ready made

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

ready made

Mesaj de vali003 » 30 Oct 2008, 16:00

as dori ceva informatii despre firma quest baits , mai precis boilliesurile rhaja spice si tiger nut crunch , pe siteuri in U.K. se vorbeste numai de bine de aceasta firma , stiu ca majoritatea celor de la noi isi fac singuri bilele , dar poate ati auzit sau folosit aceste produse si puteti sa ma ajutati . Eu caut niste bile care sa lucreze pe ape reci , la noi , in miezul verii apa nu depaseste20 de grade , iar acum a cazut la 6-7 .

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ready made

Mesaj de cristea radu » 30 Oct 2008, 19:45

De auzit de ea nu am auzit dar pt. sezon rece incearca WINTER SECRET de la SOLAR. Au dat rezultate bune .NUMAI BINE SI FIR INTINS

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: ready made

Mesaj de mihai001 » 30 Oct 2008, 21:20

Pentru apa cu temperatura scazuta ai putea incerca:
Nutrabaits : Trigga Ice
Mainline : Winter-8
Imperial baits : Liver cold water boillies
Monster boillies cold water
La mine a mers cel mai bine boilliesurile de la Nutrabaits si Imperial baits(Monster cold water).

Fir intins si numai bine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: ready made

Mesaj de vali003 » 31 Oct 2008, 02:45

multam de raspunsuri , trriga am incercat , nimic , cele de care am intrebat au avut rezultate aici la noi , cele de carne si peste nu merg mai deloc aici , si nu imi permit sa comand pe net si sa nu mearga .

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ready made

Mesaj de cristea radu » 31 Oct 2008, 21:28

Totusi incearca WINTER SECRET de la SOLAR

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: ready made

Mesaj de mike_carp » 01 Noi 2008, 23:38

@ vali,
Quest Baits este una din companiile de nada care au luat un avant puternic in ultimii ani in UK. Iar Rahja Spice e un boilies pt tot sezonul. Va spun numele asta (Quest Baits) e pe buzele multor pescari si e pacat ca nu le aduce nimeni si in Romania. Poate in viitorul nu prea indepartat va avea cineva curajul sa lase la o parte Nutra, SBS, etc, -care sunt nade foarte bune, dar si foarte scumpe- si sa aduca o infusie de noutate care cam lipseste in Romania.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: ready made

Mesaj de vali003 » 02 Noi 2008, 04:38

Mersi Mike , am comandat niste rhaja , sper sa ajunga saptamina viitoare si sa mai tina vremea cu noi sa pot sa le incerc , va tin la curent cum merg . fire intinse .

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: ready made

Mesaj de timer » 03 Noi 2008, 12:45

M-am intrebat o data ,dac' o fi buna o chiftea cu toate mirodeniile ..pusa-n carlig...Ce-o da la ea? Mai ales ca-i reteta ..romaneasca..de la mama ei..si pestii simt asta...sunt patrioti =P~

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: ready made

Mesaj de vali003 » 03 Noi 2008, 20:00

Fara nici o gluma m-am gindit la vara viitoare sa incerc cu un fel de bomboane mai moi , care poti sa le pui pe firul de par , cam in genul jeleurilor , iar la chiftele daca incerci ce te faci de ies si-ti cer si un vin ??? :))

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ready made

Mesaj de florentiniuga » 16 Noi 2008, 18:51

vali003 scrie:Fara nici o gluma m-am gindit la vara viitoare sa incerc cu un fel de bomboane mai moi , care poti sa le pui pe firul de par , cam in genul jeleurilor , iar la chiftele daca incerci ce te faci de ies si-ti cer si un vin ??? :))
Dar cum le faci Vali, cu gelatina? Nu de alta dar tot ce e atat de moale e si solubil...sau poate nu stiu eu toate secretele de bucatarie. :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: ready made

Mesaj de mike_carp » 24 Noi 2008, 18:35

timer scrie:M-am intrebat o data ,dac' o fi buna o chiftea cu toate mirodeniile ..pusa-n carlig...Ce-o da la ea? Mai ales ca-i reteta ..romaneasca..de la mama ei..si pestii simt asta...sunt patrioti =P~

Sa stiti ca in urma cu ceva ani carnea pt carnati era un ingredient "secret" in groundbait-urile lui Frank Warwick. Eu am incercat o reteta data de el si mi-a mers bine. daca intereseaza pe cineva asta e reteta:
500g porumb, 500g canepa, 500g alune tigrate maruntite, 200g alune tigrate intregi (cat mai mici), 500g carna de carnati, 1kg de groundbait si se pune apa sau sucurile care raman de la fierberea semintelor pana se ajunge la o cosistenta care sa permita sa fie aruncate cu raccheta sau se pot face bulgari si aruncati cu catapulta.
Fir Intins.
crafty carper
Mihai Tomescu

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ready made

Mesaj de gor965 » 24 Noi 2008, 18:47

Mike ,pe ape de la noi ai incercat cu succes reteta asta ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: ready made

Mesaj de vali003 » 24 Noi 2008, 19:56

florentiniuga scrie:
vali003 scrie:Fara nici o gluma m-am gindit la vara viitoare sa incerc cu un fel de bomboane mai moi , care poti sa le pui pe firul de par , cam in genul jeleurilor , iar la chiftele daca incerci ce te faci de ies si-ti cer si un vin ??? :))
Dar cum le faci Vali, cu gelatina? Nu de alta dar tot ce e atat de moale e si solubil...sau poate nu stiu eu toate secretele de bucatarie. :)
Sint doua feluri de gelatina , una obisnuita , care se dizolva in timp in apa si una care nu se dizolva si unde mai pui ca poti sa o si incalzesti , a doua se numeste agar-agar , nu stiu unde o gasesti , poate in laboratoarele de cofetarie .

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: ready made

Mesaj de stefanflorin » 24 Noi 2008, 21:51

Apropo de carnati, un englez imi povestea cum pe lacul unde pescuiesc eu de regula acum cativa ani el prindea crap numai la bucata de carnat pe hair-rig, si imi spunea ca secretul era ca sa fie picanti si un pic prajiti ca sa prinda crusta si sa stea bine pe hair.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: ready made

Mesaj de vali003 » 25 Noi 2008, 01:34

Aici la noi , am vazut niste copii pescuind la crap cu cartofi prajiti , pusi pe ac , prindeau mai bine decit noi , -profesionistii- :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”