Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de miyagi » 04 Aug 2011, 22:39

Pe Maver Genesis Extrem gasesti doar 2 bete in variante de 3 sau 3,5 lb, de 3,9 sau 3,6m si spodurile. Le gasesti si la Hakuyo. S-au dovedit a avea o aplicabilitate mai mare pe diferite genuri de balti.[/quote]
Maver are o divizie de crap - Maver Carp Anglia ! Tot ce tine de dezvoltare, proiectare, inovatie, etc. in materie de carpfishing se face de catre divizia de crap ! Din 2007 cand s-au lansat gama de lansete cuprindea modelele Abyss, Genesis, Jurasic, Satanic, Powerlite ,Reactorlite ...toate in diferite variante ale TC-ului,cu spod si marker si doar una mai mare de 3.60 m lungime ...tipic englezesc ! Singurul model care a spart piata (mai ales in afara Angliei) a fost Genesis, motiv ptr. care gama a fost extinsa cu lansete de stalking si longcast (varianta Extrem) ! Ulterior au aparut si modele noi de lansete , Medusa, Inspiration si Apocalypse...de data asta toate in formula complete de lungimi si actiuni ! N-or sa se compare in veci cu cei de la K-karp (divizia de crap a lui Trabuccco) , care fac cate 10 modele noi pe ani (de parca ar cauta lanseta minune si nu le iese), dar mie mi-i se par suficiente modele ptr. o divizie cu doar 4 ani vechime si care are in spate un nume mare in pescuitul european ![/quote]
De acord cu tine, dar cu ce ma ajuta pe mine toata poezia asta? Merg pe Hakuyo ca-i aicea Dan care se ocupa serios. Cand am vrut sa-mi iau MGE-uri m-am ars la degete bagand mana in buzunar. Nici nu corespundeau necesitatilor mele. Intreband despre garantie si conditiile in care se pot rezolva lucrurile...!, nu as mai vrea sa-ti raspund ca-i un magazin bunicel de pe piata si face si treaba. Nu magazinul era problema ci ce mi-au spus baietii de-acolo. Deci? Venim aici si cerem solutii concrete la niste probleme pe care vrem sa le rezolvam rapid.
Si mie imi place mai mult pescuitul pe Dunare si Delta, de la Cazane si pana la Sulina, iar cel pe balti il fac conjunctural. Zic eu ca la cate bete am schimbat sau am completat in ultimii 4 ani ma face sa pot deschide gura linistit vis a vis de piata betelor modeste de la noi.

@ Amstel

Tata si Germina era tot parabolica si si-a castigat onoarea pe baza rezultatelor la peste mare sau capturi pe natural. Un bat fast ce opune rezistenta pe o anumita lungime a blancului plezneste mai repede decat o parabolica in sarcina. Acum conteaza ce stiu si unele si altele.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de miyagi » 04 Aug 2011, 22:46

bradlly scrie:Ceata se aprofundeaza din ce in ce mai mult.
De schimbat mulinetele nu incape vorba deoarece a aparut noul model de Regal si anume 'Z"-UL care pe raft costa 330 lei, cat am dat eu pe o bucata de Bri 5000, iar pretul la Bri a scazut la 250 lei brusc. Deci pret la revanzare..."canci" chiar daca 4 dintre ele mai sunt in garantie si au fir Ultima Power Steel pe tamburii principali si Daiwa Turnament Flou pe secundari. Daca le vand tre sa mai pun bani sa iau altele... deci exclus pentru abia am " tras " din bugetul familiei banii pentru bete.

O sa aleg intre MTX 12 si Maver Genesis Extreme. Azi dau o fuga pana la Gipo de pe Vergului sa ma joc umpik cu Maverul si sa vad oferta lor pt 5 buc. In functie de timp, abia saptamana viitoare poate ajung si la Dan sa ma joc si cu MTX 12.

Ca stil de pescuit, nu arunc 50 de kg de nada intr-o partida, nu m-am gandit sa particip la vreun concurs cu toate ca era aproape sa..., lansetele Hakuyo in mare le-am vazut cum se comporta in lanseu pt ca am fost la ultima partida de casting de la Jilava de anul acesta din Iarna ( inainte de castingul de la Cluj )....adevarat ca nu am aruncat cu ele dar toata lumea era super multumita de ele. Lansetele vechi pe care mi-am facut junioratul sunt niste Lineaeffe PRONTO CARP de 3,6 , fibra de sticla, grele dar parca ma obisnuisem cu ele, 3 segmente cu actiune parabolica care dupa 3-4 lanseuri trebuia sa le verific segmentele pentru ca sareau de n-aveau aer cand ma lasam mai tare pe ele.

