argesule, unde ma primesti ?

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de eden » 21 Ian 2011, 15:00

salutari tuturor pescarilor ! am deschis topicul asta pentru ca sincer nu stiu ce sa mai fac, unde sa mai merg la pescuit in perioada asta de frig insuficient pentru formarea ghetii groase, dar suficient incat sa faca acea pelicula nesuferita care impiedica pescuitul pe balti....

asa ca vin cu o intrebare. tinand cont ca sunt din bucuresti, argesul este destul de aproape. pe unde se poate ajunge cu masina destul de aproape de el, tinand cont ca drumurile de pamant sunt acum ,,capcane'' din cauza noroiului ?

stiu ca locurile ,,productive'' sunt secrete bine pastrate, dar nu sunt in cautarea capturilor ,,cu sacu'', ci mai degraba a distractiei la o rosioara, un biban, orice da din coada si miroase-a peste. pe unde as putea sa ma duc ???

infopescari, astept raspunsuri :P
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Blondibus
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 06 Apr 2010, 21:14

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de Blondibus » 24 Ian 2011, 18:41

Salut!
Iti impartasesc frustrarea insa sa stii ca si Argesul este destul de "capricios" mai ales in perioada asta.
Dar daca vrei sa iesi macar la aer si ai noroc sa nimeresti Argesul limpede sau macar un pic scazut ai varianta de acces prin Magurele-Darasti si ajungi pe malul Argesului, mai bine spus pe dig.
De aici mai departe alegerea locului si alte chestii tin de fiecare pescar in parte.
Daca iti este strain traseul sau crezi ca nu te descurci da-mi un MP si ne auzi la tel sa te "ghidez".
Fir intins!!!
Mugurel-Adrian Tanasa
CS CARP ZONE

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de PsiHo » 29 Ian 2011, 07:02

eden da-mi un pm cu id-ul/nr poate facem o iesire pe neajlov:-) stiuca/clean

Avatar utilizator
bogdan_alex
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 24 Apr 2009, 09:25

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de bogdan_alex » 03 Mar 2011, 12:03

locuri ce pot tine avati stiti pe arges ? ca eu am tot alergat pe malul lui dar nu am gasit ceva mai de Doamne-ajuta.

Gen locuri cu copaci scufundati, copaci cazuti in apa, curenti puternici, turbioane.
am batut zona in aval de mihailesti si zona de revarsare a neajlovului. nimic f interesant....

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de cai99 » 03 Mar 2011, 20:52

In aval de Mihailesti. Locatia Falastoaca , pentru cine cunoaste este la ecluza, aproape de varsarea Neajlovului in Arges.Foarte multe locuri, cu diferite structuri si adancimi ale apei.Pesti prinsi : crap comun, caras,mreana,clean,somotei,stiuca,biban, oblete. :-h

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de bitza35 » 06 Mar 2011, 21:04

asa este.intradevar, cine cunoaste locatia falastoaca si a pescuit acolo nu cred ca a plecat fara peste...eu am fost anul trecut in septembrie la sfrs lunii si am avut capturi frumoase.bine v-am gasit si fire intinse pe acest an
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de georgemarian » 17 Mar 2011, 20:37

stau la 3 km de arges...cunosc multe locuri in zona autostrada bucuresti pitesti km 36,pescuiesc de la 7 ani,ma lua tata cu el.cel mai des pescuiesc la mreana,bucati frumoase....daca vrei vreodata..:D marian_2918

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de bitza35 » 24 Mar 2011, 00:32

salut.prin ce zona locuiesti pe langa arges?eu sunt din bucuresti si am ceva de munca in ogrezeni,cred ca ai idee pe unde e...mai dureaza ceva pana termin acolo...in fiecare zi trec peste arges de 2ori,ies din bucuresti prin militari si la bolintin vale fac stanga...acum daca sti,sunt ceva locuri prin acea zona?ca o idee,anul trecut in baraj la cornetu,noaptea am luat un somn la 14 kg iar dimineata am scapat ceva f f mare,nu mint,Dumnezeu mie martor,2-3min a durat daca pot spune "dril" si sa dus...nu stiu ce peste a fost,dar eu dadeam numai dupa somn cu buchet de rame si apoi ii dadeam cu niste spray care avea un miros oribil...a fost o experienta frumoasa dar am ramas marcat cred pentru tot restul vietii si mam hotarat sal caut pe acel "peste" si sigur voi reusi sa dau de el...orcum raul arges si barajul au potential,si spun asta ca ce am scris mai sus este un argument... **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de georgemarian » 26 Mar 2011, 19:37

am fost si pe akolo,poti sa te duci la crivina pe arges,de la bolintin vale cel mai bine intrebi pe cineva de barajul de la crivina si te indruma de la bolintin vale mai mergi 4 min.....:)merge scobarul,mreana,sa ai viermusi ace mici si momitor,nada...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de bitza35 » 27 Mar 2011, 03:16

salut si-ti multumesc ptr raspuns.vreau sa te mai intreb cam ce fel de nada,ca sincer nu am mai pescuit la scobar si mreana,orcum pt mine suna provocator si ma intereseaza.am scris ca-mi place sa pescuiesc pe arges.se poate sa-mi oferi ceva detalii in plus?daca mananca in perioada asta,ce grosime la fir,daca in zona de care mi-ai spus apa curge le fel de repede sau sunt locuri unde apa nu curge asa cum argesul il stim...
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de georgemarian » 27 Mar 2011, 15:21

firul trebuie sa fie unu subtire cam de 0,18 asa pescuiesc eu...si un cosulet in care sa pui nada,nada sa fie de la benzar din aia pt ape curgatoare si daca poti sa pui si niste viermusi in ea ar fi mai bine...:)sa ai 2 lansete pe una sa incerci cu un forfat de 10 cm si pe celalanta sa faci unul de vreo 30 cm si pe carlig viermusi ,si cosuletul care sa culiseze...:) inca nu e perioada sa dai in curent,cel mai bine sa cauti unde apa este mai linistita( in cozi)cand se incalzeste pui un fir de 20 25 mm pe forfac,si cauzi zone de plaja,pietrisi.... carligul putin mai mare si dai la cascaval,cubulet de cascaval,cel mai bun este rucar,s-au daca gasesti unul mai tare, si coropisnita in ape mai adanci,la coropisnita daca dai nu mai pui momitor..plumb de 50 gr asta pt mreana,eu unul am prins si de 3 kg....si sa nu il ti in soare,daca ai cu tine o lada frigorifica ar fi mai bine..:) pot sa te insotesc o data,baga id-ul marian_2918

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de georgemarian » 28 Iun 2012, 20:52

Astazi am iesit 3 ore pe arges,am prins 9 mrene,nu mari,dar frumoase,a mers la branza...zona km 36 in amonte,pescuiesc de ani buni pe acolo..!

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de cai99 » 27 Oct 2012, 10:45

georgemarian scrie:Astazi am iesit 3 ore pe arges,am prins 9 mrene,nu mari,dar frumoase,a mers la branza...zona km 36 in amonte,pescuiesc de ani buni pe acolo..!
SALUT !!! Sti cumva a inceput scobaru sa pape ? Respect!!

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de cai99 » 09 Noi 2012, 23:18

Nu se mai duce nimeni pe rau ??? :-?

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: argesule, unde ma primesti ?

Mesaj de georgemarian » 10 Noi 2012, 19:30

cai99 scrie:Nu se mai duce nimeni pe rau ??? :-?
Zilele astea ajung eu...se prinde salau din cate stiu,la twister

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”