Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de florinalin » 26 Dec 2012, 18:55

in ce sens sa te incurce?un tambur mai mare in diametru te ajuta la lansari mai la distanta
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 03 Ian 2013, 18:55

Adica in timp ce scot pestele daca se vede vreo diferenta :)

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de razvy » 04 Ian 2013, 04:45

salut...nu se vede ,simte absolut nici o diferenta in timp ce scoti pestele, mulinetele au acelasi corp diferenta este la tambur mai exact la capacitatea de fir care poate fi incarcata pe acesta in rest nu exista nici o diferenta mulinetele functinoneaza la fel...

Avatar utilizator
remenyialin
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 29 Dec 2012, 06:57

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de remenyialin » 07 Ian 2013, 01:25

\

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 10 Ian 2013, 23:29

Am nevoie de ajutor iar!
Ce lanseta si ce mulineta as putea folosi si eu la spod ?
Va rog daca stiti sa imi spuneti ceva mai ieftin si bunicel , pentru ca nu ma voi duce asa des la pescuit incat sa am nevoie de ceva foarte bun.
Astept niste pareri , nu uitati ceva mai ieftin deabea am reusit sa imi iau 2 mtx9 si 2 longbow :))) defapt al doilea longbow urmeaza am doar bani:D.

Avatar utilizator
remenyialin
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 29 Dec 2012, 06:57

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de remenyialin » 11 Ian 2013, 21:00

Salut, cred ca toti suntem nerabdatori sa mergem la prima partida de pescuit din acest an , cu toate ca mai trebuie sa stam pe tusa pana prin martie :D. Eu nu folosesc spod si la prima partida in primavara m-am gandit sa pescuiesc cu 3 lansete , pe una sa pun un magoot clip plin cu viermusi , iar pe celelalte 2 , boilies-uri solubile de diametru mic + saculeti solubili. Voi ce recomandati pentru prima iesire ? :D

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 11 Ian 2013, 21:16

remenyialin scrie:Salut, cred ca toti suntem nerabdatori sa mergem la prima partida de pescuit din acest an , cu toate ca mai trebuie sa stam pe tusa pana prin martie :D. Eu nu folosesc spod si la prima partida in primavara m-am gandit sa pescuiesc cu 3 lansete , pe una sa pun un magoot clip plin cu viermusi , iar pe celelalte 2 , boilies-uri solubile de diametru mic + saculeti solubili. Voi ce recomandati pentru prima iesire ? :D

Din ce am citit si cu cati am vorbit cred ca faci o alegere buna ! :)
Astept in continuare niste pareri , cat mai repede va rog sa ma pot axa pe ceva si sa incep sa strang bani :)))

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 12 Ian 2013, 14:56

Nu ma poate ajuta nimeni ?

Avatar utilizator
popescu59
senior
senior
Mesaje: 269
Membru din: 26 Dec 2011, 12:05
Localitate: Alexandria
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de popescu59 » 12 Ian 2013, 15:50

