pareri despre hakuyo

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dobricean
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 15 Feb 2011, 01:18

hakuyo mtx

Mesaj de Dobricean » 02 Mar 2011, 21:25

care dintre modelele mtx de la hakuyo este cea mai buna
multumesc

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Alexandru Mihai » 02 Mar 2011, 22:48

12-le a fost primul test, unu foarte reușit dar 14-le este vârful de gama, iți recomand 14.

Avatar utilizator
vulc ovidiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Feb 2011, 23:52

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de vulc ovidiu » 03 Mar 2011, 08:51

Va salut
Asa cum am spus pe alt topic, opinia mea este ca Hakuyo MTX 14 este de departe o lanseta fenomenala. Acum, dupa ce am testat-o, impresia pe care am avut-o de la bun inceput incepe sa devina certitudine. Am iesit duminica dimineata cu un prieten si am aruncat cu ea. Nu am avut ruleta sa masuram, am mers prin comparatie cu alte lansete, toate de top, si vreau sa va spun ca "le-a suflat in ceafa" fara efort. Am incercat o singura data chiar sa rup una prin forfecare, dar nu am reusit, insa nici nu am insistat.
Cred ca, daca va rezista in timp (daca nu se va inmuia, adica daca nu isi va pierde TC-ul), atunci chiar se va dovedi ca e o veritabila lanseta de top. Asta insa se va vedea in timp. In orice caz, comportamentul si tinuta sunt impresionanate si o spune unul care are acasa doua modele de lansete de top si doua modele de Shimano destul de bine cotate.
Eu l-as sfatui pe domnul Mitranescu sa faca o demonstratie de forta filmata. Anume sa supuna lanseta asta MTX 14 la un stres continuu si foarte dur, de genul aruncari timp de o saptamana sau doua, dupa care sa masoare din nou testul curve, sa vada daca nu s-a inmuiat.
Practic, ar fi foarte simplu. Se ia un lot de 4 bucati, se masoara TC-ul (cred ca orice laborator de incercari mecanice de la o facultate tehnica poate improviza o masurare a TC-ului), dupa care lansetele se numeroteaza separat. Doua se pun deoparte, iar doua se supun la stres de aruncare de 6-8 ore pe zi, continuu, timp de una sau doua saptamani. Cu cat perioada e mai lunga, cu atat rezultatul va fi mai relevant si vorbesc aici de aruncari sistematice, cu plumbi la limita de rupere (120 de grame). Dupa aceea, se masoara din nou TC-ul. Daca de la 3,75 a scazut sa zicem la 3,5 sau 3,25, atunci, dupa parerea mea, inseamna ca lanseta e ok si ca, singura intrebare care mai ramane fara raspuns este: cum se poate fabrica o lanseta atat de buna, la un pret atat de mic?
Sau poate ca intrebarea corecta este: cum dracu se pot vinde atat de scump niste lansete ale caror costuri de productie sunt atat de mici (citeste: atat de SECRETE)? Care sunt costurile reale de productie ale unor lansete pe care cei impatimiti sunt in stare sa dea si 2000 de ron numai ca sa le aiba?
Numai bine,

Ovidiu

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gogu steriade » 03 Mar 2011, 11:13

bai mncavash daca le mai ridicati mult in slavi le scumpeste vanzatoru :-?? si io nu mai apuc sa le fac custom cami ia nenea Dan si pielea da sub mustata ! :-<
pss
musiu Danutz , faci bre custom la Gogutze si trimiti la Vaslui ? ;;) astept provincia ! >:D<
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Mar 2011, 11:54

vulc ovidiu scrie:Va salut
Asa cum am spus pe alt topic, opinia mea este ca Hakuyo MTX 14 este de departe o lanseta fenomenala. Acum, dupa ce am testat-o, impresia pe care am avut-o de la bun inceput incepe sa devina certitudine. Am iesit duminica dimineata cu un prieten si am aruncat cu ea. Nu am avut ruleta sa masuram, am mers prin comparatie cu alte lansete, toate de top, si vreau sa va spun ca "le-a suflat in ceafa" fara efort. Am incercat o singura data chiar sa rup una prin forfecare, dar nu am reusit, insa nici nu am insistat.
Cred ca, daca va rezista in timp (daca nu se va inmuia, adica daca nu isi va pierde TC-ul), atunci chiar se va dovedi ca e o veritabila lanseta de top. Asta insa se va vedea in timp. In orice caz, comportamentul si tinuta sunt impresionanate si o spune unul care are acasa doua modele de lansete de top si doua modele de Shimano destul de bine cotate.
Eu l-as sfatui pe domnul Mitranescu sa faca o demonstratie de forta filmata. Anume sa supuna lanseta asta MTX 14 la un stres continuu si foarte dur, de genul aruncari timp de o saptamana sau doua, dupa care sa masoare din nou testul curve, sa vada daca nu s-a inmuiat.
Practic, ar fi foarte simplu. Se ia un lot de 4 bucati, se masoara TC-ul (cred ca orice laborator de incercari mecanice de la o facultate tehnica poate improviza o masurare a TC-ului), dupa care lansetele se numeroteaza separat. Doua se pun deoparte, iar doua se supun la stres de aruncare de 6-8 ore pe zi, continuu, timp de una sau doua saptamani. Cu cat perioada e mai lunga, cu atat rezultatul va fi mai relevant si vorbesc aici de aruncari sistematice, cu plumbi la limita de rupere (120 de grame). Dupa aceea, se masoara din nou TC-ul. Daca de la 3,75 a scazut sa zicem la 3,5 sau 3,25, atunci, dupa parerea mea, inseamna ca lanseta e ok si ca, singura intrebare care mai ramane fara raspuns este: cum se poate fabrica o lanseta atat de buna, la un pret atat de mic?
Sau poate ca intrebarea corecta este: cum dracu se pot vinde atat de scump niste lansete ale caror costuri de productie sunt atat de mici (citeste: atat de SECRETE)? Care sunt costurile reale de productie ale unor lansete pe care cei impatimiti sunt in stare sa dea si 2000 de ron numai ca sa le aiba?
Numai bine,

