Recomdare carlige

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Recomdare carlige

Mesaj de florinalin » 19 Mai 2013, 20:30

As dorii sa-mi recomandati si mie niste carlige pentru crap, ma intereseaza niste carlige care sa-si pastreze ascutimea varfului foarte bine. Ca forma ma intereseaza cele gen wide gape si kurv shank.
Nu-mi recomandati Korda, am folosit si sunt profund dezamagit, dupa 2 partide nici in deget nu te mai inteapa.

Multumesc anticipat.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomdare carlige

Mesaj de osc1or » 19 Mai 2013, 20:56

eu merg pe carlige baracuda.. sunt ieftine, 6-8 lei pachetul de 10 (depinde pe unde le gasesti) si fac carlige dupa toate modele posibile de pe piata
carligele sunt la fel de bune ca si cele consacrate.. nu mi se pare ca se tocesc mai usor,,,,
Critic echilibrat

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Recomdare carlige

Mesaj de florinalin » 19 Mai 2013, 21:07

multumesc. am sa tin cont. alte modele?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Recomdare carlige

Mesaj de pharaoh » 19 Mai 2013, 21:15

Gamakatsu Super Hook
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Recomdare carlige

Mesaj de florinalin » 19 Mai 2013, 21:27

pharaoh scrie:Gamakatsu Super Hook
da...arata bine. dar dupa forma cred ca merg folosite numai cu tub termo pe ele
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Recomdare carlige

Mesaj de pharaoh » 19 Mai 2013, 21:33

Eu le-am folosit si fara cu aceleasi rezultate.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Recomdare carlige

Mesaj de sorin1362 » 20 Mai 2013, 01:43

Eu folosesc MARUTO si FUDO.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Recomdare carlige

Mesaj de crazy crap » 20 Mai 2013, 12:08

florinalin scrie:As dorii sa-mi recomandati si mie niste carlige pentru crap, ma intereseaza niste carlige care sa-si pastreze ascutimea varfului foarte bine. Ca forma ma intereseaza cele gen wide gape si kurv shank.
Nu-mi recomandati Korda, am folosit si sunt profund dezamagit, dupa 2 partide nici in deget nu te mai inteapa.

Multumesc anticipat.
Salut. Legat de Korda, cred ca ai avut tu ghinionul si ai cumparat carlige fie dintr-un lot mai vechi sau alte cauze (transport sau depozitare dupa pescuit) fiindca eu unul folosec Korda de vreo 3 ani si nu am avut nici o problema cu ele. Si iti dau un exemplu: anul trecut i-am pus gand rau unui wide gape nr 6, si am zis sa il folosesc la fiecare partida pana ce am un rateu cu el sau pana cand scap primul peste cu el, si surprinza nu are nimic, inteapa perfect si crede-ma am prins peste cu el; am fost recent la o partida de 10-12 ore unde am prins 80-90 de kg in 20 de pesti iar la acest carlig am luat vreo 6-7 bucati intepati mai mult decat corect. Acum daca vrei sa schimbi firma eu iti recomand cu incredere Nash Fang Twister si Gardner Mugga, le-am folosit in paralel si sunt super bune. Numai bine **==

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Recomdare carlige

Mesaj de darthfather » 20 Mai 2013, 18:10

Salut!Ieftine si bune ,Sasame, si Gardner Mugga nr 6,carlige excelente.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Recomdare carlige

Mesaj de florinalin » 20 Mai 2013, 19:46

crazy crap scrie:
florinalin scrie:As dorii sa-mi recomandati si mie niste carlige pentru crap, ma intereseaza niste carlige care sa-si pastreze ascutimea varfului foarte bine. Ca forma ma intereseaza cele gen wide gape si kurv shank.
Nu-mi recomandati Korda, am folosit si sunt profund dezamagit, dupa 2 partide nici in deget nu te mai inteapa.

