ce rol are tuica (alcoolul)???

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 07 Apr 2009, 17:15

Salut din cate am citit pe internet am vazut ca se foloseste tuica in prebararea momelilor.As dori sa aflu ce rol are.Este atractant pentru crap??? :-?? multumesc anticipat :-*

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de Ion Mironov » 07 Apr 2009, 17:42

Ciobanu Tiberiu scrie:Salut din cate am citit pe internet am vazut ca se foloseste tuica in prebararea momelilor.As dori sa aflu ce rol are.Este atractant pentru crap??? :-?? multumesc anticipat :-*
o dispersie a aromei extraordinara....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de IULIAN C » 07 Apr 2009, 17:48

Sa stii ca daca e renumita din pescarii batrani ca disperseaza in apa rece nada...adaug eu,ca daca pune botu' mustaciosu' ...cred ca "rade" tot dupa aceea...ca deh...noi cand bem o tuica...ne napadeste foamea...de mama-mama!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de mircea62 » 10 Apr 2009, 18:10

Eu folosesc porumbul preparat cu tuica de mai bine de 2 ani si am avut rezultate bune mai ales la ten.
Reteta: intr-un borcan de 5l pun ceva mai mult de jumate porumb (spalat bine!), 1l de tuica de prune si restul apa (sa nu fie de la robinet!). Dupa cel putin 3 saptamani (depinde de temperatura la care il tin) se inmoaie si e bun de folosit. Daca fermenteaza din cauza caldurii nu e nici o problema, e chiar mai atractiv. Il folosesc atat ca momeala cat si in nada. Bineinteles se mai pot adauga CSL si arome.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de timer » 12 Apr 2009, 11:10

Printre altele si rolu' asta:
E facuta doar din pruna
La cazan, sub clar de luna!
Cand vine pe serpentine
De o bei, e vai de tine!

Daca face si margele
Ti s-a scurs pana-n pingele!
Nu-i de joaca, e un chin
Cu prunele lu' Dobrin!

Bea-o-ncet, pe tainuite
Ia seama si tine minte:
Ca si puiu' cate-un cioc
Altminteri, ia gura foc!

Doar un tzoi, c-altfel te duce
Mai ales ca e si dulce...
Doar miresmele se-aduna
Tare-i buna a de pruna!

PS/ Daca vrei sa te calesti
Ia o gura de ...Pitesti! :) :) :)

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de toader nicolae » 12 Apr 2009, 11:17

mircea62 scrie:Eu folosesc porumbul preparat cu tuica de mai bine de 2 ani si am avut rezultate bune mai ales la ten.
Reteta: intr-un borcan de 5l pun ceva mai mult de jumate porumb (spalat bine!), 1l de tuica de prune si restul apa (sa nu fie de la robinet!). Dupa cel putin 3 saptamani (depinde de temperatura la care il tin) se inmoaie si e bun de folosit. Daca fermenteaza din cauza caldurii nu e nici o problema, e chiar mai atractiv. Il folosesc atat ca momeala cat si in nada. Bineinteles se mai pot adauga CSL si arome.

Incearca sa fierbi porumbul in apa si sa-l lasi la uscat ,dupa care sa-l hidratezi cu palinca si aroma pe care vrei sa o folosesti.Preferabil este sa folosesti boabe de anason deoarece asa esti sigur ca totul este natural.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de eugen » 13 Apr 2009, 08:04

timer scrie:Printre altele si rolu' asta:
E facuta doar din pruna
La cazan, sub clar de luna!
Cand vine pe serpentine
De o bei, e vai de tine!

Daca face si margele
Ti s-a scurs pana-n pingele!
Nu-i de joaca, e un chin
Cu prunele lu' Dobrin!

Bea-o-ncet, pe tainuite
Ia seama si tine minte:
Ca si puiu' cate-un cioc
Altminteri, ia gura foc!

Doar un tzoi, c-altfel te duce
Mai ales ca e si dulce...
Doar miresmele se-aduna
Tare-i buna a de pruna!

