inlocuitor lapte de porumb

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de LUCKY » 03 Ian 2011, 13:06

Este unul si acelas lapte de porumb care se vinde in magazinele de pescuit ( au facut ceva bani unii !! ).De la un prieten cofetar am aflat si ultima enigma ( pentru mine) legata de laptele de porumb ,adica ? motivul pentru care bilele rulate cu glucoza( siropul de porumb) se usca greu si incet iar cele cu mierea de albine se usca mai repede ca si cele rulate cu sirop de porumb dar totusi mai incet ca si cele rulate cu laptele de porumb facut din zahar , raspunsul se afla in proprietatile glucozei ( siropului de porumb) care se cristalizeaza greu motiv pentru care in laboratoarele de cofetarii este folosit la creme,glazuri etc in loc de zahar din aceasta informatie e usor de inteles de ce mierea de albine era o solutie de mijloc pentru ca : mierea este 35 % glucoza si 40 % fructoza ( zaharul din fructe).

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de florentiniuga » 04 Ian 2011, 01:52

LUCKY scrie:... proprietatile glucozei ( siropului de porumb) care se cristalizeaza greu motiv pentru care in laboratoarele de cofetarii este folosit la creme,glazuri etc in loc de zahar ...
Era folosit. Acum este nerecomandat pentru uz alimentar, cel putin teoretic pentru ca practic se mai gaseste inca prin laboratoarele de cofetarie si intr-o gramada de produse, printre care cele mai nocive sunt sucurile carbogazoase. Urmariti un reportaj cu prezentarea nocivitatii la om:



In rezumat, pentru cei care nu stiu engleza, siropul de porumb este altfel prelucrat de catre ficat fata de zahar, transformandu-l mai mult in grasime decat in energie. Cu timpul, consumul frecvent al multor produse avand sirop de porumb cu continut ridicat de fructoza, duce la boli cardiace si risc major de diabet, in special la copii, acestia fiind principalii consumatori de dulciuri.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de florentiniuga » 04 Ian 2011, 02:14

M-am aplecat la piciorul mesei si am ridicat sticla de pepsi... @-)
Pepsi.jpg
Iata un bun motiv (pe langa restul listei pe care am ignorat-o pana acum) sa nu ma mai ating de asa ceva. :-t
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de Gabriel Calin » 06 Ian 2011, 10:26

Deci putem face solubile cu pepsi in loc de lapte de porumb =))

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de tonny » 13 Ian 2011, 20:54

Oare cat trebuie lasat la fiert zaharul cu apa din videoclipul acela de pe youtube?Ca eu parca am inteles ca in jur de 45 de minute.Va rog sa ma lamuriti si pe mine cei care se pricep.Va multumesc ;)
Ultima oară modificat 13 Ian 2011, 22:02 de către tonny, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de papyllon » 13 Ian 2011, 21:17

da, 45 minute la foc mic si acoperit! :D :D :D :D :D

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de tonny » 13 Ian 2011, 22:04

papyllon scrie:da, 45 minute la foc mic si acoperit! :D :D :D :D :D

Va multumesc pentru promtitudine =D>

Avatar utilizator
t_relu_30
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 10 Feb 2010, 00:06
Localitate: in tari mai calde
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de t_relu_30 » 01 Feb 2011, 22:41

Dar in farfuriute ce avea ? Cumva in prima e sare de lamaie , si in cea dea doua bicarbonat ?
- Locul asta este excelent pentru prins crapi, nu-i asa?
- Da, dar cred ca sunt plecati în week-end, ca de vineri dupa-masa stau aici si pana acum n-am prins nici unul!

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de papyllon » 02 Feb 2011, 10:33

da, in prima farfurie sunt 2 grame de sare de lamaie si in cea de a doua 1,5 grame bicarbonat de sodiu

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”