Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de miyagi » 21 Mar 2011, 23:43

jvlad scrie:din pacate pe acei braconieri nu ii mai intoarce nimeni pe calea cea dreapta si nu le poti baga pescuitul sportiv in cap nici cu amenda si nici cu inchisoarea; braconajul trebuie prevenit in fazele incipiente. Nu e braconier cel care a fost la pescuit si a luat cativa pesti acasa (asta daca balta ii permite) sau s-a purtat urat cu pestele; dar nici nu e mult mai prejos. aceste gesturi nu trebuiesc sustinute de VOI, domnilor pescari sportivi. Daca pescarul roman ar putea fi indreptat,ajutat si deprins in tainele acestui pescuit sportiv de cei care sunt deja "convinsi" de acest fenomen, poate ca nu am mai avea discutia asta acum. Pasul de la Cratitza la C&R nu e foarte mare si nu necesita decat putina educatie si bunavointa. Dar avand in vedere ca traim intr-o tara total dezorientata, nu sunt surprins de afirmatii de genu` "pestele se si mananca" , cand discutia era cu totul alta.

Numai bine!
Acuma problema, daca tot a degenerat, o mai poti pune si tu in lumina in care noi ne civilizam pana ajungem poeti, iar poeti de valoare-s morti si bulgarii se inneaca in saramura. A aparut moda vilelor. Oare cati electricieni si-o fi facut casa cu etaj in perioada asta? sau macar inaltat-o, terminat-o pe cea veche. Baga bulgarii curent de se rup malurile, iar pe de alta parte mai platim si peshcheshu` UE in cateva sute de mii de tone de peste smecherilor pe imprumuturile de stat. Prea ii servim cu caviar pe investitorii sau nababii de la apus sau mai stie cine de unde? Hai frate sa cultivam si sa mancam ce-am cultivat.
Insa nu asa:
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de miyagi » 21 Mar 2011, 23:45

Insa nu asa:
----------------------------
acolo se vede adevarata drama.
Protagonistul are fata blurata de catre cel care a iesit cu speta "pe piata" in incercarea disperata de a-si drege tampenia, dupa ce a realizat ca e un penal din momentul in care s-a laudat aiurea.
Fişiere ataşate
hucho hucho
hucho hucho
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
jvlad
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 23 Iun 2010, 21:05
Localitate: Piatra Neamt/Cluj-Napoca
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de jvlad » 22 Mar 2011, 00:25

prefer sa nu degenereze. sper ca nu am deranjat pe nimeni cu posturile mele. nu vreau sa intram in polemici.

cu respect,
Membru C&R Fishing Club
Un om destept stie a iesi dintr-o situatie in care un om intelept stie sa nu intre.
www.crfishingclub.ro

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de craparulsef » 22 Mar 2011, 11:26

Bre, iar a inceput lumea asta, cu CR-ul asta ... pai vreti sa ne invadeze baboii ca cainii vagabonzi? Sa trebuiasca sa le operam genitalele si sa le punem etichete da alea da plastic la urechi ... voi stiti cat costa ?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de miyagi » 22 Mar 2011, 13:39

craparulsef scrie:Bre, iar a inceput lumea asta, cu CR-ul asta ... pai vreti sa ne invadeze baboii ca cainii vagabonzi? Sa trebuiasca sa le operam genitalele si sa le punem etichete da alea da plastic la urechi ... voi stiti cat costa ?
:)) =)) =)) =)) =)) .
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
jvlad
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 23 Iun 2010, 21:05
Localitate: Piatra Neamt/Cluj-Napoca
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de jvlad » 22 Mar 2011, 16:29

:))
Membru C&R Fishing Club
Un om destept stie a iesi dintr-o situatie in care un om intelept stie sa nu intre.
www.crfishingclub.ro

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 22 Mar 2011, 17:12

Si ca sa inchei si eu, sa nu creada Vlad ca am ceva cu el: atata timp cat ma duc la o balta unde PLATESC o taxa si RESPECT regulamentul, nu are voi nimeni sa ma critice ca nu practic C&R. Atunci cand administratia baltii m-a prins in afara regulamentului cu peste in portbagaj, are tot dreptul sa ma dea pe mana politiei si sa-mi puna poza pe tot internetul cu "ASA NU".

