Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de arhanghelu » 18 Noi 2011, 23:53

aero scrie:salut , eu am acele jrc-uri . sunt foarte ok pt. pretul lor ,arunca fara probleme suta de metri in combinatie cu okuma pl 860! sincer tot din cauza transportului le am luat si eu :)) si mai ales ca sunt pe mufare inversa !
multi stramba din nas cand aud de 3 bucati ... pai frate lanseta de 3 bucati pt carp se folosea si acum 40 de ani.. prin 82-83 o ardeam cu lansetele bulagaresti-rusesti tot din 3 buc. ,nu mai stiu orginea fizica a lor si erau ok pt timpul lor !
mai mult din 80% din pescari de crap pe care ii vezi pe la televizor sau pe diferite forumuri cu scule de top sunt propietari de magazine de pescuit sau "echipe"sponzorizate tot de ei ! practic sunt bagati la "inaintare" pt a pune botul tugulanu la ele, ei pur si simplu fac reclama !!! e meseria lor ,cea de toate zilele..
sincer, prefer baltile pline ochi cu peste ante 89 si sculele de "rahat" tokos & germina decat daiwa & shimano si peste canci..
in concluzie pt un pescar "normal" jrc -urile au pretul justificat, de hakuyo nu stiu ce sa zic ca nu le posed ,banuiesc ca sunt facute ambele la aceasi fabrica din china!
Cu ce greutate se incarca lanseta cel mai bine???

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de aero » 19 Noi 2011, 00:49

fir 0,28 cu plumbi de 90 gr, poti pune si de 100 gr fara probleme , arc naditor folosesc pe cei de la dan mitranescu de 52 gr la un inaintas de 0,16 textil ,asta e piesa de rezistenta :) e de la un pescar de pescar adevarat!
tande pe mande jrc-ul asta e bun pt un low budget, eu nu prestez la concursuri si alte balarii din acestea , cu cati mai putini pescari {dastia parati} pe garla cu atat ma simt mai bine...



LE cred ca ar trebui un topic separat gen TOP 10 pt mulinete + lansete ma refer la scule intre 100-200 de ron,200-400 ron samd pana la 1000 de ron , asta ca sa se orienteze "romanu" cand ar vrea sa cumpere ceva ..
ceva cam in felul acesta: locul 1. in 200 de ron mulineta okuma pl865 lanseta in 200 de ron jrc defender sau mai stiu eu... e doar un exemplu! locul 2 in 200 de ron mulineta okuma longbow , bat sert dark jewel ... etc

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de arhanghelu » 23 Noi 2011, 12:27

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, daca mai aflu ceva despre lansete va voi tine la curent.

Avatar utilizator
scripca ovidiu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iun 2012, 16:47

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de scripca ovidiu » 30 Iun 2012, 16:55

va salut...zilele astea mi-am cumparat o hakoyu mtx 8 din 2 bucati....poate cineva sa imi zica care e greutatea maxima in aruncare...nu am gasit nicaieri scris...multumesc

Avatar utilizator
scripca ovidiu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iun 2012, 16:47

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de scripca ovidiu » 30 Iun 2012, 16:58

care este greutatea maxima cu care pot sa arunc?

Avatar utilizator
bogdu 38
senior
senior
Mesaje: 429
Membru din: 08 Dec 2011, 20:03
Localitate: timis

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de bogdu 38 » 30 Iun 2012, 18:21

daca e modelul de 3.90, 4lb poti folosii plumbi de 120-130g fara probleme cu conditia sa ai inaintas.
din om , reusesti sa faci pescar(si vanator), dar din pescar(si vanator) om, NICIODATA !

Avatar utilizator
scripca ovidiu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iun 2012, 16:47

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de scripca ovidiu » 03 Iul 2012, 08:39

multumesc bogdan

Avatar utilizator
laurentiu30
senior
senior
Mesaje: 389
Membru din: 19 Feb 2012, 16:23

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de laurentiu30 » 23 Ian 2013, 22:33

aero scrie:salut , eu am acele jrc-uri . sunt foarte ok pt. pretul lor ,arunca fara probleme suta de metri in combinatie cu okuma pl 860! sincer tot din cauza transportului le am luat si eu :)) si mai ales ca sunt pe mufare inversa !
multi stramba din nas cand aud de 3 bucati ... pai frate lanseta de 3 bucati pt carp se folosea si acum 40 de ani.. prin 82-83 o ardeam cu lansetele bulagaresti-rusesti tot din 3 buc. ,nu mai stiu orginea fizica a lor si erau ok pt timpul lor !
mai mult din 80% din pescari de crap pe care ii vezi pe la televizor sau pe diferite forumuri cu scule de top sunt propietari de magazine de pescuit sau "echipe"sponzorizate tot de ei ! practic sunt bagati la "inaintare" pt a pune botul tugulanu la ele, ei pur si simplu fac reclama !!! e meseria lor ,cea de toate zilele..
sincer, prefer baltile pline ochi cu peste ante 89 si sculele de "rahat" tokos & germina decat daiwa & shimano si peste canci..
in concluzie pt un pescar "normal" jrc -urile au pretul justificat, de hakuyo nu stiu ce sa zic ca nu le posed ,banuiesc ca sunt facute ambele la aceasi fabrica din china!
nici macar in gluma nu a s arunca in aceeasi propozitie cuvintele _germina_ si _rahat_!oricum...ideea postarii e f buna!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Hakuyo MTX 8 vs JRC Contact

Mesaj de Allen Besnovich » 24 Ian 2013, 04:05

Cred ca era in ghilimele "rahat" tocmai sa evidentieze valoarea acestora. Totusi nu inteleg, de unde ironia ca daca pescuiesc cu daiwa & shimano , peste canci. Poate pe Dunare. Dar mergi cu domnul aero pe o balta unde pestele mananca doar in malul opus, sa vedem cum ajunge acolo cu germina.
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”