Sfat achizitionare lanseta

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de lucian156 » 18 Ian 2013, 15:58

Neamtul ai alege Fox pt ca intradevar e mai ok sau doar pt ca acum ceva timp ai vazut Maver-ul ala defect in magazin si ai ramas cu un gust amar? De celelalte bete ce spui? Te rog sa argumentezi de ce este mai buna una in defavoarea celeilalte(ca sa inteleg si eu ce si cum).

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de Neamtul » 18 Ian 2013, 19:29

Nu, nu are legatura cu cu lanseta aia. Am vazut Genesis-ul Extreme in repetate randuri si nu imi place. Are finisaje de cc-t, inele mai slabe decat Fox(ma refer la calitatea pastilei, finisaj) si nici mandrina nu e cine stie ce, chiar daca arata bine in poza.
Shimano Vengeance e o lanseta ieftina cu pret umflat in Romania. Cand Fox costa sa zicem 300-400lei(nu mai stiu exact), gaseai Vengeance la oferta la 150-170lei parca. Inele si mandrina inferioare celor de la Fox si cred ca e si mai grea decat Warrior. A trecut ceva vreme de atunci si diferenta asta de pret nu mai exista in prezent dar cred ca ai inteles idea.

Daiwa Black Widow am avut si le-am dat ca sa-mi cumpar...Fox Warrior Elite sh. Daiwa e foarte ok la cat costa dar e diferenta mare intre ele si Fox-urile ce le am acum, din toate pdv.

Cea mai buna lanseta pentru aruncari lungi ar trebui sa fie Daiwa dar practic cred ca Vengeance arunca mai departe. La Shimano 3,5lb inseamna ca poti sa le incarci cu 160gr, adica destul de mult fata de alte lansete. Totusi, cred ca vei arunca aproximativ la aceasi distanta cu toate, nu cred sa fie diferenta mai mare de 10m in aruncare. Oricum, 100-110m arunci cu oricare din ele.

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de bradlly » 18 Ian 2013, 20:03

Matei Robert scrie:
lucian156 scrie:osc1or, sa sti ca ma gandesc serios sa iau niste lansete mai scumpe si sa las mulinetele pt la anu, sau bineteles pt cand voi mai strange ceva banuti. Decat sa-mi iau lansete la 200ron si mulinete la 250ron, si sa raman cu le pt viitori 3-4 ani, ma gandesc ca mai bine imi iau acum lansete de 350-450ron si le folosec cu mulinetele mele obosite(care sunt noi de altfel, le-am luat anul trecut si sunt copie dupa okuma longbow) Binenteles voi folosi mulinetele astea cu guta de calitate! Ce credeti ca ar fi mai bine sa fac?

Sincer nu stiu ce ar trebui sa faci :)))
Dar nu uita ca pestele nu se uita la cat de scump este echipamentul ;)....
Iata solutia :
1. iti iei anul asta ori mulinetele ori lansetele de o calitate buna ( Lansete : clar Fox sau Shimano - pt ca ai buget pentru ele , la mulinete ai mai multe optiuni inclusiv din gama Shimano ceva sh cu garantie ;) );
2. anul asta te replofilezi : schimbi balta , te duci pe una mai ingusta cu densitate asemanatoare de crap, unde daca dai la 50-60-70 m prinzi fara probleme ( asta ca sa te distrezi la maxim in 2013 fara sa simti ca nu ai lansete sau mulinete de calitate )
3. in 2014 revi pe MV 2 si dai la 120, 130 m fara probleme cu tot ansamblul complet, abia mai cresc pestii ;) aia de 7 kg se fac de 9, 10 :))
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de cristian505ro » 18 Ian 2013, 21:05

[quote="lucian156"]

Sfatul meu ( pescuiesc si pe MV2 din 2007 ). Daca nu ai un buget care sa iti permita achizitionarea a 4 lansete si 4 mulinete foarte bune,ia-ti pentru inceput 2 lansete si 2 mulinete. Iti spun din proprie experienta ca pe MV2 poti pescui foarte bine cu doar 2 scule. Dar de calitate .Cand te vei specializa vei vedea ca ai si trasaturi duble.Apoi cand mai faci rost de bani iti completezi cu aceleasi scule. Ca mulinete nu iti pot recomanda altceva decat Shimano BBLC. Cu macar 2 tamburi de rezerva (se mai rupe accidental din fir,etc.) Ca lansete iti trebuie actiune rapida ( de varf ). Aici sunt mai multe solutii. Eu dupa ce am schimbat 5 marci m-am stabilizat pe Sonik SK4, dar nu vreau sa influentez si nici sa fac reclama. Obligatoriu fir de 0.20.Cu inaintas,normal. Plumb de 100-115 gr. Momitor 60-70 grame.(incarcat cu nada ajunge la aprox.110 gr). Daca dai la intrare la primele pontoane nici nu trebuie sa arunci departe.Dar platesti si pontonul. La preturile actuale un set de 2 scule noi (lansete + mulinete + tamburi ) te duce cam la 2800 - 3300 lei. ( Diferenta de 500 este in functie de marca lansetei).
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de lucian156 » 18 Ian 2013, 21:14

