Hagiesti 1 si 2

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de Alex ps » 10 Apr 2010, 12:17

Am fost pe Hagiesti 2 la pescuit ieri 09-04-2010 la o partida de 12 ore .Ca sa fiu primu la 3 dimineata eram acolo ,dar nu am tinut cont ca e vineri din pacate :( .Foarte multi pescari ramasi de noapte iar apa foarte scazuta .Dupa ce mi-am ales locul de pescuit am asteptat sa se faca lumina putin ...am uitat sursa de lumina acasa ,bateria la masina pe terminate :D . In sfarsit dupa ce le-am aruncat in apa a venit si paznicul bineinteles.La 10 lansete el ma taxat cu 140 ron , adica 2 bonuri.
Rezultatul a fost dezastru,daor 2 carasi si o ciortanica la juma de kilogram.Exact la pomul laudat am fost, pestele cu care a fost populata balta este foarte mic,iar dupa parerea mea cred ca a fost peste flamand:)) de ce zic asta pt ca ma gandesc ca a fost introdus special ca sa se prinda si sa se faca reclama buna.....Am observat pe zi ca peste se prinde ,la vecinii mei , dar numai ciortanica mica pe care toti pescariii o retineau..... Nu am facut deloc poze pentru ca nu vreau sa am amintiri despre Hagiesti :D .....

Avatar utilizator
Burty
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 13 Apr 2010, 22:34

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de Burty » 14 Apr 2010, 10:03

Pe data de 9 spre 10 aprilie am fost pe Hagiesti 2 impreuna cu un tovaras si am intins 18 scule , plantate.In 24 de ore nu am vazut o trasatura.Unde o fi pestele ala cu care se lauda d-nul Bala ?Alea 12800Kg de crap or fi pe mal ?Mai repede cred ca a bagat navodu si a scos 12800kg.A spus ca a populat doar ca sa mareasca taxa . Nu cred ca mai pun piciorul pe Hagiesti prea curand.Tzapa mare...

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de Alex ps » 14 Apr 2010, 14:39

Exact pestele din filmuletu asta se gaseste in balta ......dar toti nu mai mari de jum de kilogram .Ciortanica mica .

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de dianu marin catalin » 15 Apr 2010, 10:52

dupa ce se vede in filmulet imi dau seama ca este mare tapaaaaaaaa.

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de mihi78 » 18 Apr 2010, 15:14

Am dat o fuga dupa populare, 1 era plina de pescari, doi mai putin!Dau o tura vrand sa stau pe 1 dar nu mai era decat putin loc la intrarea pe balta!
Plec de acolo pe 2, intind sculele, hop si paznicul care imi taie repede repede bon de 70 ron, imi lauda balta de mai mai sa-l cred si se face repede nevazut!
Pe scurt la mine fu cam asa: 5 scule intinse-12 ore pescuit- zero capturi la fel ca cei de pe langa mine la vreo 7 scule intinse- o singura trasatura rahitica la porumb- fac precizarea ca am nadit cu bulgari, am pescuit numai la boiliesuri "scumpe" si porumb cu multe arome.
Nu mai stiu ce sa cred..oare am prins eu o zi slaba incununata de succesuri? ...desi nici asta nu se explica deoarece pe baltile consacrate nu prea te intalnesti cu zile dastea :))
App pe verso la bon scrie ca plantatul se plateste deci o sa mai merg acolo poate la un gratar.
Si ca chifla sa fie completa la intoarcere se pare ca am impuscat si un radar.
punct
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
virgil_nas
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 09 Mai 2010, 12:34

Re: Hgiesti 1 si 2

Mesaj de virgil_nas » 29 Iun 2010, 14:00

mihi78 scrie:trebuie sa recunosc ca la bomba nu pescuiesc si destul de rar la 2 ace, iar cand o fac se intampla in general la baltile cu mult caras.
pina la urma ai luat ceva daca zici ca ai fost ? :-$

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de mihi78 » 24 Aug 2010, 21:52

daca citesti cu atentie putin mai sus, te lamuresti
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de vioril » 24 Aug 2010, 22:14

AVE !!!

am fost acolo pe 18 .08 2010 , am plantat cu navomodelul unui vecin pescar ( doar 2 lansete din 4 ) si nici eu nici vecinu nu am prins nimic , cu exceptia a trei carasi cam la 400g bucata ,luati la bomba , cu care am dat in ultima ora de pescuit , apropo , vecinu plantase 12 lansete . deci concluziile le las la aprecierea dumneavoastra .


sincere salutari !!!

