HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de elephunk » 23 Mai 2011, 08:51

Am fost ieri la o partida amicala de 12 h pe MV2, impreuna cu eden, doua echipaje. Toate bune si frumoase, stilul de pescuit clasic pe moara, cu aruncari ce trebuie date in malul opus. Numai ca aici era o problema, eram pe un loc unde latimea era de 150 m. Din pacate, mai mult de 100-110 m nu puteam sa dau cu momitor, cu fir de 0.25 si momitorul/plumbul de 100-110 gr. Prietenul eden (care are un stil mult superior de aruncare) le arunca undeva la 140-145 m (de altfel s-a vazut si in rezultatul final al nr de capturi), el folosind bete hakuyo mtx14, tot fir de 0.25, tot greutate de 100-110 gr.

Buuun, vazand ca mai mult de 110 m nu pot sa arunc, mi-a mai dat el 4-5 lansee peste aceasta distanta. Si aici se petrece buba: acelasi tip de lanseu, aceasi greutate -- 100-110gr -- si PLICI se facu mtx9 in 3 bucati :D

Sincer, eu stiu ca eden are un stil bun de aruncare, dar nici Superman nu este sa rupa un mtx de 4 lbs :) , ceea ce ma face sa cred ca totul se datoreaza unui defect de fabricatie :-?

Postez aici cateva poze (unele mai neclare, facute cu mobilul pe balta, altele mai clare facute acasa), sa vedeti despre ce e vorba. Eu zic ca e de luat in considerare pentru cei ce aveau de gand sa opteze pt mtx9. Pana mai ieri, si eu le laudam cu toata gura, acum insa :-q
Fişiere ataşate
05222011275.jpg
05222011280.jpg
05222011281.jpg
DSC01958.JPG
DSC01960.JPG
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de eden » 23 Mai 2011, 09:58

=)) =)) =)) ai zis să dau tare =)) tu cu gura ta =))

băi, îmi pare rău de băţ, dacă vrei îţi dau un powerstick de 3.6 pe care AM ÎNCERCAT să-l rup cu plumb de 135 şi n-am putut =)) oricum e mai uşor :))

p.s. nu mai merg singur pe echipaj nici dacă mă omori :))

stimă !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de elephunk » 23 Mai 2011, 10:05

eden scrie:=)) =)) =)) ai zis să dau tare =)) tu cu gura ta =))

băi, îmi pare rău de băţ, dacă vrei îţi dau un powerstick de 3.6 pe care AM ÎNCERCAT să-l rup cu plumb de 135 şi n-am putut =)) oricum e mai uşor :))

stimă !
sa nu-ti para rau, ca mi-ai dat de gandit legat de lansete cu incidentul asta :P

si normal ca am zis sa dai tare, sa se duca, asa cum dai tu de obicei :))

acum serios vrobind, in mtx 14 ale tale dadeai mai tare si nu ziceau nimic, nici macar un carait :D

asa ca daca vrei sa te iert, imi dai 4 x mtx 14 ale tale si gata =)) =)) =)) altfel, nu primesc nimic [-(
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de elephunk » 23 Mai 2011, 10:08

eden scrie:
p.s. nu mai merg singur pe echipaj nici dacă mă omori :))
sa nu aud plangeri ca ai prins prea mult peste! [-( nu exista asa ceva! :))
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de tonny » 23 Mai 2011, 17:44

Lasati baieti ca s-au rupt in lanseu si nume grele din carpfishing in materie de lansete(Shimano,Daiwe,Century si Harrisoane din cate stiu eu) asa ca ce ea asa de grav sa se rupa un amarat de MTX 9 vorba aia.Daca incep sa se rupa constant aceste bete deabia atunci merita pus un semn de intrebare altfel zic eu este o pura intamplare.

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de elephunk » 23 Mai 2011, 18:49

tonny scrie:Lasati baieti ca s-au rupt in lanseu si nume grele din carpfishing in materie de lansete(Shimano,Daiwe,Century si Harrisoane din cate stiu eu) asa ca ce ea asa de grav sa se rupa un amarat de MTX 9 vorba aia.Daca incep sa se rupa constant aceste bete deabia atunci merita pus un semn de intrebare altfel zic eu este o pura intamplare.
nici nu am zis ca ar fi ceva in neregula cu toate modelele mtx, insa nu ma asteptam sincer, ca un mtx (fie el si mai vechi, modelul 9) sa se rupa in lanseu, pentru ca par foarte robuste, trainice. am postat pozele astea pentru nu am mai vazut pe nicaieri mtx rupt :P

tocmai de aceea am si zis ca se poate sa fie un defect de fabricatie la acea lanseta, cine stie, din cate s-au produs, se prea poate ca una din nush cate sa aiba un defect.

