intrebare pellete

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

intrebare pellete

Mesaj de Rolly89 » 02 Sep 2012, 22:22

As dori sa-mi spuna si mie cineva,daca a facut pelete acasa si cum sau cu ce le-a facut. Astept raspunsurile dumneavoastra, Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

Re: intrebare pellete

Mesaj de Rolly89 » 07 Sep 2012, 19:52

nimeni?

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: intrebare pellete

Mesaj de AlinBina » 10 Sep 2012, 16:49

daca cunosti vreo reteta de boilies solubil si ai pistoale de boilies la diferite dimensiuni, ai facut pellete,le tai si le lasi la forma cilindrica,dar mai umbli la solibilitate daca ai nevoie, si le gauresti, doar daca n-ai un stut de pistol de boilies care sa-ti faca "carnatii" deja gauriti.
reteta de boilies solubil foarte simpla:
*ori ce combinatie este valida
malai
grisi
grau
seminte date prin rasnita de cafea
alunde date prin rasnita de cafea
mancare de pasari(orz,ovaz,hamei,etc)
o mana de faina (ca liant)
faina de orez (pentru greutate si liant)
un atractant/aditiv/aroma
lapte de porumb, indoit cu apa in proporti egale, SAU NU
apa
*cantitetea de lapte de porumb ajuta la solubilitate, adica lapte de porumb mai mult solubilitate mica - lapte de porumb mai putin solubilitate mare
*solubilitate=timp de dizolvare in apa
*cantitatile le las la aprecierea ta(poti incerca tot ce vrei)
*restul tine de imaginatia si priceperea ta
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

Re: intrebare pellete

Mesaj de Rolly89 » 14 Sep 2012, 12:24

mersi mult pentru sfat, dar din pacate nu am pistol de facut boilies-uri, am sa incerc sa-mi fac rost de unul

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: intrebare pellete

Mesaj de AlinBina » 14 Sep 2012, 14:27

Rolly89 scrie:mersi mult pentru sfat, dar din pacate nu am pistol de facut boilies-uri, am sa incerc sa-mi fac rost de unul
am dat un sfat general, dar daca dai un search pe google cu sintagma "ce sunt peletele" o sa te multumeasca mai mult raspunsul detaliat al domnului Vlad Pavlovici
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

Re: intrebare pellete

Mesaj de Rolly89 » 20 Sep 2012, 12:29

AlinBina scrie:
Rolly89 scrie:mersi mult pentru sfat, dar din pacate nu am pistol de facut boilies-uri, am sa incerc sa-mi fac rost de unul
am dat un sfat general, dar daca dai un search pe google cu sintagma "ce sunt peletele" o sa te multumeasca mai mult raspunsul detaliat al domnului Vlad Pavlovici
multumesc pentru sfat, domnul Pavlovici explica cum arata si modul de obtinere a pelletilor, poate nu am fost suficient de explicit cand am pus intrebarea: "As dori sa-mi spuna si mie cineva,daca a facut pelete acasa si cum sau cu ce le-a facut? ", ca sa fiu si mai explicit (sper), intrebarea mea este : ce utilaje sau scule sunt necesare pentru a obtine peleti acasa, sau daca se pot obtine acasa si din ce fel de ingrediente? Multumesc si sper ca m-am facut inteles de aceasta data!

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: intrebare pellete

Mesaj de LUCKY » 20 Sep 2012, 16:13

daca doresti sa ai productivitate va trebui sa ai cel putin un astfel de utilaj http://www.youtube.com/watch?v=HZb8oH5Fvgo
care are avantajul ca nu necesita un liant la fabricare si uscare ulterioara a peletiilor ,doar curent electric ,dupa cum vezi si in film face peleta de lucerna direct din fan si putina faina ,pentru iepuri .Pentru crap trebuie alceva o alta reteta.
Mai ieftin fara utilaje se alege o reteta de boilies cumperi un liant de nada folosit in stationar ,un PV 1 sau altceva o amesteci cu mixul de boilis si apa ,fara ou ,le faci carnat cu pistolul de boilies le tai la lungimea dorita si apoi le usuci bine daca nu le folosesti imediat.Daca dispui de mai multi bani poti folosi si lichide nutritive nu doar apa la obtinerea pastei .
Orientativ pe peletii de piscicultura scrie ca contin / faina de peste ,faina de grau,mazare,gluten de grau,srot de soia, DDGS,faina de drojdie,ulei de peste,premix vitamino mineral.

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: intrebare pellete

Mesaj de AlinBina » 23 Sep 2012, 20:11

cred ca ti-am fost de ajutor.....sper sa iti mai fiu de ajutor
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
mircione
senior
senior
Mesaje: 180
Membru din: 02 Aug 2012, 08:58

Re: intrebare pellete

Mesaj de mircione » 24 Sep 2012, 09:06

pelete poti face si daca nu ai pistol de boilles ...bine pelete pentru nadire.....este de ajuns o simpla masina de tocat.....dupa ce ai facut pasta necesara...o introduci in masina de tocat din care in prealabil ai scos cutitul ...poti folosi o sita mare sau una mai mica ...la cea mai mica vei avea nevoie de o pasta putin mai legata ca sa nu se sfaramiteze....dai ca si cum ai umple carnatii de craciun ......si le tai la ce dimensiune vrei ...sau le lasi carnatii astfel formati mai lungi sa se usuce si ai rupi mai tarziu... ies ca si resturile de la semintele de floarea soarelui dupa ce sa extras uleiul din ele daca ati vazut cum arata !! foarte simplu nu...parerea mea ca sa vezi daca da roade sa-ti notezi exact cantitatile folosite la peletele home made ca sa stii pe viitor ce sa folosesti mai ales daca ai succes cu ele....! retete sunt cu miile dar poate reusesti ceva inedit !o sa vin si eu cu o reteta de-a mea cat de curand ...sper si cu ceva poze !
acestea fiind spune iti doresc fir incins !

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”