Canepa simpla sau picanta??

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Canepa simpla sau picanta??

Mesaj de Tibi30 » 05 Mar 2010, 09:57

m-ar interesa sa vorbim ln acest topic,despre prepararea acestei seminte,canepa..pe mine personal ma intereseaza un singur aspect..daca sant sau ati obsrvat diferente notabile,dintre metoda simpla de preparare,fiarta plus o lingurita de sare adaugata,sau varianta cand o fierbem,si se adauga si putina boia,sau robin red,pt a deveni putin picanta..am citit cu totii articolele lui Ken Townley,cu prepararea acestor seminte,pe mine ma intereseaza,sa aflu din experienta fiecaruia,pe apele romanesti,daca ati observat vre-o diferenta..multumesc,si va astept cu pareri,observatii..

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Canepa simpla sau picanta??

Mesaj de mike_carp » 05 Mar 2010, 11:47

Fara discutii picanta. Mai ales in perioada rece.
De obicei fac de la 5kg in sus si adaug sare si Praf de chilli (cumpar ardeii si ii toc eu intr-o rasnita de cafea) in momentul cand le pun la fiert. In felul asta intra si sarea si chilliul in seminte. Nu le adaug la inmuiere pt ca am impresia ca dureaza mai mult pana se inmoaie.
Am observat ca la inceput de sezon, cand e apa rece, cu cat pui mai mult chilli cu atat raspunsul pestilor e mai pozitiv.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Canepa simpla sau picanta??

Mesaj de Tibi30 » 05 Mar 2010, 14:36

cam ce cantitate pui mike de chilli la 5kg de seminte??boiaua de ardei nu ti se pare destul de picanta??
PS-nu e ciudat,cu pestele asta?porumbul lL facem cu putin zahar,ca-i place dulce,canepa picanta??cum de face crapul diferentele astea,pe categorii de seminte,si modul de preparare a acestora??daca facem porumbul picant de exemplu,ca si canepa?o sa fie refuzat de crap???ce parere aveti? :-/

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Canepa simpla sau picanta??

Mesaj de mike_carp » 05 Mar 2010, 15:52

Salut Tibi. La 5 kg de canepa pun cam 5-7 linguri de chilli. Boiaua nu mi se pare destul de iute. Am incercat sa adaug si la porumb dar nu am avut rezultatele scontate. In schimb daca la 5 kg de canepa adaug 2cutii de Bonduelle, care au fost tinute in zahar (Cam 2 linguri rase/cutie) se schimba situatia. Nu stiu care-i explicatia dar cred ca gustul dulce-picant ii intarata. O alta chestie care am observat-o legata de porumb, e ca le place dulce sarat. Am facut un experiment anul trecut cand am pregatit porumbul doar cu sare ( destul de multa sare, 10 linguri la 3kg) dupa care cu o noapte inainte sa plec pe balta i-am adaugat 200ml de lapte de porumb. L-am lasat pana in seara urmatoare dupa care am nadit cu el si am pescuit cu boabe din galeata, aceleasi cu care am nadit. Rezultatele au fost peste asteptari, la 2 lansete care erau pe boilies am luat 5 crapi, iar la celelalte 2 pe porumb am luat 11 crapi. Intr-adevar cei luati la boilies au fost mai mari, dar ca numar porumbul a fost No1.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Canepa simpla sau picanta??

Mesaj de Tibi30 » 05 Mar 2010, 17:03

Salut Mike..foarte ineresante observatiile tale...stiu ca cateodata(nu mereu),crapul prefera sarat..un prieten a facut multe experiente pe crap salbatic ln delta..cu mamaliga(patrat) sarata,cam 1 lingura la 700-800g mamaliga,si simpla fara sare...a prins 70% din peste la mamaliga sarata...dar ln alte partide,pestele a refuzat-o,prinzand la cealalta...deci rezultatele nu sant concludente...altcineva???

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”