cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 27 Aug 2013, 03:46

Andu105 scrie:Dl.Sorin ceva probleme cu locul de campat?ma refer cu legiile de 2lei..
stima
Nu Andu, n-am avut probleme cu camparea.
Probabil ca se va renunta "in liniste" la zonele obligatorii de campare daca vom intelege sa lasam locul curat. Incluzand si sacii cu gunoaie agatati prin copaci de catre unii care cred ca au contract cu salubritatea si in Delta Dunarii (!)
Fişiere ataşate
locul intim
locul intim
si mai departe tabara ... putea spune cineva, ceva?
si mai departe tabara ... putea spune cineva, ceva?
...
...
...
...
...
...
...
...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Andu105 » 27 Aug 2013, 19:25

frumos loc de campat/pescuit.pacat pentru cele auzite cu peripetiile.

Avatar utilizator
konektor
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 29 Aug 2013, 16:24

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de konektor » 29 Aug 2013, 17:19

In primul rand bine v-am gasit!
Apoi sa va spun ca pe 23 am venit si noi din delta, mai exact de pe bartul Tatar aproximativ 8 km de chilia veche. Apa scazuta tare, plin de pescari, etc. langa noi 2 omuleti foarte de treaba din Adjud. in prima zi 2 crapusteni, unu de 2,5 altu de 3 in rest caras si platica, grupa mare. Dupa asta in fantana 3 zile....Da fantana rau. O stiuca luata la bucatica si un somotel pe noapte la rama rosie au mai alungat monotonia...aa si platica care manca inclusiv coropisnita...
Drumul e de tot cenzuratu.....Unele portiuni cu un praf mare, daca mergi prea tare, derapezi, prea incet, te impotmolesti.
De ce v-am spus de oamenii de langa noi....au ajuns seara, au scos scule, tot ce mai aveau, au intins ceva lansete pe mal, s-au culcat, dimineata nu mai aveau scule in apa, si ce mai aveau ei pe acolo. Le furasera cam tot...Politie, verificari, pareri de rau, nu trebuia sa dormiti. Ma rog au ramas cu paguba si cu gust amar... Romania
Inca ceva: vine unul de la Ocolul silvic ca nu e voie sa campam in zona, fara sa se legitimeze cu o fituica trasa la xerox fara stampila. Zic: prietene cine esti si ce vrei...ca ne da amenda. Bv zic da hai sa vedem la cati ai mai dat, ca e plin canalul de corturi. Pai nu te priveste zice. Zic unde scrie ca nu am voie... Imi arata hartia cu locuri permise de campare in RBDD, fara stampila, semnatura. Zic asta e o fituica publicitara... nu ca e legala ca vine cu autoritati. Poi tu ce esti.....Silence... Da-mi amenda zic *aveam taxa de 30 anuala, taxa de 30 de pescuit, taxa de auto vreo 2 zile basca permis de pescuit de la anpa* poi hai cu mine la masina.. de ce.. pai n-am chitantier... pai du-te tu si vino si cu o legitimatie inapoi....s-a dus... n-a mai venit...poate omu vroia de-o shaorma cu de toate. Intrebarea e se poate campa sau nu?
Lung postu' dar e primul promit ca pe viitor sa fiu mai succint.
Multam pentru intelegere!
Fişiere ataşate
IMG_20130819_210313727-1.jpg

Avatar utilizator
konektor
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 29 Aug 2013, 16:24

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de konektor » 29 Aug 2013, 17:35

Inca 2 poze <
Fişiere ataşate
IMG_20130822_111959330.jpg
IMG_20130820_065841970.jpg

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de osc1or » 29 Aug 2013, 17:42

e foarte bun postul tau.. mie imi este folositor
acolo plec si eu peste cateva zile si e bine sa stiu la ce sa ma astept

atata trebuie, sa incerce cineva sa fure de la noi ca ii rupem cu bataia ;)) daca auziti pe la tv de tigani inecati in zona chilia veche sa stiti de unde ;))
Critic echilibrat

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 29 Aug 2013, 18:15

konektor scrie:In primul rand bine v-am gasit!
...
Inca ceva: vine unul de la Ocolul silvic ca nu e voie sa campam in zona, fara sa se legitimeze cu o fituica trasa la xerox fara stampila. ...
Ala o fi fost vreun shmeker care a vrut sa va beleasca. Ii cunosc pe silvicii din zona si bag mana in foc ca nu se leaga de campare.
;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Andu105 » 29 Aug 2013, 20:19

osc1or scrie:e foarte bun postul tau.. mie imi este folositor
acolo plec si eu peste cateva zile si e bine sa stiu la ce sa ma astept

atata trebuie, sa incerce cineva sa fure de la noi ca ii rupem cu bataia ;)) daca auziti pe la tv de tigani inecati in zona chilia veche sa stiti de unde ;))
crede-ma ca nici nu ii auzi cand ti-au saltat una alta....eu experienta tule....