ca sa zic sincer, cred ca o sa ma orientez catre mtx14 (mult superior modelului 9), dar asta depinde si de capitolul financiar :D ---<><
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de crazy crap » 24 Mai 2011, 14:11

Recent mi-am cumparat si eu 2 Mtx 9, camuflaj dar numai ca e de 3.60m si acum uitandu-ma la pozele postate de voi parca ma incearca asa un sentiment de parere de rau. Sper sa fie numai un caz izolat si sa fie un defect din fabrica ca pana in prezent nu am mai auzit de ,,fracturi" la Mtx-uri. Poate d-l Dan Mitranescu ne poate spune daca a rupt vre-un bat ca el le-a avut pe toate in mana. numai bine si fire intinse la toti **==

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de elephunk » 24 Mai 2011, 15:36

crazy crap scrie:Recent mi-am cumparat si eu 2 Mtx 9, camuflaj dar numai ca e de 3.60m si acum uitandu-ma la pozele postate de voi parca ma incearca asa un sentiment de parere de rau. Sper sa fie numai un caz izolat si sa fie un defect din fabrica ca pana in prezent nu am mai auzit de ,,fracturi" la Mtx-uri. Poate d-l Dan Mitranescu ne poate spune daca a rupt vre-un bat ca el le-a avut pe toate in mana. numai bine si fire intinse la toti **==
Chiar eu ti-am recomandat cu mare caldura acum cateva zile sa iei modelul acesta, pentru ca nu m-as fi asteptat la asa ceva, iti dai seama :-S
Oricum, am mai vorbit cu oameni care lucreaza in domeniu si cica dupa felul in care a plesnit (ca si cum ar fi fost taiat, nu despicat pe lungime) se datoreaza unui defect de fabricatie si nu a supraincarcarii sau a unei greseli de lanseu. Sincer, si eu cred ca este un incident izolat, poate extrem de izolat (poze cu mtx-uri rupte nu am vazut pana acum) si nu prea ai motive sa iti para rau, betele au aceleasi calitati pe care ti le-am descris in topicul tau. Eu sincer as vrea sa trec la mtx 14 din cauza greutatii si a modului in care arunca lanseta, insa asta se va intampla cand voi avea puterea financiara. Pana atunci, sper sa imi gasesc un varf de mtx9 si voi continua sa pescuiesc cu ele, am aceasi incredere in lansete, sincer. Numai bine! ---<><
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de crazy crap » 24 Mai 2011, 16:13

Mersi mult de incurajari. Am pescuit cu ele si merg super acum astept sa scoata multi mustociosi. Exact cum zicea si Tonny mai sus: s-au intamplat incidente de genu si la case mai mari. Multa bafta in achizitionarea setului de MTX 14 care ti-l doresti. In legatura banii stai linistit, noi pescarii scoatem bani din piatra seaca cand vine vorba de investitii pescaresti. numai bine si fire zbuciumate **==

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de elephunk » 24 Mai 2011, 16:17

crazy crap scrie: Multa bafta in achizitionarea setului de MTX 14 care ti-l doresti. In legatura banii stai linistit, noi pescarii scoatem bani din piatra seaca cand vine vorba de investitii pescaresti. numai bine si fire zbuciumate **==

Ce sa facem, asta e, boala grea pescuitul asta :P
Ms mult, asemenea! ---<><
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de gor965 » 25 Mai 2011, 10:49

Vad niste urme albe (zgarieturi) in zona unde s-a produs ruptura ...ce sunt si cum s-au produs mai exact ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de elephunk » 25 Mai 2011, 11:41

gor965 scrie:Vad niste urme albe (zgarieturi) in zona unde s-a produs ruptura ...ce sunt si cum s-au produs mai exact ?
Inainte de a se rupe, acele dungi mici albe nu existau, lanseta nu parea sa aiba vreun defect. Acele dungi albe sunt niste portiuni in care pare ca e luata vopseaua de suprafata, asa pare.

S-a intamplat cam asa: am incarcat un momitor tip MV2 (50gr) cu mamaliga (nu avea mai mult de 110 gr cu totul) si eden (care arunca mult, zvacnit) a lansat fara vreo greseala (pickup neridicat, nu era incurcat la varf etc.) moment in care s-a auzit un plici, montura s-a dus cativa zeci de metri in apa, fara fir pt ca inaintasul textil a fost taiat de plesnitura.

