momelile austriecilor

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

momelile austriecilor

Mesaj de roby » 10 Sep 2008, 23:57

Pe data de 7. septembrie am fost la o partida scurta de pescuit din care am avutce inata.
La aproximativ 11 km de Viena , intrun satuc se afla balta Mauerbach.
Dar revenind la subiect ,omul cat traieste invata si in acea zi am aflat un lucru pe care daca cineva mi-l spunea credeam ca omu nu are nici macar cea mai mica idee despre pescuit .
Pescuind la crap cu boilies ca multi alti de pe acea balta ,nimeni nu prindea nimic cu exceptia unor baieti din apropierea mea.Acei baieti aveau activitate mare fata de ceilalti cere mai de loc.Curios find m-am dus la acei baieti si iam intrebat mai cu jumatate de gura cu ce pescuiesc. Sincer nu ma asteptam sa primesc un raspuns dar fara nici celmai mic secret mi-au aratat momeala lor.Cand am vazut nu imi venea sa cred dar totusi ii vazusem adineaori capturan un crap.Ia ghiciti cu ce pescuiau acei baieti?Poate pentru uni dintre dumneavoastra nu este ceva chiar nou dar pentru mine a fost o surpriza totala. Acei baieti pesciau la crap cu mancare de caine.Mancare normala de caine pusa pe ac si lansata in apa.aceasta reteta chiar are rezultate destul de bune din cate am vazut.
Am schimbat cateva boiliesuri cu putina momeala din aceea pentru ca mi-am dorit sa informez si pescari romani cu ce mai pescuiesc straini.
Sper ca va fi de folos !
Fir intins!!!
Fişiere ataşate
PICT6116.JPG
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: momelile austriecilor

Mesaj de roby » 10 Sep 2008, 23:59

nu este prins de mine dar este unul dintre rezultatele momeli cu pricina...
Fişiere ataşate
PICT6107.JPG
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: momelile austriecilor

Mesaj de joga petre » 11 Sep 2008, 02:08

este frolic
si eu am prins la asa ceva pe mv2 si pe inca 2 balti salbatice(pusa jumate intre 2 boabe de porumb)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: momelile austriecilor

Mesaj de gor965 » 12 Sep 2008, 11:37

Se discuta pe alt forum ,acum 4-5 ani,despre Frolic ! Adus din Germania ,nu prindea peste mare dar prindea constant si rezista 2-3 ore sub apa ...cand nu s-a mai gasit , a aparut un Frolic autohton... care se facea praf in 10 min ...asa ca lumea a renuntat la el ! Vezi sa nu fii uimit daca o sa vezi pescari englezi pescuind cu bucati din conserva de carne de porc ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alexpescarul
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 26 Apr 2009, 19:11

Re: momelile austriecilor

Mesaj de alexpescarul » 07 Feb 2010, 23:50

saluate

legat de macarea de caini folosita la pescuitul crapului am auzit si eu si nu odata.
putina lume o foloseste pe la noi, dar da randament **==

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: momelile austriecilor

Mesaj de Tibi30 » 05 Mar 2010, 09:44

Frolic se mai gaseste...eu am cumparat anul trecut din Auchan,la punguta mica de 500g...mancarea pt animale(pisici,caini)e folosita,doar ca nu se vorbeste despre asta..sant tot ,,la secret",puse... ;)

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: momelile austriecilor

Mesaj de cris71tian72 » 07 Mar 2010, 09:23

Cu ani in urma am pescuit cu succes la cuburi de salam sau parizer [ in vremea aia se mai punea carne in ele] :-?? :-? Interesant ca multi care ne vedeau cind intrebau la ce dam si le spuneam nimeni nu credea...

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: momelile austriecilor

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 07 Mar 2010, 10:50

unul dintre motivele pentru care se foloseste frolic e ca nu pluteste.

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: momelile austriecilor

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 07 Mar 2010, 10:54

daca il gasiti in romania si vreti sa-l folositi,sa nu incercati sa il macinati cu rasnita de cafea.eu am incercat si am ramas fara rasnita.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: momelile austriecilor

Mesaj de Tibi30 » 10 Mar 2010, 10:30

depinde de rasnita.. :D

Avatar utilizator
yahoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 13 Feb 2011, 18:44

Re: momelile austriecilor

Mesaj de yahoo » 14 Feb 2011, 23:09

ghiciti cu ce pescuiau acei baieti?Poate pentru uni dintre dumneavoastra nu este ceva chiar nou dar pentru mine a fost o surpriza totala. Acei baieti pesciau la crap cu mancare de caine.
...daaa nu e chear ceva nou pt mine(nu ca ma laud :-o)
...am auzit de la tatal meu...dar nu mi sa parut ceva chear neobisnuit pentru ca in multe rete de boilies mixuri etc...se foloseste foodpets (crochete de pisici si caini) .....chear purtam o discutie cu tatal meu pe tema asta....dar ma gandesc....metoda asta cred ca ar fi buna adica ar fi de incercat un bob dinacela pe firul de par...(depinde de forme).....ps acele crochete sau ce ori fi(biscuiti) au arome de ficat si alte "minunatii" cred ca asta le face sa fie eficiente...;) fir intins

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”