DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pcristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Mar 2011, 15:15

DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de pcristian » 20 Iun 2011, 23:18

Caut pereche pentru BBLC:CHUB OUTCAST PLUS 50 sau Daiwa emblem 3,90/3,75lbs? ASTEPT SUGESTII DE LA CUNOSCATORI!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: DILEMA MARE:CHAB SAU DAIWA

Mesaj de mirceasd » 21 Iun 2011, 14:39

BBLC-ul se imperecheaza si cu Germina daca ti neaparat ,tu insa trebuie sa alegi lansetele functie de stilul de pescuit practicat ,de abilitatile tale de a exploata lansetele la capacitate cat mai aproape de maxim si nu in ultimul rand functie de gusturile si cerintele tale estetice.
Eu personal (numai din incercat la rece) am ales Chub si nu imi pare rau ,amicul meu a ales noul emblem de 3,75 lbs si nu-i pare nici lui rau.Ramane sa ne vedem amandoi pe balta si sa facem schimb de lansete pentru a putea sa ne formam parerile la cald.
Cumpaneste cu grija si alege ce-i mai bun pentru tine.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
pcristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Mar 2011, 15:15

Re: DILEMA MARE:CHAB SAU DAIWA

Mesaj de pcristian » 03 Iul 2011, 13:09

Inelul de plecare la emblem este de 40 sau 50.Pareri dupa folosirea pe balta?Ma intereseaza cum se comporta in aruncare cu saculeti PVA sau momitoare mai grele gen KORDA.ASREPT UN RASPUNS MIRCEA!MULTUMESC ANTICIPAT!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: DILEMA MARE:CHAB SAU DAIWA

Mesaj de mirceasd » 03 Iul 2011, 15:46

pcristian scrie:Inelul de plecare la emblem este de 40 sau 50.Pareri dupa folosirea pe balta?Ma intereseaza cum se comporta in aruncare cu saculeti PVA sau momitoare mai grele gen KORDA.ASREPT UN RASPUNS MIRCEA!MULTUMESC ANTICIPAT!
Sincer cu momitor de la D.Mitranescu amicul cu Daiwa dadea cu cativa metri mai mult ca mine dar nu din cauza lansetei pentru ca atunci cand eu am dat cu Daiwa si el cu Chub tot el iesea castigator ,e mai meserias ca mine asta era clar.Cu saculeti nu am dat dar comportamentul lansetelor este in mare parte identic ,sigur distanta va fi mai mica.
Inelele la Emblem sunt de 40 mm ,diam exterior.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: DILEMA MARE:CHAB SAU DAIWA

Mesaj de mikif » 03 Iul 2011, 15:48

pcristian scrie:Inelul de plecare la emblem este de 40 sau 50
Inelele la Modelul Daiwa Emblem 2011 este de 50mm pentru lansete de 3.9 si de 40mm pentru modelul de 3.6m.
crap.ro

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de mirceasd » 03 Iul 2011, 16:36

Sal Mihai ,tu vorbesti de cele noi noute.Eu vorbesc de modelul anterior , pe cele noi doar le-am vazut o data la voi la magazin.Tu ti-ai luat ,cum sunt ,ai reusit sa dai cu ele? Chub-ul meu l-ai vazut la mine dar doar la rece ,parerea ta care este ? Obiectiva caci subiectiva deja o stiu pentru ca ti-ai luat Daiwa.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de mikif » 04 Iul 2011, 20:46

mirceasd scrie:Sal Mihai ,tu vorbesti de cele noi noute.Eu vorbesc de modelul anterior , pe cele noi doar le-am vazut o data la voi la magazin.Tu ti-ai luat ,cum sunt ,ai reusit sa dai cu ele? Chub-ul meu l-ai vazut la mine dar doar la rece ,parerea ta care este ? Obiectiva caci subiectiva deja o stiu pentru ca ti-ai luat Daiwa.
Fire intinse.
Obiectiv:

Daiwa:
-6 inele Fuji Alconite/inel de plecare 50mm
-mandrina Fuji
-blank in totalalitate refacut, foarte nervos si puternic, cu un echilibru aproape perfect

Chub:
-inele xxxx
-mandrina xxx
-blank xxx, plus senzatia de "cadere in bot", centru de greutate al blankului spre fata
-levier scurt

acum puteti alege :D
crap.ro

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de mirceasd » 04 Iul 2011, 21:35

mikif scrie:
mirceasd scrie:Sal Mihai ,tu vorbesti de cele noi noute.Eu vorbesc de modelul anterior , pe cele noi doar le-am vazut o data la voi la magazin.Tu ti-ai luat ,cum sunt ,ai reusit sa dai cu ele? Chub-ul meu l-ai vazut la mine dar doar la rece ,parerea ta care este ? Obiectiva caci subiectiva deja o stiu pentru ca ti-ai luat Daiwa.
Fire intinse.
Obiectiv:

Daiwa:
-6 inele Fuji Alconite/inel de plecare 50mm
-mandrina Fuji
-blank in totalalitate refacut, foarte nervos si puternic, cu un echilibru aproape perfect

Chub:
-inele xxxx
-mandrina xxx
-blank xxx, plus senzatia de "cadere in bot", centru de greutate al blankului spre fata
-levier scurt

acum puteti alege :D

Eu am ales Chub :D , este randul colegului pescar sa o faca.Multumim Mihai si succes colega la ales ,important este ca ai de unde.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
pcristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Mar 2011, 15:15

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de pcristian » 05 Iul 2011, 08:30

Multumesc mult Mihai si Mircea pentru raspunsuri!Am reusit sa ma decid.

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de Clabuc » 05 Iul 2011, 12:45

Eu iti recomand Emblem, componente calitate mai buna, actiune mai rapida, rezerva de putere mai mare. Emblemul se compara cu lansete de top care au un pret de 2 ori mai mare. Am aruncat cu ambele (emblem modelul vechi) si emblem sunt net superioare.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de Neamtul » 05 Iul 2011, 15:30

Nu compara Outcast Plus cu Emblemul vechi.Cel nou nu seamana deloc cu cel vechi pe care il ai tu.E alt blanc,alta actiune,alta greutate si probabil ca mai sunt diferente.
Modelul vechi se rupe destul de usor iar cel nou(pe care nu l-am vazut inca live) spune lumea ca ar fi mai moale decat modelul vechi,cel putin asta spun cativa pescari din Germania care le folosesc si le cunosc pe amandoua.
Despre Chub Outcast sau Outcast Plus nu prea se aud lucruri rele.Daca nu ar fi de calitate ar exista si o gramada de pescari nemultumiti.
Oricum,nu cred ca pretul la bete peste 1000lei e justificat asa ca tind sa-ti dau dreptate.Bete de 500lei chiar se pot compara cu bete de 1200lei.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de mikif » 07 Iul 2011, 14:24

Neamtul scrie:Nu compara Outcast Plus cu Emblemul vechi.Cel nou nu seamana deloc cu cel vechi pe care il ai tu.E alt blanc,alta actiune,alta greutate si probabil ca mai sunt diferente.
Modelul vechi se rupe destul de usor iar cel nou(pe care nu l-am vazut inca live) spune lumea ca ar fi mai moale decat modelul vechi,cel putin asta spun cativa pescari din Germania care le folosesc si le cunosc pe amandoua.
Despre Chub Outcast sau Outcast Plus nu prea se aud lucruri rele.Daca nu ar fi de calitate ar exista si o gramada de pescari nemultumiti.
Oricum,nu cred ca pretul la bete peste 1000lei e justificat asa ca tind sa-ti dau dreptate.Bete de 500lei chiar se pot compara cu bete de 1200lei.

Cred ca acei pescari din Germania vorbesc aiurea, am ambele modele de Emblem la dispozitie si...modelul nou este de o "rautate" iesita din comun, moale...nici EVA de pe madrina nu este :D
crap.ro

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de mirceasd » 08 Iul 2011, 07:26

mikif scrie: Cred ca acei pescari din Germania vorbesc aiurea, am ambele modele de Emblem la dispozitie si...modelul nou este de o "rautate" iesita din comun, moale...nici EVA de pe madrina nu este :D
Ce-i drept ultimul model de Emblem nu este moale deloc ,este subtire ,usor si destul de "crispy" ca sa zic asa ,dar........ :D ,parca Chub-ul imi este mai langa inima - de aceea l-am si luat nu? ;)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: DILEMA MARE:CHUB SAU DAIWA

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 16 Iul 2011, 22:06

Em am Chub outkast de 13 3,5 cu inel de 50....si eram in aceiasi situatie ...dar nu regret.Am ales foarte bine..pescuiesc pe Ebru si arunc cu plumbi grei..Undeva pe un forum cineva spunea ca gafaie... e lenta ..ca nu poti arunca departe....
Povesti ...e un bat trasnet...problema e alta...CINE O MANUIESTE. **==

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DILEMA MARE:CHAB SAU DAIWA

Mesaj de viorelb73 » 08 Dec 2011, 19:59

mikif scrie:
pcristian scrie:Inelul de plecare la emblem este de 40 sau 50
Inelele la Modelul Daiwa Emblem 2011 este de 50mm pentru lansete de 3.9 si de 40mm pentru modelul de 3.6m.
Intr-adevar, @@inelele este de 50mm pentru lansete de 3.9 si de 40mm pentru modelul de 3.6m@@, pentru ca fiecare lanseta are cate unul !!! o:-)
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”