Ovidiu
Testul de rezistenta la oboseala ( chiar asa se numeste tehnic ) personal l-am facut.
Pescuiesc cu aceleasi blank-uri de trei ani in competitii (MTX12 modificat apoi in MTX14 ).
Numai in ultimile doua concursuri am facut peste 1000 de aruncari la 135-140 m cu momitor de 110-120g .
Daca simteam ca din anumite motive lansetele nu mai corespund le schimbam.
Nu fac compromisuri de dragul reclamei .

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Vali_ms » 03 Mar 2011, 11:57

Salutari!
Am si eu patru lansete MTX12 si-mi trece prin cap sa le schimb inelele de varf,mi se par prea groase si am impresia ca in lanseu forta de frecare e imensa in punctul respectiv.A incercat cineva,are rost?
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Mar 2011, 12:01

gogu steriade scrie:bai mncavash daca le mai ridicati mult in slavi le scumpeste vanzatoru :-?? si io nu mai apuc sa le fac custom cami ia nenea Dan si pielea da sub mustata ! :-<
pss
musiu Danutz , faci bre custom la Gogutze si trimiti la Vaslui ? ;;) astept provincia ! >:D<
Indiferent cat vor costa aceste lansete tu vei avea una gratuit din partea mea . :) ( serios ! )
Vor exista ceva probleme cu livrarea :D , dar gasim o solutie.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Mar 2011, 12:04

Vali_ms scrie:Salutari!
Am si eu patru lansete MTX12 si-mi trece prin cap sa le schimb inelele de varf,mi se par prea groase si am impresia ca in lanseu forta de frecare e imensa in punctul respectiv.A incercat cineva,are rost?
Am incercat eu .
Nu am vazut diferente. Trebuiesc schimbate toate daca vrei sa faci ceva ...Adica sa il faci 14 ! :D
In plus inelul "mai subtire" trebuie sa fie de foarte buna calitate deoarece altfel nu rezista ...

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Desideiu Bogdan » 03 Mar 2011, 12:09

gogu steriade scrie:bai mncavash daca le mai ridicati mult in slavi le scumpeste vanzatoru :-?? si io nu mai apuc sa le fac custom cami ia nenea Dan si pielea da sub mustata ! :-<
pss
musiu Danutz , faci bre custom la Gogutze si trimiti la Vaslui ? ;;) astept provincia ! >:D<
Uel...if iu uant da rods tu bi castam maid for iu :-B , den iu beter hari ap :!! . Meni gais ceingid deir opinion in da past fiu uix regarding MTICS 14 @-) . Ai tfinc musiu Dan uil let iu chip ior mastasi or da schin ander it intact :-SS .
Ies , ofcors musiu Dan uil send iu da rods tu Vaslui siti ;) ....hau is da uedar in Vaslui siti diss dais bai da uei ? ;;)
Ai piccear iu uit da niu rods on da Hanters Nest 8-> , siting in ior cer :D , loching praudli >:) , end lisening da song from da linc bilou >:) >:) >:) >:) .
http://www.youtube.com/watch?v=4kQMDSw3 ... us00H6YYZ8

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gogu steriade » 03 Mar 2011, 22:56

