Tarnava mare

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
smokey
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 03 Iul 2010, 20:38
Localitate: Sighisoara
Contact:

Tarnava mare

Mesaj de smokey » 04 Feb 2011, 13:35

sunt din sighisoara si as vrea sa stiu cum merge pescuitul pe Tarnava mare .As vrea sa merg la vara la pescuit si vreau sa stiu cum a mers anu' trecut pescuitul pe Tarnava mare
un alt maniac al pescuitului

Avatar utilizator
ionut s
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Feb 2011, 14:01
Localitate: Sibiu

Re: Tarnava mare

Mesaj de ionut s » 28 Mar 2011, 11:04

Salut.
Eu pescuiesc pe acest rau in zona Dumbraveni - Medias si pot sa spun ca este peste (somn, clean si mreana mai rar crap).
De fiecare data am prins cate ceva. De fapt primavara trecuta am pierdut un somn de peste 15 kg din cauza agataturilor, dar e frumos.

Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: Tarnava mare

Mesaj de harkonenn » 28 Mar 2011, 15:47

La Dumbraveni era un loc bun mai jos de cotitura(unde ne scaldam vara) la pietre ai ziceam noi candva am luat mreana frumoasa acolo(6-7 kg) se mai prindea si somn da asta era inainte de 90 .Oricum acolo mi-am facut ucenicia la peste si am amintiri frumoase de pe tarnava, am copilarit vre-o 7 ani pe acolo.Sper sa mai fie peste dupa ce a incetat poluarea! Fir intins!

Avatar utilizator
ionut s
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Feb 2011, 14:01
Localitate: Sibiu

Re: Tarnava mare

Mesaj de ionut s » 29 Mar 2011, 13:08

Este peste. Am auzit ca acum vreo 2 saptamani s-a prins in zona Saros pe Tarnave somn la 30 de kg, insa din pacate ma indoiesc ca a fost prins in conditii de pescuit sportiv. Au inceput sa braconeze aceasta zona ,, coloratii" din Saros si Dumbraveni si nimanui nu-i pasa. :!: :!: :!:

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”