Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
mihai_ace
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 12 Apr 2008, 15:46

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de mihai_ace » 06 Iun 2010, 16:51

se poate ajunge mai usor dupa padurea de la sinesti prima intersectie dreapta si dai direct in satul livedia apoi te duce drumul dreapta-stg si ai ajuns .fir intins si asteptam vesti

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 06 Iun 2010, 22:57

asa este. poti sa nadesti cu o bascula de boiliesuri, degeaba o faci.primul crap pe care l-am luat acolo, a fost la rama rosie.ulterior am avut o captura la pufulete cu usturoi.si apoi m-am reprofilat pe porumb cu vanilie PE AC(3 boabe), porumb cu capsuni.asta in primul an.in al doilea an „m-am facut baiat mare” si am inceput sa dau la porumb uscat pe fir de par,si nu stiu daca a avut vreo importanta,dar pe mamaliga de pe momitor,picuram atractant de capsuni. nu am folosit si nici nu voi folosi pe aceasta balta altceva in afara de mamaliga pe momitor.tot in al doilea an am nadir puternic cu racheta(porumb amestecat cu tarata si spartura de porumb-3 kg/partida).anul trecut am folosit aceeasi metoda,numai ca in locul rachetei a aparut navomodelul, ale carui cuve le-am umplut cu acelasi”mix”. mentionez ca balta are in dotare si caras(palmas-cel mai mic) care mi-a umplut timpul in asteptarea capturilor.de asemenea, poate are vreo importanta, in cei 3 ani, nu am prins crap niciodata noaptea.noaptea numai la caras am avut activitate.crapul are„tabieturile lui”, si nu a mancat decat intre 5 dimineata si maxim maxim ora 15.nu inteleg de unde acest „obicei”, dar asa stau lucrurile.paznicul pare mai „infractor”, dar cel putin cu mine s-a purtat mereu exemplar si niciodata nu m-a „aburit” cand sunam sa intreb cum merge balta.de cate ori am mers, l-am sunat in prealabil, si mi-a spus ca merge balta, am avut rezultate. de asemenea de la inceput de acum trei ani mi-a spus care sunt locurile bune si a avut dreptate.m-am nimerit in unele partide cu 2-3 pescari, care atunci cand eu eram in drill, ei somau.balta detine si foarte mult fitofag, care ste scos in fiecare prag de iarna,ar primavara bagat altul.am asistat si la navodirea baltii, si spre deosebire de alti patroni, aici chiar se elibera tot crapul.repet- fara pat de nada masiv sau plantat,sansele de reusita sunt undeva la 20%.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de iorgu » 06 Iun 2010, 23:15

Kelu, sincer suntem pe aceiasi lungime de unda, cu mici diferente la cantitatea de nadit si la urmarirea capturilor de top. Imi doresc sa te conving la o partida pe balta mea de suflet, dupa care sa mergem in teritoriul tau preferat. Amandoi avem de castigat mai ales ca avem si navomodele =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 06 Iun 2010, 23:38

:) ma bucur sa aud asta.la ce v-ati referit cu”urmarirea capturilor”?? :-??
cat despre navomodel, din pacate nu am in proprietate, am mers cu un amic care are si ma mai ”milogeam” la el cand nu putea el sa mearga,sa imi imprumute barcuta. la un moment dat ma batea gandul sa imi cumpar si eu navomodel,insa daca as fi facut-o ar fi meritat strict pentru balta asta, pentru ca in rest,pe balti gen floarea popestiului, cercani, oltenitei nu prea ai pentru ce sa plantezi.inclusiv pe moara vlasiei am fost cand nu aveam scule rasarite si tot am aruncat destul de departe si am avut rezultate. oricum daca era sa cumpar trebuia sa o fac cand stateam mai bine cu finantele, nu acum.asta e;lipsa finantelor ne afecteaza din pacate si prefer sa cheltui banii pe achitarea taxelor pe balti :(

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 07 Iun 2010, 20:40

nu stiu ce mi-a venit in seara asta si l-am sunat pe paznic desi ii dadeam primul telefon prin august. l-am sunat sa-l intreb de sanatate si mi-a spus ca nu mai este paznic pe acea balta si acum lucreaza la Boteni-Simetrie. Acum nu stiu daca vrea sa ma castige de client pe noua balta dar mi-a spus ca vechiul meu barlog nu mai are decat caras, novac si ciortan maxim 1,5 kg :(( :(( :(( .
in schimb mi-a spus ca pe Simetrie geme de cteno si crap de 4 kg, dar pentru prima oara nu prea l-as crede. :(
pacat de Livedia, era o balta cat de cat salbatica si cu peste mare.Acum a ramas istorie
Dle Iorgu imi pare rau sincer ca va”ademenisem” sa facem o partida in toamna pe Livedia,dar dupa cum se vede treaba, trebuie sa imi caut alta oaza de liniste unde sa nu aud galagie cat timp pescuiesc :(

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de iorgu » 07 Iun 2010, 22:54