Dan Mitranescu scrie:
gogu steriade scrie:bai mncavash daca le mai ridicati mult in slavi le scumpeste vanzatoru :-?? si io nu mai apuc sa le fac custom cami ia nenea Dan si pielea da sub mustata ! :-<
pss
musiu Danutz , faci bre custom la Gogutze si trimiti la Vaslui ? ;;) astept provincia ! >:D<
Indiferent cat vor costa aceste lansete tu vei avea una gratuit din partea mea . :) ( serios ! )
Vor exista ceva probleme cu livrarea :D , dar gasim o solutie.
zici cami dai una gratis ? una ce ? :-? sa numi dai una dupa ceafa, ca nu primesc ! [-x
lanseta primesc ! <:-P exact una daia cu care dai matale 200 da metri ! ;) da la matale da pa rod-popod o iau <:-P si sa miroasa a mamaliga ! :P scrim pa ia frumos : for Tha Great Gogu- Long Life the VIP -Moldova Rulles - Transnistria Shit ! :-B
pss
cu transportu sa rezolva ca am niste rude care are cartieru da vile cu coviltir stationata pa langa Ferentari. ;) la cateva zile sau saptamani dupa cum face gura autoritatilii isi muta cartieru da lux #-o pa unde gaseste si ei mai multe metale pan casele la oameni care nu ie acasa cand sa face curatenie . I-) ca iei cu asta sa ocupa , face non stop curatenie dupa aia care face risipa da fier vechi , aur si argint ! :-w cand ajunge pa langa cartieru matale te anunt io si facem schimbu ! :)] matale imi dai lanseta promisa (:| (ca ie martori 100000 da uzeri ) si ioti dau buna ziua >:D< , ca asa sa cade frumos ! ;;)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gogu steriade » 03 Mar 2011, 23:02

Desideiu Bogdan scrie:
gogu steriade scrie:bai mncavash daca le mai ridicati mult in slavi le scumpeste vanzatoru :-?? si io nu mai apuc sa le fac custom cami ia nenea Dan si pielea da sub mustata ! :-<
pss
musiu Danutz , faci bre custom la Gogutze si trimiti la Vaslui ? ;;) astept provincia ! >:D<
Uel...if iu uant da rods tu bi castam maid for iu :-B , den iu beter hari ap :!! . Meni gais ceingid deir opinion in da past fiu uix regarding MTICS 14 @-) . Ai tfinc musiu Dan uil let iu chip ior mastasi or da schin ander it intact :-SS .
Ies , ofcors musiu Dan uil send iu da rods tu Vaslui siti ;) ....hau is da uedar in Vaslui siti diss dais bai da uei ? ;;)
Ai piccear iu uit da niu rods on da Hanters Nest 8-> , siting in ior cer :D , loching praudli >:) , end lisening da song from da linc bilou >:) >:) >:) >:) .
http://www.youtube.com/watch?v=4kQMDSw3 ... us00H6YYZ8
bai vere ,ce sunt io praf la limbile romanes #-o da matale iesi rupt dan Anglia anglosaxona ! :-B
zi sincer ceai tras pa nas ? <:-P sare da baie ? :-? etno-botaniste dalea ! :x
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Mar 2011, 23:04

@ Gogu Steriade

Te astept !
... sau pe mesagerii tai ... ! :D

p.s. chestia aia mica pe care o sa o gasesti lipita de cotorul lansetei este un emitator GPS ... ! :D ... Tot cadou ! :D

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Alexandru Mihai » 03 Mar 2011, 23:26

...sa vina mesagerii....o duc eu ... ca sa ii strâng mana lu Gogu asta....fac și poze cu el ... și gata și cu mitul lu Gogu Steriade...parol.

Avatar utilizator
vulc ovidiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Feb 2011, 23:52

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de vulc ovidiu » 04 Mar 2011, 10:08

Dan Mitranescu scrie: Testul de rezistenta la oboseala ( chiar asa se numeste tehnic ) personal l-am facut.
Pescuiesc cu aceleasi blank-uri de trei ani in competitii (MTX12 modificat apoi in MTX14 ).
Numai in ultimile doua concursuri am facut peste 1000 de aruncari la 135-140 m cu momitor de 110-120g .
Daca simteam ca din anumite motive lansetele nu mai corespund le schimbam.
Nu fac compromisuri de dragul reclamei .
Va salut
Nu m-am referit la ce ati facut Dvs. timp de trei ani. Pe mine nu trebuie sa ma convingeti, cred ca am inceput deja sa imi dau seama cum e MTX-ul si tocmai de aceea vreau sa le cumpar. In plus, pot sa imi dau seama cand se fac compromisuri de dragul publicitatii, or aici nu e cazul si apreciez foarte mult asta.

Eu insa vorbesc de o demonstratie FILMATA. Stiu ca asa se numeste testul respectiv, dar facut public nu mai lasa dubii. Ganditi-va ca oamenii dau multi bani pe niste lansete ale caror costuri de productie sunt infime fata de pretul de raft. Altminteri, nu se explica anumite garantii pe viata si modul lor de acordare.

Daca, de pilda, in cazul Century, Free Spirit si Harrison lucrurile sunt clare, fiind vorba de tehnologi extrem de complicate si avansate, dar mai ales foarte scumpe, in alte cazuri lucrurile nu stau deloc asa. Se vand foarte multe blancuri mediocre la preturi halucinante, numai pentru ca scrie pe ele un nume... Un blanc mediocru nu e numai un blanc care se comporta foarte bine la inceput, pot fi asemenea situatii, si, dupa un timp constati ca lanseta isi pierde din suflu... Iar pescarii dau banii pe ele...
Ultima intrebare din postarea mea anterioara cred ca este relevanta.

Numai bine,
Ovidiu

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Lazar Mihai » 04 Mar 2011, 11:10

Ca de exemplu, http://www.totalfishing.ro/lanseta-kkar ... 13099.html ce stie sa faca lanseta asta de 815 lei?
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”