inlocuitor lapte de porumb

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de bitonc » 06 Mai 2009, 16:39

Eu intrebam cam cat apa,cat miere?Scuze,ca sunt insistent ,partea lichida in care ai pus mierea din ce altceva mai era compusa?Am citit la mai multi ca au incercat cu miere si nu au reusit ,si este posibil ca celelalte componente sa fi avut si ele un rol important la legare.Daca vrei sa dai toata reteta(mix+lichid) ti-am fi recunoscatori.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 10 Mai 2009, 18:51

bitonc scrie:Eu intrebam cam cat apa,cat miere?Scuze,ca sunt insistent ,partea lichida in care ai pus mierea din ce altceva mai era compusa?Am citit la mai multi ca au incercat cu miere si nu au reusit ,si este posibil ca celelalte componente sa fi avut si ele un rol important la legare.Daca vrei sa dai toata reteta(mix+lichid) ti-am fi recunoscatori.
ok :) deci toata partea lichida e compusa din:
in loc de apa am folosit fiertura dupa canepa 200 ml
cam 50-75 ml de melasa
300 ml de miere de albine
aroma lichida de capsuna dupa ochi
atract tot de capsuna dupa ochi
o lingurita mica de betaina
activator dupa ochi pe baza de ester

parte solida: 200 gr shrot (porumb macinat, grau macinat,floarea soarelui macinat si 300 gr canepa macinata)
si cam 150 de grame canepa fiarta
200 gr aroma de capsuna (pulbere)
cam 100 gr gris
cam 100 gr pesmet
10 gr betaina pulbere si cam atat!

o sa postez si poze cu bilele iesite, au iesit superrrr
va doresc fire antinsee tuturor ---<>< ---<>< **==

Avatar utilizator
vlad tepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 09 Mai 2009, 19:38

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de vlad tepes » 11 Mai 2009, 15:37

Mierea de albine naturala inlocuieste cu succes laptele de porumb, bilele ies super ,solubilitatea difera foarte putin, miere 50%apa50% exact ca si la laptele de porumb daca mixul nu se leaga bine( e sfarimicios) nu ezitati sa-l stopiti cu un pic de apa,aluatul se va lega mult mai bine spor la treaba si postati daca am avut dreptate
altul decit Vlad Tepes sa nu se mai creeze confuzii

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 11 Mai 2009, 18:25

vlad tepes scrie:Mierea de albine naturala inlocuieste cu succes laptele de porumb, bilele ies super ,solubilitatea difera foarte putin, miere 50%apa50% exact ca si la laptele de porumb daca mixul nu se leaga bine( e sfarimicios) nu ezitati sa-l stopiti cu un pic de apa,aluatul se va lega mult mai bine spor la treaba si postati daca am avut dreptate
pai aiai ziceam si eu ca mierea se comporta la fel ca si laptele de porumb, si defapt laptele asta de porumb e doar denumirea ca defapt nu are dea face cu porumbul de loc ;) [-x

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 11 Mai 2009, 21:34

deci hai sa va spun cum sta treaba defapt laptele de porumb nu e lapte de porumb ci doar asa i se spune ingredientele sunt altele dar asta nu va pot spune ca stricam sustele la altii ;) ideea e ca eu imi fac singur si ma costa 7 ron toata treaba reteta propriu zisa e TOP SECRET **==

fire intinse tuturor :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ ;)

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de bitonc » 22 Mai 2009, 10:29

Multumesc!
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de eros » 23 Mai 2009, 15:25

eu am incercat melasa in combinatie cu aromixul de porumb de la sensas si am ramas uimit de reactia chimica dintre ele,se face ca o guma de mestecat moale si in combinatie cu mixul e super pt solubile se ruleaza de vis iar pestele se pare ca o simte mult mai bine si o face si mai atragatoare:
2/3 melasa
1/3 aromix

unde mai pui ca melasa contine si betaina naturala.

incearca sa iti prepari singur melasa pt ca e mult mai buna ca cea cumparata


fire intinse
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
kamon
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 03 Ian 2009, 20:33
Localitate: arad
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de kamon » 23 Mai 2009, 21:15

eros scrie:eu am incercat melasa in combinatie cu aromixul de porumb de la sensas si am ramas uimit de reactia chimica dintre ele,se face ca o guma de mestecat moale si in combinatie cu mixul e super pt solubile se ruleaza de vis iar pestele se pare ca o simte mult mai bine si o face si mai atragatoare:
2/3 melasa
1/3 aromix

unde mai pui ca melasa contine si betaina naturala.

