parere spod si lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fishman
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Mar 2008, 01:53

parere spod si lansete

Mesaj de fishman » 24 Feb 2009, 00:27

1-model Launcher LRS 3.60m 5lb inel de plecare 50mm vs shimano speed master ax spod vs FOX SFD SPOD.va rog cine are asa ceva sau a incercat sa-mi spuna si mie care este mai buna?pretul este aprox la fel.

2-Lansete FOX FX3 3,90m 3,50lbs si Lansete Fox Horizon SFD 3,90m 3,50lbs cine poate sa-mi spuna cum sunt aceste lansete(progresive,actiune de varf) si daca sunt bune?

Avatar utilizator
fishman
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Mar 2008, 01:53

Re: parere spod si lansete

Mesaj de fishman » 06 Mar 2009, 23:16

fishman scrie:1-model Launcher LRS 3.60m 5lb inel de plecare 50mm vs shimano speed master ax spod vs FOX SFD SPOD.va rog cine are asa ceva sau a incercat sa-mi spuna si mie care este mai buna?pretul este aprox la fel.

2-Lansete FOX FX3 3,90m 3,50lbs si Lansete Fox Horizon SFD 3,90m 3,50lbs cine poate sa-mi spuna cum sunt aceste lansete(progresive,actiune de varf) si daca sunt bune?
chiar nu stie nimeni?atunci dati-mi un sfat despre un spod bun

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: parere spod si lansete

Mesaj de Neamtul » 07 Mar 2009, 00:04

Am eu SFD-uri dar nu prea pot sa-ti spun mare lucru despre ele ca nu le-am folosit inca.Cred ca actiunea este progresiva.Nu zic ca nu se indoaie si varful bine dar pare progresiva.Finisajele sunt ok.Inelele sunt de o calitate superioara.Am auzit plangeri despre mandrina acestei lansete,->scapa filetul daca schimbi mai des mulineta.posibil dar eu cred ca sunt cazuri izolate,nu trebuie sa-ti faci griji.Eu le-am echipat deja cu mulinete mari si grele si le-am scos in repetate randuri si am strans piulita destul de bine si nu exista probleme.Eu cred ca depinde de pescar.Am vazut oameni care strang mulinetele de parca le-ar fi bagat la menghina,pentru ce,nu inteleg. :-?? Daca le folosesti normal nu vei avea probleme.Ah,era sa uit->acea bucata de cauciuc ondulata de pe mandrina,acolo unde prinzi lanseta cand recuperezi sau intepi,e extrem de comoda si practica.Iti recomand SFD-urile,cel putin mie imi plac si gandeste-te ca eu le-am luat fara sa le fi vazut live.Pozele mi-au fost de-ajuns.Asa,si ca sa-ti dau un reper,Horizon SFD e cu mult peste SpeedMaster sau Warrior Elite,Prologic Tournament(care e f buna si este o frumusete)si multe alte lansete mai titrate dar asta se reflecta si in pret.
Daca te decizi la SFD-uri,atunci cumparati si spod-ul din aceasi gama.Dupa ce am vazut lansetele ptr. 'pescuit',cea ptr. spod nu se poate sa nu fie buna.
Sincer sa fiu,daca in momentul achizitiei as mai fi avut ~400lei,mi-as fi luat FX3.Nu stiu daca sunt neaparat mai bune dar eu cred ca pe astea le-as fi ales.Du-te la magazin si vezi care-ti place mai mult.Oricare ai alege-o,vei face o alegere buna. :)

Avatar utilizator
fishman
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Mar 2008, 01:53

Re: parere spod si lansete

Mesaj de fishman » 15 Mar 2009, 04:12

Neamtul scrie:Am eu SFD-uri dar nu prea pot sa-ti spun mare lucru despre ele ca nu le-am folosit inca.Cred ca actiunea este progresiva.Nu zic ca nu se indoaie si varful bine dar pare progresiva.Finisajele sunt ok.Inelele sunt de o calitate superioara.Am auzit plangeri despre mandrina acestei lansete,->scapa filetul daca schimbi mai des mulineta.posibil dar eu cred ca sunt cazuri izolate,nu trebuie sa-ti faci griji.Eu le-am echipat deja cu mulinete mari si grele si le-am scos in repetate randuri si am strans piulita destul de bine si nu exista probleme.Eu cred ca depinde de pescar.Am vazut oameni care strang mulinetele de parca le-ar fi bagat la menghina,pentru ce,nu inteleg. :-?? Daca le folosesti normal nu vei avea probleme.Ah,era sa uit->acea bucata de cauciuc ondulata de pe mandrina,acolo unde prinzi lanseta cand recuperezi sau intepi,e extrem de comoda si practica.Iti recomand SFD-urile,cel putin mie imi plac si gandeste-te ca eu le-am luat fara sa le fi vazut live.Pozele mi-au fost de-ajuns.Asa,si ca sa-ti dau un reper,Horizon SFD e cu mult peste SpeedMaster sau Warrior Elite,Prologic Tournament(care e f buna si este o frumusete)si multe alte lansete mai titrate dar asta se reflecta si in pret.
Daca te decizi la SFD-uri,atunci cumparati si spod-ul din aceasi gama.Dupa ce am vazut lansetele ptr. 'pescuit',cea ptr. spod nu se poate sa nu fie buna.
Sincer sa fiu,daca in momentul achizitiei as mai fi avut ~400lei,mi-as fi luat FX3.Nu stiu daca sunt neaparat mai bune dar eu cred ca pe astea le-as fi ales.Du-te la magazin si vezi care-ti place mai mult.Oricare ai alege-o,vei face o alegere buna. :)
multumesc frumos de raspuns

