NADIREA-operatiune de la A la Z

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de misu_sipanu » 08 Mar 2009, 13:24

Deschid acest topic,nu pentru pareri pro si contra ,ci pentru a explica,cine vrea in detaliu daca se poate,parerile despre cum se incepe operatiunea de nadire,scopul,cantitatea,pestele tinta urmarit,cit si tehnicile mai rapide de aducere a pestelui pe patul de nada.

ps.moderator-daca am plasat gresit va rog sa mutati topicul. :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de gor965 » 08 Mar 2009, 13:55

Pentru discutii despre tehnici si tactici avem subforumul acesta ! Dar daca te intereseaza tipul si structura nadei (in detaliu) topicul se poate dezvolta si aici la fel de bine ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de misu_sipanu » 08 Mar 2009, 14:06

Nu ma intereseaza pe mine in mod deosebit,dar foarte multi prieteni care au trecut pe la mine saptamina asta,au vazut la uscat (aerisit)pelete ,spartura,boabe,bile etc.le am vorbit mereu,despre nade,arome,samd,dar le am promis ca o sa deschid pe site,un topic despre operatiunea de nadire.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Ion Mironov » 08 Mar 2009, 14:43

misu_sipanu scrie:Nu ma intereseaza pe mine in mod deosebit,dar foarte multi prieteni care au trecut pe la mine saptamina asta,au vazut la uscat (aerisit)pelete ,spartura,boabe,bile etc.le am vorbit mereu,despre nade,arome,samd,dar le am promis ca o sa deschid pe site,un topic despre operatiunea de nadire.
felicitari pt topic misule...nici mie nu mi-ar strica cateva cunostinte in plus de la cine cunoastea aceasta operatiune...
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de eugen » 08 Mar 2009, 16:26

As fi numit acest topic "nadirea, o operatiune veche de cand pescuim si totusi cu atatea secrete"

Cu stima.

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de zenhor » 15 Mar 2009, 23:23

Sincer si eu sunt interesat de NADIRE.

De curand am fost la MV2, unde am observat pescari ce se pregateau pentru Cupa Primaverii si pentru o partida de 12 ore cred ca au nadit cu 6-7 Kg nada(bulgari + racheta). Nu stiu exact cat au nadit dar au aruncat uneori si 30 de minute intr-una bulgari + rachete.

Ce-i drept au si prins. Prima data dupa nadirea de apel. Apoi au bagat nadire la greu...n-au mai avut trasaturi, si apoi spre sfarsitul partidei iar au inceput sa traga k lumea.

Eu am plecat cu gandul sa nadesc putin, ca e apa rece, ca asa zic englezii...si am luat-o in barba :D .

Nu stiu daca nu cumva asta e tipicul baltii MV2, adica trebuie nadit ca lumea ca sa ai trasaturi.
As vrea sa abordam totusi si NADIREA in general, chiar si pe o balta pe care pescuim prima data...

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de toader nicolae » 16 Mar 2009, 07:34

Nimeni nu iti poate spune cu exactitate cat sa nadesti?Trebuie sa ai un minim de informatie despre balta si despre pupulatia piscicola.Daca pescuiesti intr-o balta care are 10 crapi in ea si nadesti cu 20 de kg de nada este destul de greu ca unul din acestia sa ajunga la carlig.Pentru MV2,daca vrei sa ti puzdderia de ciortani pe loc trebuie sa le dai papa le greu deoarece 100 de ciortani iti halesc 5kg de nada in maxim 2 ore si asta daca nadesti cu canepa si alte seminte mici pe care el trebuie sa le ia la bucata.Daca vrei sa dai dupa crap mare incepi cu nadirea normala cu bulagari si particule dar pescuiesti in afara patului de nada si faci intretinerea patului cu bile deshidratate sau faci 2 paturi(asa as face pe mv2) .Primul pat cu bulagari si particule ca sa dai preocupare ciortanului(asta trebuie intretinut mereu)si unul cu biele tari unde astepti balaurii.Daca pescuiesti pe un loc care tine peste cel mai bine este sa nadesti local cu 4-5 bile legaete cu fir solubil.Iata de ce nimeni nu va putea sa-ti spuna cu exactitate cum trebuie sa nadesti dar ca sfat personal ti-as sugera sa nu nadesti din prima foarte mul daca nu nadesti cu solubile.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de misu_sipanu » 07 Dec 2009, 12:18

Fiind iarna,m am gindit sa reinviem putin acest topic,deci ..cu incredere :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Laurentiu » 07 Dec 2009, 14:12

Ma duc pe o balta unde predomina ciortanul de la 1kg pana la 3 max 4 kg. Fac partida de 12 ore si stiu ca mananca la porumb cu diferite arome. Cum ma sfatuiesti sa nadesc de pe mal si cu ce, ca sa am multe prezentari (nu conteaza marimea)?