incearca sa iti prepari singur melasa pt ca e mult mai buna ca cea cumparata


fire intinse

sti cumva reteta melasei?... :D

Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de eros » 24 Mai 2009, 01:11

cu riscul de a fii un pic off topic am sa dau pt toti reteta de a prepara melasa acasa(asa cum o prepar eu)

in primul rand avem nevoie de 1 buc sfecla de zahar ceva mai marisoara,se spala bine cu o perie sub jetul de apa rece dupa care o tai cuburi cam cum preparam si cartofii natur.
in al doilea rand 1 oala cu fund dublu si punem cuburile de sfecla si punem apa cat sa acoperim cuburile.
e bine sa stiti cata apa ati pus pt ca dupa ce ati acoperit cuburile tre sa mai adaugati exact aceeasi cantitate de apa ca la inceput si puneti la foc mediu.
va face spuma dar sa nu o luati ca se va dizolva pe parcurs.
dupa ce se vor fierbe bine tare cuburile(sa tinda spre dezintegrare)se scot usor se strecoara zeama printr-o sita ceva mai mare cat sa nu ne ramana particole de sfecla si punem zeama din nou in oala si din nou la foc.
aici depinde de voi cat vreti sa o fierbeti la foc mediu pt ca isi va schimba culoarea si se va ingrosa si miroase a caramel ars combinat cu purumb.
eupersonal o las pana se ingroasa putin si reduc focul la minim si o las pana ajunge ceva mai groasa ca mierea.
rezultatul e foarte putina in cam 5-6 ore de stat cu ochii pe oala dar va zic sincer ca merita.


numai bine si fire intinse
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 02 Dec 2008, 16:07

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de maryus » 11 Iul 2009, 19:11

In partea lichida de la boilesuri mierea si apa se pun proportie de 1 la 1 ? sau cum ? :D (:|

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de Costi P » 12 Iul 2009, 01:20

kamon scrie:deci hai sa va spun cum sta treaba defapt laptele de porumb nu e lapte de porumb ci doar asa i se spune ingredientele sunt altele dar asta nu va pot spune ca stricam sustele la altii ;) ideea e ca eu imi fac singur si ma costa 7 ron toata treaba reteta propriu zisa e TOP SECRET **==

fire intinse tuturor :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ ;)
mai ce bine ca ne-ai lamurit cu laptele de porumb :D , ce bine ca tu ti-l faci singur si te costa 7 ron, felicitari :!: :!: :!: ...vorba aia, suntem la infopescar si trebuie sa ne tinem secretele " =D> " , ghilimelele sunt importante.
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de Costi P » 12 Iul 2009, 01:24

eros scrie:cu riscul de a fii un pic off topic am sa dau pt toti reteta de a prepara melasa acasa(asa cum o prepar eu)

in primul rand avem nevoie de 1 buc sfecla de zahar ceva mai marisoara,se spala bine cu o perie sub jetul de apa rece dupa care o tai cuburi cam cum preparam si cartofii natur.
in al doilea rand 1 oala cu fund dublu si punem cuburile de sfecla si punem apa cat sa acoperim cuburile.
e bine sa stiti cata apa ati pus pt ca dupa ce ati acoperit cuburile tre sa mai adaugati exact aceeasi cantitate de apa ca la inceput si puneti la foc mediu.
va face spuma dar sa nu o luati ca se va dizolva pe parcurs.
dupa ce se vor fierbe bine tare cuburile(sa tinda spre dezintegrare)se scot usor se strecoara zeama printr-o sita ceva mai mare cat sa nu ne ramana particole de sfecla si punem zeama din nou in oala si din nou la foc.
aici depinde de voi cat vreti sa o fierbeti la foc mediu pt ca isi va schimba culoarea si se va ingrosa si miroase a caramel ars combinat cu purumb.
eupersonal o las pana se ingroasa putin si reduc focul la minim si o las pana ajunge ceva mai groasa ca mierea.
rezultatul e foarte putina in cam 5-6 ore de stat cu ochii pe oala dar va zic sincer ca merita.


numai bine si fire intinse
aici d-le kamon primiti o lectie de infopescar......a-ti cerut si vi s-a dat, felicitari eros
d-le kamon va doresc numai fire intinse, o sa va ajute melasa sa le intindeti si mai tare ;)
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
augustyn
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Sep 2008, 08:19

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de augustyn » 13 Iul 2009, 10:15

eros
si cu jumatatea cealalta de apa ce facem? :D

Avatar utilizator
maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 02 Dec 2008, 16:07

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de maryus » 14 Iul 2009, 00:10

Apa si mierea se pun in proportii egale ? 1 la 1 sau cum ? :-??

Avatar utilizator
Pop Paul
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 02 Mai 2009, 19:47

Re: inlocuitor lapte de porumb

Mesaj de Pop Paul » 14 Iul 2009, 11:59

kamon scrie:
bitonc scrie:Eu intrebam cam cat apa,cat miere?Scuze,ca sunt insistent ,partea lichida in care ai pus mierea din ce altceva mai era compusa?Am citit la mai multi ca au incercat cu miere si nu au reusit ,si este posibil ca celelalte componente sa fi avut si ele un rol important la legare.Daca vrei sa dai toata reteta(mix+lichid) ti-am fi recunoscatori.


o sa postez si poze cu bilele iesite, au iesit superrrr

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”