inlocuitor lapte de porumb

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 25 Feb 2009, 18:52

din nou salutare tuturor! a-si vrea sa stiu daca exista inlocuitor la laptele de porumb ,sau ce ce ar putea fii anlocuit pentru boilesurile solubile

best regards 4 all
si fire antinse

:-B

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de LARY » 25 Feb 2009, 19:41

La solubile se pune lapte de porumb. Un litru de lapte de porumb cu un litru de apa costa 30 lei, rezulta doi litri de parte lichida din care iese 4 Kg solubile. Tise pare scump?
Nu ai cu ce sa-l inlocuiesti, cel putin eu nu am auzit.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 25 Feb 2009, 20:00

La solubile se pune lapte de porumb. Un litru de lapte de porumb cu un litru de apa costa 30 lei, rezulta doi litri de parte lichida din care iese 4 Kg solubile. Tise pare scump?
Nu ai cu ce sa-l inlocuiesti, cel putin eu nu am auzit.)

eu stiu ca solubilele se fac cu lapte de porumb dar intrebarea este daca are anlocuitor..:)

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de iulian petre » 25 Feb 2009, 20:09

daca cauti pe acest site gasesti sigur raspunsul ca a mai fost dezbatut....... ;)

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de george-alexandru » 25 Feb 2009, 22:13

LARY scrie:La solubile se pune lapte de porumb. Un litru de lapte de porumb cu un litru de apa costa 30 lei, rezulta doi litri de parte lichida din care iese 4 Kg solubile. Tise pare scump?
Nu ai cu ce sa-l inlocuiesti, cel putin eu nu am auzit.

1l de lapte cantareste 1400g plus 1l apa plus 4 kg de mix.la final raman cam 5,5-5,8 kg de bile,depinde cat le tii la uscat.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de LARY » 25 Feb 2009, 23:13

george-alexandru scrie: 1l de lapte cantareste 1400g plus 1l apa plus 4 kg de mix.la final raman cam 5,5-5,8 kg de bile,depinde cat le tii la uscat.
Recunosc ca habar nu aveam de cantitatile astea, 5,5Kg solubile dintr-un litru de lapte de poromb.
Asta inseamna cam 6 lei costul laptelui pe Kg,
Atunci de ce sa cautam variante inlocuitoare, exista altceva mai bun :?: :?:
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
saryi
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 22 Noi 2008, 16:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de saryi » 26 Feb 2009, 00:37

eu am folosit mierea "energizant" si pot sa-ti spun ca si-a facut treaba...bilele s-au rulat bine si s-a dizolvat o bila in 6ore in borcan...prin alte zari lumea spune asa: De la cea mai apropiata fabrica de amidon se procura glucoza de porumb (pe galeata sau bidon scrie "Sirop de porumb"). Se amesteca la cald 1 kg.sirop de porumb cu 1 kg. apa si se adauga (pentru aspect)colorant alimentar solubil. Asta ar fi laptele de porumb pe care il folosesti apoi diluat 1:1 cu apa pt partea lichida a solubilelor.
din toate cautarile mele asta pare a fi "marele secret"... :-$ restul e can-can ;)

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de martinik » 26 Feb 2009, 07:32

saryi scrie: din toate cautarile mele asta pare a fi "marele secret"... :-$ restul e can-can ;)
can-can asta......multi si-ar dori sa-l cunoasca :D
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de faraon tudor » 26 Feb 2009, 16:13

mierea de albine se poate folosi la fel de bine(cel putin la rulat si ca solubilitate) de prins nu le-am incercat am facut citeva bile de proba dar sunt sigur ca voi prinde cu ele

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de faraon tudor » 26 Feb 2009, 16:37

Nu vreau sa fac antireclama si nici nu stiu cit costa 1kg de miere sa vad daca e rentabil .Am facut citeva bile de proba avind niste miere zaharisita prin casa nici nu mai stiu de cind :))

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 26 Feb 2009, 20:00

faraon tudor scrie:mierea de albine se poate folosi la fel de bine(cel putin la rulat si ca solubilitate) de prins nu le-am incercat am facut citeva bile de proba dar sunt sigur ca voi prinde cu ele
pai sa stii ca am sa ancerc sa vad cum se comporta cu miere de albine si am sa urmaresc evolutia untr-un borcanel cu apa a bileleor L-)

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 14 Mar 2009, 21:39

faraon tudor scrie:mierea de albine se poate folosi la fel de bine(cel putin la rulat si ca solubilitate) de prins nu le-am incercat am facut citeva bile de proba dar sunt sigur ca voi prinde cu ele


buuun dupa cum vam promis am facut boulesuri solubile si ca liant am folosit mierea an locul laptelui de porumb sa vad daca functioneaza...... si sa stiti ca fuctioneaza iar timpul de solubilitate este 3,5 h la o temperatura a apei de 5 grade. va doresc fire antinse tuturor

PS.boilesurile sunt pe baza de capsuna ;) <:-P o sa postez L-) si poze dupa ce se vor usca L-)

Avatar utilizator
VladTepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 15 Apr 2008, 13:19

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de VladTepes » 05 Mai 2009, 15:17

Un litru de lapte de porumb cu un litru de apa costa 30 lei, rezulta doi litri de parte lichida din care iese 4 Kg solubile. Tise pare scump?

Problema in Arad este ca nu gaesti lapte de porumb io am incercat la foarte multe magazine din Arad si nimeni nu are, aleatoru gasesc cateva componente, deci indifierent ce lapte de proumb folosesti trebe adaugat la pretul lui inca 20 lei transportu si atunci incepi sa cauti alternative.

Chestia cu mierea am auzito si io, am incercat-o odata dar parca nu prea devenea solubila bila respectiva, oricum vreau sa mai experimentez.

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de bitonc » 05 Mai 2009, 18:01

ne dai si noua reteta partii lichide la boiles cu miere?daca ai diluat-o si cu cata apa?
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 05 Mai 2009, 18:48

bitonc scrie:ne dai si noua reteta partii lichide la boiles cu miere?daca ai diluat-o si cu cata apa?

pai cam 300 gr la 1 kg mix dar pui mierea an partea lichida a mixului si de preferat ar fii ca apa sa fie calda ca mierea sa se topeasca

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”