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de mihi78 » 28 Aug 2010, 12:12

spune-mi...
tot 70 ron e taxa acum si 50 plantatul?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de vioril » 30 Aug 2010, 15:36

Salutare !!!!

Taxa este de 70 ron , iar de plantat nu stiu nimic sincer sa fiu . Oricum nu te sfatuiesc in a te duce acolo , mai degraba-ti recomand balta de la Pusnicu , cea dintre padure si manastire , taxa 50 ron /12 ore , plantatul nimic , si se prinde peste mare . Nu au limita la cantitate , eu asta stiu . Am fost acolo ( PUSNICU ) miercuri seara pe 25.08.2010 , am plantat cam pe la jumatatea baltii , rezultate = una bucata peste 10 kg scapat la mal ( mi-a rupt acul ) si un ten la 7,5 kg scos cu greu afara . de precizat ca au mai plantat doi prieteni 12 lansete si nu au luat nimic . Am fost si sambata seara , am plantat si nu am luat nimic . Balta are peste mare , de la 5 hk in sus , nu am auzit pe nimeni sa prinda sub 5 hg /bucata .




FIRE INTINSE !!!!!

Avatar utilizator
florinpopescu2003
senior
senior
Mesaje: 260
Membru din: 01 Aug 2010, 14:33

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de florinpopescu2003 » 31 Aug 2010, 18:17

la modul cum a bagat peste fara sa fie tinut intrun vas cu oxigen ceva de genu tind sa cred ca la luat de undeva de aproape bitina comana .si sincer in modul in care omu a bagat peste in balta se vede cat il doare n p...a de populatia piscicola

Avatar utilizator
ciobe
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Iun 2010, 18:50

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de ciobe » 08 Oct 2010, 09:33

Fratilor am fost aici de vineri seara 01.09 pana sambata nu am vazut nici macar o coada de crap.Omu' o fi bagat peste dar imediat la scos si la vandut altfel nu imi explic.Nu prindea nimeni nimic pe nici una dintre balti.

Avatar utilizator
ionut nitescu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 09 Feb 2011, 16:25

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de ionut nitescu » 09 Feb 2011, 17:14

Acum 6 luni am fost la bunicamiu din parte lu maicamea, sta la Sinesti jud Ialomita, si mam dus la peste in dreptul Sinestului sunt 2 balti si mai este una peste sosea da aie e la Closca, stiu de mic ca la Hagiesti se prinde peste frumos , nu mult dar frumos , eu nu prea dadeam pe Hagiesti , fiindumi mai aproape , sa merg 50 de metri din poarta pana la balta paznicii erau dar nu plateam niciodata , bunicamiu fiind prieten cu ei, se luau mereu de tiganii care veneau mereu sa pescuiasca, treaba este ca de mic stiu ca in acele 2 balti de la Sinesti se scaldau copii , intro balta erau paznici si daca nu plateai nu pescuiai , iar cea de langa era practic abandonata ,, salbatica,, in cea cu plata se scotea novac destul de mare . ale cui sunt acele baltii? era un baiat in Sinesti care are si un magazin in sat care sse numea Iulian nu stiu numele de familie, dar stiam ca are niste balti pe la Hagiesti , dar banuesc ca lea dat. orium fir intins

Avatar utilizator
edy neacsu
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 05 Ian 2009, 16:11

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de edy neacsu » 01 Iun 2011, 11:28

Salut ! A mai fost cineva de curand pe aceasta balta ? Ceva taxe, capturi ....Multumesc !

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Hagiesti 1 si 2

Mesaj de mih_IL » 01 Iun 2011, 12:53

Am fost de 2 ori pe Hagiesti 1 anul acesta, si in ciuda faptului ca pestele era in bataie am reusit sa prind mai multi carasi frumosi intre 600 si 1200 gr., si cativa ciortani in jur de 1,5 kg. Am pescuit cu 2 lansete feeder de la 8 la 17.
I love carp!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”