amestec de nadire pe baza de porumb

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de sky_sergiu » 10 Aug 2008, 15:05

se poate incerca o oarecare dipuire a grauntelor de tipul porumbului si a graului? ceva in genul urmator : cu o seara inaintea partidei de pescuit se poate lasa un amestec de graunte intr`o solutie formata dintr`o aroma si atract amino sau alti aditivi de natura proteica?
personal ma tenteaza un amestec de tipul acesta :
1kg grau + 1 kg porumb + srot de floarea soarelui + canepa macinata + putin apa + aroma + amino

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de RaPpSodIq » 10 Aug 2008, 17:55

Parerea mea ii ca poti incerca. nu are de ce sa nu mearga. Dar canepa pe care o folosesti mai bin o fierbi, nu o macina (parerea mea). Shi pe langa atract shi aroma adauga si putina betaina shi lapte de porumb. Fir intins!
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de sky_sergiu » 10 Aug 2008, 18:03

am cumparat canepa deja macinata nu am macinat-o eu ;) intentionez sa cumpar si seminte cat de curand :) laptele de porumb facea parte din reteta dar ma uitat sa`l scriu sincer sa fiu :oops: cu betaina deocamdata cred ca o sa fiu mai retinut si o sa merg doar cu atractul amino pentru ca nu am nicio experienta in folosirea lor :oops:

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de iulian petre » 11 Aug 2008, 14:30

fi atent: o,5 kg -grau,0,5kg -tocatura de porumb(pasat) ..e ca un malai dar foarte mare granulatia...si 1 kg de canepa (boabe)......fierbi canepa pana incolteste,...in apa care ramane fierbi graul si tocatura (putin doar sa se inmoaie si sa se mareasaca)....le amesteci pe toate si....spor la rachetat....uleiul degajat de canepa e cel mai bun "atractant" :roll: ....reteta folosita de mine la CUPA CARP ZONE -individual a fost foarte simpla si anume:2 kg de canepa incoltita si indulcita foarte tare.... :lol: :lol: pestele a fost atras pe pat de uleiul degajat si la cat a trebuit sa "adune" la seminte ....s-a trezit cu acu-n gura.. :D :D ..binenteles ca am intretinut cu bile continuuuu.


PORUMBUL SI GRAUL il c-am satura si incearca sa nadesti cumpatat daca nu vrei sa prinzi peste peste 3 zile...canepa poti nadi la greu......canepa cu bilele solubile pt. mine sunt cele mai bune "arme" ......mai sunt si unele situatii cand nu trebuie folosita canepa dar....astept sa faca greseli in continuare unii concurenti "adversari" la concursuri. :roll:

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de sky_sergiu » 11 Aug 2008, 19:40

ultima oara am nadit cu aprox 800 gr grau si porumb dimineata si i`am mai dat ink 400-500 pe la pranz :D maine ma duc sa cercetez pretul la canepa la mine in oras pt ca am planifcata o iesire pt miercuri :twisted: :twisted: cu bile solubile nu prea imi permit deocamdata sa nadesc prea tare :oops: o sa incerc sa`l intretin cu bulgari sau ceva de genul asta mai ales ca balta imi permite plantat "old-fashion" cu lanseta in mana si intrat in apa

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de sky_sergiu » 12 Aug 2008, 10:52

"PORUMBUL SI GRAUL il c-am satura si incearca sa nadesti cumpatat daca nu vrei sa prinzi peste peste 3 zile...canepa poti nadi la greu......canepa cu bilele solubile pt. mine sunt cele mai bune "arme" ......mai sunt si unele situatii cand nu trebuie folosita canepa dar....astept sa faca greseli in continuare unii concurenti "adversari" la concursuri. :roll:"

eu vreau sa folosesc canepa pe o balta cu adancime mica (1m max 1m si jumatate) si unde nu stiu daca a mai avut de a face cu seminte de tipul asta :-? nu planific o nadire chiar intensiva dar sper ca nu intra la cazurile alea in care nu trebuie folosita :? :?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de marian_popescu » 23 Ian 2009, 22:57

apropos de upgrade-ul porumbului. ma intreb daca intr-un mix de porumb, canepa si diverse sroturi etc, au ce cauta aditivi precum csl sau betaina. intentionez sa incerc pe un asemenea pat de nada boabe de porumb tinute intr-un dip pe baza de csl si betaina
stiu ca folosirea bilelor de calitate este recomandata la crap, nu intotdeauna si la cteno, dar nu toti au posibilitatile materiale pt o partida ca la carte (gen concurs). cativa aditivi si arome bune mi-as putea permite, deci...astept sfaturile dumneavoastra
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
comysaru
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2009, 20:52

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de comysaru » 09 Feb 2009, 23:44

cu putin csl si un pic de betaina 2-3 lingurite la kg merge, depinde de cum il inveti, persevereaza si vei reusi
poate putin piper si alcool

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de marian_popescu » 11 Feb 2009, 23:24

SA TRAITI, d-le comisar
multumesc, abia astept
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
pronciac ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 25 Oct 2008, 12:35
Localitate: botosani

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de pronciac ciprian » 07 Mar 2009, 21:07

salut!...am o rugaminte pt cei care au folosit shi folosesc la nadire boabe inmuiate in bere:care e durata optima de inmuiere shi ce as putea sa folosesc in combinatie cu aceste boabe?multumesc shi fire intinse!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: amestec de nadire pe baza de porumb

Mesaj de RaPpSodIq » 07 Mar 2009, 21:18

Nu stiu de bere dar eu am tinut porumb in tzuica. Si l-am tzinut destul de mult (cateva saptamani), cu berea nu stiu, poate va raspunde Domnul Florentin. Am vazut intr-o emisiune ca dansul a folosit ceva porumb tzinut la fermentat in bere.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”