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: parere spod si lansete

Mesaj de mariusangler » 15 Mar 2009, 13:36

fishman scrie:1-model Launcher LRS 3.60m 5lb inel de plecare 50mm vs shimano speed master ax spod vs FOX SFD SPOD.va rog cine are asa ceva sau a incercat sa-mi spuna si mie care este mai buna?pretul este aprox la fel.

2-Lansete FOX FX3 3,90m 3,50lbs si Lansete Fox Horizon SFD 3,90m 3,50lbs cine poate sa-mi spuna cum sunt aceste lansete(progresive,actiune de varf) si daca sunt bune?
Orice lanseta de la Fox care e mai scumpa decit Elite nu-si merita pretul privind la ceea ce poti gasi pe piata de la alti fabricanti.De exemplu la pretul de FX3 poti cumpara linistit Century FG care este cam la fel la pret.L apret de SFD ai lansete care sint mult superioare ca si calitate a blancului numai un exemplu ar fi Daiwa Emblem. Ca si ide generala daca vrei sa stii exact nici Sfd si nici Fx3 nu arunca mai departe decit Elite cu toate ca costa dublu ,la toate testele care le-am facut Elite si Emblem au aruncat mai mult decit Sfd .Cu toate ca unii asi cumpara lansete la promotie fara sa le fi vazut niciodata ,nu te sfatuiesc sa faci la fel ca ei pentru ca ai putea avea surprize neplacute.Daca esti din Bucuresti la un magazin se desfasoara un program prin care clientii pot efectua probe cu lansetele din magazin pentru a putea afla exact ceea ce li se potriveste.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: parere spod si lansete

Mesaj de Neamtul » 15 Mar 2009, 23:12

@mariusangler
Cunosc pescari care au avut Tribal XTA si Elite si acum viseaza la SFD si FX3 =P~ .Nu stiu daca Elite-ul arunca mai departe sau nu,dar cred ca diferenta de pret intre aceste modele(Elite vs SFD&FX3) isi spune cuvantul(nu neaparat la dist. de lansare).
Tu ai atins distante enorme cu Emblem de 3,75lbs dar omul vrea de 3,5lbs si nu cred ca Emblem de 3,5lbs arunca mai departe decat betele in discutie.
@fishman
Eu am luat SFD-urile la pret promotional 500lei/buc. de pe net dar adevarul e ca stiam cum arata "live"(le-am vazut dar nu le-am analizat mai detaliat,era una in raft si parea ok) si n-am avut surprize neplacute.Lanseta are un blanc super slim,usor si finisat excelent,inele mari si rezistente.
Elite costa 515-570lei/buc.,SFD costa 790-820lei/buc.
Dupa ce le-am avut in mana pe amandoua am ajuns la concluzia ca SFD>Elite.
Poti sa-ti iei si Emblem dar pretul ptr. cel de 3,90m/3,75lbs e 690-730lei,pretul vechi ca se mai scumpesc sigur pana in vara.Sincer sa fiu,la inceput am vrut sa cumpar Emblem-urile lui marius(angler)dar cred ca modelul de 3,75lbs e prea puternic ptr. un pescuit normal(fara concursuri de casting),de aceia am renuntat.Poate ca mi le-as fi luat totusi daca as fi gasit la pret promo sa ma fi incadrat in buget.Intre timp am testat SFD-urile mele si sincer nu-mi pare rau dupa banii cheltuiti.
Pana la urma cred ca e cel mai bine sa cumperi ce-ti place tie si nu ceia ce spunem noi.Tot timpul vor fi pescari care vor sustine ca au ceva superior,ceva mai "beton" dar daca te iei dupa ceilalti pescari n-o sa-ti cumperi bete niciodata.
Cand vorbim de Fox,Daiwa,Nash,Prowess cred ca nu se mai pune problema calitatii,de "granzii" lansetelor nu mai trebuie sa amintesc.Pan' la urma cred ca n-ai specificat niciunde ca vrei sa ai cea mai tare lanseta de casting deci cumpara modelul cu care te impaci cel mai bine.
.......mai incearca si Prologic Tournament.Da,e mai ieftina decat betele enumerate de noi dar cred ca o sa-ti placa.
Posesorii sustin ca e peste Elite->eu nu ma pronunt aici fiindca le stiu doar din vedere,n-am pescuit cu ele.
Nah,vezi tu...
Salut. :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”