In primul rand, permite-mi sa fac afirmatia referitoare la avatarul tau: daca este cainele tau, bucura-te de el. Imi place foarte mult si dupa privire sunt sigur ca este un exemplar de exceptie. Referitor la balta Livedia 2, inca de la inceput am avut o presimtire sumbra. Adica ma refer la faptul ca se gasea intr-o oaza, atemporala fata de tot ce inseamna azi, baltile de pescuit. Noi suntem genetic nascuti (persoanele de fata se exclud) sa distrugem tot ce mai avem cat de cat. Sunt sigur ca asemenea balti sunt din ce in ce mai rarisime, locul lor este luat de curentul piscicol care il stii foarte bine. Daca pot sa te alin cumva la balta ta de suflet afla urmatoarele: Locatia unde pescuiam cu rezultate mai mult decat multumitoare, a fost penetrata (credeam ca nu este posibil) de plase bagate in momentul inserarii si scoase dimineata. Toate acestea cu acordul paznicului-NU AL PATRONULUI. Contactat fiind si intrebat a raspuns ca datorita vremii ploioase din ultimile trei saptamani, a facut foamea si nu a mai realizat suma cu care era obisnuit. Am ramas fara replica si inclin sa cred ca cei care strica baltile nu sunt pescarii (binenteles cu exceptiile de rigoare), sunt tocmai cei care iau aerul de ,,cerberi ''si cauta sa para ocrotitori ai apelor pe care le pastoresc. Apropo: acum o luna m-am nimerit la un prieten care are magazin alimentar. A primit si platit circa 10-11 crapi romanesti intre 6 si 10 kg. Facand pe novicele am asistat la predare -primire marfa. Culmea este ca cei doi care vindeau pestele sunt, cumnat, respectiv prieten cu un paznic de pe o balta care este cautata si are taxa de 120 roni- 24 ore. Se afla si pe acest site si baietii se plang ca nu mai merge cum mergea. Inchei in speranta ca nu te-am plictisit cu postarea mea, dar nu avem alta posibilitate decat sa ne plangem intre noi, de cele care nu vor mai fii in veci cum le stiam. [-x
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 08 Iun 2010, 00:30

nu este cainele meu :)) :)) :)) :)) . este o fotografie pe care nu stiu sincer de unde o am, dar a starnit mereu zambete si de aceea am folosit-o la avatar si aici.dar am inteles aluzia discreta, o voi schimba. cat despre balta, totusi nu imi vine sa cred sincer ca nu mai are peste. ma alimentez cu ideea ca poate paznicul mi-a spus lucrurile acestea sa isi faca reclama la noul loc de munca in detrimentul fostului.in general am prostul obicei sa verific personal fiecare lucru care”mi se serveste” si asa voi proceda si acum. in toamna imi este de ajuns o singura partida acolo si ma voi lamuri daca m-a indus in eroare sau nu. eu totusi sper ca un copil ca vasile al meu m-a mintit

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de Laurentiu » 08 Iun 2010, 22:57

Ce mica e lumea....nu esti electrician auto in timpul liber...? :D

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 09 Iun 2010, 00:53

???????????????????????? arata-ti fata!!!!!! electrician mult spus-mai mesteresc la masini din grupul VAG. care laurentiu?cine?unde cand?da-mi detalii pe pm.prieteni vechi se pare si am o banuiala

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de nastase » 09 Iun 2010, 22:20

de fiecare data cand am vrut sa pescuiesc pe aceasta balta,am renuntat pentru ca absolut de fiecare data gaseam cate o petrecere de nunta sau un botez noaptea.Si ma duceam langa,adica la simetre,cat puteam mai departe de Livedia.Cred ca intr-o noapte am auzit ceva cu regele meu,regina mea...de ....40 de ori!!!crapii in cazul asta pot sa aibe si 50kg...mentionez ca ajungeam numai in week-end.
la simetrie a intuit cineva bine mai devreme...ciortan 1-1,5kg si asta ma refer la plantat bla,bla...ca sa nu mai zic de agatarura care e cam 90la suta din balta...aia de 4 kg de care geme balta in alta poveste pt copii...
parerea mea este ca sunt doua balti mediocre...unde daca nu te deranjeaza manelele ...sa fii sanatos.
chiar o data am rugat paznicii sa se duca sa ii roage sa dea muzica incet pt ca ma deranjeaza ...ce credetica au facut ei...s-au bagat si ei la un sprit ca le place a muzica
aveti dreptate...acelasi paznic a fost intai pe Livedia acum este pe Simetrie si nu stiam cum se cunoaste el cu toti pescarii...adica 5-6unditari care se insirau pe 50 de mal ,le taia un bon si ii stia pe toti...pana m-am prins ,erau vecini cu el in Voluntari...deci cum sa le zica el sa termine cu nunta?

