Alune da Tigru ?!

Moderator: florentiniuga

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Alune da Tigru ?!

Mesaj de gogu steriade » 02 Mar 2011, 13:35

M-a omorat unu aseara la bar <:-P ca el a prins mult peste cu niste alune da Tigru ! :^O Dabia vorbea romanes :O , cre ca era da la oras ! I-) Io am zis ca e baut si vorbeste prosti da dupa cea plecat mia dat scris pa hartie cum le zice in engleza ;) si cica sa caut pa unchiu Gugal si ma lamureste ala ca ces alea ! :-B Sa cheama Tiger Nuts >:D< (adica Alune da Tigru ! :D da cand face Tigru alune nu stiu :-? , da stiu ca China aia face orice :)] si nu ma mir sa fie tot mana la galbenejiti :-w ) da nam reusit sa ma dumiresc cum sa da cu astea la peste :-?? si singura chesteie e ca ie mai ieftine dacat galustile da faina pa nume Boiliss :-$ si pare si mai naturale ca creste in pamant ! ;;) care ie mai priceput sami zica si mie cum sa foloseste astea si daca ie bune la crap in salbaticie ? :-/
pss
si cica sa prepara ! cum sa prepara ? :!! am mai facut io o data experiente cu boabe da naut :P care mi lea dat un italian siam zis cai fasole siam fiert o zi intreaga la iele pana sa terminat gazu dan butelie #-o si tot tari ca gloantele iera ! #:-S
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de vali003 » 02 Mar 2011, 15:37

Gogule , alunele astea se pun la inmuiat 24 h. , apoi se fierb 30-40 de min. , se acopera oala in care le-ai fiert , adaugi ce atractanti vrei tu si le lasi sa se raceasca . Eu dau cu cele preparate gata de la Dynamite baits , si fara atractanti merg super , cei mai mari crapi i-am luat la tiger nuts 56 si 52 de lb. .

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de mircea62 » 02 Mar 2011, 15:52

Le gasesti si gata preparate "Tiger Nuts in Talin" - cele mai bune.
De asemenea se gaseste faina de alune tigrate si growler juice ce se poate pune in nada.
Mai multe amanunte despre gasesti pe situl bigfish

Sa ai spor

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de gogu steriade » 02 Mar 2011, 19:19

vali003 scrie:Gogule , alunele astea se pun la inmuiat 24 h. , apoi se fierb 30-40 de min. , se acopera oala in care le-ai fiert , adaugi ce atractanti vrei tu si le lasi sa se raceasca . Eu dau cu cele preparate gata de la Dynamite baits , si fara atractanti merg super , cei mai mari crapi i-am luat la tiger nuts 56 si 52 de lb. .
56-52 da libre ?! :-/ mare peste ! >:D< la noi nu merge ca e toti la cura da slabire da la revolutie incoace ! #-o si alea gata facute nu ie scumpe sa nadesc cu iele pe Prut ? :-? ca la noi apa curge nu sta pa loc ! ~x( si sa arunc bani pa garla nu ma tine cardu ! :">
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de gogu steriade » 02 Mar 2011, 19:23

mircea62 scrie:Le gasesti si gata preparate "Tiger Nuts in Talin" - cele mai bune.
De asemenea se gaseste faina de alune tigrate si growler juice ce se poate pune in nada.
Mai multe amanunte despre gasesti pe situl bigfish

Sa ai spor
am mai studiat presa ce zice siam aflat ca nu ie alune ca alunele da padure ci da fapt ie tuberculi ca cartofu ! :-B pai nu merge sa le cresc in curte ? :-? ies mai ieftin ca tre sa arunc mai multe in apa ! ;;)
pss
si un pic da faina dasta daca fac o bag la mamaliga sa fac galusti , nu merge ? :D ciudat ie ca nu prea da lumea da la noi cu astea :-?? da cand da cate unu cica rupe balta in doua ! =(( suspect ! :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de iulian petre » 02 Mar 2011, 19:36

Gogule nu sti nimic :)) . La noi cand oaie se "usureaza" noi zicem ca face masline . La tigrii se zice ca fac alune .Acum intelegi ce sunt alunele de tigru?