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de craparulsef » 22 Mar 2011, 18:11

Laurentiu scrie:... Atunci cand administratia baltii m-a prins in afara regulamentului cu peste in portbagaj, are tot dreptul sa ma dea pe mana politiei si sa-mi puna poza pe tot internetul cu "ASA NU".
Eu nu i las bre sa mi facă poze cu blitzul că mă horbeshte da nu mai vad sa leg carligele da crap ... nici macar alea 2/0 si nici nu vreau la panou ... cand eram eu mic, au pus poza cu subsemnatu la scoala, la panoul ala cu obraznici si dupa ce am spart geamu, sa scot poza, am patzit ce nu mai vreau acu din nou ... ca luminam ca licuriciu !
Nea Gogule, matale cand erai puradel, ai fost bre la panoul ala cu ghimpi ?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bitza35 » 27 Mar 2011, 00:54

buna seara si bine v-am gasit.astazi am fost la o partida de pescuit pe canalul frasinet...si am fost f f f dezamagit din absolut toate punctele de vedere...:vreme=a batut vantul f tare,cred ca avea peste 70km/h,capturi pana ora 13 cand am strans=3 bibanusi,14 balosi,1carasel (nu caras),financiar ATENTIE=5 ron,dar cum?a venit un nene imbracat intr-un combinezon-camuflaj si ne spune-taxa este de 25ron...STUPEFACTIE ~x( ...pe vantul ala,acum ,cand nu prea mananca pestele asa cum am vrea noi,pe nenorocita asta de criza...vine cineva si-ti spune cu un tupeu fantastic ca taxa este de 25 ron...mi-am permis sa spun cineva,ptr ca persoana care a venit sa incaseze presupusa taxa,nu avea un ecuson sau cel putin sa se prezinte..s.a.m.d.,dupa ceva discutii cu dl perceptor,il intreb de cand aceasta taxa care dupa parerea mea mai mult goneste pescarii dupa aceasta locatie decat sa ii aduca acolo...la care dl perceptor argumenteaza-am bagat 10 tone de ..... si aici va spun cu mana pe suflet ca nu am inteles ptr ca vantul batea f rau si dl perceptor mai vorbea si la telefon in acelasi timp (a fost sunat in decurs de aprox 5min de trei ori in legatura cu cate kg de samanta se insemanteaza la nu stiu ce suprafata) :)] ...si ca sa fie treaba,treaba dl perceptor a facut un ''pret'' la toata lumea...eram vreo 9 pescari=un bon in val de 25ron la toti,dar cate 5ron de fiecare...in speranta ca nu am jignit pe nimeni si nu am adus ofensa celor care se ocupa de aceasta locatie inchei acest comentariu despre partida de pescuit...parerea mea finala=daca esti din bucuresti sau la o distanta similara buc-canal frasinet,nu se merita...va las cu bine si FIRE INTINSE :-h
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
danut_s
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2011, 22:19

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de danut_s » 27 Mar 2011, 14:57

A fost cineva de curand la Zebil in Tulcea? a inceput sa manance crapul?

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 28 Mar 2011, 15:11

Am fost la Visani,ferma de langa Jirlau,taxa anul trecut 100 ron 12 ore,anul asta nu stiu ,patronul super ok a z.Panais ca suntem primii si nu ne-a taxat.PaRTIDA S-A DESFASURAT ASTFEL:pana la ora 11 nimic dupa care au intrat doi ciortani 1kg si 1,5 kg,apoi pana la 16 nimic dpa care intr-o ora 5 buc toti aproape de 2kg.La ora 18 am plecat destul de multumiti de prima partida pe 2011.(am pescuit numai la porumb pe fir de par cu flotant si saculet solubil,6 lansete 2 persoane).Multumiri patronului,un tip foarte de treaba.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de miyagi » 28 Mar 2011, 18:24

Dupa cum am spus, ieri m-am intors de la Cazane. Am pescuit pe lacul Mraconia dupa crap, caras si am si jiguit putin. Lacul deabia s-a dezghetat saptamana trecuta, iar gheata am auzit ca a avut un metru. De mancat nu mananca nimic ca e apa foarte rece si urca si coboara zilnic intrand aproximativ 10 metrii pe uscat in zona de pe capatul lacului. La salau am scarpinat unul pe carca, da` n-am reusit sa-l iau. Substratul e foarte pietros si nu reusesti sa distingi cand se pune cu burta pe ea sau agata in piatra. Am mai fost si pe Dunare insa n-am dat prea mult. Erau barci si-n larg pe Dunare insa tot nimic. E de urmarit imediat dupa prohibitie.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 28 Mar 2011, 20:09

Salut,salut. Pe 7 aprilie,dupa ce incepe prohibitia merg in delta. Voi ce sfaturi i-mi dati ?. Stiu ca trebuie sa pescuiesc doar la rapitor.Dar cum ? la ce ? si in ce fel ? astept sfaturile voastre ca poate stiti mai multe.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de bebe2011 » 30 Mar 2011, 11:53

Cu ajutorul lui Dumnezeu maine merg la Puiesti,Buzau.Revin cu amanunte dupa partida.

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de meo_mdc » 30 Mar 2011, 12:47

Eu as vrea sa merg vineri la Sarulesti Sandulita , deocamdata astept informatii despre regimul de pescuit 2011 (taxe, nr scule etc.) de la cei care au reusit sa ajunga pe acolo in acest inceput de primavara 8->
MLDD

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”