PS/ Daca vrei sa te calesti
Ia o gura de ...Pitesti! :) :) :)
Asa ma gandeam si eu, ca tuica este buna pentru pescar in noptile reci, pentru a se incalzi si a-si face "pofta de pescuit" :D
Dar de cand pescarul a inceput sa mearga singur pe balta, atunci cand are timp, a inventat acest mod de a-si prepara nada si momeala(in alcool-tuica), pentru a-si face si pe domnul crap , tovaras de pahar, doar asa ca sa aiba si el cu cine mai sta de vorba pe balta :D (:| :))


PS. Am "clatit" si rame in tuica si tot am luat, atunci cand totul parea pierdut.
Cu stima.

Avatar utilizator
BoBo1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Apr 2009, 10:43

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de BoBo1981 » 14 Apr 2009, 15:33

In noptile reci ,in asteptarea crapului care nu vrea sa vina ,in disperarea pescarului cred ca este un atractant foarte bun pentru noi pescarii ;) ---<><

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de ciptes » 16 Apr 2009, 12:32

Cum hidratati fratilor porumbul dupa ce il fierbeti ? Eu am fiert cam 5 kg pana au crapat din boabe si l-am pus la uscat si dupa l-am pus in apa cu aroma si sta acolo de vreo 8 zile si tot nu a tras nimic in el si pe deasupra este si tare . Cred ca pot sa il arunc ca l-am hidratat de l-am nenorocit. :-?

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de toader nicolae » 16 Apr 2009, 16:31

ciptes scrie:Cum hidratati fratilor porumbul dupa ce il fierbeti ? Eu am fiert cam 5 kg pana au crapat din boabe si l-am pus la uscat si dupa l-am pus in apa cu aroma si sta acolo de vreo 8 zile si tot nu a tras nimic in el si pe deasupra este si tare . Cred ca pot sa il arunc ca l-am hidratat de l-am nenorocit. :-?
De unde stii tu ca nu a tras deloc?????? Crede-ma ca a tras suficient pentru a fi folosit si daca nu ti se pare tie ca miroase este pentru ca nu ai pus aroma suficienta.Este foarte bun si asa dar poti pune si niste drojdie in el si sa-l lasi la caldura ca sa fermenteze.Personal il hidratez cu palinca si o aroma(prefer capsuni).Alcolul va dispersa aroma in apa.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de carprom » 17 Apr 2009, 07:09

Si uite asa dvin crapii alcoholisti :D
Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de toader nicolae » 17 Apr 2009, 12:11

da sa vezi dupa ce se matolesc,ce foame ii apuca. :D

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de ciptes » 29 Apr 2009, 13:13

Le mai lipseste niste porumb cu aroma de gratare si sa vezi chef pe ei. Acum vorbesc serios cand am fiert porumbul era super si acum este ca betonul asa trebuie sa fie ?

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de toader nicolae » 29 Apr 2009, 13:51

ciptes scrie:Le mai lipseste niste porumb cu aroma de gratare si sa vezi chef pe ei. Acum vorbesc serios cand am fiert porumbul era super si acum este ca betonul asa trebuie sa fie ?

Este normal sa fie tare.Porumbul pe care il cumperi la conserva este preparat cand este inca in"in lapte".Daca il lasi la macerat in alcol se va inmuia si asta.Personal il las sa se usuce bine dupa ce l-am fiert si pe urma il acopar cu alcol si aroma pe care vreau sa o folosesc(prefer anasonul si capsuna).Daca este bine fiert,este mai usor digerabil pentru mustaciosi si daca este cu alcol va stimula si mai mult digestia.

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: ce rol are tuica (alcoolul)???

Mesaj de ciptes » 29 Apr 2009, 18:07

toader nicolae scrie:
ciptes scrie:Le mai lipseste niste porumb cu aroma de gratare si sa vezi chef pe ei. Acum vorbesc serios cand am fiert porumbul era super si acum este ca betonul asa trebuie sa fie ?

Este normal sa fie tare.Porumbul pe care il cumperi la conserva este preparat cand este inca in"in lapte".Daca il lasi la macerat in alcol se va inmuia si asta.Personal il las sa se usuce bine dupa ce l-am fiert si pe urma il acopar cu alcol si aroma pe care vreau sa o folosesc(prefer anasonul si capsuna).Daca este bine fiert,este mai usor digerabil pentru mustaciosi si daca este cu alcol va stimula si mai mult digestia.

Presupun ca il puneti intr-o galeata cu capac dar care este proportia de apa-alcool si aroma ? Si mai am o intrebare folositi tuica sau alcool de cumparat ? Multumesc !

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”