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de nastase » 09 Iun 2010, 22:50

si in legatura cu mosul ala care prindea...eu l-as fi aplaudat si as fi zis ...tare mosul,jos palaria..
asta inseamna 75la suta din pescuit,pregatirea,nada,strategia,asteptarea si apoi intepatura,drilul,poza etc
astfel de situ-ri ne invata sa legam un ac,o informatie,sa alegem o scula,sa auzim pareri...
acum sa ne dea cineva mura in gura si la ce a prins ...si daca zicea mosul la ce a prins ce invatam noi din asta...nimic si abia atunci ziceam ...tare baiat bun mosul...ca nu a zis, ce sa spun ...e rautate
am patit si eu acelasi lucru...toata balta soma...unul singur la o rubesiana prindea...cocolos roz...si daca il intrebam ce e ala roz poate imi zicea capsuna...de care si cam cat?asta urma nu?
sa ne uitam ca milogii la altii nu e frumos...mai bine incercam,dar asta cere timp,adica ceva ani,din care invatam din greseli si din succesuri ca sa citez un clasic in viata

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de iorgu » 09 Iun 2010, 22:57

Sinceritatea este unul din cele mai mari caractere ale unei persoane =D> . Am inteles absolut totul din ceea ce ai postat. Multumim frumos.
P.s. Kelu 84, se referea la perioada septemb.- oct. Ai fost in aceasta enclava de timp?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 09 Iun 2010, 23:24

nu am niciun interes sa cresc cotele baltii :) eu am postat fotografii cu unele capturi de acolo.avand in vedere ca stiti balta puteti aprecia daca pozele sunt de acolo sau nu.e clar oricum ca vorbim de aceeasi balta, nu ma indoiesc,insa nu am patit-o niciodata cu manele si nunti si gratare si tot felul de activitati preistorice. cautam sa merg numai in cursul saptamanii din cauza unei vorbe care circula printre pescari vizavi de plimbatul apei. ca si densitate a pestelui nu se compara cu baltile de top sub nicio forma si asta nu am sustinut-o niciodata. insa, repet- nu am avut parte de galagie cat am stat si daca m-am nimerit pe balta cu pescari nu a deranjat nimeni sub nicio forma linistea. eu regret in continuare faptul ca balta nu mai este ce era dupa spusele paznicului(vasile),insa in septembrie tarziu tot voi mai merge la o partida acolo.am suferit dezamagiri pe balti cu pretentii cum este cea a lui Dimitri(Balta Oltenitei) unde am prins vreo 2 scandaluri, dar pe Livedia niciodata.Tocmai asta m-a atras la balta asta,linistea de acolo si aspectul salbatic. Desi acum tindem toti spre pontoane,umbrare,casute, cateodata mai are farmec sa mergi pe o balta ca in trecut cand nu aveai nicio conditie si trebuia sa iti tai singur locul de pescuit in stuf.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de iorgu » 09 Iun 2010, 23:56

kelu84 scrie:nu am niciun interes sa cresc cotele baltii :) eu am postat fotografii cu unele capturi de acolo.avand in vedere ca stiti balta puteti aprecia daca pozele sunt de acolo sau nu.e clar oricum ca vorbim de aceeasi balta, nu ma indoiesc,insa nu am patit-o niciodata cu manele si nunti si gratare si tot felul de activitati preistorice. cautam sa merg numai in cursul saptamanii din cauza unei vorbe care circula printre pescari vizavi de plimbatul apei. ca si densitate a pestelui nu se compara cu baltile de top sub nicio forma si asta nu am sustinut-o niciodata. insa, repet- nu am avut parte de galagie cat am stat si daca m-am nimerit pe balta cu pescari nu a deranjat nimeni sub nicio forma linistea. eu regret in continuare faptul ca balta nu mai este ce era dupa spusele paznicului(vasile),insa in septembrie tarziu tot voi mai merge la o partida acolo.am suferit dezamagiri pe balti cu pretentii cum este cea a lui Dimitri(Balta Oltenitei) unde am prins vreo 2 scandaluri, dar pe Livedia niciodata.Tocmai asta m-a atras la balta asta,linistea de acolo si aspectul salbatic. Desi acum tindem toti spre pontoane,umbrare,casute, cateodata mai are farmec sa mergi pe o balta ca in trecut cand nu aveai nicio conditie si trebuia sa iti tai singur locul de pescuit in stuf.
Amintiri .amintiri, intrutotul de acord cu tine. Cred ca ma bag la concursuri. Aceiasi bani, (merg mai rar), Dar cel putin vegheaza cineva asupra noastra. Daca gandesti pozitiv, vei ajunge la aceiasi concluzie.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Livedia 2-balta necunoscuta,surprize mari

Mesaj de kelu84 » 10 Iun 2010, 00:06

Sunt convins ca cineva vegheaza asupra noastra,si daca am sta sa calculam aveti dreptate vizavi de banii cheltuiti pe o competitie. M-am gandit si eu foarte mult la acest lucru,si cred ca este cea mai buna solutie si financiara si cat sa ne linistim sufletele, sa participam la competitii avand in vedere ca un concurs dureaza minim doua zile, ceea ce este arhi suficient sa ne potolim dorinta acerba care ne cuprinde aproape zilnic sa mergem la pescuit.mai rar dar consistent!!Dupa dezamagirile suferite cu fostii colegi de echipa abia nascuta sunt decis mai mult ca oricand sa formez cu cineva o echipa(poate dvstra dac sunteti de acord) sudata. :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”