Eu am inteles de la cineva ca daca era supraincarcata trebuia sa se rupa pe lungul lansetei, nu ca si cum ar fi fost taiata cu un cutit. Este adevarat? :-? Eu sincer cred ca a avut un defect de la transport, din fabrica, cine stie, pentru ca la celelalte nu am avut niciun fel de problema niciodata.
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Mai 2011, 12:00

crazy crap scrie:Recent mi-am cumparat si eu 2 Mtx 9, camuflaj dar numai ca e de 3.60m si acum uitandu-ma la pozele postate de voi parca ma incearca asa un sentiment de parere de rau. Sper sa fie numai un caz izolat si sa fie un defect din fabrica ca pana in prezent nu am mai auzit de ,,fracturi" la Mtx-uri. Poate d-l Dan Mitranescu ne poate spune daca a rupt vre-un bat ca el le-a avut pe toate in mana. numai bine si fire intinse la toti **==
Este din cate stiu primul caz pe un MTX 9.
Este peste al 100-lea caz cand vad lansete rupte exact in aceiasi zona , locul unde se termina mufarea spigotului.
Garantez ca orice lanseta cu care se incearca aruncari maxime si care are MUFAREA SLABITA se rupe fix din acel loc.

Poate a existat un defect de fabricatie ( este usor de depistat privind structura materialului rupt ),poate lanseta a fost lovita la transport ..., dar parerea mea ramane in procent de 90 ca a fost gresala explicata mai sus.

P.S. Nu mai incercati sa faceti cu lansete de 180 lei ce faceti cu cele de 340 lei ! :D
P.S. 2 Si indiferent de lanseta nu i le mai dati lui Dan ( eden ) pe mana ! :D
P.S. 3 Sa treceti pe la magazin deoarece am gasit varf de rezerva.

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de elephunk » 25 Mai 2011, 12:18

Dan Mitranescu scrie:
Este din cate stiu primul caz pe un MTX 9.
Este peste al 100-lea caz cand vad lansete rupte exact in aceiasi zona , locul unde se termina mufarea spigotului.
Garantez ca orice lanseta cu care se incearca aruncari maxime si care are MUFAREA SLABITA se rupe fix din acel loc.

Poate a existat un defect de fabricatie ( este usor de depistat privind structura materialului rupt ),poate lanseta a fost lovita la transport ..., dar parerea mea ramane in procent de 90 ca a fost gresala explicata mai sus.

P.S. Nu mai incercati sa faceti cu lansete de 180 lei ce faceti cu cele de 340 lei ! :D
P.S. 2 Si indiferent de lanseta nu i le mai dati lui Dan ( eden ) pe mana ! :D
P.S. 3 Sa treceti pe la magazin deoarece am gasit varf de rezerva.


:-? La treaba cu mufarea slabita nu m-am gandit, pentru ca nu mi-a zis nimeni ca ar putea fi din acea cauza, ceea ce se prea poate, pentru ca incidentul s-a intamplat spre sfarsitul partidei, dupa multe, multe lansee si nu am verificat daca se slabise intre timp :-S

Nu mai incerc, desi oricum am toata increderea ca mufata cum trebuie nu sunt probleme, a mai dat Dan (eden) cu ea la sedinte de casting, s-a lasat cu putere pe ele si nu au zis nici "pas", acum banuiam ca ceva a fost gresit si in sfarsit am inteles ce.

Oricum, nu ii mai dau lui sa arunce nimic :)) :)) doar cand voi trece la mtx 14 8->

Voi trece probabil in cursul zilei de azi, cu Dan, dar inainte o sa vorbim la telefon, probabil o sa va sune el cand ma intalnesc cu el.

Multumesc mult pt varf si pt explicatii

Stima!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: HAKUYO MTX 9 RUPT IN LANSEU

Mesaj de eden » 25 Mai 2011, 16:23

Dan Mitranescu scrie: P.S. 2 Si indiferent de lanseta nu i le mai dati lui Dan ( eden ) pe mana ! :D

persecuţieeeee :)))))) acuma nu-mi mai dă nimeni nici o jucărie să mă joc şi eu ? :))

acum serios vorbind, prin excludere nu poate fi decât o bubă făcută ori din fabrică, ori la transport, a doua variantă fiind mai probabilă ţinând cont că domnu elephunk ţine beţele între scaune în maşină...
odată la 2-3 lansee verific din reflex mufarea, ca să nu mă uit la vârf cum se duce cu tot cu plumb 60 de metri... aşa recuperam vârfurile de pe powerstickuri înainte să încep să le mufez cum trebuie, şi de-atunci reflexul e să apuc de deasupra spigotului şi să încerc dacă se mai afundă 1-2 mm...

da totuşi... 14-le mele duc :x

mulţumesc DANE >:D<
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Închis

Înapoi la “Undite si lansete”