Multumesc anticipat.
Salut. Legat de Korda, cred ca ai avut tu ghinionul si ai cumparat carlige fie dintr-un lot mai vechi sau alte cauze (transport sau depozitare dupa pescuit) fiindca eu unul folosec Korda de vreo 3 ani si nu am avut nici o problema cu ele. Si iti dau un exemplu: anul trecut i-am pus gand rau unui wide gape nr 6, si am zis sa il folosesc la fiecare partida pana ce am un rateu cu el sau pana cand scap primul peste cu el, si surprinza nu are nimic, inteapa perfect si crede-ma am prins peste cu el; am fost recent la o partida de 10-12 ore unde am prins 80-90 de kg in 20 de pesti iar la acest carlig am luat vreo 6-7 bucati intepati mai mult decat corect. Acum daca vrei sa schimbi firma eu iti recomand cu incredere Nash Fang Twister si Gardner Mugga, le-am folosit in paralel si sunt super bune. Numai bine **==

Am apelat la korda stiind ca este firma serioasa si de incredere. Ca design si ca eficacitate nu am ce sa le reprosez, atata timp cat au fost ascutite au avut randamnet maxim, nu am avut nici un rateu, intepaturile au fost mereu corecte si nu am scapat pesti. Insa repet, dupa 2 partide si aproximativ 25 de crapi, intre 2 si 10 kg, carligele au cedat, nu mai intepau mai deloc, pe rand au inceput sa pice testul cu unghia. Au fost depozitate corect in suport de rig-uri, ferite de umezeala si alte aspecte. Am auzit mai multi pescari care s-au plans de korda referitor la acest aspect si uite ca am patit si eu. O sa le utilizez in continuare pana termin punga de carlige, dar sunt hotarat sa nu mai cumpar korda. Inclin spre PB...dar mai astept propuneri. Ma intereseaza in special cele care merg in monturi cu porumb flotant......usoare si cu varf ascutit care sa tina in timp.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Recomdare carlige

Mesaj de pharaoh » 20 Mai 2013, 20:29

Scuza-ma, dar cat ai vrea sa tina un carlig? Un sezon intreg?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Recomdare carlige

Mesaj de sorin1362 » 20 Mai 2013, 20:30

florinalin scrie:

... cu varf ascutit care sa tina in timp.
Nimic nu tine o vesnicie. Sfatul meu e sa ai in trusa o piatra abraziva fina cu care sa ascuti periodic varful carligului. Oricum, carligele intra in categoria "consumabile"... de scurta durata.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Recomdare carlige

Mesaj de florinalin » 20 Mai 2013, 20:34

pharaoh scrie:Scuza-ma, dar cat ai vrea sa tina un carlig? Un sezon intreg?
categoric nu un sezon, dar nici dupa 2 partide sa ma apuc sa refac montura iar nu-mi convine........si la cat mai si costa...dau faliment daca le schimb asa des
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Recomdare carlige

Mesaj de darthfather » 20 Mai 2013, 20:49

Sa stii ca sunt multi pescari care folosesc doar o singura partida carligele,mai ales cei care participa la competitii.Gandeste-te ca pleci de pe balta ,strangi monturile ,ele sunt inca ude,cine stie cum l-e depozitezi,pana la urmatoarea partida, unele ruginesc deja.De unde incep sa rugineasca?De la varf monsher!!!Deci trebuie schimbat!Jbang,alti bani aceeasi distractie.Parerea mea!!!Numai bine!!!

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Recomdare carlige

Mesaj de florinalin » 20 Mai 2013, 20:57

te asigur ca am grija de monturi, le tin in penar pt monturi. si plus de asta....carligele sunt tratate anticoroziv....teflonate....etc. nu ruginesc asa usor. aici e vb de ascutimea varfului care cedeaza prea usor dupa parerea mea. De exemplu mai folosesc carlige Hayabusa. Deci au mult mai multe partide decat cele de la korda, si inteapa ca cele noi, varful e la fel de ascutit ca la inceput si sunt tinute in acelasi conditii. Din pacate nu am acceasi eficienta cu ele.....
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”