inlocuitor lapte de porumb

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 02 Dec 2008, 16:07

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de maryus » 16 Iul 2009, 01:17

costi_costi scrie:
kamon scrie:deci hai sa va spun cum sta treaba defapt laptele de porumb nu e lapte de porumb ci doar asa i se spune ingredientele sunt altele dar asta nu va pot spune ca stricam sustele la altii ;) ideea e ca eu imi fac singur si ma costa 7 ron toata treaba reteta propriu zisa e TOP SECRET **==

fire intinse tuturor :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ ;)
mai ce bine ca ne-ai lamurit cu laptele de porumb :D , ce bine ca tu ti-l faci singur si te costa 7 ron, felicitari :!: :!: :!: ...vorba aia, suntem la infopescar si trebuie sa ne tinem secretele " =D> " , ghilimelele sunt importante.

Faza cu secretele au rolu de a nu lua painea de la gura altora ca mnohh de ce sa nu beleasca altii banii de pe tine X-( da mentalitatea romanului nu o schimba nimeni :-w

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de ciptes » 23 Sep 2009, 20:11

Kamon frumos baiat esti tu intrebi altii dau din casa si tu aduni si tii totul pentru tine . Parca aici era vorba cam asa " daca stii , raspunde " nu "stiu si nu va spun ". Daca tu stii si nu te mai cauta nimeni la buzunare pe altii dai in plata Domnului nu ? Oricum sa ai fire intinse ! ! ! ---<><

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de mardare » 28 Dec 2009, 12:57

A aparut si nectarina de porumb. Pret calitate ...

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de mosharu » 28 Dec 2009, 14:10

mardare scrie:A aparut si nectarina de porumb. Pret calitate ...
daca este vorba de "nectarul de porumb" vandut de D...al fishing , este tot "lapte" dar sub alta denumire.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mierea de albine

Mesaj de mosharu » 01 Mar 2010, 21:52

jirosmarius scrie:ca parte solubila pt boilie ....perfect va spun eu...800 gr miere jumate de litru de apa calda .se amesteca pina se topeste...rezista cam 2 ore jum maxim.depinde si de cat de uscate sunt bilele.eu am facut ravagii cu solubile cu miere parte solida faina de porumb ,gris,faina de grau etc.parte lichida de la dinamite baits amino,scoica buze verzi,si squid.i am rupt jur....
daca faceai ravagii cu reteta minune descrisa de tine, ei bine, mane,...erau forumurile intesate cu poze...cu tine zambind...eventual langa o saltea de primire ;)
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
kalu63
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 19 Dec 2008, 23:52

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kalu63 » 26 Apr 2010, 19:48

Buna fratilor ,
citesc de mult pe forum ,in special prepararea boilisurilor si incerc sa selectez de la fiecare ceea ce ma intereseaza . Fiecare parere scoasa chiar si din necunostiinta de cauza te poate duce pe niste cai bune sau la niste idei fantastice . Cum locuiesc in afara granitelor tarii nici eu nu am avut posibilitatea de a ajunge la renumitul LAPTE DE PORUMB . Am cautat pe net si am gasit un INLOCUITOR pentru acest atat de enigmatic ingredient , si anume:
Puneti 1 kg de ZAHAT TOS intr-o oala si turnati 100-150 ml de apa dupa care asezati oala pe foc (foc mic) . Zaharul incepe sa se topeasca ,formandu-se un lichid viscos si dulce care are proprietatile laptelui de porumb sau al mierii de albine . Cu cit lasati mai mult sa fiarba cu atit va fi mai viscos si va primi o culoare mai inchisa .
Eu am pastrat produsul finit intr-un borcan ,si trebuie sa spun ca dupa o perioada de 3-4 luni pe marginea borcanului , zaharul a inceput sa se cristalizeze inapoi.
Si acum asezati-va sortzul si boneta si datii bataie !
Va doresc sanatate si fir intins .