P.s. Ciortanul e d'ala prost de Ungaria adus cu butoiul de plastic. :))
Ultima oară modificat 07 Dec 2009, 14:15 de către Laurentiu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de misu_sipanu » 07 Dec 2009, 14:18

@laurentiu....e cea mai tare metoda asta a ta,totusi eu zic sa o tii secreta e prea buna sa o dai din casa :-$

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de misu_sipanu » 07 Dec 2009, 14:29

Fiind iarna primul sfat,fara nadire exagerata,daca e ciortan este de ajuns cit pui pe momitor.Insa forfacul conteaza sa fie cit mai fin,pe cirlig un pop up si un bob este de ajuns.In mixul de momitor,poti pune micropelete,spartura de bile si daca folosesti aroma nu exagera cu supradozarea.Teoretic aroma cu alcool este cea mai indicata pe apa rece.
ps.nu citisem prima postare,doar pe a doua,nu poti sa stai numai cu tastatura in brate

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Laurentiu » 07 Dec 2009, 17:05

Am inteles. Dar vara? Nadire mai multa, alta aroma in afara de whisky, mai multe boabe pe fir?

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de misu_sipanu » 07 Dec 2009, 18:05

E foarte complex raspunsul la intrebarea ta.O sa poata fi dezbatut dupa ce parcurgem pasii pt. care am facut topicul.Totul depinde de multe variabile pe care sper sa le parcurgem.
ps.wiskey link nu e aroma.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Costel Jambu » 26 Dec 2009, 00:33

Salut.Ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult cand se discuta despre nadire,mixuri,bile,etc...este urmatorul aspect:de ce cand cineva cere un sfat ,voi dati raspunsuri numai legate de balti cu taxa,consacrate,unde este crap mai mult decat apa :) .Poate ca in capitala sau in alte zone decat cea a Moldovei, exista balti dintrastea.Dar ce facem noi ,domnilor pescari,care nu avem privilegiul sa ne astamparam dorinta de pescuit indestulat (asta nu ca ati avea voi vreo vina)?Noua,astora,mai neprivilegiati,ce ne ramane sa facem ca sa prindem peste,asta inafara ca trebuie sa rupem picioare la braconieri :-S ?Veti spune ca sa experimentam nade, neincetat.Dar s-a inventat nada la care sa nu traga nimic si sa dea randament?Mai sunt si prin Moldova balti cu taxa ,dar patronii baltilor rad de pescari,baltile nefiind populate cum trebuie si in plus unde pestii sunt hraniti inainte de a veni pescarul .Acum,acestea fiind spuse,intrebarea mea este urmatoarea:CUM SE NADESTE IN CODITIILE PREZENTATE DE MINE SI CU CE NADA,BILE PUTEM PESCUI? **== Traim in Romanica si...!
Respect si Sarbatori Fericite!
Off topic:daca e cineva din Bacau sau vecinatate, care doreste sa imi dea si mie sfaturi despre pescuitul crapului ,despre balti,il rog sa imi lase si mie un mp.MS
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: NADIREA-operatiune de la A la Z

Mesaj de Madalin Dirla » 26 Dec 2009, 10:25

[quote="Fisher"]Salut.Ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult cand se discuta despre nadire,mixuri,bile,etc...este urmatorul aspect:de ce cand cineva cere un sfat ,voi dati raspunsuri numai legate de balti cu taxa,consacrate,unde este crap mai mult decat apa :) .Poate ca in capitala sau in alte zone decat cea a Moldovei, exista balti dintrastea.Dar ce facem noi ,domnilor pescari,care nu avem privilegiul sa ne astamparam dorinta de pescuit indestulat (asta nu ca ati avea voi vreo vina)?Noua,astora,mai neprivilegiati,ce ne ramane sa facem ca sa prindem peste,asta inafara ca trebuie sa rupem picioare la braconieri :-S ?Veti spune ca sa experimentam nade, neincetat.Dar s-a inventat nada la care sa nu traga nimic si sa dea randament?Mai sunt si prin Moldova balti cu taxa ,dar patronii baltilor rad de pescari,baltile nefiind populate cum trebuie si in plus unde pestii sunt hraniti inainte de a veni pescarul .Acum,acestea fiind spuse,intrebarea mea este urmatoarea:CUM SE NADESTE IN CODITIILE PREZENTATE DE MINE SI CU CE NADA,BILE PUTEM PESCUI? **== Traim in Romanica si...!
Respect si Sarbatori Fericite!

@Fisher
Eu merg pe balti consacrate ca nu imi permite timpul(sa lipsesc mult de la serviciu) sa merg pe o balta unde sa stau 48-72 h si sa nu vad o trasatura.......................si sincer vorbind cat dau(ca banii) pe 48-72 h cu mancare cu toate cele tot la banii aia ies iar satisfactia este mult mai mare pe o balta consacrata.Treaba cu nada este cu 2 taisuri,daca nu ai peste in balta poti sa mergi cu toate nadele posibile si imposibile. Ca balti acum vreo 2-3 ani am fost la o balata pe langa Adjud mai exact pe langa comuna Podul Turcului,nu mai stiu cum se numeste dar o sa ma interesez si iti voi spune exact.Taxa era de 50 lei-24h si se prindea ciortan-crap-ten si caras.O sa revin cu raspuns la numele baltii.Toate cele bune si fire intinse! ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”