Robert uite un sfat direct si la obiect , asta ca sa nu stai sa treci prin greselile facute de mai toti pescari.
Un set de 4 mulinete lansete de calitate te costa in jur de 1000 de eu . AAstea sunt lansete si mulinete pe care nu le vei schimba dupa primul an de pescuit . Majoritatea pescarilor au facut ca tine , au cumparat la inceput scule ieftine pe care le-au vindut in urmatoarea perioada si au mai pus bani si usor usor au ajuns la scule mai bune . Sfatul meu fiindca nu am vazut ca ti-ai si luat deja ceva scule , sfatul meu este ca ai gresit . Trebuia sa dai banii strinsi parintilor tai care cu siguranta ii pastrau cu mare girje de fiecare data cum aveai okazia mai puneai acolo in gramada cite 1 leu si usor usor ajungeai la suma despre care eu ti-am vorbi si atunci iti luai scule de pescuit adevarate, sa nu mai spun ca parinti tai vazind cit esti de inversunat sa stringi suma aia mai plusau si ei cu cite ceva din cind in cind in acel cont. Asa ca pentru perioada urmatoare fa cum te-am invata eu , am si virsta si experienta de viata suficienta sa pot sfatuii cit mai bine un pusti ca tine si cu siguranta daca vei asculta de sfatul meu imi vei multumi.Te intreb cum crezi ca va cadea o mulineta Shimano pe linga Okuma ? O fi ceva diferenta ? Da da o mare diferenta , si daca nu vrei sa oftezi pe balta cind te vei afla la pescuit si vei vedea la alti scule performante procedeaza cum te-a invatat Nae , altefel la fiecare pescuit vei privi lung si vei ofta la greu si cu siguranta iti vei spune in gind , cita drepatate avea Nae.
Exista lucruri mai bune decit pescuitul, altele mai rele decit pescuitul .Dar nimic nu se compara cu pescuitul.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de florinalin » 12 Ian 2013, 16:03

ma nene...de ce vrei d-ta sa furi bucuria acestui copil si sa-i bagi in cap bazaconii de genul asta. Eu imi amintesc ca, cand am inceput de copil sa pescuiesc, nu stiam de shimano si alte dracii de genul asta. Pescuiam cu undite facute din trestie....fire de naylon groase de 0.5, si daca aveam si carlig Mustad era mare lucru. Si prindeam frate peste, nu ma intorceam niciodata acasa cu traista goala, si bucurie mai mare ca asta nu era. Crezi ca in pescuit conteaza ce scule avem si cate mii de euro costa? Conteaza bucuria de a pescuit, de a iesii in natura, de a fii cu familia sau prietenii....si daca mai prinzi si peste cu atat mai bine. Crezi ca sculeca Okuma sau Attack sau....nu prind peste? pestele stie din balta ce ai tu pe mal? In pescuit toate astea contribue si iti aduc rezultatul...sculele nu sunt totul.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de georgemarian » 12 Ian 2013, 16:33

popescu59 scrie:Robert uite un sfat direct si la obiect , asta ca sa nu stai sa treci prin greselile facute de mai toti pescari.
Un set de 4 mulinete lansete de calitate te costa in jur de 1000 de eu . AAstea sunt lansete si mulinete pe care nu le vei schimba dupa primul an de pescuit . Majoritatea pescarilor au facut ca tine , au cumparat la inceput scule ieftine pe care le-au vindut in urmatoarea perioada si au mai pus bani si usor usor au ajuns la scule mai bune . Sfatul meu fiindca nu am vazut ca ti-ai si luat deja ceva scule , sfatul meu este ca ai gresit . Trebuia sa dai banii strinsi parintilor tai care cu siguranta ii pastrau cu mare girje de fiecare data cum aveai okazia mai puneai acolo in gramada cite 1 leu si usor usor ajungeai la suma despre care eu ti-am vorbi si atunci iti luai scule de pescuit adevarate, sa nu mai spun ca parinti tai vazind cit esti de inversunat sa stringi suma aia mai plusau si ei cu cite ceva din cind in cind in acel cont. Asa ca pentru perioada urmatoare fa cum te-am invata eu , am si virsta si experienta de viata suficienta sa pot sfatuii cit mai bine un pusti ca tine si cu siguranta daca vei asculta de sfatul meu imi vei multumi.Te intreb cum crezi ca va cadea o mulineta Shimano pe linga Okuma ? O fi ceva diferenta ? Da da o mare diferenta , si daca nu vrei sa oftezi pe balta cind te vei afla la pescuit si vei vedea la alti scule performante procedeaza cum te-a invatat Nae , altefel la fiecare pescuit vei privi lung si vei ofta la greu si cu siguranta iti vei spune in gind , cita drepatate avea Nae.
Eu am de 3 ai mulinete okuma si bete Dam,betele de la Max(ii multumesc inca odata) >:D< ...sunt perfecte,functioneaza perfect,eu cred ca totul tine de 'pescar' daca le ingrijesti,si ai grija de ele nu vad ce s'ar strica?! pana strangeam eu bani de shimano @-) chiar nu ma gandesc sa le schimb,si cand am hotarasc sa le schimb,sigur nu le'as vinde...sunt sculele care m'au initiat in ale pescuitului la crap,si chiar tin la ele..! :D :D