Avatar utilizator
Liviu Belu
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 10 Sep 2009, 14:45
Localitate: Malmö
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de Liviu Belu » 28 Apr 2010, 22:58

kalu63 scrie: Eu am pastrat produsul finit intr-un borcan ,si trebuie sa spun ca dupa o perioada de 3-4 luni pe marginea borcanului , zaharul a inceput sa se cristalizeze inapoi.
Acelasi lucru se intampla si cu laptele de porumb din Romania, singurul lucru care nimeni nu a spus ce folosesc acesti pregatitori de lapte de porum pentru ai da acel miros si culoare, un miros extraordinar chiar te face sa crezi ca este porumb.


Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de victoricarpteam » 07 Noi 2010, 18:19

lary, nu toata lumea cauta inlocitor la laptele de porumb pt faptul ca costa mai mult sa mai putin , poate nu e vorba de banii, pur si simplu nu il gasesti in toate zonele sau nu ai cum sa iti procuri pt ca nu se gaseste si de aceea cauta lumea alternative sau inlocuitor.eu locuesc in italia si aici chiar nu este in magazine. am intrebat de lapte de porumb si m-au privit ca pe un ozn. no kill&catch&release
no kill&catch&release

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de victoricarpteam » 07 Noi 2010, 21:21

poate adauga putin corn sau ceva aroma porumb, dar daca asa sta treaba cu laptele de porumb ca pui apa si zahar eu o sa fac lapte de capsuni adaugand aroma de strawberry. =)) poate la anu se fac bile cu lapte de capsuna >:)
no kill&catch&release

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de victoricarpteam » 21 Noi 2010, 13:00

am rulat bile cu miere in loc de lapte de porumb si nu prea imi place cum se ruleaza plus de aia se intaresc f greu, nu stiu de ce. ma gandeam sa inlocuesc cu melasa de porumb. a incercat cineva?are acelasi efect?ma refer la solubilitate si la rulat. are cineva vreo solutie mai buna?
no kill&catch&release

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de LUCKY » 22 Noi 2010, 15:08

Ai scris mai sus sa inlocuesti "cu melasa de porumb" poate cu sirop de porumb ( corn sweet syrup), de melasa de porumb nu am auzit numai de melasa de trestie sau sfecla de zahar cu care nu va merge deloc in cantitati de peste 70 ml melasa face pasta lipicioasa si nu se usca bilele ,siropul de porumb te ajuta dar ca si in cazul mieri de albine se usca mai incet fata de laptele de porumb , parca ziceai ca in Italia nu gasesti lapte de porumb poti sa iti procuri sau sa iti faci zahar invertit. Un aspect deloc de neglijat este sa respecti si modul de folosire inainte de a face pasta de boilies, indiferent de ingedient ( lapte ,miere ,sirop de porumb,sirop de glucoza, zahar invertit) dizolvarea lui in apa calda ajuta rularea si uscarea .

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de victoricarpteam » 22 Noi 2010, 15:41

ai dreptate cu ,,melasa de porumb" aveam in minte laptele de porumb si am scris prostia aia. sorry.zaharul ala invertit cum se face?cate kg de zahar pui la cati litri de apa?trebuie sa iasa un sirop sau sa se intareasca?pot sa adaug si putina miere pt, aroma si gust?
no kill&catch&release

Avatar utilizator
VladTepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 15 Apr 2008, 13:19

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de VladTepes » 03 Ian 2011, 11:02

Folositi MELASA cu incredere in loc de lapte de porumb asa cum sa scris mai sus melasa ii chiar usor de obtinut sau gasiti si in magazin, personal am testat si melasa si lapte de probum si in bile si in nada si in multe situati, Melasa dupa parerea mea este cu muuult muuult superioara oricarui asa zis "lapte de porumb" . Aveti incredere si incercati

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de papyllon » 03 Ian 2011, 11:45

eu folosesc ca inlocuitor al laptelui de porumb treaba asta:
http://www.youtube.com/watch?v=cRnaAJfg ... re=related
la care mai adaug aroma de porumb :D

merge de minune la prepararea nadei

---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”