Multumesc de raspuns Neamtu'...un raspuns pertinet si care ma face sa fiu si mai convins ca Fox Warrior S este cea mai buna alegere un bugetul meu. Apropape sigur o sa-mi iau lansetele in scurt timp si voi lasa din pacate mulinetele pt la anu. Si asa un Fox costa 360 ron/buc + guta+inaintas+una alta.... Cu Fox-urile fata de betele mele chinezesti de 3 metri trebuie sa se simta diferenta mare in lansari, chiar daca anul asta le voi folosi cu mulinetele mele copie dupa Longbow. bradlly, cel putin o data tot o sa ma duc la MV2 ca sa vad ce pot lansetele noi si cat arunc cu ele fata de anul trecut. Din pacate nu prea am prieteni asa impatimiti cu pescuitul si nu prea am cu cine sa merg, dar poate imi gasesc pe forum parteneri de pescuit :) Masina o pun eu :)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de osc1or » 18 Ian 2013, 21:23

se gasesc interesati pe forum o gramada (eu sunt unu dintre ei :P)

vei simti o diferenta uriasa intre lanseuri, atentie insa, si tehnica de lansat se imbunatateste datirita levierului lung al lansetelor.
eu cu lansete DAM de 3m lansam 35-40m, cu jrc defender 3,6 3,25lbs (lansete net inferioare Fox Warriror-ului) dadeam 90m, dar treptat, mi-a luat 2-3-4-5 partide pana mi-am imbunatatit tehnica de aruncare
Critic echilibrat

Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de lucian156 » 18 Ian 2013, 21:35

cristian505ro cred ca aveti mare dreptate si am stat si eu si m-am gandit ca imi iau 2 lansete+2mulinete si sa incep cu ele plus alte doua din cele vechi. Va multumesc de sugestie, dar nu cred ca as da niciodata 2500-3000ron pe doua scule...poate doar daca timpul mi-ar permite sa ma duc la pescuit din 2 in 2 zile. Din pacate nu am 3-4 apartamente inchiriate ca sa stau linistit si trebuie sa ma duc la serviciu :) pt mult timp de acum inainte....am doar 28 ani. osc1or mi-ar face mare placere sa mergem la pescuit, oricand incepand din primavara.

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de Matei Robert » 18 Ian 2013, 23:54

lucian156 scrie:Multumesc de raspuns Neamtu'...un raspuns pertinet si care ma face sa fiu si mai convins ca Fox Warrior S este cea mai buna alegere un bugetul meu. Apropape sigur o sa-mi iau lansetele in scurt timp si voi lasa din pacate mulinetele pt la anu. Si asa un Fox costa 360 ron/buc + guta+inaintas+una alta.... Cu Fox-urile fata de betele mele chinezesti de 3 metri trebuie sa se simta diferenta mare in lansari, chiar daca anul asta le voi folosi cu mulinetele mele copie dupa Longbow. bradlly, cel putin o data tot o sa ma duc la MV2 ca sa vad ce pot lansetele noi si cat arunc cu ele fata de anul trecut. Din pacate nu prea am prieteni asa impatimiti cu pescuitul si nu prea am cu cine sa merg, dar poate imi gasesc pe forum parteneri de pescuit :) Masina o pun eu :)


Eu m-as duce si singur daca as avea permis :))))

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de Matei Robert » 20 Ian 2013, 17:35

Deci lucian ce decizie ai luat ?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de Allen Besnovich » 20 Ian 2013, 20:58

lucian156 scrie:aleendark. Crezi ca este doar o chestie de gust cu inelele de 50/30? Nu cumva influenteaza negativ? mie unu mi se pare cam mare diferenta intre ele sau gresec eu fiind novice?
Nu stiu daca influenteaza negativ, nu am avut astfel de lansete, dar cu siguranta nu te ajuta deloc in lansare. Nu e continuitate ... mie nu-mi place. Nu as pescui cu un ansamblu de genul, mai ales cand am alternativa care stiu sigur ca e ok.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
lucian156
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 17 Ian 2013, 13:23

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de lucian156 » 21 Ian 2013, 12:51

Sunt 90% sigur ca noile mele lansete vor fi Fox Warrior S. Acum mai ramane sa ma duc sa le vad la magazin si sa le iau. Stau si ma gandesc ca poate ar trebui sa mai astept si sa le achizitionez de la expozitia de articole de pescuit ca sigur vor face reduceri.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de Allen Besnovich » 21 Ian 2013, 23:19

Anul trecut la expo aventuri, a fost pe dos. Preturi nu doar egale ci chiar mai mari ca in magazinele online.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
caramba
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 13 Sep 2012, 17:21
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de caramba » 23 Ian 2013, 16:35

eu nu am un buget asa mare si cred ca orientez catre mtx 8,9 sau mustang 2 ambele de 3.90m si 3,5 lbd si ca mulinete okuma longbow baitfeeder

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de Matei Robert » 23 Ian 2013, 21:07

caramba scrie:eu nu am un buget asa mare si cred ca orientez catre mtx 8,9 sau mustang 2 ambele de 3.90m si 3,5 lbd si ca mulinete okuma longbow baitfeeder

Deastea mi-am luat eu.
Pentru un incepator ca mine sunt perfecte ! Nu o sa iti para rau.

Avatar utilizator
caramba
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 13 Sep 2012, 17:21
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitionare lanseta

Mesaj de caramba » 24 Ian 2013, 21:10

@matei foarte frumoasa lanseta si mulineta .mai astept pina in primavara si imi iau si eu.am vazut pe site la dan mitranescu mtx8 la 170 si okuma longbow la 165, poate pentru 4 buc mai primim si o reducere ca doar e criza :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”