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de osc1or » 12 Ian 2013, 17:17

nu lua in seama ce a zis popescu59..
El nu realizeaza ca un copil de 17-18 ani sau cat ai tu nu are nici o sansa sa cumpere scule de 1000 de euro din salariul unor partinti care probabil au un salariu mediu pe economie..
poti pescui si cu okuma foarte bine, nu trebuie sa te duci pe balta cu shimano sa te dai mare cocos si sa faci parada modei pe acolo
Critic echilibrat

Avatar utilizator
vik_2008
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 05 Dec 2012, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de vik_2008 » 12 Ian 2013, 17:56

Lasa-ne Nae (popescu59) , cu fitele !
Scoate capul afara si vezi ce este , este seceta nu vezi ! Tu-i spui baiatului sa-si i-a scule de ...euro ,pai sunt pescari de competitii , care merg cu chinezarii . Ai impresia ca pe balta , pestele vine sa vada ce scule ai (marca , model , bonul de casa , si cu ce masina ai venit ) pai tu , esti pe dorobanti ? D. M. , am inteles ca a inceput cu FL , pana a trecut pe mtx-uri (tot chinezarii) , si e mare campion , si a mers in atatea competitii si nu cred ca la'ntrebat niciun mustacios de bonul fiscal .
Imi cer scuze daca deranjeaza pe cineva , dar asta e realitatea nu mai e loc de figuri .

Avatar utilizator
bosfor
senior
senior
Mesaje: 403
Membru din: 04 Mai 2009, 12:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de bosfor » 12 Ian 2013, 18:08

Matei Robert scrie:Am nevoie de ajutor iar!
Ce lanseta si ce mulineta as putea folosi si eu la spod ?
Va rog daca stiti sa imi spuneti ceva mai ieftin si bunicel , pentru ca nu ma voi duce asa des la pescuit incat sa am nevoie de ceva foarte bun.
Astept niste pareri , nu uitati ceva mai ieftin deabea am reusit sa imi iau 2 mtx9 si 2 longbow :))) defapt al doilea longbow urmeaza am doar bani:D.

De ce nu folosesti una dintre okume si unul dintre MTX-uri ca spod inainte sa incepi partida de pescuit?Din cate stiu eu, MTX 9 are 4lb deci suficient cat sa-l poti folosi si ca spod.S-auzim de bine!
Clinci Cosmin
0721 406 017
cosmin_clinci@yahoo.com

Avatar utilizator
vik_2008
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 05 Dec 2012, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de vik_2008 » 12 Ian 2013, 18:29

bosfor scrie:
Matei Robert scrie:Am nevoie de ajutor iar!
Ce lanseta si ce mulineta as putea folosi si eu la spod ?
Va rog daca stiti sa imi spuneti ceva mai ieftin si bunicel , pentru ca nu ma voi duce asa des la pescuit incat sa am nevoie de ceva foarte bun.
Astept niste pareri , nu uitati ceva mai ieftin deabea am reusit sa imi iau 2 mtx9 si 2 longbow :))) defapt al doilea longbow urmeaza am doar bani:D.

De ce nu folosesti una dintre okume si unul dintre MTX-uri ca spod inainte sa incepi partida de pescuit?Din cate stiu eu, MTX 9 are 4lb deci suficient cat sa-l poti folosi si ca spod.S-auzim de bine!
Poftim ! un sfat bun ! si pastrezi banii pentru balta , sau de ce nu pentru a treia lanseta . Un inaintas bun si incarcat mai putin cred ca-i ok ---<><

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”