sunt in ceata ajutati-ma!!!!!!

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Paul
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 10 Apr 2008, 20:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt in ceata ajutati-ma!!!!!!

Mesaj de Paul » 10 Apr 2008, 21:37

rudy200 scrie:Daca despre Sert am auzit lucruri destul de bune(nu stiu si daca ce am ales eu e de calitate?)-daca se poate si alte sugestii la aceeasi bani desigur, la Okuma si Banax am gasit pareri si pro si contra(fiabilitatea).Asa ca nu stiu daca e mai bine ca de banii astia sa nu imi cumpar mai bine 2 mulinete Shimano BBRLC(stim ca sunt recunoscute la capitolul fiabilitate) iar lansetele si ceea de a treia mulineta, sa incerc sa le achizitionez.....(mai incolo).
Salut Rudy,
Sezonul trecut m-am confruntat si eu cu aceeasi problema ca si tine in ceea ce priveste mulinetele.
Pana la urma m-am hotarat la Okuma Powerliner. Pana acum sunt foarte multumit de ele.
Aseaza firul perfect, nu am avut nici o problema de fiabilitate, desi au indurat si bruma.
Ti le recomand cu incredere, si le poti gasi la nu pret bun si la noi.
Sper sa fi fost de folos !
---------------------------------------
http://www.carp-life.ro

Avatar utilizator
rudy200
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mar 2008, 10:10

Re: sunt in ceata ajutati-ma!!!!!!

Mesaj de rudy200 » 14 Apr 2008, 14:50

Multumesc tuturor pentru opiniile exprimate,la capitolul mulinete m-am lamurit la cel despre lansete nu prea.E adevarat ca sunt o groaza de optiuni,dar totusi e greu sa te decizi asupra uneia dintre ele fara sa te intrebi daca nu cumva ai facut o alegere proasta.Cand e vorba de marci consacrate gen fox,shimano etc. nu se pune problema dar cand trebuie sa alegi intre sert,maver,jrc si altele e mai greu pentru ca marea majoritate a acestor marci sunt lucrate in china si cu chinezii stim ca nu putem avea garantia calitatii.
As vrea totusi si pareri ale celor care detin astfel de lansete, as alege poate mai usor. :?
Va multumesc.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: sunt in ceata ajutati-ma!!!!!!

Mesaj de Driscu Radu » 14 Apr 2008, 15:43

Salut Rudy la sert cel mai bine lucrate si cele mai potrivite lansete pentru inceput sunt cele de 3,6 sau de 3,9 actiune semiparabolica in gama 2-300 roni.Sunt cateva modele reusite zic eu ca design, calitate si eficienta.Cel mai scump bat de la Sert vazut de mine in Is a foast unul de vreo 600 roni.Maverul are scule cred ca putin peste Sert la capitolu 200-300 roni, nu prea am vazut sub 200 roni la Maver si foarte putine intre 300-600 roni ceea mai scumpa, la fel este si la Trabucco,chiar si Cormoranul.Cu Trabuco pescuiesc eu cu un set de 3 bucati au actiune de varf sunt de 3,6 m/3,5lbs si au costat 285 roni.Cu Sert pescuieste un amic foarte bun de-al meu cu lansete de 3,9m si actiune de varf 3,5 lbs( culoarea lansetei este rosie, spre grena), au costat 210 bucata. Maverul are un model foarte reusit la 3,9 m/3,5 lbs care costa aproape 300 roni, chiar te-as ruga sa-l cauti pare un bat foarte bine echilibrat si bine realizat.Aceste lansete se echilibreaza foarte bine cu mulinete cu capacitate mare de 250-400m de 0,40.Numai bine fir intins

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”