Balti Prahova !!!

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
GabyTzu
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2012, 11:46

Balti Prahova !!!

Mesaj de GabyTzu » 02 Apr 2012, 11:52

As vrea sa vorbim in acest topic despre tot ce tine de baltile din Prahova (se prinde peste/nu se prinde , la ce trage peste, locuri de pescuit etc ).. Am observat ca despre prahova nu prea sunt detalii . Va astept cu mesaje .

Ce ziceti de Paulesti , Peris, Boldesti Gradiste, Salciile, Fulga etc ??

Avatar utilizator
tanase_raduus
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Mar 2011, 21:10

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de tanase_raduus » 02 Apr 2012, 17:34

Este o initiativa buna din partea ta dar pescuitul in zona aia are multe de invata. Daca ma gasesticeva pescari in sud toti sunt din Bucuresti sau cel putin din zona. Sper sa nu se simta nimeni jugnit sau intr-un fel asemanator dar ... nu stiu daca gasim in Prahova 10 pescari care sa fi pescuit macar o data la match sau la feeder. Chiar si daca vorbim de pescuit la crap gasim foarte multe lipsuri. Zic toate astea cu parere de rau pentru ca si eu sunt din Prahova dar din fericire pentru pasiunea mea de pescar stau in Brasov si aici influentele din vest sunt mai accentuate.
Dati cu pietre acum, macar obtin ceva ..... :)) :)) :))

Avatar utilizator
GabyTzu
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2012, 11:46

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de GabyTzu » 02 Apr 2012, 18:24

Cred ca ai dreptate... dar vroiam sa stiu intrun fel concret c'am pe unde se prinde mai bine..:)

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de edy » 02 Apr 2012, 18:38

Sintem varza la capitolul balti in jud.Prahova,trist dar adevarat. ~x( ~x(

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de cossty » 02 Apr 2012, 18:49

Decat minim 50 lei de persoana pentru o partida de 12 ore la cea mai ieftina balta, mai bine benzina de 150 - 200 lei si un week-end la DUNARE.
Satisfactiile si emotiile fac toti banii, mai greu cu timpul si cu consoarta @-)

Avatar utilizator
tanase_raduus
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Mar 2011, 21:10

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de tanase_raduus » 02 Apr 2012, 19:11

Nu stiu ce sa zic Costi, depinde daca 50 de Ron astia sunt C&R sau cu retinere. Asta e o dicutie destul de delicata si nu vreau sa super pe nimeni. Eu sincer as face un abonament pe o balta, nu dau nume, in valoare de 200 Ron, sistem C&R unde mai platesc si taxa de 60 ron pe zi dar unde sa am ce prinde. Acum depinde de fiecare si aici chiar inteleg.
Pe de alta parte haideti sa facem o socoteala impreuna si sa-mi spuneti daca am sau nu dreptate. Toti vrem sa prindem cate ceva cand mergem la pescuit pe o balta cu plata? da, raspund eu aici. Atunci cum sa facem sa avem un pret de 25 ron/ 12h si mai si retinem 5 kg de crap? Pai nu avem cum, va raspund tot eu. Cat este un kg de crap la super-market, 12ron (un pret ok). Cat sa dea pe kg-ul de crap un patron de balta, haideti sa punem ca iese undeva la 5ron/ kg, si aici ne gandim ca el ia pestele din Ungaria (nu braconat din Delta) si pe el il mai costa si transportul. Sunteti de acord ca el iese in pierdere? NU sunt patron de balta, dar pot sa ma pun in locul unuia si sa ma gadesc ce as face daca as avea o afacere asemanatoare.
Ce pot sa va spun eu este ca incurajez pescuitul C&R, cu toate ca as aprecia o taxa de doar 30ron in cazul asta, si le sugerez tuturor ca sa renunte la o partida de pescuit si sa mearga weekend-ul ala la un super market sa cumpere peste (tot acolo iesim cu banii) si asa o sa avem unde pescui si anul viitor, si cel ce urmeaza si tot asa. La bani tot acolo iesim.

C&R forever and ever!!!

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de cossty » 02 Apr 2012, 20:14

Din punctul meu de vedere nu prea conteaza balta daca e C&R sau cu retinere.
Ideea e ca pe baltile din Prahova (exceptie una singura unde ma duc intotdeauna de placere), nu prea am mai pescuit de ceva timp 1 - 2 ani din cauza administratorilor (patronilor) :-$ . Pe multe din ele in week-end ba se plimba apa, ba erau satui si nu puneau gura. Iti dau si un exemplu Paulesti si Gradistea. Am fost des in week-end-uri pe aceste balti. Prindeam numai carasei si foarte rar ciortan. Apoi, in concediu m-am dus si in cursul saptamanii si in fiecare din aceste partide am reusit sa aduc la minciog cel putin cate un crap rasarit. Oare de ce? :-??
Mai este si altceva in cazul meu. Mie imi place pescuitul la toate speciile de pesti, nu numai la crap. Oricand mi se ofera ocazia, nu refuz o partida de rapitor sau un pescuit de noapte la somn.
Din cauza asta voi prefera intotdeauna DUNAREA decat oricare balta. La DUNARE la rama neagra am prins crap, salau, stiuca, platica la 3 kg ... la twister si la bucatica de peste am luat crap (si sa vezi atunci drill cu crap de dunare cu fir de 0.18 sau 0.20 pentru salau ~x( ). Emotiile si incantarea nu se compara ... =P~
Noi suntem o echipa de 6 prieteni care plecam si impartasim aceiasi pasiune pentru pescuit si de aici socoteala 2 masini a cate 3 insi, benzina + de-ale gurii ... undeva la 80 - 100 de lei de persoana ne duce un week-end la Dunare.

