- Pentru participantii la concursuri, putem asigura produse traditionale de BUZAU (babic, pitusti, carnati de Plescoi, covrigi de Buzau, tamaioasa de Pietroasa si tuica de Nehoiu= avans 80% din valoarea produselor)

Contact: 0757321851, 0732573605, 0744384102 - STEFAN

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de bebe2011 » 12 Mai 2011, 13:44

SALUT!Multe necunoscute:ce suprafata are lacul,cu ce cantitate de peste s-a populat,daca vin cu nevasta cat mai platesc.....etc.Asteptam amanunte si poate ne vedem pe balta.Numai bine!

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de florian serban » 12 Mai 2011, 14:39

balta are o suprafata de 21 de hectare si o adancime medie de 4,5m(adancimea maxima 14m).este o fosta cariera de pamanat pentu fabrica de caramida din Tandarei.A fost facuta in 1983 si in 1985 a fost amenajata ca lac de agrement pentru orasul Tandarei.In 1986 a fost populata cu crap,cteno, caras si salau si s-au mai facut 2 populari in 1987 si in 1989.Pana la revolutie a fost in administrarea Intreprinderii Piscicole Ialomita dupa care a fost luata in locatie de gestiune de un fost angajat.Din 1994 a intrat in patrimoniul primariei tandarei pana in anul 2001 cand a fost concesionata avand diversi proprietari din anul 2008 a intrat in proprietatea Romacva,in anul 2010 a fost populata cu 3,5 tone de crap oglinda adus din Ungaria cu greutati intre 1,5 - 5 kg si 1,5 tone de crap romanesc ,saptaman trecuta a fost populata cu 1,5 tone cteno cu greutati pana la 6kg(am fost si eu de fata dar nu am avut aparatul foto la mine).Balta nu a fost navodita niciodata.Fundul este tare si neregulat cu diverse structuri si praguri.
balta a fost populata vineri 06.05.2011 cu 3,5t crap cu greutati inter 1,5 si 4 kg.

poze si video
http://www.infopescar.tv/forum/crap-si- ... t9375.html

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de bebe2011 » 12 Mai 2011, 15:14

Multumesc mult Floriane,totusi nu mi-ai raspuns,platim si pentru consoarte?

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de florian serban » 12 Mai 2011, 15:36

nu se palteste taxa de insotitor sau daca de la peste cu o undita nu este nici o problema.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de bebe2011 » 12 Mai 2011, 15:43

o.k,mersi mult si poate ne vedem pe balta.Daca reusesc sa-mi fac timp iti trimit un MP,as face o partida de 48 h si mi-ar face placere sa ne intalnim,mai ales ca tu ai pescuit aici si un sfat prinde bine oricui.Pana atunci salutari si inca odata,multumesc ptr. informatii!

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de florian serban » 12 Mai 2011, 19:45

ok
oricand pot sa iti dau ce informatie vrei.
ai mp cu nr meu de telefon

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de bebe2011 » 12 Mai 2011, 21:16

Multumesc,am primit MP-ul.

Avatar utilizator
Cristodulos
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 19 Mai 2011, 13:38

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de Cristodulos » 19 Mai 2011, 14:51

Balta este super! si plina de peste! In 60 de ore (16-18.05.2011), doua persoane, am prins in jur 40 de crapi, plus vreo 6 ratari; in mare parte crap oglinda, cu greutati variind intre 1.8 - 3.2 kg. Am pescuit la undita si lanseta.

Administratia te trateaza cu respect si este omniprezenta pe balta. Este 100% orientata spre catch & release. variantele postate in debutul thread-ului se aplica intocmai asa ca amatorii de peste mult pentru acasa nu vor gasi clementa [-x

Locul este perfect pentru cei care vor activitate pe balta non-stop, la un pret just.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de Laurentiu » 19 Mai 2011, 16:24

E cam scumpa balta avand in vedere ca se afla la o distanta de 280 km de Bucuresti (dus-intors) si fac limita si la caras. De crap inteleg, dar caras? :-?