Avatar utilizator
sergiu350
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 09 Aug 2013, 21:33

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sergiu350 » 29 Aug 2013, 20:56

Buna seara!
Sunt in cautare de locatii pe bratul Chilia. Mi s-a parut interesant zona din Ceatalchioi si Plauru. Fiti amabili, a mai pescuit cineva aici? Din unele postari am inteles ca aici poti campa cu masina langa cort. Se merita? sa merg direct la Chilia Veche.
Rog informatii cat mai urgente...timpul nu sta in loc.
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Sep 2013, 02:02

Crapul este un peste foarte precaut, sperios, sensibil la orice schimbare a presiunii atmosferice ori la orice modificare a nivelului apei. Evitati pe cat posibil sa loviti pamantul in apropierea malului, sa rupeti lemne, ... chiar sa vorbiti cu voce tare. Asta nepunand la socoteala interventiile brutale ale altor factori antropici, care cu buna stiinta sau in mod inconstient vin sa-ti strice socotelile.
...
In ultima saptamana se facu liniste. Cei din taberele aflate mult in aval plecasera, cloncul nu se mai auzea. Doar ciorile mai croncaneau si un fazan mai caraia ziua, iar noaptea ascultam urletele lugubre ale sacalilor si taraitul miilor de insecte. Asta era Delta pe care o stiam candva. Din pacate intram pe ultima suta de metri si se vedea deja linia de plecare ... spre casa. Imi faceam bilantul si nu vedeam decat crapceni de doua-trei-patru kile, carasi (ce-i drept pana la kil) si platici la jumate de kil.
Abia dupa cateva zile de liniste, in ultimele ore, au intrat unul de patru si unul de cinci, ... insa "meciul" era gata ...
La anu', daca totul va fi bine, voi reconsidera tot ce inseamna o iesire in Delta Dunarii. ;)
Fişiere ataşate
DSCF3853.JPG
DSCF3860.JPG
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sergiu350
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 09 Aug 2013, 21:33

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sergiu350 » 01 Sep 2013, 02:16

Foarte frumos. Mi-as dori si eu un asemenea exemplar saptamana viitoare, cand plec si eu in delta. Voi incerca sa cat mai putina galagie. :)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Sep 2013, 21:34

Hai sa va mai pun o "repriza' culinara. :D
Fişiere ataşate
ciorbita de peste cu smantanica
ciorbita de peste cu smantanica
una la Dan
una la Dan
cealalta tot la un Dan
cealalta tot la un Dan
deci : ciorbita de peste cu doi Dani
deci : ciorbita de peste cu doi Dani
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 02 Sep 2013, 08:13

Nea ` Sorine .. sa stii ca e adevrata treaba cu galagia pe mal si nu de la taiat pomi sau mai stiu eu ce..vrei sa-ti spun de la ce? Mai baga cateva poze, bag de seama ca-i cam slabuta treaba anu` asta. Si nici incantat nu prea ai fost.
Revenind pe subiect..cu cat foiesti apa cu plumbii mai des se termina cu plecarea pestelui din zona !

Avatar utilizator
lukyan82
membru activ
membru activ
Mesaje: 125
Membru din: 10 Iun 2010, 23:14

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de lukyan82 » 02 Sep 2013, 18:35

Salut.Am fost si eu pe bucla la Mahmudia dar am luat numai caras 500g -800g.A fost cam aglomerat dar iesirea in sine a fost frumoasa.
Fişiere ataşate
DSC07141.JPG
DSC07090.JPG
DSC07083.JPG

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de osc1or » 02 Sep 2013, 22:44

In 6 ore plec si eu spre chilia veche pt o expeditie pescareasca de 5 zile, sper sa ma pot lauda si eu la intoarcere cu poze cel putin la fel de frumoase ca si ale voastre.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 02 Sep 2013, 23:10

Fir intins!
AMR 2 zile si la mine! 8->
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”