Fire zbuciumate !!!

Avatar utilizator
pangarici
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 22 Oct 2010, 23:36
Contact:

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de pangarici » 02 Apr 2012, 20:56

Salut.

Dar de Pleasa sau Green Paradise ce se aude? ce parere aveti de ele?
Stiu din ce am auzit ca pe lacul Pleasa se practica si C&R ceea ce este foarte bine. cei de la Mincinosii tot vad ca promoveaza balta Pleasa, ca are peste... a fost cineva? Ce parere aveti? Merita? Sunt conditii?

Avatar utilizator
tanase_raduus
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Mar 2011, 21:10

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de tanase_raduus » 02 Apr 2012, 21:02

In cazul asta Costi tineti-o tot asa pentru ca pescuitul pe ape salbatice este mult mai palpitant si iti ofera mult mai multe satisfactii decat o balta amenajata.

Fire intinse!

Avatar utilizator
grafy
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 25 Iun 2009, 16:31

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de grafy » 02 Apr 2012, 21:45

salut,
Am fost astazi de curiozitate la mult mediatizata Pleasa,sunt inca in reamenajari si nu se stie cand vor da drumul ,cel putin asa mi-a spus unul dintre paznici.
Cat despre baltile din Prahova, putine variante iar majoritatea sunt de evitat in week-end,eu anul trecut nu am fost decat la Peris o balta cu peste dar mult prea furajata si la Fulga pe toate baltile de acolo unde spre surprinderea mea nu exista nici o regula ba chiar unui colegi pescari au ras de mine cand m-au vazut cu 4 lansete acolo se poarta de la 10 in sus si juvelnic XXXL ...

FIRE INTINSE...!!!

Avatar utilizator
Als_BV
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 05 Mar 2012, 19:58
Localitate: Brasov

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de Als_BV » 03 Apr 2012, 15:14

Salutare!! Radus cred ca vorbesti despre balta Doripesco 4, o balta plina de ciortan, taxa este mult prea mare ( 60 lei 12ore + abonament 200 lei ) sa nu mai vorbim ca administratia si paznicii sunt sub orice critica, mai bine merg pe Moara Vlasiei 100 de ron 24h ....Balta Pleasa promite mult, abia astept sa fie gata amenajarea sa merg la o partida de cateva zile. Fire Intinse !!
Catch & Release

Avatar utilizator
tanase_raduus
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Mar 2011, 21:10

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de tanase_raduus » 03 Apr 2012, 18:28

Eu mi-am facut calculele si ies destul de bine asa. La Brasov ai cateva posibilitati unde sa pescuiesti C&R la taxe diferite, Ucea (recomand) 40ron/ 12h, Belin (recomand) nu conteaza care, Harman (recomand) 40ron/ 12h si o sa mai fie o balta in viitorul apropiat la 40 km de Brasov destul de explisivista, Sanpaul (recomand) dar la tarifele astea daca mai pun costul benzinei tot acolo ajung ca si cum as da 60 ron/12h la Doripesco 4 plus 200 ron taxa de membru. Macar de 40ron tot pui benzina de fiecare data, daca nu mai mult. Mai este un avantaj pe Doripesco, daca pescuiesti la match si rubesiana poti sa reusesti sa cunosti balta dupa un an si daca vrei sa participi la 3 dintre celei mai mari concursuri de stationar din Romania(Trabucco, Appulum si Maver) ai ceva sanse sa faci o figura frumoasa. Eu cam asa gandesc si dupa cate vezi si ai vazut si in celalat post despre pescuitul C&R sunt si bun la matematica. :)) :)) :)) :)) :))

Avatar utilizator
Als_BV
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 05 Mar 2012, 19:58
Localitate: Brasov

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de Als_BV » 04 Apr 2012, 01:28

Da, daca pescuiesti la stationar doripesco 4 e balta perfecta...la Ucea e foarte ok, la Sanpaul la fel, la Belin merg foarte rar...dar deja suntem off topic, felicitari pt. partida de la Ucea poate ne intalnim odata acolo. Fir Intins !!
Catch & Release

Avatar utilizator
GabyTzu
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2012, 11:46

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de GabyTzu » 05 Apr 2012, 00:17

Mda..deci mai pe scurt in prahova, mai bine stai aksa decat sa mergi la peste pe o balta... Am sa ma duc pe baltile de la Fulga inainte de paste..sper ca vineri sa pot merge... sa vedem ce'i aqlo... am sa va spun ce sa intamplat:D

Mai da'ti si voi exemple de balti.. daca ati mai fost.. pe unde se prinde...


App au fost niste prieteni in dunare o noapte si a doua zi pe la 5 au plecat.. pt ca nici macar nu a trass.. erau satenii cu plasele.. si nici macar iei nu au scos nimic... tragic... parca au intrat toate in pamant in Romanica noastra... :(

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: Balti Prahova !!!

Mesaj de Razvan_6 » 07 Apr 2012, 22:28

(:| Merge bine la green paradise in comuna Podeni Noi ...... dar nu da voie pana la 1 Mai ...... e 50 lei / 12h pe sistemul C &R ... se prinde crap la 4 kg dar mai rar de 10 kg .... recordul baltii e de 22 kg ..... folositi bila mica la carlig de 12 mm ... carlig de 8 sau 10 .... momitor incarcat cu ,, bonduelle mexicane " ( ;) ) .

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”