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 02 Mar 2011, 23:02

gogule,stii tu ce stii,sunt tuberculi si se cultiva in spania in zona valencia,nu se cultiva pentru pescuit , se cultiva pentru o bautura racoritoare caracteristica zonei ORXATA se numeste si e foarte dulce. :!!

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de Victor Hodorog » 02 Mar 2011, 23:17

pentru domnu gogu de la domnu admin 2 saci de Chufa sau aluune din tigru- Cyperus Esculentu...si vezi ca cu esculentu nu merge la bubulina ci la dunare :))
Tigernuts Plant 1.jpg

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de gogu steriade » 03 Mar 2011, 10:52

Victor Hodorog scrie:pentru domnu gogu de la domnu admin 2 saci de Chufa sau aluune din tigru- Cyperus Esculentu...si vezi ca cu esculentu nu merge la bubulina ci la dunare :))
Tigernuts Plant 1.jpg
ia uite ce chestie vereee @-) , io credeam ca e asa ca un copac care face dastea nu ca ie ca costreiu dan porumb ! :-B
si ziceti ca ie dulci ? :-? sa pune si zahar in ele cand le fierb ? :-/ da daca da crapu in diabet ? #-o mai bine nu mai pun ! #:-S
pss
pana la urma e vrunu care a dat cu astea pa rau ? :-S sa merita sa fac efortu inimaginabil da stresant sa car un sac da dastea ca sa le arunc pa garla ? >:D< ca ala care mia zis da ele cica arunca asa cate o galeata si mie numi place sa fac risipa ! :^O
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de gogu steriade » 03 Mar 2011, 11:01

iulian petre scrie:Gogule nu sti nimic :)) . La noi cand oaie se "usureaza" noi zicem ca face masline . La tigrii se zice ca fac alune .Acum intelegi ce sunt alunele de tigru?
esti in eroare mare vere ! ;) ma lamurit unu dastept pa privat ca cica le zice alune tigrate finca are dungi ca tigru #-o si a crescut prima data pa malu unui rau cu numa da Tigru :P vecin cu Eufratu dantro tara cu multi faraoni si piramide ! >:D< care sa cheama Eghipt ! :-B te sparg la geografie ! ;;)
pss
matale ai dat cu dastea vrodat ? :-? e adevarat ca daca vrea ele pluteste ? :-/
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de gogu steriade » 08 Mar 2011, 16:42

deci cum ie pana la urma , astea pluteste sau nu ? :-? ca am vazut niste poze si plutea ! >:D< cum face aia cartofi sa pluteasca nam inteles dar tre sa fie o chesti ! :-B mie sa nu dau bani dageaba si sa arunc un sac da alunea dastea ;;) si in loc sa manance pestele da pa fundu api <:-P io sa fac podu da alune da pa Prut ! #-o
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
daniel_c
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 23 Noi 2009, 23:01

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de daniel_c » 09 Mar 2011, 10:02

nu plutesc, dar le poti face sa pluteasca folosind un burgiu special pt tiger nuts,iar in gaura formata introduci pluta.
de obicei pluta o gasesti sub forma de bastonase.http://www.lamincio.com/nqcontent.cfm?a_id=6090

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de mih_IL » 18 Mar 2011, 12:34

Bai Nea Gogule esti criminal! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
I love carp!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de gogu steriade » 18 Mar 2011, 19:26

mih_IL scrie:Bai Nea Gogule esti criminal! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Io criminal ? @-) nam omorat pa nimeni niciodata ! [-x o singura data mam rastit la o musca cami sugea sangele #-o si aia a murit da emotie cerebrala :-B ca sangele continea doza mare da alcol pur inspirat in aer ! #:-S
pss
am gasit niste bile dastea da tigru la borcanel >:D< ,cam scumpe :-w ,
mai bine iau si cultiv direct da la import[ator samanta dasta :-B , cam cate borcanele sa dau papica la peste daca stau vro 3 zile ? :-?
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: Alune da Tigru ?!

Mesaj de Victor Hodorog » 19 Mar 2011, 00:55

1 bila= 1 samantza, deci nu prea multe ca satura rapid..

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”