La ora actuala caut niste lansete care sa nu le mai schimb 4,5 ani garantat, nu am mai mult de 15 iesiri pe an pe balta, si din punct de vedere economic, calitate, fiabilitate sa fie cea mai buna optiune, sa am confortul psihic ca am facut alegerea buna. Nu ma dau banii afara din casa ... si cred ca la multi dintre noi este cam la fel.
Imi pare rau ca nu se vad bine taieturile de pe pickup-urile alor mele. Eu am avut 8 Daiwe XBRi de 5500 si am mai ramas cu 2 pe care le folosesc la spod si la somn pe Dunare si Delta. Daca esti din Bucuresti zi-mi cand si ti le arat. Au pickup-ul dintr-o teava foarte subtire si conul de langa galet la fel. Ameteala aia care zic ei ca ar fi tratament titanizat e fake. Si ala s-a taiat de la textil. Trebuie sa ai grija cu textilul dupa fiecare aruncare. Dai pickupul totdeauna cu mana inapoi daca vrei sa le ti mai mult. Sfatul meu ti l-am spus si ti-l repet: schimba-le.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de Amstel » 04 Aug 2011, 22:54

miyagi scrie: @ Amstel

Tata si Germina era tot parabolica si si-a castigat onoarea pe baza rezultatelor la peste mare sau capturi pe natural. Un bat fast ce opune rezistenta pe o anumita lungime a blancului plezneste mai repede decat o parabolica in sarcina. Acum conteaza ce stiu si unele si altele.
Daca asta ai inteles mneata din mesajul meu...ma duc sa ma culc ca vorbesc singur! :))

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de miyagi » 04 Aug 2011, 23:07

Amstel scrie:
miyagi scrie: @ Amstel

Tata si Germina era tot parabolica si si-a castigat onoarea pe baza rezultatelor la peste mare sau capturi pe natural. Un bat fast ce opune rezistenta pe o anumita lungime a blancului plezneste mai repede decat o parabolica in sarcina. Acum conteaza ce stiu si unele si altele.
Daca asta ai inteles mneata din mesajul meu...ma duc sa ma culc ca vorbesc singur! :))
~x( . Ti-am citi postarea fara ochelari. Hai mai stai ca-i noaptea lunga :"> .
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de bradlly » 04 Aug 2011, 23:32

Am fost pe la 17.20 la Gipo si surpriza nu aveau Maver Gen Extr. pe stoc cu toate ca saptamana trecuta aveau 3 sau 4 bete pe stoc. Cand i-am intrebat un pret de vanzare la betele de saptamana trecuta, nimeni nu mai stia nimic. Oare asa bine se vand ?
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de bradlly » 04 Aug 2011, 23:54

Imi pare rau ca nu se vad bine taieturile de pe pickup-urile alor mele. Eu am avut 8 Daiwe XBRi de 5500 si am mai ramas cu 2 pe care le folosesc la spod si la somn pe Dunare si Delta. Daca esti din Bucuresti zi-mi cand si ti le arat. Au pickup-ul dintr-o teava foarte subtire si conul de langa galet la fel. Ameteala aia care zic ei ca ar fi tratament titanizat e fake. Si ala s-a taiat de la textil. Trebuie sa ai grija cu textilul dupa fiecare aruncare. Dai pickupul totdeauna cu mana inapoi daca vrei sa le ti mai mult. Sfatul meu ti l-am spus si ti-l repet: schimba-le.[/quote]

Ai dreptate cu pickupul, am schimbat acum o luna, cei drept pe garantie un pinion cu un arculet care vine pozitionat pe lateralul mulinetei, langa tambur, care facea sa revina pickupul cand mulinai. Adevarul e ca le-am desfacut pe toate in acelasi lor si celelalte nu prezintau urma de uzura, nici macar singura mulineta luata sh in urma cu un an si jumatate ( din lipsa finantelor ) de la D-l Bebesel Cristian, care are vreo 3 anisori si merge impecabil.

Acuma sincer, nu ma duc la pescuit sa fac " cantitate " ca D-l Mitranescu si nici " calitate " ca Dany Fairbrass. Ma duc de placere dar imi place sa-mi dichisesc sculele si tin foarte mult la ele, si tin si la buzunarul meu ca ma da " soata " afara din casa :D , si cel mai important nu plec niciodata cu peste de pe balta indiferent de cat prind. Pentru mine este pur si simplu delectare, relaxare, placere, adrenalina. Daca mai stau acuma sa schimb mulinetele, sa caut altele, sa vad cu ce bete se potrivesc, s-o iau de la capat, alti bani alta distractie, pai il dau dreaqului de hobby si ma las si de una dintre ultimile placeri cere la mai are omu-n viata asta si asa prea agitata.

Va multumesc la toti pentru sfaturi, saptamana viitoare o sa iau un set de 5 buc bete, ori MTX 12 ori Maver Genesis Extreme, o sa ma decid doar dupa ce pun mana pe ele si dupa ce montez mulineta din dotare pe fiecare bat.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de miyagi » 05 Aug 2011, 13:02

Unde ai schimbat acel pinion? Ai un contact? M-ar interesa si pe mine daca pot schimba acele pickup-uri. Eu le voi pastra pentru somn si le voi folosi doar cu monofilament.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de bradlly » 05 Aug 2011, 15:13

miyagi scrie:Unde ai schimbat acel pinion? Ai un contact? M-ar interesa si pe mine daca pot schimba acele pickup-uri. Eu le voi pastra pentru somn si le voi folosi doar cu monofilament.
Am sunat la ARROW la service si le-am dat modelul de mulineta. Am fost la sediul central de la intrarea pe autostrada soarelui. Nu a durat mai mult de 10 min, baietii s-au miscat foarte bine. Incearca si tu. Cand iei nr de tel de pe site-ul lor ia-l pe cel de la sediul central,nu de la magazine.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Maver Carp Genesis Extreme VS Hakuyo MTX 14 ( 12 ? )

Mesaj de osc1or » 29 Ian 2013, 15:15

acum am dat si eu de acest topic :)
ce-ai facut bradlly pana la urma? ti-ai luat mtx14 desi o scosesei complet din calcul :)
Critic echilibrat

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”