Avatar utilizator
Cristodulos
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 19 Mai 2011, 13:38

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de Cristodulos » 19 Mai 2011, 19:21

8 kg de caras si un ciortan pana-n 4 kg mi se pare mai mult decat suficient pentru oricine mananca peste. Asta daca familia nu-i prea numeroasa :D

Dupa toate cautarile online de anul asta, Lacul Agrement este singura amenajare, in limita a 110 de km de casa, unde este permis pescuitul pe timp de noapte la preturi flexibile si decente.

Deplasarea, intr-adevar poate fi o cheltuiala apreciabila. Dar daca n-ai unde sa mergi mai aproape este usor trecuta cu vederea :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de Laurentiu » 19 Mai 2011, 19:32

Cristodulos scrie:8 kg de caras si un ciortan pana-n 4 kg mi se pare mai mult decat suficient pentru oricine mananca peste. Asta daca familia nu-i prea numeroasa :D
Ai si tu dreptate, dar stii cum e cu limita la romani...lasa-l macar sa aiba impresia ca nu are limita la caras, oricum nu o sa prinda multa lume 8kg de caras, asta numai daca nu exista caras de la 4-500 gr in sus ceeace e cam greu de crezut. Lasa-i pescarului crezul ca daca a strabatut 300 km macar nu are o limita la caras, e chestie de marketing.

Avatar utilizator
badnello
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 12 Apr 2011, 20:16

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de badnello » 19 Mai 2011, 22:01

balta babaita este mai aprope(sub 110km mai precis 100km),mai mare mai frumoasa ,amenajari super si nu ai limita la caras.poti sa plantezi cu navomodelul si taxa 12h 100ron,se retin 7 kg crap intre 1kg si 5kg si 24h 160ron si se retin 10kg crap

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de bebe2011 » 19 Mai 2011, 23:55

Asta cu navomodelul n-o am deloc la inima!Cu riscul de a supara pe multi sustin sus si tare ca pescuitul adevarat se face numai de pe mal aruncand cu mana,fiecare dupa putere si pricepere.Datorita tehnologiei avansate in domeniul pescuitului,sansele pestelui scad de la an la an dar odata cu acest lucru si farmecul unei partide de pescuit adevarate.Aveam de toate:lansete 3.9 mt cu putere de 4 lb de rastorni balta cu ele,mulinete cu tamburi mari si bait de nici nu stie saracul cand a ajuns pe saltea,fir puternic eventual si textil ca nu cumva adversarul sa aiba vreo scapare si pe langa toate astea si senzori cu statie ca sa putem dormi ca la hotel,dupa cateva lazi cu bere ca,de,are cine sa ne trezeasca sa i-o dam in bot,asta daca nu si-a tras-o singur de la montura aia smechera cu autointepare!Dar nu ne-a fost de ajuns,s-a inventat navomodelul,i-am pus si sonar,sa ducem papa chiar in dormitor la ai batrani,ca ne arata ecranul daca din greseala am nimerit la puradei si e pacat sa le stricam cresterea,ca suntem noi pescari dar avem si noi o inima!Ma gandesc cu groaza ,ce mai urmeaza?Adversarul e tot ala pe care-l stiu de cand eram mic,singurii lui aliati au ramas patronii care-l mai ajuta cu ceva azot si fluctuatii de apa,desi asta din urma nu stiu daca-i face vreo placere,dar si cu asta sansele lui de a scapa teafar sunt egale cu ale Gloriei Buzau de a batea la scor pe Barcelona.Fir intins,dar nu de vaporase!

Avatar utilizator
badnello
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 12 Apr 2011, 20:16

Re: Lacul Agrement(Cariera 1)-Tandarei,Ialomita

Mesaj de badnello » 20 Mai 2011, 08:50

bebe foarte corect,ai dreptate,singura mea problema este ca desi sunt balti cu regulamente ,cu cantitate maxima in retinerea crapului pe langa taxa de pescuit multi mai percep si taxa pentru plantat,daca pestele prins se elibereaza ce rost mai are aceasta taxa?mai bine nu dai voie la plantat,dar sa percepi taxa suplimentara in conditiile unei cantitati maximale de retinere pentru crap si de marime pentru exemplarele retinute e ceva anormal.eu unul pe baltile de acest gen nu ma duc,prefer sa merg si doua trei sute de km pana la o balta dect pe aceste balti.am pescuit si in ungaria si nam intalnit situatia asta si acolo oricum nu aveai nevoie sa plantezi.fir intins vb

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”